aA
„Jau vaikystėje žinojau, kuo norėsiu būti. Sėdėjau smėlio dėžėje, o svajojau apie mados namus. Tebesvajoju ir dabar. Žinau, kaip ten bus nudažytos sienos, kur stovės siuvamosios mašinos..." - sako Vitalijus Autukas, ko gero, vienas jauniausių ir perspektyviausių Lietuvos dizainerių.
Vitalijus Autukas
Lietuvoje gerai žinomas ir klientų nestokojantis jaunasis drabužių kūrėjas neužmigo ant laurų. Dėl savo svajonės jis nusprendė kuriam laikui pamiršti triukšmingus vakarėlius, nebekurti drabužių klientams ir atsidėti mokslams.

„Nepirkit lėlių!"

Pirmąją savo kolekciją Vitalijus Autukas pristatė būdamas dvylikos. Tačiau siūti pradėjo gerokai anksčiau. „Gerai prisimenu, kaip prieš trečiąjį savo gimtadienį į tėvų klausimą, kokios dovanos norėčiau, gal penkiasdešimt kartų aiškinau - bet ką, tik nepirkit lėlių, - prisimena Vitalijus. - Buvo gėda net tėvams prisipažinti, kad būtent tai - mano svajonė. Juk esu berniukas!"

Tačiau tėvai nebūtų tėvai, jei neperprastų savo atžalos. Ir Vitalijus gavo išsvajotąją dovaną. Jau tada jis ėmė puošti lėlių sukneles įvairiaspalviais karoliukais, o sulaukęs aštuonerių pradėjo lankyti siuvimo būrelį ir rimtai gilintis į kirpimo bei siuvimo subtilybes.

Ar dėl tokio „neberniukiško" pomėgio neteko patirti bendraamžių patyčių? „Žinoma, iš manęs juokdavosi ir šaipydavosi, pravardžiuodavo. Bet pasakiau sau: taip, esu kiek kitoks, nes mėgstu žaisti su lėlėmis. Žinojau, kad neišvengsiu patyčių, tačiau kada nors tai baigsis", - pasakoja Vitalijus.

Kaip reagavo tėvai į tokį nevyrišką sūnaus pomėgį? Vitalijus teigia, jog bene labiausiai dėl jo pomėgių buvo „susirūpinę" giminaičiai. Jie nuolat tėvams kartodavo: „Kaip leidžiate vaikui žaisti su lėlėmis, juk jis užaugs išsigimęs", „Čia nenormalu" ir 1.1. Tačiau jaunojo kūrėjo tėvai suprato sūnų ir į tokias kalbas reaguodavo ramiai: „Jeigu vaikas nori, tegul siuva".

„Labai džiaugiuosi, kad jie mane suprato. Tėvai turi leisti reikštis vaikui, jo fantazijai, svajonėms, gebėjimams. Juk mažametis dar nėra paveiktas visuomenėje įsišaknijusių stereotipų, draugų, aplinkinių, jis atviras pasauliui. Jei niekas netrukdo, vaikas dažniausiai tinkamai pasirenka, kuo būti", - įsitikinęs Vitalijus. Ir čia pat priduria, jog yra dėkingas tėvams, kurie suteikė laisvę jo saviraiškai.

Iš sostinės - į Kauną

Vitalijus prisipažįsta, kad jau galėjo tapti „žvaigžde" ir sėkmingai sukiotis „elito" vakarėliuose, siūti drabužius garsioms ir turtingoms klientėms. Tačiau vienadienė sėkmė jo nevilioja.

„Noriu turėti ne tik savo ateljė, bet ir gamybą, kurti kolekcijas bei jas tiražuoti. Vadinasi, reikia ir meninio, ir techninio išsilavinimo. Beje, ir patirties, - mano Vitalijus, svajojantis padirbėti užsienio kompanijose, kad galėtų iš arčiau pamatyti, kaip organizuojamas darbas, kaip vyksta kiekvienas procesas, kaip investuojama. - Daugelis nesupranta, kodėl atsisakau sėkmės ir studijuoju ne kokią nors madingą profesiją, bet mokausi Kauno paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centre".

Tačiau būtent čia vaikinas gauna daug jam reikalingų teorinių ir praktinių žinių. Itin šiltai Vitalijus atsiliepia apie centro direktorę Laimutę Anužienę, kitus dėstytojus: „Turiu puikias mokymosi sąlygas, gerus dėstytojus ir saviraiškos galimybes. Mokydamasis dar dirbu meno vadovu - taigi veiklos netrūksta".

