Biuro drabužių etiketas šiandien nebėra toks griežtas kaip prieš kelis dešimtmečius. Vakarų pasaulyje sparčiai išpopuliarėjusi „džinsinių“ penktadienių tradicija geriausiai atspindi įvairiausių normų ir suvaržymų šiuo klausimu laisvėjimo tendenciją.
Moteris
© Corbis/Scanpix
Kai kurios pažangios kompanijos visiškai atsisakė tradicine biuro „uniforma“ laikomų kostiumų ir marškinių - neva laisvas drabužių stilius mažina darbuotojų stresą ir taip didina jų veiklos produktyvumą.

Vis dėlto standartams laisvėjant, tam tikros biuro drabužių etiketo taisyklės išlieka. Jei jus domina karjeros perspektyvos, jei siekiate didesnio darbo užmokesčio ar tiesiog profesionalaus pripažinimo darbe, įsidėmėkite kelias taisykles.

Pagal drabužį sutinka

Moteris, verslas, karjera
© Corbis/Scanpix

Etiketo žinovai teigia, kad versle sąvoka „kasdieniniai drabužiai“ (angl. casual) neegzistuoja. Išvaizda geriausiai atspindi ne tik jūsų asmeninį požiūrį į darbą, bet ir užimamos pozicijos svarbą. Kuo aukštesnes pareigas užimate, tuo geresnės kokybės drabužius stengiatės dėvėti. Psichologai šį faktą sieja su kiekvieno asmens pasitenkinimo savo atliekamu darbu ir savirealizacijos laipsniu.

Kai esate patenkintas pasiekimais, vertinate tai, ką veikiate kasdien, gerbiate darbo aplinką, pritariate darbovietės kultūrai, siekiate tai išreikšti vizualiai – per savo išvaizdą ir pasirinktus drabužius. Išvydus, ką dėvite eidami į darbą, galima daug pasakyti ne tik apie jus, bet ir apie jūsų kompaniją, kolegas, netgi klientus. Privalote pamiršti, kas jūs iš tiesų esate, svarbiausia, kaip jūs atrodote kliento akyse. Mat darbuotojų apranga kuria pasitikėjimą kompanija.

Žurnalo skaitytojai rimtai vertins tik to stilisto patarimus, kuris pats atrodys nepriekaištingai ir madingai. Pasitikėjimą įkvėps gydytojas, kuris pacientą priims dėvėdamas švariu tvarkingu chalatu, o ne tatuiruotėmis nusėtu pusnuogiu kūnu.

„Verslo aprangos kodas – dalis verslo komunikacijos paketo“, - teigia garsūs pasaulio kompanijų vadovai. Pagal darbuotojų drabužius lengva atspėti, kokia yra organizacijos misija ir vertybės. Tad atidžiai rinkitės tai, ką kasryt traukiate iš spintos. Ir nepamirškite, kad tvarkingi biuro drabužiai – nebūtinai nuobodūs. Pasitelkę šiek tiek fantazijos, juos galite pagyvinti įvairiomis smulkmenomis. Svarbiausia, neperlenkite lazdos.

Moterys, darbas
© Corbis/Scanpix

Konkretus drabužių stilius pasirenkamas įvertinus darbo aplinką ir pobūdį. Pagalvokite, koks jūsų kompanijos stilius, kokią įtaką drabužis gali turėti jūsų atliekamoms funkcijoms, ką paprastai dėvi panašias pareigas užimantys kitų organizacijų darbuotojai? Renkantis biuro drabužius, specialistai pirmiausiai pataria patyrinėti savo vadovų aprangą.

Visų pirma, todėl, kad verslo pasaulyje vis dar plačiai laikomasi požiūrio, jog kasdien turite rengtis taip, kaip regtumėtės eidami į savo svajonių darbą. Jei norite būti vertinamas rimtai, rimtai ir atrodykite. Antra, jei jūsų „bosas“ pats griežtai nesilaiko etiketo reikalavimų, reiškia, tam tikrą improvizacijos laisvę turite ir jūs. Tačiau jokiu būdu negalite tapti pirmasis biure sulaužęs nusistovėjusį aprangos kodą.

