Balandžio 11-14 d. Tokijuje vyko Europos Sąjungos dizainerių madų dienos, kuriose dalyvavo nemažą konkursą perėję Europos mados kūrėjai. Savo naujausias rudens-žiemos 2005/2006 kolekcijas prisistatė ir Lietuvos dizaineriai: Aleksandras Pogrebnojus ir Vida Simanavičiūtė (A&V), Sandra Straukaitė (Sandra, gamintojas "Audenta") ir Giedrius Šarkauskas (Giedrius).
Lietuvių dizaineriai Europos Sąjungos dizainerių madų dienose Japonijoje 2005 m.
© Iš asmeninio dizainerių archyvo
Europos Sąjungos Komisijos delegacija Japonijoje, organizavusi dizainerių madų dienas, pažymėjo, kad susidomėjimas Lietuvos atstovų darbais buvo didžiausias, lyginant su kitais dalyviais.

Ką galima parduoti Japonijoje ir ko ne? A.Pogrebnojaus nuomone, sudalyvavus tokiame renginyje tampa labai aišku, ką galima parduoti, o ko ne. Japonai, anot dizainerio, vadovaujasi labai griežtomis taisyklėmis, todėl yra nesunkiai prognozuojami. Aleksandro ir Vidos duetas jau pirmąją parodos dieną pardavė savo žymiąją rankinę – knygą, o drabužių kolekciją užsisakė japonų parduotuvė Paryžiuje. Dėl didesnių parduotuvių užsakymų dizaineriai sakė nesantys tikri, nes japonams nebūdingas konkretumas, jie ilgai galvoja, prieš nuspręsdami, taigi pirmasis susitikimas gali nepasakyti nieko.

Kuo japonai, kaip pirkėjai, skiriasi nuo, sakykime, prancūzų? “Viskuo,- sako A.Pogrebnojus. “Pas juos viskas griežtai suskirstyta ir sudėliota į lentynėles, suklasifikuota. Atskiros parduotuvės pardavinėja tik konkrečiai amžiaus grupei skirtus drabužius. Vidos Simanavičiūtės teigimu, to, kas netelpa į japonų nustatytus rėmus, nereikia net tikėtis parduoti.

G.Šarkauskas ir A.Kartanienė
© Iš asmeninio dizainerių archyvo

Parodoje dalyvavusi italė buvo labai nusivylusi savo nesėkme, tačiau jos “sexy” stiliaus drabužiai japonus tiesiog šokiravo. Tokie drabužiai Japonijoje nebūdingi. Anot Aušros Kartanienės, Dizainerio Giedriaus Šarkausko sesers ir projektų koordinatorės, kitoks tos kolekcijos apibūdinimas galėjo nenuteigti taip neigiamai, tačiau japonams labia svarbi yra drabužio filosofija. Todėl Giedriaus Šarkausko lininiai drabužiai, atspindintys žmogaus sąlytį su gamta, japonams buvo labai artimi, suprantama ir pati jų filosofija – natūralumas, nes Japonijoje ypač vertinamas žmogaus gebėjimas bendrauti su gamta. Aušra sako, kad labai svarbu, vežant savo kūrinius į Japoniją, iš karto žinoti, į kokią ten esančią nišą jie turi orientuotis. Tai negali būti “truputį jaunatviška, truputį ekstravagantiška”.

Vidos Simanavičiūtės teigimu, Japonijoje nėra tokio dalyko, kaip “mėgstamas stilius”. Žmonės yra įsprausti į gana griežtus rėmus, kur jiems nurodoma, kaip turi rengtis tam tikro amžiaus žmogus. Todėl moteris, jeigu jai yra virš 40 metų, negali sau leisti ekstravagantiško stiliaus rūbų. “Beprotiškai ten rengiasi tik jaunimas”,- juokiasi Vida. Verslo pasaulyje aprangos taisyklės ypač griežtos – moterys neturi dėvėti kelnių, kostiumai tradiciškai yra tik tamsūs, todėl žiūrint ryte į miesto gatvėmis į darbą skubančius japonus, jie atrodo visi vienodi.

