aA
Odines rankines kurianti Irena Serapinienė nesivaiko mados tendencijų. Moteriai svarbiausia, kad jos kuriami daiktai būtų kokybiški ir atskleistų ne tik jos, bet ir šiandien visame pasaulyje gajas vertybes: natūralumą, laisvę, toleranciją, patriotizmą. Daugiau nei septyniolika metų mados versle besisukiojanti moteris žino, kad daug svarbiau būti savimi, nei vaikytis ateinančių ir praeinančių stiliaus formų.
Rankinių dizainerė Irena Serapinienė
Rankinių dizainerė Irena Serapinienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Nesvajojo apie brangakmenius

Dar būdama paauglė, I.Sera­pinienė svajojo ne apie brangakmenius, naują automobilį ar ypač madingus batelius, o apie tikros odos rankinę. „Tuo metu odiniai gaminiai Lietuvoje buvo deficitas, tačiau jie buvo labai vertinami“, – prisiminė kūrėja. Mintis, kad kažkada ji pati galėtų tokias kurti, atrodė tokia neįtikėtina, jog apie tai nė negalvojo.

Tačiau kai reikėjo spręsti, kokių mokslų griebtis, būsima rankinių dizainerė neabejojo, kad nori dirbti būtent su oda. Šiai medžiagai ji jautė begalinę meilę. „Oda labai tauri ir universali. Ją galima raižyti, spalvinti, deginti. Net iš mažiausios skiautelės įmanoma kažką sukurti“, – pasakojo I.Serapinienė.

1986-aisiais Kauno technologijos universitete ji baigė odos gaminių technologijos ir dizaino mokslus ir buvo paskirta dirbti odos gaminių ceche. „Pakliuvau į patyrusių odos gamintojų būrį. Buvau labai smalsi, o jie – geranoriški, todėl išmokė daug naudingų dalykų“, – kalbėjo dizainerė.

Pati kurti odinius aksesuarus moteris ryžosi tik tada, kai atsidūrė keblioje padėtyje. Bankrutavus įmonei, kurioje dirbo, ji kartu su vyru pakliuvo į bedarbių gretas. „Buvo liūdna ir baisu, nes tuo metu laukiausi antro vaikelio. Tačiau iš prigimties esame optimistai, suvokėme, kad ši veikla gali tapti mūsų bilietu į geresnį gyvenimą“, – pasakojo I.Serapinienė.

Susimaišiusios vertybės

Moteris įsitikinusi, kad sukurti kažką įdomaus pavyksta tik tada, kai iš tiesų myli savo veiklą. „Jei nori, kad pasisektų, reikia labai stengtis. O kad būtų noras stengtis, turi būti įdomu. Rankinės moteriai juk visada įdomu. Man tai buvo iššūkis, vizija, svajonė – viskas kartu“, – sakė odinių rankinių kūrėja.

Anuomet gauti didesnį kiekį kokybiškos odos buvo labai sudėtinga, todėl I.Serapinienė iš atraižų pradėjo kurti įvairius moteriškus papuošalus: lankelius plaukams, auskarus, apyrankes. Po kurio laiko gimė ir pirmoji rankinė. Ji buvo paprasta, nedidelė, planšetės tipo. „Tais laikais kokybiški, iš natūralių medžiagų pagaminti rankdarbiai buvo vertinami daug labiau nei šiandien.

Dabar pasiūla labai didelė, o technologijos taip ištobulėjusios, kad net ir specialistams sunku atskirti „tik­rus“ daiktus nuo „netikrų“, – teigė moteris. Pasikeitė ir žmonių požiūris: dažnam nesvarbu ir neįdomu, ką perka ir dėvi, žmonės paskendę darbuose, turi mažai laisvo laiko.

Tačiau dizainerė džiaugiasi, kad lietuvės turi savitą stilių, yra elegantiškos, kūrybiškos, nebijo eksperimentuoti. „Žmogui svarbi vidinė laisvė, todėl gerai, kad galime rinktis, kaip save išreikšti“, – įsitikinusi I.Serapinienė. Laisvės pojūtis labai svarbus ir pačiai kūrėjai.

Šį sezoną Lietuvoje vyrauja santūrus ir solidus stilius. Įspūdžio, ryškumo moterys ieškojo prieš keletą metų. „Šiemet lietuvės nuosaikios“, – kalbėjo rankinių žinovė. Ji pastebi ir tai, kad kiekviena moteris su tam tikra rankine atrodo kitaip, savaip. Nenuspėjamumas ir yra žaviausias moteriškosios lyties atstovių bruožas.


A.Solomino nuotr.

Jėgas atgauna gamtoje

„Esu kaip batsiuvys be batų“, – visų kūrėjų pamėgtą frazę kartojo Irena. Išskirtinių rankinių sau ji nekuria, moteriai įdomesnis pats jų kūrimo ir gaminimo procesas. Tiesa, ji pripažino, kad atsitinka ir taip, jog sukurtos rankinės atiduoti kitiems nebegali. „Turbūt visoms moterims pažįstamas jausmas, kai pamačiusi daiktą suvoki, kad tau jo mirtinai reikia“, – juokėsi dizainerė.

