aA
Karnavalas Rio de Žaneire yra pagrindinis metų įvykis. Jis vyksta pačiame vasaros įkarštyje. Ši šventė pritraukia tūkstančius žmonių iš visų pasaulio kampelių. Karnavalas trunka keturias dienas. Karnavalo kilmė nėra žinoma, tačiau daugelis sutinka, kad ji kilo iš pagoniškų švenčių Senovės Romoje arba Graikijoje.
Karnavalas_21

Karnavaliniai pokyliai XIX amžiaus pabaigoje atkeliavo iš Italijos ir savo aukso amžių pasiekė XIX amžiaus trečiajame dešimtmetyje, kai buvo rengiami legendiniai prabangūs pokyliai Copacabanos pilyje ir Municipaliniame teatre.

Karnavalas_2

Sambos paradai pradėti rengti 30-aisiais – pirmiausia droviai XI-oje aikštėje, vėliau – Prezidento Vargas alėjoje. Galiausiai savo nuolatinę vietą Sambos paradai surado tik 1984 metais – jiems buvo pastatytas Sambodromas, esantis centrinėje miesto dalyje. Šiandien ši šventė yra transliuojama daugelio pasaulio televizijų ir visose Brazilijos valstijose. Daugelis žmonių mano, kad tai didingiausias šou visame pasaulyje. Jeigu jūs vykstate į Rio de Žaneiro Karnavalą, bilietus įsigykite iš anksto. Kadangi Sambodrome vietos visiems norintiems niekuomet neužtenka, savo vieta verta pasirūpinti iš anksto.

Karnavalas_18

Tačiau Karnavalas yra šis tas daugiau nei tik Sambos paradas. Labai smagus yra Gatvių karnavalas – jis yra labai linksmas, nemokamas ir vyksta visame mieste. Jūs galite jį laisvai stebėti ir netgi jame dalyvauti. Vienas iš tokių tradicinių gatvės karnavalų yra vadinamasis Banda de Ipanema. Jis pritraukia daugiau nei 8 tūkstančius žmonių!

Karnavalas_19

Jeigu manote, kad viso to dar nepakanka, turėtumėte pamatyti pokylius! Tik nesupraskite neteisingai… Mes kalbame apie legendinius pasakų pokylius, kurie vyksta klubuose! Išsirinkite teisingą vakarėlį ir sužinokite, kas jame leidžiama, o kas griežtai draudžiama.

Karnavalas_22

Sambos mokyklų paradas, vykstantis Rio Sambodrome yra kai kas, ką kiekvienas žmogus turėtų pamatyti bent kartą per savo gyvenimą. Šis įvykis yra tiesiogiai transliuojamas net keliose šalyse ir visose Brazilijos valstijose. Stebėti tai per televizorių labai įdomu, tačiau tai neprilygsta nei pusei tų įspūdžių, kuriuose patirtumėte stebėdami šį paradą gyvai. Jums teks tapti milžiniškos minios dalimi ir galbūt netgi žygiuoti kartu su sambos mokyklomis.

Karnavalas_10

Priešingai nei Gatvių karnavalas, Sambos paradas nėra nemokamas. Bilietai yra pakankamai brangūs, tačiau pinigai, kuriuose sumokėsite, tikrai atsipirks nepakartojama įspūdžių gausa visam gyvenimui. Keturiolika specialių mokyklų grupių žygiuoja Karnavalo sekmadienį ir pirmadienį – po septynias kas dieną. Paradas prasideda 7 valandą vakaro ir baigiasi tik kitos dienos paryčiais – apie 6 valandą ryto. Šis sambos maratonas taip pat yra ir nuožmus konkursas. Kiekvienais metais dvi mokyklos turi užleisti vietą naujoms.

