Puošeiva, dabita, narcizas, dendis – šie epitetai kelis amžius lydėjo savo išvaizda pernelyg besirūpinančius, tuštybės apimtus vyrus. Prasidėjus naujajam tūkstantmečiui susiformavo dar viena nauja karta vyrų, kuriuos Vakarų visuomenė jau spėjo pakrikštyti „metroseksualais“.
Davidas Beckhamas
© EPA-ELTA
Ištakos

Metroseksualų terminas dar mažai girdėtas ir rėžia ausį – iškart prieš akis iškyla koks nors lytinis iškrypimas, siejamas su ištvirkavimu kur nors metro. Tačiau tiesa kur kas švelnesnė ir paprastesnė. Metroseksualumas nesiejamas su seksualine orientacija. Tai pirmiausia gyvenimo būdas, saviraiška, kurios pagrindas – savimeilė, kūno ir įvaizdžio puoselėjimas bei firminių, madingiausių drabužių kultas. Tokių vyriškių luomo gimimas – ne 21 a. išradimas. Dar 19 a. ir kur kas ankstesniais laikais atsirasdavo vyrų, besirūpinančių savo išvaizda ir apdarais ne ką mažiau už dailiosios lyties modistes. Dendžiai, kaip ir bohemos atstovai, kadaise atmetė buržuazines vertybes. Jų gyvenimo būdas pasižymėjo nerūpestingumu, tingumu ir dykaduoniavimu. Tai buvo turtingi, tuštybės pilni visuomenės atstovai, pretenduojantys į aristokratijos gretas. Tačiau jiems visuomet stigo mėlyno kraujo ir kilmingų manierų. Žymus 19 a. dendis Baudelaire‘as taip atsiliepė apie savo amžininkus: „Vienintelė dendžio profesija – elegancija, o jo statusas tiesiogiai susijęs su grožio ir savo personos puoselėjimu“.

Dendžiai gyveno ir miegojo prieš veidrodį, leido dienas madinguose pobūviuose ir kaip tikri salonų liūtai mėgavosi visuomenės dėmesiu, noriai pozavo tuometinėms aukštuomenės kronikoms. Dendžiai – tarsi aktoriai, gyvenę neišsipildžiusiomis fantazijomis ir svajonėmis apie aristokratišką kilmę. Baltųjų pirštinių gerbėjai didžiąją dienos dalį tiesiog rūpinosi savimi. Asmeninė higiena jiems prilygo kultui, tad vonios kambaryje šie vyrukai užtrukdavo ne mažiau dviejų valandų. Prakutę iš įvairaus pobūdžio verslo, finansinių machinacijų ar tiesiog turtingų giminaičių palikimo, turėjo laiko ir pinigų ekstravagantiškam, nerūpestingam ir manieringam gyvenimui. Tiesa, dauguma dėl tokio gyvenimo būdo savo dienas baigė prasilošę ir visiškai nuskurę.

Vyriškumo kaita

Prisiminus 19 a. kyla mintis, kad 21-ajame mažai kas tepasikeitė. Atsirado dar daugiau erdvės saviraiškai, žiniasklaidos dėka visuomenės grietinėlės nuotraukos mirga kone kiekviename leidinyje, madingų drabužių parduotuvės ir grožio salonai dygsta tarsi grybai po lietaus. Tad natūralu, kad dendžiai atgimė nauju metroseksualų pavidalu. Jau dabar kone kiekvienas Amerikos didmiesčio gyventojas vyras prie veidrodžio praleidžia mažiausiai valandą. Amerikiečius vejasi ir kosmopolitiškai nusiteikę indai. Manikiūras, pedikiūras, veido ir kūno kremai, soliariumas ar plaukų dažymas jau nekelia nuostabos ir virto metroseksualų kasdiene rutina. Šie vyrai puoselėja savo moteriškumą ir juo puikuojasi, nors jų seksualinė orientacija dažniausiai nenukrypsta nuo įprastų normų. Tokie vyrai tampa savotiški etalonai savame rate. Moterys mielai kviečia juos drauge eiti apsipirkti, nes jie gali vaikščioti po parduotuves iki nukritimo.

Metroseksualas – sveikuolis

Sveika gyvensena glaudžiai susijusi su metroseksualo įvaizdžiu – jis nerūko, negeria, valgo kruopščiai suderintą maistą, puoselėja savo kūną, bent valandą per dieną mankštindamasis madingame sporto klube. Tiesa, sielai ir protiniam išprusimui laiko lieka juokingai mažai, tad ir jis galiausiai paaukojamas veiklai, kurios rezultatus visi matys akivaizdžiai ir išoriškai. Modeliai, aktoriai, pramogų verslo atstovai, popžvaigždės ir net sportininkai savo profesijos ir nuolatinio visuomenės dėmesio dėka pirmieji užkibo ant šios tendencijos kabliuko. Jie tapo puikūs metroseksualumo ambasadoriai – juk būtent į juos lygiuojasi šiuolaikinių vyrų karta.

