aA
Prie ko turi būti derinamas laikrodis? Prie tos aprangos, prie kurios jis ir yra skirtas. Jei esate kosmonautas, geriausia segėti tokį, kuris rodo daug duomenų. Jei esate naras, geriausia segėti tokį, kurio rodmenis galite įžiūrėti gelmėse. Tačiau kalbant rimtai, laikrodžiai pagal įvairius kriterijus yra skirstomi į kelias rūšis.
Laikrodis
© Corbis

Pataria Giedrius Drukteinis, stiliaus žurnalistas ir svetainės džentelmenams įkūrėjas.

Laikrodžiai būna: prabangos, sportiniai, kariniai, proginiai, kvarciniai, mechaniniai, kišeniniai, rankiniai ir t.t. Kaip ir džentelmeno apranga – skirta sportui, romantiškai vakarienei, darbui ar žvejybai. Tai ir turi derėti vienas prie kito. Juk nekopiate į Himalajus segėdamas ploną mechaninį laikrodį? Kaip ir nesivilksite smokingo (jei turėsite progą, žinoma), segėdamas masyvų lakūno aparatą? Todėl ir džentelmeno aksesuarų dėžutėje turi būti tiek laikrodžių, kiek veiklos sričių jį traukia.

Kalbant apie aksesuarus, prie kurių turi būti derinamas laikrodis – žiedus, rankogalių sąsagas, kaklaraiščio smeigtuką ar diržo sagtį, neišvengiamai visada kyla pagunda derinti laikrodžio korpuso spalvą prie aksesuarų spalvos, pvz., auksinį (ar geltonos spalvos) prie auksinio (ar geltonos spalvos). Tačiau jei gerai įsižiūrėtumėte į tokį sklandų, iš pirmo žvilgsnio, spalvų ansamblį, neišvengiamai pagalvosite, kad vyras šiek tiek persistengė visa tai derindamas, ir galbūt jam trūksta tik priekinių auksinių dantų.

Todėl mano patarimas būtų toks: jei didžiuojatės savo aksesuarais, ypač vestuviniu žiedu, niekada nebus svarbu, kokios spalvos yra Jūsų laikrodžio korpusas. Nes visada yra svarbiau laikrodžio paskirtis, o ne jo spalva. Kai kitą kartą žiūrėsite filmą apie Džeimsą Bondą, atkreipkite dėmesį, kad jo laikrodžio spalva ne visada sutampa rankogalių ar diržo sagties spalvas (žiedų, tiesa, šis džentelmeno etalonas nemūvi), tačiau jo laikrodis visada atitinka savo paskirtį ir herojaus aprangos kodą.

- Kiek svarbu yra rankinio laikrodžio dydis?

G.D.: Tiek, kiek jis reikalingas įžvelgti valandas, minutes ir datą. Terminai „per mažas“ ar „per didelis“, kuriuos dažnai mėgsta vartoti laikrodžių pardavėjai – tik rinkodaros triukas arba trumpalaikės mados požymis.

Istoriškai laikrodžių korpusų ar ciferblatų dydžiai priklausė nuo jų paskirties – didesni buvo skirti sportininkams, lakūnams ir kariškiams (arba tiems, kurie norėtų save tokiais matyti), mažesni – „diskretiškesni“ – tiems žmonėms, kuriems nederėjo rankomis dirbti fizinio darbo. Tas pats principas yra taikomas ir korpusų storiui - storesni laikrodžiai savyje talpina daugiau mechanizmų bei funkcijų, plonesni – paprastesni, tuo ir elegantiškesni.

- Laikrodžio dirželis – metalinis ar odinis?

G.D.:  Visuotinai priimta manyti, kad būtent odinis laikrodžio dirželis yra „klasikinis“, „istorinis“ ar „tradicinis“. Tačiau tikrovė yra kiek kitokia – pirmojo rankinio laikrodžio, sukurto dar 1868 metais, apyrankė buvo metalinė, ir kuo tauresnis ar įmantriau išraitytas tas metalas buvo, tuo garsiau ja buvo žavimasi. Nes pirmieji rankiniai laikrodžiai buvo laikomi juvelyriniais dirbiniais ir buvo sukurti tik moterims, vyrai tais laikais nešiojo kišeninius „cibulius“.

Ant mūsų riešų rankiniai laikrodžiai atsirado tik per Pirmąjį pasaulinį karą, ir teisybės labui būtina pabrėžti, kad jų dirželiai buvo odiniai arba medžiaginiai. Todėl suvokimas, būtent kuris dirželis yra „klasikinis“, gana ginčytinas ir santykinis.

Priežasčių pasirinkti vieną ar kitą yra pakankamai, tačiau pats didžiausias jų skirtumas gali būti kaina. Kai prieš 50 metų pasaulyje atsirado žmonių, neturinčių kur dėti savo pinigų, ir rankiniai laikrodžiai tapo gaminami arabų šeichams ar narkotikų baronams, metalinė laikrodžio apyrankė tapo dalimi, kurią inkrustuojant buvo galima išleisti šimtus tūkstančių. Joks odinis dirželis negali pasigirti platininiu ar deimantais nusagstytu „kūnu“, todėl, kad ir kaip jis elegantiškai atrodys, ar iš kokio reto gyvūno odos bus pagamintas, didesnės įtakos laikrodžio kainai jis negali turėti.

