aA
Mada - viena sparčiausiai besikeičiančių sričių. Naujos kolekcijos, tendencijos ir idėjos veja viena kitą. Būti dizaineriu - tai matyti toliau nei kiti. O tam reikia turėti begalę idėjų. Lietuvos mados kūrėjai pasakoja, iš kur jie semiasi minčių kūrybai, kas jai daro įtaką ir kaip dažnai juos aplanko mūza.
Sonata Bylaitė "Fenix"
Sonata Bylaitė "Fenix"
© DELFI (J.Juršienės nuotr.)

Dailininkas ir tapytojas, savo kūrybinį potencialą išreiškiantis ir kurdamas drabužius, Vitalis Čepkauskas pirmiausia pataria atskirti dvi sąvokas: "Mada - kai diktuojamos tendencijos, kaip reikia atrodyti; ir drabužių dizaino kūryba - kai išreiškiamos meninės idėjos.“

Savo kurtais drabužiais meną perteikiantis dizaineris pasakoja, jog jam svarbiausia - paskleisti kažkokią žinią.

"Dažniausiai aš stengiuosi eiti priešingai nei visi kiti ir akcentuoti individualumą. Mano kuriami rūbai nėra perkami, tačiau jie skleidžia impulsą.

Pavyzdžiui, paskutinė mano kolekcija buvo inspiruota dvylikos dalių ciklo apie M. K. Čiurlionį "Laiko ženklai". Pagrindinė čia deklaruota mintis - kaip svarbu išlikti savitiems. Kadangi kolekcijos pavadinimas - "ARBA“, tai reiškia pasirinkimą tarp laisvės bei galimybės ir išankstinės nuostatos bei normos. Man svarbu reiškinius ar daiktus interpretuoti savaip. Aš už individualumo laisvę, už skonį ir kūrybingumą.“

Taigi dažniausi Vitalio idėjų šaltiniai – socialiniai, kultūriniai reiškiniai, menas. Netradicinę madą kuriantis dizaineris atskleidžia, jog dažnai inspiracijos ieško Baroko ar Renesanso epochos architektūroje, kuri jį labai žavi savo formomis.

Vitalis Čepkauskas
Vitalis Čepkauskas
© A.Solomino nuotr.

"Galiu pamatyti bažnyčią, būti sujaudintas ir paskatintas kurti, - idėjų šaltinius vardija Vitalis. - Žinoma, būna ir taip, jog idėjos išsisemia ir kūryba sustoja. Neslėpsiu, tada apima šiokia tokia panika. Ką aš darau, kad kūrybinis procesas nesustotų? Pradedu idėją svarstyti iš naujo, nebijau atsidurti pradiniame taške ir sugalvoti kažką naujo".

Dizaineris prisipažįsta, jog dažnai jį įkvepia ir kolegos: "Pagalvoju, jog negaliu jų nuvilti ir nepasirodyti "Mados infekcijoje“ - juk prie šio renginio prisidedame visi. Be to, kai pamatau, jog kolegos dizaineriai produktyviai ir sėkmingai darbuojasi, tada ir pačiam pakyla kartelė - norisi atrasti kažką nauja, didėja reikalavimai prieš patį save.”

Indra Dovydėnaitė ir Dovas Serapinas
Indra Dovydėnaitė ir Dovas Serapinas
© A.Solomino nuotr.

O štai dizainerė Indra Dovydėnaitė, išsiskirianti savitais mezginiais, sako niekada nesiskundžianti idėjų stoka.

"Nesuprantu tokių kūrėjų, kurie dejuoja, jog juos užklupo krizė, ir nebepajėgia nieko kurti. Mane naujos mintys aplanko kasdien, o kūrybai gali įkvėpti kiekvienas pamatytas daiktas“, - apie ateinančias idėjas pasakoja I. Dovydėnaitė. 

Indra prisipažįsta lakia vaizduote pasižymėjusi jau mokykloje, taigi nuo senų laikų žinojo, jog bus dizainerė.