Vitalijus sako nesijaučia esąs ypatingas studentas. „Su dėstytojais bendraujame kaip lygiaverčiai, vieni iš kitų skolinamės knygas, pasišnekame", -teigia jis. Jaunasis kūrėjas neapsiriboja vien programinių dalykų ir specialybės literatūros studijomis, savarankiškai mokosi kognityvinės psichologijos - kaip efektyviai mokytis, atsirinkti, įsiminti informaciją, nepamiršta sveikos mitybos ir sporto.

„Studijuoti Kaune apsisprendžiau dar ir todėl, kad norėjau ramybės ir sąlygų mokytis. Vilniuje vyksta nuolatinis judėjimas - draugai, klientai, renginiai... Čia gerokai ramiau", - šypsosi jaunasis dizaineris. Klausiu, ar nepajuto skirtumo tarp dviejų tokių skirtingų miestų?

„Daug kas kalba, jog Kaune viskas kitaip. Bet man čia gera. Žinoma, Kauno ir Vilniaus gatvėse merginų išvaizda gerokai skiriasi, tačiau man tenka bendrauti su puikiais, išsilavinusiais žmonėmis. Todėl nenorėčiau klijuoti kokių nors etikečių", -diplomatiškai išsisuka jaunasis mados kūrėjas.

Džiaugsmas kurti

Lietuvoje vis madingesnis tampa dizainerio, stilisto, įvaizdžio kūrėjo darbas. Kaip į jaunąjį kolegą reaguoja pripažinti vyresni dizaineriai? Vitalijus sako, kad sveikinasi beveik su visais. Tiesa, anksčiau tekdavo dažnokai susidurti su tam tikra negatyvia nuostata, išgirsti pašaipų - esą, ką gi išmano tas savamokslis vidurinės moksleivis.

„Šiandien mano darbai gana profesionalūs, o ir toliau vis mokausi", - tvirtina Vitalijus. Nerūpi jam ir konkurencija. „Kiekvienas turi savo klientus, savo stilių. Kita vertus, pernelyg į tai nesigilinu - nesilankau vakarėliuose ir man tai nelabai rūpi", - prisipažįsta pašnekovas. Pasak jo, didelis džiaugsmas ir didelė laimė dirbti su žmonėmis bei kurti tai, kas gražu pačiam ir patinka klientui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paksą į prezidento postą vedęs Katkevičius: viskas yra taip pat, pamokų neišmokome (332)

2002 metais Lietuvoje vykę prezidento rinkimai nustebino ne vieną analitiką. Nors 2001 m. apklausos...

Pensijų pokyčiai palies visus: kitąmet reikės apsispręsti, kaip elgsimės su savo pinigais (179)

Nuo kitų metų pensijai kaupsime kitaip nei tai darėme iki šiol. Visi jaunesni nei 40 metų...

Liudininkai pasakoja apie Strasbūre kilusią paniką: žmonės lakstė ir verkė ant tilto sužeistąjį radęs vyras: po 45 min. liovėmės gaivinti (1)

Prancūzijos policija trečiadienį tebeieško asmens, nušovusio tris žmones ir sužeidusio dar...

Bloomberg ekspertas: su Vokietijos skola dedasi kažkas neaiškaus (29)

Krentantis Vokietijos vyriausybės skolos pajamingumas – klasikinės „atsitraukimo“ strategijos...

Po šūvių Strasbūre – milžiniškos saugumo pajėgos: yra žuvusių, nukentėjusieji kritinės būklės atnaujinta 07.20 (489)

Prancūzijoje, Strasbūre po šaudynių netoli miesto kalėdinės mugės mažiausiai vienas asmuo...

Pranckietis: tai įnešė daug ramybės į Lietuvos gyvenimą nemano, kad biudžetas sulauks prezidentės veto (59)

Biudžeto priėmimas įnešė ramybės ir pasitikėjimo į Lietuvos gyvenimą, o svarstymo atidėjimas...

Kaunietis garaže slepia itin retą „Mercedes-Benz“ – tokių pasaulyje tik du (34)

„Parduosiu, jei reikės širdį ar kitą organą pirkti“, – juokiasi Stanislovas Bartkevičius,...

Nauji ministrai – tik kitais metais (5)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigia, jog trys nauji ministrai tikriausiai prisieks per...

Daužydamas viską, kas pakliuvo, į žiedinę sankryžą įskriejo BMW – girtas vairuotojas vežėsi vaiką (15)

Trečiadienio naktį, 2.05 val., policija gavo pranešimą, kad Klaipėdoje, Šilutės pl. ir Baltijos...

Iš šalies iškrausto lauko tualetus: kaip lietuviams sekasi atsisakyti seno įpročio? (23)

Lietuvos kaimuose dar tikrai galima pamatyti nedidelių, medinių stačiakampių išviečių, liaudyje...