aA
Šį ketvirtadienį, liepos 17 d. 20 val. INTRO klube pristatoma nauja rūbų dizainerės Erikos Katinaitės kolekcija “Stop – Kas eina?”. Erikos Katinaitės kolekcija – tai ne tik rūbų kolekcija, bet, galima sakyti, vizualinė kultūros studija, konceptualus projektas, kurio ne mažiau svarbios sudėtinės dalys. Jos požiūris – interdiscipliniškas, o mados kolekcijos neįmanoma vertinti vien formaliu požiūriu.
Erika Katinaitė
Visų pirma tai yra paties mados fenomeno apmąstymas, keliant klausimus, kas yra mada, kaip ją veikia istoriniai pokyčiai, socialinės transformacijos, judėjimai ir subkultūros, globalizacijos ar lokalinio tapatumo saugojimo procesai. Mada kaip sąmoninga, individuali reakcija į šiuos procesus ar nesąmoningas aplinkos, pasaulio atspindėjimas.

Kolekcijoje ji peržvelgia įvairius mados stilius, atskleisdama inspiracijos šaltinius. Tai yra sportinis, military, 80-ųjų, pankų, gatvės ir prabangus stiliai. Sportinis stilius atsispindi per treningų, dryžuotos juostelės ir kitus motyvus; karinis stilius – per chaki spalvą, pridėtines kišenes; 80-ieji ir pankai sugrįžta į jos šiuolaikiškumo viziją dirbtinės odos striukelėmis, tinklo pavidalo drabužiais, metalinėmis grandinėlėmis ir t.t.; asociacijos su prabangia apranga kyla dėl blizgios medžiagos dominavimo, kailio motyvų; taip pat yra rytietiškų citatų – smailėjančios basutės riestais galais, turkiško tipo kelnės.

Rytietiški motyvai atsiranda greičiausiai dėl politinio, karinio dėmesio arabų kraštams. Šiuolaikiškumas atrandamas per istorinę prizmę. Kurdama kolekciją nūdienos jaunimui, ji neignoruoja praeities jaunimo kartų mados skonio, o kūrybingai infiltruoja jau istoriniais tapusių stilių detales. Jos požiūris į praeities madą formuluojamas postmodernistinio pastišo principu, kada kuriamas laisvai pasisavinamų ir laisvai taikomų citatų koliažas, dėlionė. Toks principas atspindi nuostatą, kad šiuolaikinė asmenybė yra daugialypė, dinamiška, daugiakultūrinė ir refleksuojanti aplinką.

Katinaitės vizijos autentiškumas galėtų būti suvoktas per analogiją su DJ kultūra. DJ nėra tas, kuris iš nuogos materijos, iš tabula rasa sutveria nepakartojamai originalų darbą. Originalumo klausimus postmoderni kultūra stipriai sukomplikavo, netgi padarė beveik neįmanomus. Tačiau DJ, skolindamasis motyvus ir jais žaisdamas, kuria savitą stilių. Vien jau atrankos procesas yra kūrybingas, ką jau kalbėti apie komponavimą.

Katinaitės miksuoto stiliaus kolekcijos prasmė ir yra individualizacija. Ši mados funkcija vis dar svarbi: aktualus asmens išsiskyrimas, kuris suvokiamas kaip išsilaisvinimas iš unifikuojančių kultūros procesų. Socialinėje psichologijoje išskiriami du lygiagretūs ir lygiaverčiai mados procesai – imitacija ir diferencijacija. Šioje kolekcijoje imitacija atliekama vardan diferencijacijos, asmenybė sukuria savo unikalų įvaizdį imitacijos būdu. Šis įvaizdis yra pabrėžtinai laisvas.

Katinaitės kolekcijos pagrindas - uniforminis kostiumas. Į tai nurodo ir projekto pavadinimas “Stop! Kas eina?”. Juo tarsi reikalauja atsakymo, savo tapatybės įrodymo. Drabužis suvokiamas priklausymo tam tikrai vieningai grupei ir individualios identifikacijos įrodymas tuo pačiu metu. Griežčiausia priklausymo grupei forma ir yra uniforma. Tačiau Katinaitė transformuoja uniformos suvokimą ir įveda į ją netvarkos elementų, laisvės pojūtį.