Karnavalas_11

Sambos mokyklos nėra mokymo įstaigos. Sambos mokyklos paprastai yra populiarių bendruomenių (favela) arba priemiesčio vietovių draugijos. Šių bendruomenių nariai reguliariai rengia sambos susitikimus ir repeticijas. Sambos mokyklos suteikia naudingas darbo vietas bendruomenei, kurios nariai kuria ir siūna kostiumus bei karnavalines platformas. Kiekvienais metais mokyklos pasirenka skirtingas parado temas.

Karnavalas_12

Sambos mokyklas parado metu gali pristatyti nuo 3000 iki 5000 jų narių ir 6-8 platformos. Jos turi pereiti taką per 60-80 minučių. Tai reiškia, kad kiekvienas narys Sambodrome praleidžia tik apie 25-30 minučių. Tačiau išgyvenimai ir įspūdžiai yra tokie intensyvūs, kad atsiminimai išlieka visam gyvenimui.

Karnavalas_13

Sambos mokyklų pasirodymus vertina speciali komisija, sudaryta iš LIESA (Sambos mokyklų asociacijos) išrinktų ekspertų. Vertinimui jie turi net keletą aspektų. Teisėjams yra skiriamos strateginės vietos tarp atsitiktinių sektorių, tokiu būdu siekiant užtikrinti, kad mokyklų pasirodymai bus vienodai įspūdingi viso pasirodymo metu. Turbūt net nereikia sakyti, kad visi Brazilijos gyventojai laiko save sambos ekspertais, tačiau šiuo atveju būtina paminėti, kad renkant geriausius labai sunku išlikti nešališku.

Karnavalas_14

Vietiniai gyventojai palaiko savo mėgiamas sambos mokyklos taip kaip ir mėgiamas futbolo komandas – su milžiniška aistra ir pasišventimu. 5 geriausios mokyklos užsitarnauja visų trokštamą garbę dar kartą žygiuoti ateinantį šeštadienį Nugalėtojų parade.

Karnavalas_15

Mokyklos yra padalijamos į sekcijas (alas) pagal žmones, dėvinčius tokius pačius kostiumus. Kai kurios sekcijos turi parengtą specialią choreografiją, tačiau daugelis šoka tiesiog spontaniškai, ekspromtu. Šokėjai yra dalijami pagal platformas (carros alegoricos) , ant kurių stovi ypatingi svečiai, vadinami destaques. Drauge jie mėgina iliustruoti ir suvaidinti mokyklos pasirinktą temą.

Karnavalas_1

Platformos yra tikra šventė akims. Daugelis jų turi specialiuosius efektus – paukščius su plasnojančiais sparnais, drakonus, besispjaudančius ugnimi ir pan. Jų dydį riboja siauros medžiais apsodintos gatvės, kurios veda į Sambodromą. Didesnės platformas vežančios mašinos kartais pameta dalį savo dekoracijų dar prieš pasiekdamos pasirodymų vietą.

Karnavalas_16

Šias mašinas stumia vietinių bendruomenių vyrai, dėvintys arba baltos spalvos sportinius marškinėlius, arba kostiumus, kurie susimaišo su minia. Jeigu jūsų galvon šovė mintys apie vergiją ir pažeminimą, atminkite, kad kiekvienas Brazilijos gyventojas džiaugiasi bent kokiu nors būdu prisidėdamas prie Karnavalo. Buvimas Sambos parado dalimi yra didelė garbė.

Karnavalas_17

Nors visiškas nuogumas oficialiai nėra leidžiamas, kartais ant platformų galima pamatyti moteris arba vyrus, apnuoginusius viršutinę kūno dalį arba visiškai nuogus. Viskas atrodo taip: šiek tiek body paintingo (piešinių ant kūno), daug blizgesio ir šypsenų… Užimti šias ypatingas vietas ant platformų išrenkami patys patraukliausi vyrai ir išvaizdžiausios moterys. Sensacingiausiai ir įspūdingiausiai atrodančių parado dalyvių nuotraukos jau kitą dieną atsiranda didžiausių šalies laikraščių pirmuosiuose puslapiuose, o norėdami bent akimirkai tapti įžymybe kai kurie parado dalyviai peržengia ir įsivaizduojamas padorumo ribas.

