aA
Per Velykas džiaugsmas dėl Kristaus prisikėlimo bus išreikštas ne tik maldomis. Šventinėse mišiose dėvimi kunigų drabužiai tikintiesiems taip pat skelbs apie džiaugsmą ir viltį.
Kardinolai
© AFP/Scanpix
Savaitgalį į bažnyčias susirinkę žmonės galės pamatyti gražiausius kunigų rūbus ir brangiausius kiekvienos parapijos liturginius indus. Balta ir auksinė spalvos drabužiuose ir bažnyčios puošmenose Velykų sekmadienį išreikš džiaugsmą, viltį ir simbolizuos tyrumą, nekaltumą.

Uostamiesčio kunigai nesidrovi kalbėti apie bažnytinius drabužius. „Klaipėdai“ jie mielai pasakojo ne tik apie liturginių drabužių prasmę, bet ir apie tai, kiek kainuoja šventiniai liturginiai rūbai, kur kunigai juos perka.

Pigesni nei kostiumas

Kaip dienraščiui teigė Klaipėdos Šv.Juozapo Darbininko bažnyčios klebonas Saulius Damašius, net puošnūs, per didžiąsias metų šventes kunigų dėvimi drabužiai nėra itin brangūs.

Pasak jo, kokybiškas verslininko kostiumas kainuoja tris kartus brangiau nei puošnus bažnyčios tarno rūbas. S.Damašius dienraščiui sakė, kad paprastai kunigai savo garderobą papildo nuvykę į Lenkiją arba Italiją ir tik retkarčiais užsisako drabužį pas siuvėją.

Lietuvoje yra vos kelios moterys, išmanančios, kaip tinkamai pasiūti bažnytinius drabužius. Todėl Lietuvos kunigai dažniausiai renkasi gatavus, kuriuos siuva lenkai ir italai.

Pasak S.Damašiaus, arnotas, pagrindinis kunigo šv.Mišių drabužis, Lenkijoje gali kainuoti nuo 350 iki 2 tūkst. litų. Kaina priklauso nuo audinio kokybės ir rūbo puošimui atliktų siuvinėjimų sudėtingumo. S.Damašiaus teigimu, už 600-800 litų galima išsirinkti kokybišką, puošnų, daug metų tarnausiantį arnotą. Už panašų arnotą, bet pasiūtą Italijoje, tektų sumokėti 100-200 litų brangiau.

S.Damašius neslėpė, kad lenkiški bažnytiniai drabužiai yra šiek tiek pigesni. Tačiau itališki būna geresnės kokybės. Italijoje išvystyta ištisa liturginių drabužių gaminimo industrija, čia perka daugelio šalių katalikų kunigai. Tik Italijoje galima nusipirkti ir itin puošnių bei brangių liturginių rūbų. Patys kunigai jų neperka. Prabangius drabužius bažnyčioms dovanoja tikintieji.

Dažniausiai kunigas turi tik du ar tris nuosavų liturginių rūbų komplektus. Keletą kartų per metus iš parapijos lėšų kunigų garderobas yra atnaujinamas.

Vadinami senoviškai

Kunigų dėvimi liturginiai drabužiai vadinami iš lotynų kalbos kilusiais pavadinimais.

Kaip dienraščiui sakė Kristaus Karaliaus bažnyčios vikaras Mindaugas Nausėda, žinant, kiek daug skirtingų drabužių kunigai dėvi įvairiomis progomis, nenuostabu, kad mažai tikinčiųjų įsidėmi jų pavadinimus ir išmano simboliką. Kunigo įsitikinimu, katalikams būtų pravartu bent šį tą žinoti apie liturginiuose drabužiuose paslėptą reikšmę.

Užsivilkdami liturginius drabužius, kunigai išsiskiria iš minios ir tampa gyvu, tikinčiuosius kviečiančiu Kristaus ženklu. Svarbiausi liturginiai rūbai yra trys - alba, stula ir arnotas. Daugeliui pažįstamas ir lengviausiai atskiriamas kunigo drabužis - sutana tėra tarsi kunigo uniforma, neturinti liturginės prasmės.

Kalbantys simboliai

Pagrindinis liturginis drabužis yra vadinamas alba. Ji siuvamas iš balto, lygaus, pageidautina natūralaus pluošto audinio. Alba yra platėjanti ir beveik siekia žemę. Tikintieji jos nemato - ant albos kunigas velkasi puošniausią liturginį drabužį - arnotą. Alba reiškia ją vilkinčiojo sielos tyrumą ir primena Jėzaus kančios rūbą.

„Balta, ilga alba rodo pasitraukimą iš gyvenimo sąmyšio, jo reikalų ir reiškia kunigiškąją tarnystę, šlovinant Viešpatį kartu su angelais ir šventaisiais“, - yra sakęs kunigas Algimantas Kajackas.

Apsiaustą primenantis puošniausias liturginis drabužis - arnotas siuvamas iš lengvai klostėmis krentančios medžiagos, daug dėmesio skiriama jo puošimui. Stengiamasi, kad arnotas būtų skoningas, o siuvinėjimams ir aplikacijoms būtų naudojami liturginiai simboliai.

Arnotas reiškia meilę. Jį apsivilkdamas kunigas tarsi tuo rūbu privalo apsivilkti Jėzaus Kristaus meile. Tai, jog arnotą kunigas velkasi ant visų kitų drabužių, reiškia, kad meilė viršija visas kitas dorybes. Kadangi arnotas savo forma primena kryžių, kunigas maldoje jį vadina ir jungu, ir našta, kurią nešiojant pelnoma Dievo malonė.

