aA
Mada per pastaruosius porą dešimtmečių taip išplėtė ribas, kad plaukai jau nebeturi tos socialinės galios kaip anksčiau. Kokį unikalų ar šokiruojantį stilių dabar galima susikurti, kad išsiskirtume iš minios? Vis dėlto septintajame dešimtmetyje buvo kitaip. Tuomet plaukai turėjo galios. Nė vienas, gyvenęs tame dešimtmetyje, nesudvejotų šiuo pasakymu.
Vidal Sassoonas daro šukuoseną
© Corbis/Scanpix
Šiandien nedaug garsenybių turi tokias šukuosenas, kurios būtų plačiai komentuojamos žiniasklaidoje ir kopijuojamos gerbėjų, nebent išskyrus princesę Dianą ir anglų futbolo legendą Davidą Beckhamą.
Šukuosena "China Doll"
© Corbis/Scanpix

Po antrojo pasaulinio karo žaizdų šeštasis dešimtmetis ir septintojo dešimtmečio pradžia buvo politinio ir socialinio konservatyvizmo laikas. Iš fabrikų moterys sugrįžo namo ir vėl pradėjo kurti idealistinį šeimos židinio modelį bei rūpintis namų gyvenimu. Išpopuliarėjo žavingos moters, sugebančios atlikti visus namų ruošos darbus ir atrodyti puikiai, įvaizdis. Šį dešimtmetį buvo labai populiarios išpūstos šukuosenos. Plaukai sušiaušiami ir sukeliami aukštai viršugalvyje, šukuosena gausiai apipurškiama laku. Tai buvo mėgstama šukuosena dėvint vakarinį apdarą.

Septintojo dešimtmečio pradžioje prezidento Johno Kennedy’o žmona Jackie Kennedy toliau populiarino pūstą šukuoseną. Ši graži pora nuolat mirgėjo žiniasklaidoje iki pat nužudymo tragedijos.

Jackie Kennedy
© Corbis/Scanpix

Mados, filmų, populiarios muzikos ryšys šį dešimtmetį gilėjo. Dusty Springfield, baltoji soul muzikos dainininkė, padėjo išpopuliarėti aukštai moteriškai šukuosenai. Šie bokštai, kuriems laikytis padėjo patobulinti plaukų lakai, buvo lydimi visokiausių neįtikėtinų legendų. Galiausiai buvo susirūpinta šukuosenų higieniškumu. Pasklido kalbos apie juodąją našlę – vorą, susisukusį ten savo lizdelį ir nelaimingas mados aukas, mirusias nuo atsiradusių voriukų įgėlimų.

Pagal kitas versijas, kai kurių nelaimingų merginų šukuosenos tapo tarakonų namais. Dešimtmečiui einant į pabaigą, pūstų šukuosenų populiarumas mažėjo. Joms sukurti reikėjo labai daug laiko. Be to, kine ir teatre per tokias šukuosenas nieko nebuvo matyti.

Septintajame dešimtmetyje kirpėjai ir stilistai reguliariai pasirodydavo populiarioje spaudoje. Vidal Sassoonas, kilęs iš Londono Ist Endo žydų šeimos, atvertė naują plaukų istorijos puslapį savo trumpu kirpimu 1959 metais, pavadintu “Forma” (“The Shape”). Kiti žymūs kirpimai, kuriuos jis sukūrė septintajame dešimtmetyje – “Nancy Kwan”, kai plaukai buvo ilgesni priekyje nei gale, ir vėliau – “The Five Point Cut”.

Jackie Kennedy
© Corbis/Scanpix

Tai buvo didžiulis žingsnis nuo pūstų šukuosenų. Sassoonas suvienijo jėgas su mados dizainere Mary Quant 1957 metais. Šioji jį pavadino “Plaukų Chanel”. Būtent Mary Quant padėjo mini sijonui tapti dešimtmečio mados hitu.

Besikeičiančios moterų šukuosenos, regis, atspindi didžiulius moterų vaidmens pokyčius – nuo konservatyvaus šeštojo dešimtmečio iki siautulingo septintojo. Trumpos bob šukuosenos buvo daug praktiškesnės nei sulakuotos aukštos, kurioms sukurti reikėjo valandų valandas leisti kirpykloje. Tarp paauglių bei jaunų moterų buvo populiarios tiek trumpų, tiek ilgų plaukų šukuosenos. Taip pat buvo madingi perukai – moterims buvo sakoma, kad jos gali pakeisti savo asmenybę paprasčiausiai užsidėjusios peruką. Šis vaidmenų ir identiteto nepastovumas charakteringas vadinamajai postmoderno kultūrai. Svarbiausia – įvaizdis, o įvaizdis nuolat kinta.

Septintajame dešimtmetyje moterys vėl ėmė veržtis iš namų sferos į darbą, mokslą, karjerą. Kontraceptinės tabletės padėjo moterims kontroliuoti savo gyvenimą taip, kaip jos niekada anksčiau nebūtų galėjusios. Po dešimties metų jas naudojo milijonai moterų. Vėliau buvo sudegintos liemenėlės – pabrėžiant moterų išsilaisvinimą.

Po antrojo pasaulinio karo moterys iš fabrikų grįžo namo. Moters vaidmuo buvo namų karalienė. Jos karūna – plaukai – buvo sušiaušti ir sukelti aukštai, supurkšti laku – simboliška, nes su tokiais plaukais neįmanoma imtis aktyvios veiklos už namų ribų. Tačiau septintajame dešimtmetyje įvyko didžiulis kultūrinis poslinkis, kurį simbolizuoja pakitusios vyrų bei moterų šukuosenos.