Karnavalas_3

Kai kurios sambos mokyklų sekcijos yra privalomos ir atlieka labai svarbų vaidmenį mokyklos pasirodyme. Viena iš sekcijų, į kurią būtina atkreipti dėmesį, yra taip vadinama abre-alas, kurią paprastai sudaro tik vyrai. Ši sekcija pasižymi sudėtinga choreografija ir žygiuoja kiekvienos mokyklos priekyje. Velha guarda yra vyrų, apsirengusių tradiciniais baltais kostiumais ir dėvinčių panamietiškas skrybėles, grupė. Šie vyrai atstovauja malandro – tradicinius Brazilijos gyventojus. Paprastai jie žygiuoja pačiame sekcijos gale.

Karnavalas_4

Ala das baianas yra moterų, apsirengusių dideliais apvaliais kolonijinio stiliaus sijonais, sekcija. Tai yra viena spalvingiausių ir patraukliausių sekcijų. Šios vietos yra skiriamos gerbiamoms bendruomenės moterims, o brangūs jų kostiumai yra dotuojami.

Karnavalas_5

Yra ir viena labai ypatinga pora, žinoma kaip mestre sala ir porta-bandeiras. Porta-bandeiras, moteris, iškilmingai neša mokyklos vėliavą, o jai praeinant pro šalį ją sveikina visa minia. Jos partneris, mestre sala, yra atsakingas už tai, kad visi atkreiptų dėmesį į jo princesę. Ir jis tai paprastai daro demonstruodamas pačius neįtikinamiausius šokių judesius, kokius tik galima įsivaizduoti – norint tuo patikėti, reikia pamatyti savo akimis. Sambos mokyklos turi ir atskiras vaikų sekcijas. Jie turi savo porta-bandeira ir mestre-sala, o jų miklumas ir sumanumas dažnai prilygsta ar netgi pralenkia suaugusiuosius.

Karnavalas_6

Bateria (mušamųjų orkestras) nustato ritmą. Jeigu jums pasiseks surasti vietelę šalia Būgnininkų nišos (tarp 9 ir 11 sektorių), jūs suprasite, kokį poveikį jie daro žiūrovams ir pačiai mokyklai. Jie eina prieš karalienę (rainha da bateria) , kuria gali būti vietinės bendruomenės gražuolė, televizijos žvaigždė arba svarbi visuomenės veikėja (dėl šios pozicijos vyksta labai arši kova). Dainininkas yra žinomas kaip puxador ir jis žygiuoja prieš orkestrą.

Karnavalas_7

Nepaisant mėginimų organizuoti, reklamuoti, transliuoti per televizijas ar netgi industrializuoti Karnavalą, tai yra šventė, kylanti iš linksmos Brazilijos gyventojų dvasios. Ji nepriklauso nuo jokios valdžios ir rėmėjų – ji vyksta nepaisant nieko. Gatvių karnavalas yra gyvas to įrodymas.

Karnavalas_23

Kiekvienas Rio rajonas turi savo mėgiamiausia grupes – Bandas (bun-dush) ir Blocos (blo-cush) . Šie karnavalai susideda iš orkestro, žygiuojančio iš anksto nustatytu maršrutu, kurį lydi entuziastingai nusiteikusių sambos šokėjų, apsirengusių kostiumais, maudymosi kostiumėliais, paprastais drabužiais, minia.