A.Pogrebnojus ir S.Straukaitė
© Iš asmeninio dizainerių archyvo

Drabužių parduotuvės yra orientuotos į tam tikras amžiaus grupes, pavyzdžiui, jaunimui nuo 20 iki 25, nuo 25 iki 30 ir t.t. Daugiausia elegancijos gali sau leisti žmonės nuo 30 iki 40 metų, kaip tik šiai amžiaus grupei labiausiai tiko elegantiška Giedriaus Šarkausko lininių drabužių kolekcija, kurią iš karto užsisakė pirkėjai. Tik štai vėl japoniškas siurprizas – griežtai pagal taisykles gyvenantys japonai lininius drabužius nešioja tik pavasario – vasaros sezoną, o rudenį, net jeigu lapkričio mėnesį ten 20 laipsnių šilumos, rengiamasi šiltais drabužiais.

Dizaineriai juokavo, kad jiems atvykus į Tokiją balandžio pradžioje lijo lietus ir buvo gana šalta – 10 laipsnių, tačiau japonai gatvėse vaikščiojo pusnuogiai – su trumpomis rankovėmis. Paklausti, kodėl taip rengiasi, buvo gana nustebinti tokio klausimo – “juk prieš savaitę paskelbtas pavasario sezonas”.

Keistenybių lietuviai Japonijoje surado ir daugiau. Vieną vakarą viešbučio restorane jie paprašė duonos, kurią norėjo nusinešti į savo kambarį ir paskanauti su ikrais. Tačiau toks prašymas tiesiog šokiravo barmenus, jie tarpusavyje tarėsi gal 10 minučių ir… duonos neatsirado. Paklausus “kodėl”, atsakymo nebuvo - tai tiesiog nenumatyta jų instrukcijose – ir keisti gi tie lietuviai pasirodė…

A.Pogrebnojus ir V.Simanavičiūtė
© Iš asmeninio dizainerių archyvo

Taigi, tokios yra taisyklės. Tačiau jos mūsų, vakariečių akimis, turi ir neįtikėtinai gerų pusių. Štai A.Pogrebnojus stebėjosi japonų sąžiningumu – pamirštą taksi automobilyje žurnalą vairuotojas jam už kelių valandų pristatė tiesiai į viešbutį. Neįtikėtina, tačiau sako, kad pamestą piniginę viduryje miesto tu gali surasti po pusdienio gulinčią toje pačioje vietoje net nepaliestą. Kaip bebūtų gaila, mūsų kultūroje tai būtų be galo retas reiškinys.

Kalbant apie verslą, labai svarbus japonų vertinimo kriterijus – garsių firmų, su kuriomis bendradarbiaujama, vardai bei šalys, su kuriomis bendradarbiaujama. Jiems neimponuoja skandinavai, anglai ar italai, tačiau magišką galią turi Prancūzijos vardas. Jeigu dirbi su kokia nors firma ar parduotuve Paryžiuje, į tave iš karto ima žiūrėti su gilia pagarba – tai tarsi burtažodis”,- juokavo Sandros drabužius siuvančios UAB “Audentos” direktorė Aurelija Simonaitienė. “Todėl žinia, kad Sandra dirba su prancūzų kompanija, kuri yra labai gerai žinoma Japonijoje, jiems padarė didžiulį įspūdį. Jie tuoj pat pageidavo pamatyti, ką mes siuvame tai kompanijai.” Neįprasta ir nestandartinė Sandros Straukaitės kolekcija sužavėjo Japonijos madų pasaulio atstovus ir buvo pažymėta kaip ypač originali bei kūrybiška. Sandra pakviesta dalyvauti Tokijuje liepos 20-22 d. vyksiančiame Tarptautiniame madų festivalyje, kur žada parodyti ir pavasario – vasaros kolekciją.

S.Straukaitės stendas parodoje Japonijoje
© Iš asmeninio dizainerių archyvo

A.Pogrebnojus šmaikštavo, kad “jeigu jau tu patenki į Japonijos rinką, tai patenki amžiams – tai irgi numatyta jų instrukcijose". Dabar parodoje dalyvavę lietuvių dizaineriai dar laukia daugiau žinių iš Japonijos verslininkų – juk sako, kad kartais japonai galvoja net metus.

