Žymus Prancūzijos dizaineris Christianas Lacroix, neseniai pristatęs aukštosios mados kolekciją, teigia, kad finansinių sunkumų metais kova už savo madų verslo išsaugojimą sukels jo kūrybinį renesansą.
Ch.Lacroix
© AFP/Scanpix

„Kas iš tikrųjų skaudina, - lėtai rinkdamas žodžius telegraph.co.uk pasakojo C. Lacroix. – Tai, kad mano vardas, kurį aš jau praradau, yra mano šeimos vardas. Kas perims verslą galės jį naudoti ir piktnaudžiauti juo kaip tinkamas, bet tai mano tėvo vardas ir mano senelio vardas – vyrų, kurie įskiepijo man labai tvirtas moralines normas; vyrų, kurie mokė mane niekada neturėti skolų”.

58 metų dizaineris prisipažįsta, kad, jei šiandien jo tėvas būtų gyvas, jis būtų įskaudintas sužinojęs, kad žymūs jo sūnaus mados namai, kurie šiuo metu priklauso JAV įsikūrusiai grupei „Falic Group”, jau patyrę 10 mln. eurų nuostolių, paskelbė bankrotą, o visas turtas buvo perduotas administratoriams. Jei neatsiras naujas investuotojas, 125 mados namų darbuotojams (įskaitant ir patį Ch.Lacroix) gresia bedarbystė. Darbuotojų, kurie nuo tada, kai prieš 22 metus Ch. Lacroix atidarė mados namus, dirbo su juo iki šiol, laukia niūri ateitis.

"Negaliu pakęsti minties, kad žmonės galvoja, jog aš esu kaltas, - sakė dizaineris. - Tam tikra prasme,  moku už tai, kad nepadariau to, ką visi kiti padarė su savo ženklais ir firminėmis rankinėmis. Aš niekada nėjau tuo keliu”.

Sėdėdamas virš tylaus kiemo rue du Faubourg Saint- Honoré gatvėje esančioje savo fuksijomis ištapytoje studijoje, džinsus ir vieną iš savo trijų spalvų derinio švarkų bei Comme des Garçons džemperį dėvintis C. Lacroix atrodo koks tik nori, bet tik ne nugalėtas. Tiesa, jo dažnuose juoko priepuoliuose girdėti isterijos gaidelės ir atviro nepaklusnumo bei vėjavaikiškumo ilgesys. 

„Recesija buvo dovana vadybai, tikrai, nes jie galėjo visą kaltę suversti jai, bet ji buvo tik iš dalies kalta. Ar žinote, kad man nemokėjo atlyginimo pusantrų metų?”, - dalinosi rūpesčiais vyras.
Ši mintis jį vėl suerzina. 

„Man skolingi 1,2 mln. eurų”, - patikslino Ch. Lacroix. Paklaustas, ar verkė, jis su prancūzams būdingu nekantrumu atsako: „Ne, ne, ne. Aš esu per daug piktas, kad verkčiau”.

Šie teiginiai – tokie pat teatrališki, kaip už jo nugaros kabantys iš taftos, nėrinių sukurti ir išsiuvinėti jo kūriniai – yra viena iš priežasčių, kodėl Ch. Lacroix greitai tapo modernios mados folkloro dalimi. Kas kitas per vieną 10 deš. vykusį madų pristatymą juokaujančiu stiliumi apibūdintų drabužį kaip „apyaušrio spalvos aptempta suknelė su „abrikoso” ir „meliono” stiliaus klostėmis”?

Užsiminus, kad aukštoji mada yra tokia sunki, jog daugelis mano, esą natūralu, kad jai turi nelikti vietos šiandienos pasaulyje, Ch. Lacroix paprieštaravo: „Bet mada nėra kažkas negyva. Madą reikia nešioti. Žmonės klysta, kai traktuoja tai kaip kažką atsieto nuo realybės: kas rytą, prieš sėsdamas piešti, aš skaitau laikraščius, klausausi radijo, sužinau, kas dedasi Irane – viskas mane įtakoja. Be to, krizės metu žmonėms reikia matyti gražius dalykus aplink save”.

