Besikeičiantys vertybių, bendravimo, galų gale net ekonomikos ciklai neabejotinai veikia ir mados kūrybą. Praėjusio šimtmečio istorija akivaizdžiai įrodo ekonomikos ir dizainerių sumanymų ryšį.
© Shutterstock nuotr.

Pirmieji ženklai veda dar į dvidešimtojo amžiaus pradžią: kaip ir šiandien, atliekant aktualias prognozes ir tyrimus, anuomet buvo stengiamasi įvertinti būsimus pasaulio istorijos pokyčius.

Ekonomisto G. Tayloro suformuluota moterų sijono ilgio teorija, teigianti, kad ekonomiškai gerais laikais suknelių ir sijonų ilgis trumpėja, o prasidėjus nuosmukiui moterys dėvi ilgesnius drabužius, itin išpopuliarėjo 1929 metais, kuomet JAV prasidėjo Didžioji ekonomikos krizė. Akcijų kainos ėmė sparčiai kristi, o kartu su jomis iki žemės leidosi ir moterų suknelių ilgis.

Vėlesni ekonomikos, akcijų kainų ir mados tendencijų pokyčiai beveik nenuginčijamai patvirtino minėtą teoriją: penktasis ir šeštasis dešimtmečiai leido pasidžiaugti grakščiomis linijomis ir elegancija.

Dar labiau ši stilistika išryškėjo septintuoju dešimtmečiu (ekonomikos pakilimo metu), o juodas visai trumputis sijonėlis tapo kone neatsiejama aprangos dalimi. Prasidėjus aštuntojo dešimtmečio karams ir naftos kainų šuoliams, į madą vėl grįžo maksi tendencijos. Darsyk jos kartojosi 1987-aisiais, o antroje dešimtojo dešimtmečio pusėje atsigavus ekonomikai moteriškumas vėl atgimė.

Ko galime tikėtis šiemet? Pasaulis dar nespėjo atsigauti po 2008–2009 metų nuosmukio, bet pernai ant podiumų jau karaliavo mergaitiškai žavūs trumpi Chanel sijonai ir švarkai, trapios Valentino suknelės, o maksi ilgį, galima sakyti, oficialiai įteisino Michael Kors 2010–2011 metų rudens–žiemos kolekcija.

Kas gi nutiko? Kodėl 2008 metais, vos prasidėjus krizei, maksi tendencija nebuvo pastebima?

Naujausios (būtina pabrėžti: visiškai rimtos) sijonų ilgio teorijos interpretacijos atskleidžia ne tokį glaudų, bet tikrai ne mažiau svarbų ekonomikos ir mados krypčių ryšį: keičiantis ekonomikos ciklams, mados tendencijų pokyčiai atsilieka maždaug trejus metus. Šios išvados šalininkai M. V. Baardwijkas ir P. H. Fransesas nepatingėjo įvertinti kone viso šimtmečio (1921–2009 metų) moteriškų mados linijų krypčių.

Europoje ekonomikos nuosmukis oficialiai baigėsi pernai, todėl mados kūrėjų kolekcijose šiemet dar turėtų vyrauti minimalistiniai ramybės, susilaikymo ir romantikos likučiai. Ilgos ar kiek žemiau kelių siekiančios sluoksniuotos suknelės bei sijonai šiemet ir kitąmet turėtų tapti vienu svarbiausių moteriškumu alsuojančių akcentų. Būtent tokią eleganciją ir paprastumą jau dabar atranda mados namai Chloé, YSL, Valentino.

Tenka pripažinti, kad pastarasis sunkmetis atskleidė dar daugiau netikėtų ekonomikos ir prabangos industrijos sąsajų. 2001 metais pasaulio ekonomikai išgyvenant ne pačius geriausius laikus, kompanija „Estée Lauder“ džiaugėsi išaugusiu kosmetikos (ypač lūpdažių) pardavimu. Greitai buvo pradėtas matuoti ir lūpdažių indeksas (angl.Lipstick index), parodęs ekonomikos būklės ir lūpdažių paklausos ryšį: nuosmukio metu prabangesnės kosmetikos paklausą dažniau keičia klasikinių ir santykinai pigesnių prekių poreikis. Tačiau vargu ar ekonomikos ir lūpdažių paklausos ryšys ateityje sulauks daugiau kritikų dėmesio – kosmetikos pardavimas sunkmečiu ne visuomet padidėja.