Vidal Sassoonas daro šukuoseną
© Corbis/Scanpix

Laisvė ir socialinė lygybė – jaunimo dešimtmečio idealai. Britanijoje vyko demonstracijos prieš apartheidą, JAV – už pilietines teises ir prieš rasinę diskriminaciją. Vis dėlto plaukų galiai 1964 metų vasario devintosios vakarą prilygti negali niekas. Būtent tada “The Beatles” pirmą kartą pasirodė Edo Sullivano TV šou. Keturi darbininkų klasės vaikinukai iš Liverpulio mopsų šukuosenomis pakeitė madą ir sudrebino ją ištisoms kartoms.

Vietoje to, kad mada iš aukščiausių visuomenės sluoksnių pakliūtų į kitus, kaip kad paprastai nutinka, čia mada iš darbininkų klasės pakilo į viršų. Tai buvo šukuosena su kirpčiukais prie pat akių, dengianti antakius, o staigus šios šukuosenos išpopuliarėjimas tarp paauglių ir jaunimo varė į neviltį tėvus.

Atsimenu, tą dieną po Edo Sullivano šou mokyklos kieme kalbėjome ne apie muziką, bet apie tai, kaip jie purtė savo galvas ir kaip plaukai taršėsi kas sau. Tai buvo maištinga, tai buvo nepaprasta, tai buvo laisvė. Taip gimė bitlų pasekėjų karta.

Dusty Springfield
© Corbis/Scanpix

Kiti, kaip Mickas Jaggeris ir “Rolling Stones”, greitai susivokė, ir ilgi vyrų plaukai tapo maišto simboliu, iššūkiu sustabarėjusiai konservatyviai visuomenei. “Kad Amerika būtų graži – apsikirpkite” – rašyta ne viename lauko reklamos skyde. Gėlių vaikai, hipiai, ilgi, laisvi plaukai išreiškė daugelio nusivylimą materializmu, vartotojiškumu, Vietnamo karu, šaltuoju karu. Susvetimėjimas tapo vienu madingiausių dešimtmečio žodžių. Daug žmonių, ypač jaunų, siekė kažko kito. Buvo laikas grįžti į Gamtą. Tai būtų nauja bendruomenės, meilės, taikos pradžia. Ilgi plaukai ir nuogumas, šokiruojantis tuo laiku, simbolizavo natūralių žmonių idealizavimą. Tai, regis, atliepė aštuonioliktojo amžiaus prancūzų filosofo Jeano Jacqueso Rousseau žodžius: “Žmogus gimsta laisvas, vis dėlto jis visada supančiotas”.

Šiam gyvybingam ir kerinčiam ilgų plaukų, trumpų sijonų, “The Beatles”, “Rolling Stones”, “Beach Boys”, žmogaus mėnulyje dešimtmečiui einant į pabaigą, sunaikinta maža Azijos šalis. Jaunų vyrų karta sužalota karo, ir visa Vietnamo karo beprasmybė išsilieja melodija “Where Have All the Flowers Gone”.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ši liga žmogų naikina tyliai: iš pažiūros nekaltas rankų drebėjimas – rimtos bėdos ženklas (2)

Parkinsono liga – tai neurologinė liga, kurios metu nyksta tam tikros galvos smegenų srities,...

Po Editos ir Darjušo Lavrinovičių dukrelės vardo skandalo – VLKK pirmininko atsakas (204)

Praėjusią savaitę Editos ir Darjušo Lavrinovičių dukrelės vardo istorija sukėlė nemažai...

Tragiškas automobilio ir motociklo susidūrimas Kaune: motociklininkas žuvo (43)

Pirmadienį, spalio 14 d., apie 17.45 val., Kaune, A. Juozapavičiaus pr., susidūrė moters (gim....

Pasiruošimas deryboms dėl didesnio atlygio: kokio atlyginimo prašyti? (29)

Visi suprantame, kad darbo ieškome ir po to jį dirbame ne tik tam, kad maloniai praleistume laiką...

Iš aikštelės su BMW iškritusios merginos advokatas: taip nutikti neturėjo (80)

Prieš kurį laiką iš „Europos“ daugiaaukštės stovėjimo aikštelės drauge su automobiliu...

Metų seklys: žmona drabužius pirkdavo Monake, vyro seifas banke prikimštas pinigų ir aukso (203)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Gimus vaikui laukta euforija taip ir neužplūdo: kaltinau save, o tetų patarimai viską dar labiau apsunkino (1)

Praėjusią savaitę Pasaulinę sveikatos dieną Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje, Akušerijos...

Norėdama įamžinti sesers sužadėtuves, mergina sumanė gudrų planą „virsti krūmu“: šios akimirkos tapo interneto sensacija

Ši mylinti sesuo neabejotinai taps pirmąja kandidate šios poros vestuvėse būti vyriausiąja...

Automokestis: kiek Lietuvoje važinėja taršių automobilių infografikas (16)

Valdžia nuo kitų metų svarsto įvesti automobilių taršos mokestį, kurį mokėtų visi...

Nesusipratimas Milane: kodėl aukšto lygio Eurolygos teisėjai lemiamu metu padarė net tris klaidas? laida „Krepšinio zona“ (13)

66 gryno žaidimo minutės – tiek laiko Kauno „Žalgirio“ krepšininkai nežino, ką reiškia...