Besisvečiuodami Tokijuje lietuviai turėjo progos susipažinti ne tik su mados rinka ir verslo ypatumais, bet ir kultūra. Dizaineriai džiaugėsi, kad Lietuvos ambasados Japonijoje darbuotojų dėka galėjo aplankyti pačias įdomiausias Tokijo vietas, pasigėrėti Fudzijamos ugnikalniu bei žydinčiais sakurų sodais, paragauti unikalių japonų tautinių valgių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Lietuvių dizaineriai Europos Sąjungos dizainerių madų dienoseJaponijoje 2005 m.
Vida Simanavičiūtė. Japonija, 2005 m.
S. Straukaitė ir A.Pogrebnojus. Japonija 2005 m.
Sandra Straukaitė. Japonija 2005 m.
UAB “Audentos” direktorė Aurelija Simonaitienė
Sandros Straukaitės stendas. Japonija 2005 m.
Sandra Straukaitė. Japonija 2005 m.
V.Simanavičiūtė. Japonija 2005 m.
A.Pogrebnojus. Japonija. 2005 m.
A.Pogrebnojus ir V.Simanavičiūtė. Japonija. 2005 m.
A.Pogrebnojus ir S.Straukaitė. Japonija. 2005 m.
A.Pogrebnojus ir V.Simanavičiūtė. Japonija. 2005 m.
Giedriaus Šarkausko stendas. Japonija, 2005 m.
Giedrius Šarkauskas ir Aušra Kartanienė. Japonija, 2005 m.
Giedrius Šarkauskas. Japonija, 2005 m.

Top naujienos

Vadina cinišku susidorojimu: priežastis atimti darbą – teatro dulkės (3)

Skandalas Nacionaliniame Kauno dramos teatre. Informavęs apie 45 proc. nedarbingumo lygį, garsus...

Ekspertas apie dar vieną atostogautojų fiasko Vilniaus oro uoste: šių oro linijų skrydžiai – lyg tiksinčios bombos (58)

Sekmadienio rytą, birželio 24 d. Vilniaus oro uoste daugiau nei 14 valandų įstrigę keleiviai...

Imigrantą Lietuvoje parklupdė biurokratai: ligoninėje, užuot gydę, ieškojo sveikatos draudimo (60)

Ketvirtus metus Panevėžyje gyvenančiam vengrui Kristianui labai patiko mylimosios Sigitos gimtinė....

Stebi pokyčius Šiaurės Korėjoje: tai neįtikėtina (20)

Pchenjanas pirmadienį mini Korėjos karo pradžios 68-ąsias metines, tačiau į akį krito tai,...

Kam paskutinės grupės rungtynės taps lemtingos – intriguojantys FIFA 2018 scenarijai (18)

Prieš prasidedant trečiajam pasaulio futbolo čempionato grupių etapo turui pirmadienį FIFA...

Kinija ir ES imasi už rankų: žada ginti pasaulinę prekybą nuo Trumpo prekybos karo (8)

Europos Sąjunga ( ES ) ir Kinija pirmadienį prisižadėjo ginti taisyklėmis grįstą tarptautinę...

„Novaja gazeta“: Pskovo srities kapinėse atsirado naujų desantininkų kapų (7)

Rusijos leidinys „ Novaja gazeta “ informuoja apie naujus karių kapus Pskovo srityje esančiose...

Geriausiųjų sąraše – restoranas, kuriame paragausite to, ką praėjusiais amžiais valgydavo Lietuvos aukštuomenė

Trečius metus iš eilės sėkmingai besivystantis „30 geriausių restoranų“ Lietuvoje...

Planas, kaip užvaldyti gatvę: savivaldybė – lyg nuolanki tarnaitė (124)

Vilniuje esančių Pavilnio sodų gyventojai jau ilgą laiką siekia atverti visuomenei gatvę, kuria...

Paskelbė naujas didžiausias algas: dešimtuke – netikėti naujokai (161)

Daugiau kaip 18 tūkst. Eur – tokia didžiausia vidutinė alga gegužės mėnesį mokėta vienoje...