Gali kilti klausimas, kam tada reikalinga išsaugoti uniformos sąvoką. Greičiausiai todėl, kad uniforma implikuoja tam tikro vieningumo išlaikymą, stilistinį vientisumą, net jei tas vientisumas pasiekiamas sąmoningu kontrastų derinimo principu. Stilius čia visų pirma yra susitarimas dėl bendrų nuostatų ir savijautos. Drabužis, mada yra mūsų kūno ribos, kurios daro įtaką ne tik tam, kuo mus laiko, bet ir tam, kaip mes jaučiamės bei elgiamės. Mada - tai kūno technika, kuri artikuliuoja kūno kalbą, gestus ir disciplinas.

Katinaitė kuria tokią uniformą, su kuria gera leisti laiką, pramogauti, būti mieste, kuri apjungia kūrybingą, mąstantį jaunimą. Ši uniforma labiausiai tinka gatvėms, graffiti aplinkai, klubams ir DJ kultūrai. Ji nebyliai išreiškia ją nešiojančių asmenų vieningumą, kurio pagrindas – laisvė veikti, laisvė interpretuoti, laisvė kurti save. Šiuolaikinio jaunimo uniformiškumas atpažįstamas per įvairiausių istorinių ir geografinių stilių miksą, o kiekvieno mikso originalumas apibūdina patį asmenį, individą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Erika Katinaitė. Kolekcija "Stop! Kas eina"?
Erika Katinaitė_17
Erika Katinaitė_16
Erika Katinaitė_15
Erika Katinaitė_14
Erika Katinaitė_13
Erika Katinaitė_12
Erika Katinaitė_11
Erika Katinaitė_9
Erika Katinaitė_8
Erika Katinaitė_7
Erika Katinaitė_6
Erika Katinaitė_5
Erika Katinaitė_4
Erika Katinaitė_3
Erika Katinaitė_2
Erika Katinaitė_1

Top naujienos

Dėl 100 tūkst. ryžosi ekstremaliam eksperimentui: žmogaus protui tai per žiaurus išbandymas haliucinuoti pradėjo jau 3 parą (51)

Richas Alati tegalvojo apie šešiaženklę sumą. Kad ją laimėtų, jam tereikėjo ištverti 30...

Pagrindinis priekaištas Skverneliui: ką jo vietoje darė Grybauskaitė (380)

Į prezidentus kandidatuojantis Saulius Skvernelis teigė nematąs priežasčių, kodėl turėtų...

(Ne)Grįžtu. Apie tradicijas mirusįjį šarvoti lovoje ir emigracijoje palaidotus lietuvius (25)

Kai kurie nė neketina grįžti iš emigracijos, kiti apie tai svajoja dešimtmetį, o dar kiti...

Kaltinimų dėl neva išsigalvoto neįgalumo sulaukusi Antonovienė pratrūko: tik retas žino, kokią kainą moku už sportą (164)

„Mafijos tėvu“ vadinamo Vido Antonovo žmona Rima neseniai ir vėl atsidūrė dėmesio centre....

Miestietis laimingas pabėgęs į ekologišką vienkiemį, kuriam valdininkai net nesuteikia adreso (18)

Jei kadaise kauniečiui Tomui Didžiuliui kas būtų pasakęs, kad jis, tikras miesto vaikas, augęs...

Rimvydas Valatka. Antrasis Mesijo atėjimas – iš Rusnės betliejaus (1070)

Vieni statė postamentus Raiteliui ir Basanavičiui. Kiti už valdiškus pinigus statėsi estakadą...

Paprastas būdas, padėsiantis su vaikais susitarti be bausmių (6)

Vaikų drausminimas juos baudžiant, specialistų teigimu, sukelia tik neigiamas emocijas, bet...

Atleisk ir pamiršk: kaip išsilaisvinti iš pykčio, pagiežos ir skausmo (6)

Būti visada nuolankiam, priimti viską, kaip yra, ir laukti, kol likimas visas problemas išspręs...

Skandalas Žiežmarių gimnazijoje: paviešinti pamokos garso įrašai verčia krūptelėti papildyta direktorės ir švietimo ministro komentaru (2740)

Šeštadienio vakarą Žiežmarių gimnaziją apgaubė tamsus šešėlis – mokymo įstaigos...