Šie metai iki šiol be atvangos dirbusiai ir kūrusiai I.Serapinienei – poilsio ir ramybės laikas. Reikia laiko subrandinti naujas idėjas, išgryninti svajones. Būtent jos, o ne ambicijos įkvepia kūrėją.
Nors svarbiausius sau iškeltus tikslus ji jau pasiekė, idėjų būsimiems projektams netrūksta. Moteris aktyviai dalyvauja Vilniaus dailiųjų amatų asociacijos rengiamuose projektuose, dirba su studentais, domisi odinių rankinių istorija, lanko muziejus, rengia studentų meno darbų paro­das ir koncertus.

Po darbų I.Serapinienė laiką leidžia gamtoje. Kauno pakraštyje gyvenanti moteris tikina, kad miestas jai siejasi tik su darbu, o poilsio ir pramogų ji ieško gamtoje. „Esu gamtos žmogus. Dievinu jūrą, prie jos atgyja visos mano jėgos. Laisvalaikį leidžiame aktyviai: plaukiojame baidarėmis, miname dviračiais, žiemą slidinėjame“, – pasakojo menininkė. Moteris džiaugiasi, kad trys jos vaikai iki šiol gyvena kartu, todėl laisvalaikį dažnai leidžia kartu su šeima.

Jei prižiūrėsite, tarnaus ilgiau

Kaip išsirinkti

Besirinkdamos odinę rankinę, pasikliaukite savo intui­cija. Parduotuvėse moterys dažnai klaidinamos, oda ne visada būna natūrali, nors etiketėse nurodoma priešingai. Todėl atidžiau ją apžiūrėkite. Rankinę rinkitės pagal savo profesiją, gyvenimo būdą ir metų laiką.

Kaip prižiūrėti

Odines rankines prižiūrėkite taip, kaip savo veido odą. Jei tai darysite tinkamai, laikui bėgant rankinė taps dar gražesnė.

Lengviausia prižiūrėti juodos spalvos odą. Keičiantis sezonams, ištepkite rankinę juodu specialiu odai skirtu arba batų tepalu. Kai jis susigers, minkšta skepetaite patrinkite odą, kad ji labiau blizgėtų. Jei spalva kitokia, ieškokite tokios pat spalvos tepalo arba tepkite bespalviu.

Jei rankinė įplyšo, kreipkitės į specialistus, kad jie apžiūrėtų pažeistą vietą. Įbrėžimus panaikinti galite ir odos spalvos batų tepalu ar specialiais odos dažais. Jų įsigyti galima ir avalynės parduotuvėse.

„Valstiečių laikraštis“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Stumbrės skandalas išdavė garsųjį Brazausko medžiotojų klubą: viešinamas pilnas žinomų pavardžių sąrašas (203)

Naujametinėje medžioklėje „valstiečiui” Jonui Slapšinskui sumedžiojus stumbrę galiausiai...

Zuokas pateikė savo įvykių versiją: Agnė policijos pareigūnus vakar kvietė kelis kartus (165)

Buvęs sostinės meras Artūras Zuokas Delfi atskleidė daugiau policijos pareigūnų apsilankymo...

Mažvydas Jastramskis. Laisvė mylėti Putiną (48)

Lietuvoje iš naujo atrasta, kad dalis mūsų šalies gyventojų teigiamai vertina Vladimirą...

STT akiratyje – kyšio ėmimu įtariamas Druskininkų aplinkosaugininkas (5)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) skelbia pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl kyšininkavimo...

Po slapto posėdžio dėl Bako informacijos – dvejopi vertinimai papildyta  (355)

Buvęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos narys Vytautas Bakas raštu kreipėsi į Seimo...

Laura Yin

Ar pienas – sveika? Pramonė iš paskutiniųjų stengiasi paskatinti vėl gerti pieną

Jei duosite žmonėms sausainių, ar jie ims vėl gerti pieną? Pieno pramonės atstovai tikisi, kad...

Iš didžiausiu ligos židiniu už Kinijos ribų tapusio laivo išleidžiami žmonės ekspertas karantiną laive pavadino didele nesėkme

Japonijoje šimtai keleivių trečiadienį pagaliau galėjo išlipti iš kruizinio laivo, kuriame buvo...

Šeimos gydytoja – apie papildų vartojimą: yra vienintelis vitaminas, kurio žiemą trūksta daugumai (11)

Bendras silpnumas , padidėjęs nuovargis ir sumažėjęs organizmo atsparumas – tai vieni...

Lietuvoje toliau auga kainos: gyventojai maistui taupo sveikatos sąskaita (120)

Kainos kandžiojasi, o jų augimas Lietuvoje nestoja. Statistika rodo, kad per metus maisto produktai...

„Paysera“ stabdo paslaugų teikimą svetainei Filmai.in (2)

Lietuvos mokėjimų bendrovė „ Paysera ” pranešė stabdanti paslaugų teikimą nelegaliai filmus...

|Maža didelių žinių kaina