Neabejotinai keisis, tiesa, gal ne taip pastebimai, ir vyrų mados industrija. Verslo ir mados atstovai atidžiau į ją pažvelgė visiškai neseniai: 2006–2007 metais buvo pastebėta išaugusi kaklaraiščių paklausa Didžiojoje Britanijoje. Kai šalies finansų sistemoje prasidėjo nuosmukis, bankų darbuotojai ėmė atsisakyti laisvesnio penktadienio aprangos stiliaus, nes taip tikėjosi išsaugoti nestabilias darbo vietas ir savimi pasitikinčios asmenybės įvaizdį.

Belieka tik spėlioti, kokie mados vėjai pūs po metų, dvejų, dešimtmečio. Jei praėjusio amžiaus suknelių ilgių istoriją dar galima paaiškinti sunkmečio paskatintu mados kūrėjų taupumu, prabangių audinių stygiumi ar moteriškų kojinių primityvumu (jį XX amžiaus pradžios moterims teko slėpti ilgesnio drabužio klostėmis), vargu ar tokių pragmatiškų mados ir gyvenimo būdo pokyčių sulauksime ateityje.

Rytojaus mados industrijos kryptis reikėtų sieti su asmenybės, savito identiteto paieškomis, natūraliai tirpstančiomis ekonomikos, mados ir meno ribomis. Pasitikėjimo nuotaikos ekonomikoje ir visuomenėje, drąsios, gal net kiek lengvabūdiškos meno idėjos transformuosis į žaismingai netikėtus stiliaus proveržius ant podiumo, o ramybės ir santūrumo akimirkos vėl grąžins prie asmenybės harmonijos ir tradicijų.

Galime pasidžiaugti, kad baigėsi įžymybių manijos dešimtmetis, garsenybės statusą pavertęs tikriausiu mados ir grožio pakaitalu. Prasidėjęs naujasis neabejotinai bus kitoks: atsigręžimas į tikrąsias vertybes pareikalaus iš mados kūrėjų dar daugiau drąsos ir ryžto.

Juolab tuomet, kai ekonomikos situacija verčia pardavimo apimtį didinti prabangos prekėmis besižavinčios Azijos šalių vidurinės klasės sąskaita.
Karuselė suksis ir toliau – keisis stiliaus, vertybių, prabangos formos, pakilimus vysis nuosmukiai, o kol kas laukime, kad įsitikintume, ar tikrai pamažu gerėjant ekonomikos situacijai iš aktualiausių tendencijų sąrašo ims nykti maksi ilgis, smuks lūpdažių ir vyriškų kaklaraiščių pardavimo rodikliai.

**********************************

Lietuviško "L'Officiel" balandžio numeryje skaitykite:

Ašaros, prabanga ir ruduo Paryžiuje
Ar pirkti finansiškai naudinga?
Afrikos karalienė Beyoncé
Magali Léger – ateities operos solistė
Rasa Martens: mokėti skanauti gyvenimą
Vilniaus restoranai: kelionė skonių labirintais

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nušalusias kojas pastebėjo tik pavasarį: galūnės amputavosi pačios kokia odos spalva - pavojingiausia (17)

Šiemet į kai kurias Lietuvos gydymo įstaigas žmonės dėl nušalusių kūno dalių nesikreipė –...

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (407)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Nuolatiniai teismai atlyginti žalą dėl duobėtų kelių padiktavo sprendimą (21)

Panevėžio miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią gyventojams, juridiniams asmenims...

Kinijoje pramogavusi mergina atsidūrė tragikomiškoje situacijoje: galiu būti pirma lietuvė, kuriai taip nutiko (95)

Lietuvė Ieva Koncevičiūtė patyrė neeilinį nuotykį Kinijos regione Makao - tragikomiška...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (241)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (132)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Gyvai / Už „Vytauto“ vairo stojęs LaVaras vadovauja ekipai draugiškame mače su „Dzūkija“ tiesioginė vaizdo transliacija (21)

Nuo 21 val. Prienų-Birštono „Vytautas“ su broliais Ballais žaidžia penktąsias draugiškų...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (113)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Nesaugūs maisto produktai, kurie vos nepasiekė Lietuvos parduotuvių lentynų (3)

Pernai Lietuvoje uždrausta prekiauti daugiau kaip 1 900 t nesaugių ar nekokybiškų maisto...

Vos 5 minučių darbas prieš miegą gali labai pagerinti jo kokybę (1)

Beiloro universiteto mokslininkai atskleidė, kad vos 5 minutes trunkantis darbas prieš miegą gali...