2009-2010 m. rudens-žiemos aukštosios mados kolekcija, neseniai pristatyta Paryžiuje

Kai buvo vaikas ir augo gyvendamas Arles kaime, su inžinieriumi tėvu ir mada besidominčia mama („Net kai bombarduojant pradėdavo kaukti sirenos, ji užsiaudavo geriausius savo batus”), Ch. Lacroix prisimena, kaip jį žavėdavo moterų koketavimas. 

„Mano mama ir jos draugės dėvėdavo tokius nuostabius ir didelius 6 deš. pūstus sijonus, o aš ropodavau jais ir užuosdavau tuos stiprius kvepalus”, - dalinosi prisiminimais dizaineris.

Po to, kai daugiau tam, kad „nuramintų savo tėvus” C. Lacroix gavo istoriko diplomą, jis persikėlė į Paryžių, kur svajojo dirbti Luvro prižiūrėtoju. Tačiau tik po kelių “Hermès” praleistų metų, C. Lacroix, kuris užaugo įtakojamas čigonų ir Provanso tradicijų, pradėjo kurti jį išgarsinusias krinolinines sukneles su įmantriais korsetais. 

„Mano šeima jautėsi labai nesmagiai, - kikeno dizaineris. - Jie klausdavo: „Kodėl tu nekuri tokių daiktų, kaip Yves Saint Laurentas?” Todėl, kad mano vardas yra Christianas Lacroix” atsakydavau jiems”.

Jo kuriami barokinį stilių primenantys drabužiai nuteisė C. Lacroix kelią į teatrą - jis pradėjo kurti kostiumus teatrui, baletui ir operai, bei įgijo žymių klientų. Madonna, Nicole Kidman ir Velso princesė Diana, kuri buvo artima jo bičiulė,  - didelės jo gerbėjos.

„Aš vis dar turiu visus Dianos laiškus,- šypsojosi dizaineris. - Ir jie pasako man tai, ką aš galėjau ir pats stebėti per visus mūsų pažinties metus: kaip ji palaipsniui iš raudonuojančios ir kuklios mergaitės virto moterimi“. 

Tuo metu populiariame Didžiosios Britanijos televizijos seriale „Absolutely Fabulous“ laidytas pokštas padėjo išgarsinti jo mados namus Didžiojoje Britanijoje.

„Tai buvo geriausia reklama, kokią galėjau turėti Anglijoje, - sakė dizaineris. - Kur jūs visi galvojate, kad prancūzų dizaineriai yra besmegeniai varlių valgytojai”.

Tai stereotipas, kurio C. Lacroix tikrai neatitinka. Interviu metu jo argumentuoti pasisakymai buvo pilni kultūrinio pobūdžio pastabų ir reto, prancūzams būdingo sugebėjimo išaukštinti save. Jis buvo stebėtinai optimistiškas dėl recesijos poveikio madų pramonei: „Jei atsigręšite į mados istoriją – Prancūzijos revoliucija, I ir II pasauliniai karai – visi jie buvo kūrybos atgimimo laikotarpiai, kai atsirado naujos prabangos formos.”

Ch. Lacroix žavisi britais už tai, kad jie „stiliaus požiūriu yra laisvi, nesusaistyti, ne tokie, kaip mes”. Tik dizainerį liūdina naujas puritoniškumas, kurį pastebi tarp jaunų žmonių: „Tai verčia mane jaustis senu iškrypėliu”.

Šiandienos nulinio dydžio kultūra yra kitas dizaineriui nerimą keliantis dalykas. Ne taip seniai Didžiosios Britanijos „Vogue” žurnalo redaktorė Alexandra Shulman nusiuntė laišką visiems žymiausiems dizaineriams, prašydama juos kurti didesnių dydžių drabužius. 

„Ji teisingai pasielgė. Labai lieknos moterys nėra patrauklios. Manyje sukyla pyktis, kai aiškiai matosi išsikišusi moters kelio girnelė, kaulėtos alkūnės ar krūtinės kaulai. Nesakysiu, apie kuriuos modelius kalbu, nes joms tai būtų skaudu, visgi yra kelios manekenės, su kuriomis nutraukiau bendradarbiavimą, nes jos buvo pernelyg liesos. Šiandien tai yra siaubingai liūdnas moterų klonavimas, kas iš tikrųjų reiškia, kad nelieka nieko, kuo galima grožėtis, išskyrus kaulus”. 