Šios srovės įsikūnijimu būtų galima laikyti futbolo žvaigždę Davidą Beckhamą, ne tik puikiai žaidžiantį futbolą ir iš to uždirbantį gražius pinigus, bet ir žinantį, kaip žavėti publiką ir kur tuos milijonus maloniai išleisti. Britų rašytojas Markas Simpsonas 1994-aisiais pirmas panaudojo terminą „metroseksualas“, įkvėptas šiuolaikinio metropolio – didmiesčio gyvenimo būdo ir kintančio vyriškumo. Jis teigė, kad tokie vyrai gali būti tradicinės orientacijos atstovai, gėjai ar biseksualai – tai nėra esminis kriterijus. Svarbiausia, kad jie patys save laiko meilės ir malonumų objektais – jiems gera būti su savimi ir jie mielai savo išpuoselėta kompanija pamalonina snobiškus vakarėlius, barus, grožio ar sporto salonus, stilingų drabužių parduotuves.

Žvilgsnis giliau

Psichologai jau susidomėjo šiuo reiškiniu ir mielai pavertė jį savo studijų objektu. Tiesa, kaip gana nauja tendencija, ji nėra nuosekliai ištirta, tad ir vienareikšmė nuomonė kol kas nesusiformavo.

Vieni specialistai tai sieja su vyrų karta, kurią pagimdė moterys, vaisingu gyvenimo periodu vartojusios kontraceptines tabletes ir taip savo organizme padidinusios moteriškų hormonų kiekį. Vėliau tai turėjo įtaką gimsiančio berniuko hormonų pusiausvyrai.

Kiti kalba apie bendras vyro ir moters vaidmenų persiskirstymo tendencijas, kai moterys emancipacijos dėka savotiškai vyriškėja, o vyrai darosi moteriški – su visomis iš to kylančiomis pasekmėmis.

Galiausiai kinta požiūris, kad vyras turi būti tik šiek tiek gražesnis už beždžionę. Dauguma apklaustų moterų sutinka, kad joms kur kas maloniau bendrauti su savimi besirūpinančiu, dailiu, elegantišku vyru, pasižyminčiu rafinuotomis manieromis, o ne „mužikišku“ stačiokiškumu.

Vyrų nuomonė apie metroseksualus skyla į dvi priešingas stovyklas – vieni jiems pritaria ir jau patys beveik yra metroseksualai. Kitiems tai atrodo kaip perlenkta lazda, net nepriimtina ir atgrasu ir kvepia ne tik įvaizdžio, bet ir seksualinės orientacijos pakeitimu.

Gal šiuo klausimu kompromiso ieškoti neverta. Juk būtent skirtingi, į kitus nepanašūs, saviti žmonės traukia akį ir skatina norą bendrauti, o visa niveliuojančios masinės tendencijos dvelkia individualybės stoka, bespalve rutina.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R.I.T.A. Lietuvos žemės ūkio atašė Kinijoje kaltina ambasados moteris genocidu (88)

Žemės ūkio ministerija atlieka patikrinimą dėl jos deleguoto atstovo Kinijos Liaudies...

Gudžiaus treneris griebiasi už galvos: nebežinome, ką daryti (101)

„Tragiška situacija. Esame giliuose viduramžiuose ir man keisčiausia, kad niekas neprisiima...

Kas slepiasi už naujo mistinio Putino įvaizdžio? (134)

Anksčiau dažnai vaizduojamas raumeningu mačo, gebančio apginti tėvynainius nuo priešų, Rusijos...

Lietuvos medikams – viliojantis britų kvietimas (62)

Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS), norėdama išspręsti vis didėjančią...

Ušackas sukritikavo Grybauskaitę: rekomendavo rinktis kitas temas

Buvęs diplomatas, Kauno Technologijos universiteto Europos instituto direktorius Vygaudas Ušackas...

Feisbuko sensacija tapęs apsaugininkas Eligijus Ruškys: gyvenime yra buvę ir daugiau kuriozų (42)

Vidaus tarnybos jaunesnysis puskarininkis, disko metikas Eligijus Ruškys šiomis dienomis...

Nedžiuginanti Ingos Stumbrienės atostogų Bahamose pabaiga: iš oro uosto – tiesiai į medikų rankas (135)

Vasarišku ori bei egzotiška gamta Bahamų salose besidžiaugusi Inga Stumbrienė nesitikėjo...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (430)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Paskelbta nauja Lietuvos pašto vadovė papildyta (5)

Valstybės valdomam Lietuvos paštui vadovaus Asta Sungailienė.

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (292)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...