Taip ir ne

Etiketo specialistai vieningai sutaria, kad tinkamiausia vyrų apranga biure – klasikinis kostiumas ir marškiniai. Rinkitės juodos, tamsiai mėlynos ar tamsiai pilkos spalvos kostiumą ir pastelinių spalvų marškinius, pavyzdžiui melsvus ar rausvus. Kaklaraištis turi atitikti jūsų marškinių spalvą ir būti arba vienspalvis, arba margintas paprastu raštu.

Teigiama, kad tam tikri drabužiai ir spalvos asocijuojami su atitinkamomis profesijomis. Pavyzdžiui, plačiai paplitusi nuomonė, kad bankininkai ir finansininkai renkasi tamsiai mėlynos spalvos kostiumus. Gerai nublizginti batai būtinas kiekvieno kostiumo akcentas. Daugelyje Europos valstybių laikomasi nuomonės, kad prie verslo aprangos tinka išimtinai juodos spalvos batai.

Vyras su kostiumu
© Corbis

Moterų biuro drabužių etiketo reikalavimai, kaip bebūtų keista, griežtesni nei vyrų. Darbo vietoje jos negali atrodyti nei per daug vyriškai, nei pernelyg demonstruoti savo moteriškumą.

Konservatyvaus požiūrio šalininkai vis dar linkę iš moterų garderobo biurui pašalinti kelnes – griežto kirpimo sijonas ir marškiniai ar kukli suknelė – vieninteliai priimtini profesionalios moters drabužiai darbe. Jei jūsų figūros ypatumai leidžia, neapsiriksite pasirinkusi pieštuko formos sijoną, kuris idealiai atrodo su sukištais į vidų marškiniais. Apvalesnių formų moterims siūloma rinktis A-formos sijonus.

Papuošalų kiekis biure - minimalus. Jei vis dėlto norite pabrėžti savo individualumą, rinkitės sages, trumpus vėrinius ir skareles ar šalikėlius. Makiažas lengvas, santūrus, šukuosena tvarkinga.

Rinkdamasi kvepalus, prisiminkite, kad geriausiai švelnūs aromatai, neerzinantys aplinkinių.

Nuo seno žinomi draudimai, susiję su darbo drabužių etiketu, išlieka tie patys: venkite džinsų, sandalų ar įsispiriamų batų, megztinių, šortų, laisvalaikio kelnių, polo marškinėlių, didžiuliais logotipais puoštų drabužių.

Vyrams nepatariama dėvėti ryškiaspalvių, raštuotų marškinių, pernelyg įmantrių kaklaraiščių. Drabužiai jokiu būdu negali būti suglamžyti ar nutriušę.

Jokių kepurių ar skrybėlių. Moterys net ir vasarą neturėtų apnuoginti pečių, o idealiu atveju, apskritai rankų. Nerekomenduojama dėvėti aptemptų, pernelyg apnuoginančių drabužių, tinklinių kojinių, basučių ar batelių atviromis nosimis.

Vyras
© Corbis

Ypatingas dėmesys turėtų būti kreipiamas ir į drabužių audeklus – griežtai draudžiama biure dėvėti blizgančios medžiagos ar peršviečiamus drabužius. Reikėtų vengti ir pernelyg stambių ar skambančių papuošalų, per daug aksesuarų.

Net jei jūsų biure laikomasi „džinsinių“ penktadienių tradicijos, prisiminkite, kad ir kasdieniams drabužiams taip pat taikomi tam tikri reikalavimai. Venkite suplėšytų džinsų, sportbačių, marškinėlių su nepadoriais užrašais ar iššaukiančiais piešiniais.

Drabužiai privalo būti švarūs ir tvarkingi. Neretai terminas „kasdieninė apranga“, kalbant apie biurą, reiškia, kad iš jūsų tikimasi, jog į darbą atvyksite laisvalaikio kelnėmis ir marškiniais arba tvarkingu megztuku. Pasirinkę marškinius vietoje sportinių trikotažinių marškinėlių, niekada neapsiriksite.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1184)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (170)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (36)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų (6)

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (15)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (47)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (9)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (566)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (4)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...

Prienų „Golden State Warriors“: LaVaras nori itin greito „Vytauto“ žaidimo ir LKL (29)

„Žaidžiame kaip „Golden State Warriors“, gynybą pamiršę, bet laimi tie, kurie įmeta...