aA
Puošeiva, dabita, narcizas, dendis – šie epitetai kelis amžius lydėjo savo išvaizda pernelyg besirūpinančius, tuštybės apimtus vyrus. Prasidėjus naujajam tūkstantmečiui susiformavo dar viena nauja karta vyrų, kuriuos Vakarų visuomenė jau spėjo pakrikštyti „metroseksualais“.
Davidas Beckhamas
© EPA-ELTA
Ištakos

Metroseksualų terminas dar mažai girdėtas ir rėžia ausį – iškart prieš akis iškyla koks nors lytinis iškrypimas, siejamas su ištvirkavimu kur nors metro. Tačiau tiesa kur kas švelnesnė ir paprastesnė. Metroseksualumas nesiejamas su seksualine orientacija. Tai pirmiausia gyvenimo būdas, saviraiška, kurios pagrindas – savimeilė, kūno ir įvaizdžio puoselėjimas bei firminių, madingiausių drabužių kultas. Tokių vyriškių luomo gimimas – ne 21 a. išradimas. Dar 19 a. ir kur kas ankstesniais laikais atsirasdavo vyrų, besirūpinančių savo išvaizda ir apdarais ne ką mažiau už dailiosios lyties modistes. Dendžiai, kaip ir bohemos atstovai, kadaise atmetė buržuazines vertybes. Jų gyvenimo būdas pasižymėjo nerūpestingumu, tingumu ir dykaduoniavimu. Tai buvo turtingi, tuštybės pilni visuomenės atstovai, pretenduojantys į aristokratijos gretas. Tačiau jiems visuomet stigo mėlyno kraujo ir kilmingų manierų. Žymus 19 a. dendis Baudelaire‘as taip atsiliepė apie savo amžininkus: „Vienintelė dendžio profesija – elegancija, o jo statusas tiesiogiai susijęs su grožio ir savo personos puoselėjimu“.

Dendžiai gyveno ir miegojo prieš veidrodį, leido dienas madinguose pobūviuose ir kaip tikri salonų liūtai mėgavosi visuomenės dėmesiu, noriai pozavo tuometinėms aukštuomenės kronikoms. Dendžiai – tarsi aktoriai, gyvenę neišsipildžiusiomis fantazijomis ir svajonėmis apie aristokratišką kilmę. Baltųjų pirštinių gerbėjai didžiąją dienos dalį tiesiog rūpinosi savimi. Asmeninė higiena jiems prilygo kultui, tad vonios kambaryje šie vyrukai užtrukdavo ne mažiau dviejų valandų. Prakutę iš įvairaus pobūdžio verslo, finansinių machinacijų ar tiesiog turtingų giminaičių palikimo, turėjo laiko ir pinigų ekstravagantiškam, nerūpestingam ir manieringam gyvenimui. Tiesa, dauguma dėl tokio gyvenimo būdo savo dienas baigė prasilošę ir visiškai nuskurę.

Vyriškumo kaita

Prisiminus 19 a. kyla mintis, kad 21-ajame mažai kas tepasikeitė. Atsirado dar daugiau erdvės saviraiškai, žiniasklaidos dėka visuomenės grietinėlės nuotraukos mirga kone kiekviename leidinyje, madingų drabužių parduotuvės ir grožio salonai dygsta tarsi grybai po lietaus. Tad natūralu, kad dendžiai atgimė nauju metroseksualų pavidalu. Jau dabar kone kiekvienas Amerikos didmiesčio gyventojas vyras prie veidrodžio praleidžia mažiausiai valandą. Amerikiečius vejasi ir kosmopolitiškai nusiteikę indai. Manikiūras, pedikiūras, veido ir kūno kremai, soliariumas ar plaukų dažymas jau nekelia nuostabos ir virto metroseksualų kasdiene rutina. Šie vyrai puoselėja savo moteriškumą ir juo puikuojasi, nors jų seksualinė orientacija dažniausiai nenukrypsta nuo įprastų normų. Tokie vyrai tampa savotiški etalonai savame rate. Moterys mielai kviečia juos drauge eiti apsipirkti, nes jie gali vaikščioti po parduotuves iki nukritimo.

Metroseksualas – sveikuolis

Sveika gyvensena glaudžiai susijusi su metroseksualo įvaizdžiu – jis nerūko, negeria, valgo kruopščiai suderintą maistą, puoselėja savo kūną, bent valandą per dieną mankštindamasis madingame sporto klube. Tiesa, sielai ir protiniam išprusimui laiko lieka juokingai mažai, tad ir jis galiausiai paaukojamas veiklai, kurios rezultatus visi matys akivaizdžiai ir išoriškai. Modeliai, aktoriai, pramogų verslo atstovai, popžvaigždės ir net sportininkai savo profesijos ir nuolatinio visuomenės dėmesio dėka pirmieji užkibo ant šios tendencijos kabliuko. Jie tapo puikūs metroseksualumo ambasadoriai – juk būtent į juos lygiuojasi šiuolaikinių vyrų karta.

