aA
Nuolatinę ir neginčijamą vietą moteriškoje madoje kostiumuotos ledi stilius užsitarnavo tik devintajame XX amžiaus dešimtmetyje. Moterys, užėmusios savo vietas Vakarų pasaulio kultūroje ir pradėjusios uždirbti nemenkas sumas, siekė puoštis jų naująjį statusą atitinkančiais drabužiais. Būtent šiuo laikotarpiu atsirado anksčiau minėta power dressing koncepcija.
Įvaizdis
Įvaizdis
© Corbis

Ją išpopuliarino dar 1975-aisiais pasirodžiusi Johno T. Molloy’aus knyga „Dress for Success“ (liet. „Apranga jūsų sėkmei“). Griežtas ofiso liūtės kostiumas pavergė Amerikos moterų širdis, o po kelerių metų įsiviešpatavo Anglijoje bei kontinentinėje Europoje.

Power dressing koncepcijos esmė buvo labai paprasta: minėto leidinio autorius teigė, kad norinčios siekti ilgos bei sėkmingos karjeros moterys privalo susikurti rimtą, dalykišką įvaizdį, todėl vyriško kirpimo pilki ir tamsiai mėlyni vilnoniai kostiumai turi tapti neatsiejama dirbančios moters stiliaus dalimi. Ši koncepcija greit išplito už korporatyvinės kultūros ribų ir paveikė visą tuometinę madą – griežtų geometrinių formų drabužiai paryškinta talija ir įspūdingais pečiais tapo vienu svarbiausių devintojo dešimtmečio simbolių.

Nors iš veiklios ledi įvaizdžio buvo pašalintos bet kokios užuominos į seksualumą, likusiose gyvenimo srityse jo buvo akivaizdžiai perdaug. „Stiprios moters“ įvaizdžiui tinkamus drabužius kūrė beveik visi žymiausi mados namai – juk būtent šis laikotarpis sugrąžino į mados olimpą ankstesniais dešimtmečiais primirštą prabangą.

Pavyzdžiui, Karlas Lagerfeldas, 1983 metais pradėjęs dirbti Chanel mados namuose, savąją power dressing idėją realizavo sukūręs aibę plačiapečių švarkų ir ryškiaspalvių mini sijonų. Devintojo dešimtmečio mados dievo Thierry Muglerio kūriniai pasižymėjo ryškiu, agresyviu seksualumu – jo kostiumai tarsi atkartodavo visus moteriško kūno linkius ir, žinoma, pasižymėjo apie stiprybę bylojančiais monumentaliais pečiais. Muglerio mados namai 1993 metais pristatė „stiprios moters“ stiliaus apoteoze tapusius ir iki mūsų dienų puikiai žinomus kvepalus „Angel“.

Tačiau „Angel“ sukūrimas ne tik tapo ryškiausia pasibaigusio devintojo dešimtmečio prabangos išraiška, bet ir tam tikra prasme pranešė apie power dressing glamūro pabaigą. „Stiprios moters“ era pasižymėjo perdėtu, dirbtiniu ir besaikiu prabangos demonstravimu, todėl mados rodyklės neišvengiamai turėjo susvyruoti į priešingą pusę. Taigi paskutinis XX amžiaus dešimtmetis pasižymėjo kuklumą ir santūrumą propaguojančiais unisex stiliaus drabužiais. Prabangus dramatizmas vėl pradėjo skverbtis į pasaulinę madą tik prasidėjus naujam šimtmečiui.

Naujojo amžiaus amazonės

Reikia pripažinti, kad devintojo dešimtmečio ofiso liūtės įvaizdžio neįtikėtinas tobulumas tam tikra prasme prisidėjo prie jo išnykimo. Perdėtas vienokio ar kitokio stiliaus išbaigtumas neišvengiamai išprovokuoja begalę eksperimentų bei interpretacijų, dažniausiai neturinčių beveik nieko bendra su originalu. Taip atsitiko ir devintojo dešimtmečio power dressing stiliui – nuo tobulo griežtumo buvo pereita prie besaikės prabangos, o vėliau prie naujųjų stilių atsiradimą lėmusio atviro grotesko.
Mūsų laikais nepakitusios power dressing koncepcijos sugrįžimas į moterišką madą vargu ar įmanomas.

Šiuolaikiniai dizaineriai siekia pademonstruoti begalę kūrybiškų šio įvaizdžio interpretacijų. Viena populiariausių dabartinių tendencijų – moters stiprybės perkėlimas iš ofiso į gatvę, restoraną, naktinį klubą ir kitas viešąsias erdves. Tačiau reikia pripažinti, kad šiuolaikinė mada pasižymi itin aukštais neapibrėžtumo ir eklektizmo laipsniais, todėl kol kas sunku prognozuoti, ar dizainerių eksperimentai su „stiprios moters“ įvaizdžiu bus sėkmingi.