"Man niekada nebuvo problemų išreikšti save. Manau, jog iš bet ko galima padaryti daiktą. Užtenka pamatyti, tarkim, vorą, kad jis mane įkvėptų. Pasigrožiu, kaip dailiai jis atrodo, ir tuomet atrandu asociacijų, kaip jį pritaikyti drabužiuose“, - kūrybingumu nesiskundžia moteris.

Pasak I. Dovydėnaitės, kūryboje ji stengiasi atsiriboti nuo politinių, religinių temų, nes sako nenorinti deklaruoti jokių įsitikinimų.

"Minčių semiuosi iš gamtos, iš to, ką matau aplinkui“, - inspiracijos šaltinius vardina ji.

Paskutinė dizainerės kolekcija "Apie džiaugsmą” gimė po kelionės į Indiją: "Keliavau ir žavėjausi aplinka, ten augančiais augalais, vyraujančiais kvapais. Tokius dalykus visuomet pirmiau pastebiu, nei kultūrinius paminklus.“

Indra pasakoja, jog ją labiausiai sužavėjo tai, kad Indijoje visi žmonės laimingi, retai kada pamatysi nusiminusį žmogų. "O ir raudonos spalvos ten visur aplink labai daug, kuri, beje, reiškia džiaugsmą. Todėl ir mano kolekcijoje ši spalva dominavo.“

Indra prisipažįsta, kad labai dažnai iš kelionių parsivežti įspūdžiai, pamatyta graži aplinka padaro įtaką jos kūrybai.

Paklausta, ar nėra žmonių, kuriuos ji laiko savo mūzomis, ji atsako, jog kūrybos su konkrečiais asmenimis nesieja, bet būna taip, jog sutikti žmonės paskatina kurti ir suteikia energijos: "Labai žaviuosi močiutėmis, kurias matau mieste. Jos visos tokios pasipuošusios, taip gražiai nusimezgusios megztukus, kad dažnai nejučia nuseku akimis jas, galvodama, kad ir man tokį mezgimo raštą reikėtų panaudoti savo darbuose”, - šypsosi Indra.

Sonata Bylaitė
Sonata Bylaitė
© DELFI (J.Juršienės nuotr.)

Aplinka įkvepia ir dizainerę Sonatą Bylaitę: "Kartais inspiracija atsiranda stebint gamtos formas, spalvas, asmenybes ar žmonių istorijas. Meno kūriniai, spektakliai, muzika arba talentas apskritai suvirpina ir išjudina arba pastumia kažkokios idėjos link.

Dažnai net nesuprantu, kaip tai įvyksta, o kartais sąmoningai atrandu, jog mane įkvėpė konkretus reiškinys. Net negaliu tiksliai įvardinti, ko buvo inspiruota viena ar kita kolekcija – dažniausiai jausmu, kuris atsiranda viduje”.

Sonata sako niekada neprisirišanti prie konkretaus žmogaus, kuris įkvėptų kurti: "Žinoma, kartais būna, jog pamačius žmogų, mintyse atsiranda nuotaikos dvelksmas, kolekcijos idėja ar įvaizdis. Tačiau kiekvieną kartą impulsas ateina vis iš kitur. O kai atsitinka taip, jog idėjos dingsta, leidžiu sau pailsėti arba tiesiog dirbu toliau ir ieškau naujų sprendimų”.

Su S. Bylaite sutinka ir dizaineris Egidijus Sidaras. Kartu su Kristina Kruopienyte kuriantis kolekcijas dizaineris pasakoja, jog dar niekuomet nebuvo taip, kad jį inspiruotų konkretus žmogus: "Žinoma, artimi žmonės daro šiek tiek įtakos kūrybai, nuo jų priklauso nuotaika, jausmai. Tačiau konkrečios mūzos neturiu – jos jau seniai išgraibstytos ir pasisavintos mados pasaulio grandų".