Atlikdamas liturgines apeigas, kunigas privalo dėvėti stulą - bažnytiniais simboliais papuoštą audeklo juostą. Ji žymi ir kunigiškųjų pareigų naštą, ir teisę suteikti sakramentus. Stula taip pat reiškia nemirtingumą.

Spalvos - vos kelios

Liturginių drabužių spalva taip pat turi prasmę. Skirtingų spalvų jie dėvimi vis kitomis progomis. Kunigai dėvi baltos, raudonos, žalios, violetinės ir rožinės spalvos drabužius. Liturginiai rūbai visame pasaulyje siuvami tik iš šių spalvų audinių.

Anksčiau per Vėlines ir pamaldose už mirusiuosius kunigai galėjo vilktis gedulingos juodos spalvos drabužius. Dabar šiomis progomis rekomenduojama dėvėti violetinės, atgailą ir liūdesį simbolizuojančios spalvos, rūbus. Rečiausiai kunigai dėvi rožinės spalvos drabužius. Rožinės spalvos albą jie gali užsivilkti tik du kartus per metus - trečią advento ir ketvirtąjį gavėnios sekmadienį.

Šv.Kazimiero bažnyčios kunigas Saulius Stumbra dienraščiui sakė, kad retas lietuvis kunigas turi rožinę albą. Kadangi šiomis dienomis leidžiama dėvėti ir violetinį rūbą, pasak S.Stumbros, kunigai vengia išlaidauti drabužiams, kurie bus retai dėvimi.

Žalius liturginius rūbus kunigai dėvi šiokiadieniais. Žalia yra vilties, pasaulio, kuriame gyvenama ir dirbama, spalva. Raudona arnoto spalva - ugnies ir kraujo, karštos meilės ir aukos dvasios simbolis, kryžiaus kančios spalva. Raudonus liturginius drabužius kunigai dėvi kankinių, apaštalų šventėse, Verbų sekmadienį, Didžiojo penktadienio pamaldose.

Kunigai neretai dėvi ir aukso spalvos drabužius. Tačiau auksinė atskiros reikšmės neturi - ji prilyginama baltai. Velykų savaitgalį visi pasaulio kunigai per šv.Mišias dėvės tik auksinius ir baltus liturginius drabužius. Balta - tyrumo, nekaltumo ir džiaugsmo simbolis.

Seni rūbai neišliko

Nė vienoje Klaipėdos bažnyčioje neišliko senovinių liturginių drabužių. Kunigai dėvi šiuolaikiškus, neseniai pasiūtus rūbus. Kristaus Karaliaus bažnyčioje saugomi keli arnotai ir stulos, kurie galėjo būti pasiūti prieš 50 metų.

Kaip „Klaipėdai“ sakė šios bažnyčios kunigas M.Nausėda, ateityje čia turėtų būti įkurtas nedidelis muziejėlis, kur tikintieji galėtų pamatyti kai kuriuos su bažnyčios istorija susijusius daiktus.

Tarybiniais laikais kunigų dėvėti liturginiai drabužiai dabar yra laikomi senos spintos stalčiuose. Keletą kartų per metus jie yra vėdinami. Pasak kunigo, istorinės vertės šie rūbai kol kas neturi, tačiau ateityje rankomis siuvinėti ir tapytomis detalėmis puošti liturginiai drabužiai turėtų tapti įdomūs klaipėdiečiams.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po „Swedbank“ skandalo – žinutė klientams Lietuvoje: reputacijai tai atsilieps skaudžiai (19)

Trijose Baltijos valstybėse veikiantis Švedijos bankas „Swedbank“ galėjo būti įtrauktas...

Korupcija įtariamų teisėjų bylose – kyšiai, už kuriuos parduotas teisingumas (566)

Ikiteisminį tyrimą dėl neregėto masto korupcijos teismų sistemoje atliekantys pareigūnai kol kas...

Stadiono statybas pirmiausia pajus gyventojai: kamščiai didės, o apie „Akropolį“ suksime ratus (110)

Vilniaus miesto taryba trečiadienio posėdyje patvirtino daugiafunkcio komplekso Šeškinėje...

Iškart po Putino kalbos Rusija pademonstravo naują savo ginklą iš Šoigu – netikėtas pareiškimas (260)

Rusijos kariškiai trečiadienį paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matomas šalies naujosios...

Skirmantas Malinauskas. Kas kitas po teisėjų? (204)

Šiandien Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) sulaikė 8 teisėjus,...

Korupcijos byloje sulaikytas ir buvęs Kurlianskio advokatas patikslinta (127)

Tyrime dėl korupcijos teismuose pareigūnai sulaikė penkis teisininkų bendruomenėje žinomus...

DELFI komercijos vadovu tapo Jonas Gilys (9)

Bendrovės DELFI komercijos vadovu tapo Jonas Gilys, iki šiol ėjęs pardavimų vadovo pareigas. Ši...

Erica Jennings ir Jurgis Didžiulis metė iššūkį: nusifilmavo nuogi duše ir kreipėsi į gerbėjus (60)

Artėjant nacionalinės „ Eurovizijos “ finalui jo dalyviai žiūrovų dėmesį bando atkreipti ne...

Valinskas prabilo apie rinkimų intrigą: nenoriu būti pranašas, bet mes išgirsime labai įdomių dalykų (274)

Kaip Seimo narių skaičiaus mažinimas, padidins jų darbo kokybę ir kodėl konservatoriams...

Ilona Tamošiūnienė: baimė suklysti atima iš mūsų laimę

Didžiausia klaida – bijoti suklysti. Įvairiausios gyvenimiškos situacijos priverčia žmogų...