aA
Ilgus dešimtmečius Janina Pelėdaitė Bubnovienė dirbo Klaipėdos buities tarnybos įmonėje „Gintaras“ ir modeliavo miesto poniutėms skrybėles bei kailines kepures. „Dabar jau – gyvenimo atostogose - pensijoje, skrybėlaičių nebemodeliuoju“, - sako Janina. Meistrė patikino, kad šviesiausia jos gyvenimo dalis - skrybėlaitės, tačiau pati jų niekada nenešiojo.
Modelis dėvi airių modeliuotojo Paulo Costelloe skrybėlę Londono mados savaitėje.
© Reuters/Scanpix
Janina taip pat siuvo įvairiausių modelių brangių kailių žiemines kepures. Kokie išdidūs veidai būdavo žiemą po didžiulėmis brangaus lapės kailio kepurėmis! Nešioti tokią puošmeną buvo tas pats, kas dabar važiuoti moderniausiu brangiu automobiliu.

Jai teko modeliuoti bei siūti galvos apdangalus ir vaikams - ir krikšto kepurėles, ir kailines ausines.

Pradžia - milinių kilpos

- Ar nuo mažumės esate klaipėdietė?

- Ne. Mano gimtinė – labai gražus kraštas, Labanoras. Pro čia ėjo siena su Lenkijai priklausiusiu Vilniaus kraštu. Labanoras – prie garsios girios esantis, gilią istoriją turintis miestelis. Tėvas Antanas Pelėda buvo labai gabus ir darbštus medžio meistras, „būdavodavo“ medžio trobesius. Mokėjo viską – nuo pamatų iki skląsčių. Augome trys seserys ir du broliai. Po karo 12 metų broliuką Juozuką nušovė, nė nežinome, kur užkasė. Paskui kolūkiui vis nesėkmingi pirmininkai vadovavo – vis prasigerdavo. Visus tada maitino tik grybai, uogos ir „samagonas“.

Vyresnės seserys išėjo duonos užsidirbti. Viena - į Latviją, kita - į Estiją. Nusekiau ir aš paskui jas. Pas vieną seserį apsigyvenau ir jau 15 metų pradėjau dirbti mokine vieno Estijos karinio miestelio siuvykloje. Siuvo individualaus kirpimo milines karininkams. Milinių kilpos – mano darbo pradžia. Pirmiausiai išmokau mikliai rankomis siūti patvarias kilpas sagoms užsegti, o paskui – visas siuvimo operacijas. Labai laukiau, kada sukaks 16 metų, kada gausiu pasą, galėsiu gauti tikrą, o ne mokinės darbą ir visą algą. Vėliau kartu su seserimi išsikėlėme į Taliną, čia vėl gavau darbo siuvimo fabrike, civiliniame. Siuvau rusiškus vatinukus, vadinamąsias šimtasiūles.

Paskui fabrikas gavo užsakymą siūti uniformines kepures – moksleiviams, studentams, vairuotojams. Ir prie šio darbo mane pristatė. Išmokau! Žiemą gavome užsakymą siūti šiltas žiemines kepures iš kailio. Išmokau! Paskui kita sesutė, baigusi aukštąjį mokslą, ėmė raginti grįžti į Lietuvą, arčiau savų.

Taip ir išsikeičiau butą į Klaipėdą. Pirmiausiai nuėjau į „Šatrijos“ siuvimo fabriką, nes žinojau, kad puikiai moku bet kokį siuvėjos darbą. Tačiau į mane pažiūrėjo nepatikliai. Visai kitaip pasitiko „Gintaro“ individualaus drabužių siuvimo fabrike (buitiniame).

Nuoširdžios bendradarbės Onutės Arbušauskienės dėka tapau skrybėlių meistre ir kelis dešimtmečius dirbau šį darbą. Su meile ir visiška atsakomybe formavau kiekvieną skrybėlę. Kiekvieną kartą užliedavo geras jausmas, kai bet kuri Klaipėdos moteris, užsidėjusi naują skrybėlę, išeidavo pakylėta ir tikrai šiek tiek laimingesnė. Užėjus pertvarkoms, vėl teko prisiminti, kad esu siuvėja, dirbau pas privatininką ir esu dėkinga jam, kad priėmė.

Svarbu pritaikyti

Ponioms, atėjusioms „į buitinį“, reikėjo įtikti, rasti tinkamą bendravimo manierą, nes kitaip... Skundų knygos - ranka pasiekiamos, o įrašai jose labai domino vadovus ir tikrintojus.

Janina grėsmingų įrašų nepelnydavo. Daugybei miesto moterų ne kartą praskaidrino nuotaiką, suteikė pasitikėjimo savimi ir moteriško žavesio. Kas nežino, kad žvilgsnis iš po skrybėlaitės – kitoks, visada turi daugiau paslapties ir vyliaus.

- Kas yra skrybėlė?

- Moters papuošalas ir pasididžiavimas. Vyrų – solidumo ženklas.

- Ar skrybėlė gali pridengti... senatvę?

- ... Nežinau. Pati skrybėlaičių niekada nenešiojau. Maniau, gal man net nedera nešioti...

- O ar paryškina jaunystę?

- Ne... Skrybėlės yra ponioms skirtas galvos apdangalas. Panelėms to nereikia. Nebent saulėtą karštą vasaros dieną – pritaikius prie aprangos ir spalvų. Arba labai iškilmingam vakarui kaip prabangos, iškilmingumo detalė.

- Ar keičiasi skrybėlių mados?