Jei mes kalbame apie tikrą odinį laikrodžio dirželį, o ne „szkura naturalna“ už 6 litus, nesuklysiu tvirtindamas, kad odinis dirželis yra tarsi geri džinsai – pranešiotas jis yra labai patogus. Tačiau jei nešiojate jį kiekvieną dieną, po metų gali tekti jį keisti. Odiniai dirželiai gerai tinka laikrodžiams, kurie nėra skirti nešioti kasdien, jie yra formalesni, skirti ypatingoms progoms. Odinis dirželis yra elegantiškas ir iš esmės tinka prie bet kurios aprangos (tačiau neužmirškite, jei užrašas ant laikrodžio tvirtina, kad galite nerti į 100 metrų gylį, tai dar nereiškia, kad ir odinis dirželis gali tą patį...).

Tačiau odinis dirželis gali turėti didelę problemą – gerai sugerti riešo prakaitą ir todėl skleisti nemalonų kvapą. Todėl segint tokį, svarbiausia jo standžiai neužveržti, o palikti kiek erdvės, kad tarp dirželio ir riešo galėtų pralįsti mažasis pirštelis – tai leis prakaitui išgaruoti ir orui laisvai cirkuliuoti.

Metalinės apyrankės, laikrodžių gamintojų požiūriu, yra skirtos tiems pirkėjams, kurie nėra nusiteikę keisti savo laikrodžio bent 10 metų. Nes metalas yra patvaresnis, o tokio tipo apyrankės - universalesnės. Metalinės apyrankės atrodo sportiškiau (o kai kurie sportiniai laikrodžiai tiesiog neatrodo gražiai su odiniu dirželiu). Tradiciškai didelių ciferblatų laikrodžiai taip pat dažniausiai gaminami su metalinėmis apyrankėmis. Kai kurie šaltiniai tvirtina, kad metalinės apyrankės geriau atrodo vilkint trijų sagų švarkus arba chalatą, bet tai gali būti subjektyvu.

Beje, jei svarstote galimybę įsigyti guminį, plastikinį ar medžiaginį dirželį, tiesiog žinokite - guminiai ir plastikiniai dirželiai gyvuoja ilgiau nei odiniai bent penkeriais metais. Tačiau jie ne tokie universalūs, kaip metalas ar oda. Medžiaginiai dirželiai, kad ir kokie ekologiški bebūtų, yra sunkiausiai prižiūrimi, yra labiau skirti moterims, ir visada atrodys pigiai.

Taigi, odiniai dirželiai – elegantiškesni, metalinės apyrankės – kasdieniškesnės. Odinis dirželis – patogesnis, metalinė apyrankė – patvaresnė. Tačiau laikrodis visų pirma yra asmenybės, o ne turtingumo ar socialinio statuso išraiška – tad jei jį segėsite su pasididžiavimu ir pasitikėjimu (kaip Romą išgelbėjęs „Da Vinčio kodo“ herojus Robertas Lengdonas, segėjęs laikrodį su Peliuko Mikio atvaizdu), bet kuris dirželis bus Jums tinkamas.

Jums aktualius klausimus siųskite mums el. paštu: gyvenimas@delfi.lt.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Moteriškas kerštas: mamytė nori pašėlti, jeigu nori ir tu, – paskambink (25)

Daugybę kartų administracine tvarka bausta, kartą dėl smurto teista ir jau areštinės gultą...

Po Meksiką keliavusi lietuvių šeima: čia patyrėme tai, ko net nesusapnuotum (49)

Neseniai iš kelionės po Kenijos safarius grįžusi Marijos ir Algirdo Vaičaičių šeima trumpam...

Mūšis, apie kurį meluojama iki šiol: kodėl sovietai net kelis mėnesius nedrįso įžengti į Klaipėdą (380)

Klaipėda – vienintelis Lietuvos miestas, kurį sovietai užėmė 1945-aisiais. Tam tikra...

Norintiems išsiskirti – dar daugiau reikalavimų, institucijų slenksčių mynimo ir išlaidų (80)

Nuo Naujųjų įsigaliojo privalomoji mediacija sprendžiant šeimos ginčus, tačiau svarbu...

Iš Dakaro sugrįžę Žala ir Juknevičius pažadų apie startą kitąmet nedalija: laukia namų darbai (89)

Po daugiau nei dviejų savaičių Saudo Arabijoje, kur šiemet vyko Dakaro ralis, į Lietuvą...

Paulius Gritėnas ir Viktoras Bachmetjevas

Esminiai dalykai. Ką parodė „Grigeo“ skandalas | JAV-Irano konfliktas | Bažnyčia valstybėje

Pirmojoje 2020-ųjų laidoje Paulius Gritėnas ir Viktoras Bachmetjevas aptaria garsiausiai...

Naktį Vilniaus centre vaikai surengė tokio masto išgertuves, kokių dar nematė nei policija, nei Vaiko teisės (528)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus centre įvyko dar neregėtas nepilnamečių...

Žvilgsnis į siaubą keliantį karo absurdą: šiurpūs ir tikri faktai filme „1917“ (4)

Kažkas kartą teisingai pastebėjo, kad tiesa yra žymiai keistesnė už išmonę. Ir tai ypač...

Mokslininkai išsklaidė ilgai tvyrojusią paslaptį: išsiaiškino amišų vaikus pasiglemžusios staigios mirties priežastį (5)

Maždaug prieš 15 metų rytiniame JAV regione gyvenusios amišų šeimos gyvenimą supurtė...

Ugnė Siparė parodė, kaip atrodė prieš 13 metų: gerbėjai lygina su Paris Hilton (63)

Ugnė Siparė neretai yra įvardijama kaip viena dailiausių TV laidų vedėjų. Sausio pradžioje...