Šios srovės įsikūnijimu būtų galima laikyti futbolo žvaigždę Davidą Beckhamą, ne tik puikiai žaidžiantį futbolą ir iš to uždirbantį gražius pinigus, bet ir žinantį, kaip žavėti publiką ir kur tuos milijonus maloniai išleisti. Britų rašytojas Markas Simpsonas 1994-aisiais pirmas panaudojo terminą „metroseksualas“, įkvėptas šiuolaikinio metropolio – didmiesčio gyvenimo būdo ir kintančio vyriškumo. Jis teigė, kad tokie vyrai gali būti tradicinės orientacijos atstovai, gėjai ar biseksualai – tai nėra esminis kriterijus. Svarbiausia, kad jie patys save laiko meilės ir malonumų objektais – jiems gera būti su savimi ir jie mielai savo išpuoselėta kompanija pamalonina snobiškus vakarėlius, barus, grožio ar sporto salonus, stilingų drabužių parduotuves.

Žvilgsnis giliau

Psichologai jau susidomėjo šiuo reiškiniu ir mielai pavertė jį savo studijų objektu. Tiesa, kaip gana nauja tendencija, ji nėra nuosekliai ištirta, tad ir vienareikšmė nuomonė kol kas nesusiformavo.

Vieni specialistai tai sieja su vyrų karta, kurią pagimdė moterys, vaisingu gyvenimo periodu vartojusios kontraceptines tabletes ir taip savo organizme padidinusios moteriškų hormonų kiekį. Vėliau tai turėjo įtaką gimsiančio berniuko hormonų pusiausvyrai.

Kiti kalba apie bendras vyro ir moters vaidmenų persiskirstymo tendencijas, kai moterys emancipacijos dėka savotiškai vyriškėja, o vyrai darosi moteriški – su visomis iš to kylančiomis pasekmėmis.

Galiausiai kinta požiūris, kad vyras turi būti tik šiek tiek gražesnis už beždžionę. Dauguma apklaustų moterų sutinka, kad joms kur kas maloniau bendrauti su savimi besirūpinančiu, dailiu, elegantišku vyru, pasižyminčiu rafinuotomis manieromis, o ne „mužikišku“ stačiokiškumu.

Vyrų nuomonė apie metroseksualus skyla į dvi priešingas stovyklas – vieni jiems pritaria ir jau patys beveik yra metroseksualai. Kitiems tai atrodo kaip perlenkta lazda, net nepriimtina ir atgrasu ir kvepia ne tik įvaizdžio, bet ir seksualinės orientacijos pakeitimu.

Gal šiuo klausimu kompromiso ieškoti neverta. Juk būtent skirtingi, į kitus nepanašūs, saviti žmonės traukia akį ir skatina norą bendrauti, o visa niveliuojančios masinės tendencijos dvelkia individualybės stoka, bespalve rutina.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Sunkios ligos kamuojamas Jurgis atsidūrė beviltiškoje padėtyje: nežinau, ką man reiks pasakyti savo dukrai (25)

„Laivas skęsta, bet mane išmetė pirmąjį“, – laidoje „ DELFI diena “ sakė cukriniu...

Pavojingai kaista abu Vokietijos visuomenės pakraščiai: grasinti imasi net moterims ir vaikams (134)

Jau kuris laikas Vokietijoje dažnėja pranešimų, rodančių, jog pavojingai kaista abu visuomenės...

Pirko rusišką lėktuvnešį, o įsigijo nesibaigiantį galvos skausmą (483)

Kaip ir daug kitų šalių, Indija nori įsigyti geriausių ginklų, kokių tik išgali nusipirkti....

Rimvydas Valatka. Lietuvos lenko pasikalbėjimas su arabų šeichu (277)

Iki šiol abejojama, kas parašė „Lenko pasikalbėjimą su lietuviu“. Bet niekas neabejoja, kad...

Įspėja šiukštu nemaišyti šių dažniausiai vartojamų vaistų: galima ne tik apsinuodyti, bet ir pakenkti svarbiems organams (28)

Užklupus skausmui, peršalimui ar kitiems netikėtumams, pirmiausia puolame į savo vaistinėlę. Ten...

„Žalgiris“ išliejo įtūžį: Pasvalyje iškovota didžiausia sezono pergalė (68)

Penktadienį skaudžią nesėkmę Eurolygos rungtynėse prieš Pirėjo „Olympiakos“ patyręs Kauno...

Avarija Prienų rajone: du žmones vadavo ugniagesiai gelbėtojai

Sekmadienio vakarą, apie 18.15 val., Prienų rajone, Kauno plente, Ignatavos kaimo ribose, maždaug 4...

Manto Kvedaravičiaus „Partenonas“ užvėrė „Scanoramą“ sostinėje

Sekmadienio vakarą Vilniuje kino mylėtojai rinkosi į šventinę Europos šalių kino forumo...

„Patrulis“ Algirdas Radzevičius išdrįso netikėtam interviu: iki sūnaus buvau visai kitoks žmogus (14)

Vienuolikmetį sūnų Roką auginantis grupės „Patruliai“ lyderis Algirdas Radzevičius...

Senovės Lietuvos miškų apsauga: urėdas brakonierių galėjo iš karto pakarti (1)

Visi trys Lietuvos statutai (1529, 1566, 1588) šalia svarbiausių tuometinės valstybės ir jos...