Karnavalas_24

Banda veikimo principas yra labai paprastas. Iš pradžių žmonės susirenka kurioje nors gerai žinomoje vietoje, tokioje kaip aikštė arba baras. Po keleto arba daugiau žmonių kaupimosi valandų orkestras pradeda žygiuoti per gatves. Tačiau nepraleiskite susirinkimo momento. Mėgaukitės šou, kurį surengia karalienės ir vaikai, stabdydami mašinas ir autobusus, kurie bergždžiai mėgina prasibrauti pro minią. Vairuotojams, pakliuvusiems į banda spūstį, nelieka nieko kita kaip tik atsipalaiduoti ir mėgautis reginiu…

Karnavalas_8

Kai orkestras pradeda žygiuoti, šiek tiek atsilikite nuo minios branduolio, nes galite įstrigti žmonių masėje. Jeigu sumanėte žygiuoti platformų ir automobilių priekyje, atminkite, kad tai taip pat nėra pati geriausia mintis. O žygiuoti šalia orkestro galite ryžtis tik tuomet, jeigu su savimi turite kamštukus ausims…

Karnavalas_9

Pagyvenusio amžiaus žmonės ir vaikai taip pat dalyvauja Gatvės karnavale, taigi tai puikus metas drauge pabūti visai šeimai! Pietinės pusės orkestrai į gatves išeina jau po pietų. Žmonės paprastai pradeda rinktis apie 4 valandą po pietų ir šią šventę paverčia esmingiausia patirtimi po paplūdimio.

Pagrindinėse miesto gatvėse sustabdomas visas eismas, pakeičiami netgi autobusų maršrutai,siekiant išvengti grūsties ir kamščių… Kai kurios žygiuojančiųjų grupės pritraukia iki 10000 dalyvių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Landsbergis: Lietuva prarado Meką taip ir nesupratusi, ką iš tikrųjų turėjo (159)

Trečiadienį mirė vienas garsiausių lietuvių kilmės kino menininkų Jonas Mekas . Jam buvo 96-eri.

Andrius Užkalnis. Išaiškėjo, ką Užkalnis iš tikrųjų veikia JAV ir ką liepia dirbti jums (137)

Pamatėte nuotrauką ir žinote, kodėl iš tikrųjų taip ilgai ir dažnai būnu Amerikoje....

Rusija viešai pademonstravo raketą, galinčią sužlugdyti ginkluotės sutartį su JAV (87)

Rusija trečiadienį pademonstravo raketų sistemą, anot Vašingtono, pažeidžiančią svarbą...

Dainiaus Sinkevičiaus filmo „Pravieniškių mafija“ premjera (37)

Visą Lietuvą sudrebinusios ir kalėjimų sistemos tamsiąją pusę atskleidusios ir jau betseleriu...

Kelionės tikslas – Jordanija: turistų neišlepinti vietiniai atostogas paverčia tobulomis (41)

Prieš pradėdamas norėčiau įspėti – jei Jūs esate poilsį paplūdimyje mėgstantis turistas,...

Karbauskis nori pertvarkų partijoje: jau žino, kokių žmonių nebeliktų (22)

Artėjant Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) suvažiavimui, į partijos narius...

Įtampa Vilniaus daugiabutyje: kaimynui pradėjus remontą – pradėjo griūti visas namas (172)

Nenori susipykti su kaimynu, nepradėk remonto, – sako žmonės. Vieno Vilniaus daugiabučio...

Rusijos grėsmių akivaizdoje – svarbus iššūkis Lietuvai: ekspertai įvardijo, koks žingsnis būtų pražūtingas (531)

Kas turi dar įvykti, kad lietuviai nebesiilgėtų Sovietų Sąjungos? Kuri šalis mums atrodo pati...

Statistikos analitikų prognozė „Žalgiriui“ negailestinga (12)

Eurolygos partneris eurohoops.net paskelbė prognozę, kaip atrodys galutinė turnyro lentelė po...

Iš „Eurovizijos“ atrankų pasitraukusiam Sashai Song gresia tūkstantinė bauda papildyta dainininko komentaru (13)

Trečiadienio vakarą LRT televizijoje filmuojant dar vieną „Eurovizijos“ atrankų laidą...