Mados industrija tarsi užduoda mums begalę naujų, netikėtų atsakymų reikalaujančių klausimų. Kuo naujos power dressing interpretacijos turėtų skirtis nuo ankstesnių šio stiliaus pavyzdžių? Ar turėtų dramatiškos prabangos koncepcija tapti naujojo stiliaus pamatu? Ir pagaliau pati įdomiausia dilema: ar vyriško kirpimo kostiumas išliks vienintele moters stiprybės išraiška? Galbūt naujojo amžiaus keliami reikalavimai ir siūlomos galimybės vis dėlto nusipelno naujų „stiprios moters“ įvaizdžio variacijų?

Tenka pripažinti, kad šiuolaikinė mada kol kas negali atsakyti į visus šiuos klausimus. Dolce&Gabbana, Lanvin, Balenciaga mados namų eksperimentai su „stiprios moters“ stiliaus išraiškomis šiuo metu neatrodo pajėgūs įtvirtinti naują ateinančio dešimtmečio mados kryptį. Akivaizdu, kad mes gyvename pereinamuoju mados ir stiliaus tendencijų laikotarpiu, todėl labai svarbu akylai stebėti visas permainas – juk visada smalsu sužinoti, kuri tendencija nugalės.

Balandžio žurnalo „Express Mada“ numeryje skaitykite:

„Skaičius 9“ Įspūdžiai iš „Mados infekcijos“

„Išrinktieji“ Karališkųjų šeimos palikuonys ir jų pomėgiai

„Aš esu laiko aristokratė“ Pokalbis su Jūrate Skrudupaite apie meną, laiką ir grožį

K.Bogomolovo straipsnis „Stilingo įvaizdžio paslaptys“

„Vyriški žaisliukai“ Nuo golfo klubo iki prabangių jachtų uosto

Liudviko XIV epocha: absoliutizmas ir prabanga

Priedas „Express Mada“ jaunimui „Pavasaris mūsų spintose“

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pasiturinčios vilnietės pažintis su užsieniečiu baigėsi skaudžia tragedija: prieš mirtį patyrė ypatingas kančias (198)

Vilniuje įsikūrusiai apartamentų nuomos bendrovei ir paplūdimio sporto šakų centrui vadovavusios...

Sirijos diktatoriaus šeimoje prasidėjo karas (93)

XX a. trečiajame dešimtmetyje Ali Sulaymanas al Wahhishas gavo pravardę Al Assadas, arba Liūtas,...

Netoli Vilniaus – laimės terapija tarp gyvūnų: vykdami čia nedarykite vienos klaidos (13)

Dubingių žirgyno pristatinėti tikrai nereikia – visi jį žino, tik ne visi yra buvę. Klausiu...

Šašlykai – baisi nuodėmė sveikatai? Jei atsiminsite kelias taisykles, galėsite valgyti be sąžinės graužaties (88)

Šašlykai – daugumos lietuvių labai mėgstamas, vasariškas ir... kartais netgi pavojingas...

Svarbesnis nei bet kada: nukraujavusių „Pacers“ viltys – į galingą Sabonio žaidimą (13)

Dvidešimt dviem NBA klubam ruošiantis artėjančiam 2019-20 metų sezono pratęsimui viena iš...

Komišką įvartį įmušęs „Bayern“ iškovojo ir Vokietijos taurę

Miuncheno „Bayern“ futbolininkai šeštadienio vakarą Berlyno Olimpiniam stadione iškovojo...

Grybavimo sezonas – kas jau dygsta ir kiek per valandą gali uždirbti patyręs grybautojas kokie miškai grybingesni – Lietuvos ar Lenkijos (53)

Apie grybavimo sezoną kalbamės su Valdu Kaubre, Valstybinės miškų urėdijos vadovu, gamtininku...

Marija Serbintatė. Kodėl moterys tiek daug atsiprašinėja? (26)

Ar žinojai, kad moterys žymiai dažniau atsiprašinėja už bet ką nei vyrai? Vedžiau...

Kokio maisto vengti per menstruacijas, o kokį valgyti: produktai, kurie gali turėti įtakos savijautai (7)

Kai kurie produktai tikrai daro poveikį tam tikroms būsenoms ir procesams, kurie paprastai siejami...

Vakaruose pokario metais gimęs interjero stilius: taip papuošti savo namus išdrįsta ne kiekvienas

Popmeno įkvėptas retro stilius atspindi besikeitusias penkiasdešimtojo –...

|Maža didelių žinių kaina