- Skrybėlė – klasikinės aprangos dalis. O klasika visada yra klasika. Gali šiek tiek keistis bryliai – siauresni, platesni, į vieną ar kitą pusę labiau užlenkti. Mados vėjai visais laikais skrybėles nelabai keitė. Keičia nebent aksesuarus.

- O ką manote apie megztas beretes?

- Kas kam patinka, kas kam patogu. Tik nereikia per daug vatos į beretes prikimšti, reikia labiau pasverti, ko ir kiek dėti į vidų.

Skrybėlė gydo

- Kokias klaidas kartais daro moterys, nešiojančios skrybėles?

- Nesuderina su kita apranga, nepritaiko spalvų. Dažniausiai pastebiu, kad moterys tinkamai suderina skrybėlaitę ir aksesuarus. Anksčiau, kol tekdavo kelis kartus per metus lankytis Kaune, Vilniuje, nesunku būdavo pastebėti, kad klaipėdietės rengiasi skoningiau, yra puošnesnės, prie skrybėlių tinkamai priderinusios batelius, pirštines, rankinukus, diržus, šalikus. Ir prie kailinių kepurių tinkamai viskas priderinta, nors šių dabar labai nedaug matyti.

Jei skrybėlaitė tikrai tinka, moters veidas po ja niekada nebus apniukęs, paniuręs. O kai žmogaus nuotaika pakili, sveikata savaime taisosi. Po skrybėle kitaip atrodo veidas, kitas profilis. Ir magai daug stebuklų iš skrybėlių ištraukia...

- Kur dėti seną skrybėlę? Batus blizginti?

- Jokiu būdu! Jei skrybėlė susitepė, susidėvėjo, modelis nebepatinka, ją reikia išplauti ir pasidaryti iš naujo. Tik patiems verčiau nieko nedaryti, net ir išplauti verčiau nešti galvos apdangalų meistrui – tada tikrai nieko nepagadins. Skrybėlių medžiaga - fetras - nei austa, nei megzta, ji yra velta.

Galima vadinti tiesiog veltiniu. Latviai, šios medžiagos gaminimo meistrai, taip ir vadina. Visoje Tarybų Sąjungoje tik du fabrikai buvo - Rygoje ir Rostove prie Dono. Pati važiuodavau į Rygą fetro parinkti. Jautriausia yra veliūrinė medžiaga, nes pūkas labai švelnus.

- Ar jaunystėje svajojote apie savo gražiausią skrybėlaitę? Ar tikėjotės tapti tokios subtilybės, kaip skrybėlė, meistre?

- Mums jaunystėje rūpėjo visiškai kiti dalykai. Buvo sunkus pokaris. Nuo mažų dienų rūpinomės savimi – kaip išgyventi, kaip prasigyventi. Slaptas vidinis troškimas buvo tapti mokytoja. Savo mokytojus dievinu visą gyvenimą. Ir dabar negaliu suprasti nepagarbių žodžių, nepagarbaus elgesio su mokytojais. Atrodo, kad nepagarba mokytojams mus visus skaudžiai įžeidžia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Egzotines keliones mėgstanti mokytoja Veronika atvira: gyventi tik iš atlyginimo būtų sunku (396)

Jau daugiau nei dvi savaites Švietimo ir mokslo ministerijoje ( ŠMM ) budinti mokytoja Veronika...

„Amerikietiškas“ Putino oligarchas po JAV sprendimo kraujuoja milijardais (75)

Netrukus po to, kai Michaelas Cohenas pasišalino nuo Donaldo Trumpo patvirtinto nekilnojamojo turto...

Žaidimu nusivylęs Jasikevičius: Eurolyga negailestinga, o mes kažkodėl nesiginame specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (34)

Pratęsti pergalių serijos iki trijų Lietuvos čempionams Eurolygoje nepavyko. Kauno „Žalgirio“...

Savaitgalis atneš pūgą ir pusnis sniego (16)

Penktadienį Lietuva atsidurs pietiniame anticiklono pakraštyje. Negausiai pasnyguriuos nebent...

Pagal bavarišką muziką šokęs „Žalgiris“ pralaimėjo Vokietijos čempionams (429)

Kauno „Žalgiris“ (5/7) penktadienio vakarą laikė svarbų egzaminą Vokietijoje. Žalgiriečiai...

14 brangiausiai atsiėjusių klaidų per visą žmonijos istoriją (74)

Nė vienas nesame tobulas, todėl natūralu, kad kartkartėmis darome klaidų, dėl kurių vėliau...

Anglijoje nužudyta ir išniekinta 14-metė lietuvė dar spėjo atsiprašyti tėvų už susidėjimą su netinkama kompanija (128)

Vulverhamptone, Anglijoje , išžagintos, nužudytos ir išniekintos keturiolikmetės iš Lietuvos...

Teisėsaugai – smūgis: teisėjai suabejojo, ar dėl 6 žmonių žūties nuteisė kaltą asmenį (128)

Net šešias gyvybes nusinešio gaisro sostinės Žirmūnų mikrorajono daugiabutyje byla pakrypo...

Miunchene – itin gausios „Žalgirio“ gerbėjų gretos specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (76)

Penktadienio vakaro Eurolygos rungtynėse Miuncheno „Audi Dome“ arenoje tikrai ryškiai bus galima...

Po visų negandų – Elle ir Žilvinas Grigaičiai švyti drauge: prasitarė apie ateities planus (126)

Penktadienio vakarą būrys pramogų pasaulio garsenybių traukė į Vilniuje trankiai paminėtą...