Būdamas „Viduržemio jūros moterų mylėtojas”, C. Lacroix mano, kad svarbiausias moters patrauklumo bruožas yra gebėjimas gundyti.

„Kalbant apie tai, aš visada buvau biseksualus, - prisipažįsta dizaineris.- Bet niekada negalėčiau gyventi su vyru – pernelyg panašu”.

Ir vėl pasigirsta tas užkrečiantis vaikiškas juokas: „O mano žmona, kurią vedžiau dar 1974 m., vis dar žavi mane ir jaudina. Ji priverčia juoktis! Aš manau, kad ji yra graži, ji tarsi mano vaikas ir mano meilužė – viskas viename”.

Ch. Lacroix prisipažįsta, kad atsisakė šokolado ir vyno: „Iš tikrųjų kelių svarų atsikratymas ir kova dėl verslo verčia mane jaustis taip, tarsi išgyvenčiau renesansą”.

Pacitavus ištrauką iš vieno Didžiosios Britanijos dienraščių išspausdinto straipsnio (<...>šiame pasaulyje tiesiog nėra užtektinai eršketus valgančių pritrenkiančių gražuolių ir turtingų moterų, kurios išlaikytų Ch. Lacroix fantaziją gyvą<...>”) dizaineris bejausmiu veidu atsako: „Turbūt tiesa” . Ir tuoj pat pradeda kvatotis.

Akimirkos iš ankstesnių Ch.Lacroix kolekcijų

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Telefonu sutiko išbandyti maisto papildus — netrukus liko skolinga (35)

Bandydami parduoti savo gaminius prekybininkai griebiasi įvairiausių triukų, vienas iš jų —...

Po savanorio Artūro Sakalausko žūties Lietuvos spec. tarnybos padarė tai, kas atrodė neįsivaizduojama (53)

1991 m. rugpjūčio 21 d. Vilniuje gindamas šalies parlamentą nuo okupantų kulkos žuvo karys...

Rugsėjis atnešė nemalonių naujienų: tėveliai supažindinti su nauju kainoraščiu (146)

Artėjantis rugsėjis patuštins ne tik tų tėvelių, kurių atžalos jau eina į mokyklą, kišenes....

Apie padėtį Ukrainoje – Edmundo Jakilaičio interviu su Viktoru Juščenka

Nuo Maidano prabėgo beveik penkeri metai. Didžiausios Ukrainos sėkmės ir nusivylimai – Edmundo...

Gydytojas: skiepas vaikui visada geriau negu liga, bet tėvai turi teisę pasirinkti (45)

„Nuo to laiko, kai vaikas nustoja būti tik tarp savo tėvų, giminių, kurie galbūt yra sąmoningi...

Ameriką sukrėtė kraupi šeimos drama (4)

33 metų Kolorado gyventojui Chrisui Wattsui pateikti kaltinimai nužudžius besilaukiančią žmoną...

Prarastoji Petra: dykumų miestas, kuris pralobo neįtikėtinu būdu (1)

Nežinau, kada Jordanija su savo dingusiu ir atrastu Petros miestu, dykumomis ir kryžiuočių...

Sunkiai taškus rinkusios lietuvaitės aštuntfinalyje nusileido vengrėms (31)

Europos jaunučių iki 16-os metų čempionate antradienį Lietuvos rinktinė aštuntfinalyje 37:51...

Ingrida Kazlauskaitė po žinios apie tai, kad JAV penkeriems metams įkalintas Aaronas Perezas: turėtume pasistengti suprasti jį ir nesmerkti (160)

Milijonieriumi mūsų šalyje pristatydavęs Aaronas Perezas greitai įsiliejo į šou pasaulį ir...

Gedintis tėvas po kraupios avarijos: nusipirkęs naują „Toyota“ tokios baigties nesitikėjau (384)

„Lekiam namo“, – tokia žinute savo socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo Virginijus...