Egidijus Sidaras ir Kristina Kruopienytė
Egidijus Sidaras ir Kristina Kruopienytė
© A.Solomino nuotr.

"Kaip ir daugelį kitų kūrėjų, mane labai įkvepia muzika, kinas, kelionėse patirti įspūdžiai ir pamatyti vaizdai. Tačiau nenorėčiau, jog mano kūryba būtų siejama su konkrečiu gyvenimo įvykiu ar konkrečiu kino filmu”, - paslaptingai šneka dizaineris.

Ar Egidijaus ir Kristinos tandemą aplanko akimirkos, kai jiedu jaučiasi išsisėmę ir nebeturintys ką pasakyti?

"Tiesą pasakius, nėra laiko kada galvoti, kad pritrūkai idėjų. Imi ir darai. O kai dirbi su meile, kai žinai, ką savo kūryba nori pasakyti ir kam ją skiri, tada ir sekasi”, - porina Egidijus ir priduria, jog Lietuvos dizaineriai neturi net teisės galvoti, kad jiems gali trūkti minčių.

Pasak E. Sidaro, aplink labai daug skeptiškai nusiteikusių žmonių, kurie neįvertina lietuvių kūrėjų darbo ir į skundus apie kūrybos potencialo trūkumą reaguoja kaip į profesionalumo trūkumą. 

"Kurdami kolekcijas labiausiai galvojame apie tuos žmones, kurie ateina į pristatymus, domisi kūryba ir mato prasmę mūsų idėjose. Jie labiausiai ir įkvepia”, - priduria lietuviškos mados kūrėjas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kas iš tiesų slypi už Rusijos „pagalbos“ Italijai? Kremliaus kėslai daug tamsesni Kinija taip pat nesnaudžia (400)

Kinija ir Rusija siunčia medicininę pagalbą Italijai ir kitoms nuo koronaviruso...

Prognozuojamas gilus ekonomikos nuosmukis: kokie galimi atsigavimo scenarijai (99)

Ekonomistai verda raidelių sriubą, bandydami nuspėti pasaulio ekonomikos atsigavimą po nuosmukio,...

Patvirtintas 11 mirties nuo koronavirusinės infekcijos atvejis (489)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien Lietuvoje patvirtinta vienuolikta...

Klaipėdoje mirusios moters dukra siunčia žinutę Verygai: nemeluokite – pasakykite žmonėms karčią tiesą (378)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) pranešė, kad šeštadienį Lietuvoje patvirtintas dar...

Į šalį ims plūsti šiltas oras: džiugins 19 laipsnių šiluma (8)

Sekmadienio dieną šalies orus lems anticiklono šiaurinė dalis. Rytas daugelyje rajonų išauš...

Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai papasakojo visą tiesą, kaip įstaiga tapo koronaviruso židiniu (347)

Šeštadienį su Delfi susisiekė Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai , kurie tikina, kad...

Širvintų merė kaltinama savivaliavimu: tikina, kad koronavirusu užsikrėtusią moterį į ligoninę vežė per prievartą (473)

Šeštadienį socialiniuose tinkluose pasirodė Lauros, kurios mama užsikrėtė koronavirusu,...

„Agurkinių“ lyderiui – valstybės kompensacija už tai, kad tualete nebuvo nei durų, nei užuolaidos (215)

Kauno nusikalstamos „Agurkinių“ grupuotės lyderis Saulius Velečka , pravarde Agurkas, kuris...

Artėjantis pikas pranašauja katastrofą Ukrainoje: šalis pandemijai itin pažeidžiama (487)

Koronavirusas Ukrainai žada didelių problemų: dauguma prognozių numato recesiją, o...

Sudervėje girta porelė su „Audi“ rėžėsi į atitvarą – kas vairavo, neprisipažįsta (12)

Vėlų vakarą, apie 22.30 val., Vilniaus r., Sudervėje , šalia viešbučio „Vilnoja“, dideliu...

|Maža didelių žinių kaina