aA
„Kolekcionieriumi netampama, juo gimstama. Visada mėgau daiktus, retai pasitaikančias keistybes. Paveldėjau tatai iš tėvų – mūsų šeimoje visi buvo savaip užsikrėtę „daiktiškumu“. Tėčiui tai buvo įvairūs keistų formų ir paskirties daiktai, kuriais jis puošė savo dirbtuves Maskvoje. Mamai – visos jos suknelės ir aksesuarai, kuriuos ji sukaupė per daugelį aktorystės metų“,- savo knygoje „Etiudai apie madą“ prisipažįsta Aleksandras Vasiljevas.
© DELFI (J.Juršienės nuotr.)

Kiekviena Aleksandro Vasiljevo knyga tokia patraukli todėl, kad jų autorius yra ypatinga asmenybė. Jis ne tik nepaprastai talentingas, žavus ir artistiškas, jis sukaupė begalę žinių apie madą, kostiumus ir aksesuarus, apie laiką ir žmones ir dalijasi jomis.

„Etiudai apie madą“ – tai daugybė istorijų: A. Vasiljevo prisiminimai apie tėvelius, dvarą Lietuvoje, taip pat žymiausių mados kūrėjų gyvenimo smulkmenos, pasvarstymai apie drabužių, aksesuarų raidą ir kaitą...

Ši knyga pakerės jus nepakartojama ypatingos epochos nuotaika, kvies į nepaprastas keliones nuo Paryžiaus iki pat Sibiro. Kadangi autoriaus kalbos būdas grakštus ir žaismingas, lengvai įsiminsite čia pateiktus istorinius faktus.

Ši knyga – puiki dovana kiekvienas, besidominčiam mada, istorija, kultūra ir menu.

Pateikiame Aleksandro Vasiljevo knygos „Etiudai apie madą“, kurią iš rusų kalbos vertė Irena Potašenko, o išleido leidykla „Sofoklis“, ištraukas.

Kaip visa tai prasidėjo

Kolekcionieriumi netampama, juo gimstama. Visada mėgau daiktus, retai pasitaikančias keistybes. Paveldėjau tatai iš tėvų – mūsų šeimoje visi buvo savaip užsikrėtę „daiktiškumu“. Tėčiui tai buvo įvairūs keistų formų ir paskirties daiktai, kuriais jis puošė savo dirbtuves Maskvoje. Mamai – visos jos suknelės ir aksesuarai, kuriuos ji sukaupė per daugelį aktorystės metų.

Na, o aš labai anksti pradėjau rinkti degtukus – dėžutes su degtukais, surinkau apie tris tūkstančius dėžučių iš daugiau kaip pusšimčio pasaulio šalių. Tada man buvo 10–12 metų. O meilė senovei ir daiktams iš praeities man kilo savaime ir, galimas daiktas, buvo eskapizmo apraiška toje griežtai reglamentuotoje tikrovėje, kurioje mes gyvenome.

O iš esmės mano kolekcija prasidėjo, kai man buvo aštuoneri ir kai aš – Maskvos 29‑osios mokyklos su sustiprinta anglų kalba antrokas – po pamokų radau vieno Naščiokino skersgatvio namo kieme šventojo Nikolajaus Stebukladario ikoną – kaip vėliau paaiškėjo, tapytą XVII amžiuje. Ji buvo didelė, stovėjo nusukta į sieną ir ant jos džiūvo grindų skuduras. Nuo tos ikonos viskas ir prasidėjo!

Kasdien po pamokų sukiodavausi aplink senosios Maskvos kiemų sąšlavynus. Anuomet, kaip ir dabar, Maskva dar buvo negailestingai naikinama. Rūmai ir net rentabilūs namai buvo griaunami, o komunalinių butų gyventojai, kraustydamiesi į mažagabarites galumiesčių „chruščiovkes“, mesdavo į sąvartynus viską, kas sena.

Veiksmo laikas: septintojo dešimtmečio pabaiga – aštuntojo pradžia. Tada visoje Maskvoje tebuvo tik trys antikvarinės krautuvės. Viena specializavosi prekiauti baldais, kitoje buvo pardavinėjama tapyba, o didelė trečia parduotuvė prekiavo bronza, porcelianu ir stiklo dirbiniais. Tekstilės ir nėrinių tada nesupirkdavo nė vienoje krautuvėje, senais albumais ir nuotraukomis bodėjosi, o parduoti buities reikmenis ar stilingus aksesuarus: skrybėles, skėčius, rankines buvo galima tik pagal skelbimus – teatrui ar kino studijai.

Negana to, mokėdavo taip mažai – nuo vieno iki dešimties rublių, – kad daiktų neretai būdavo atsikratoma tiesiog išmetant į sąšlavyną.
Pirmąją suknelę savo kolekcijai nusipirkau už dešimt rublių. Ji buvo 1886 m. pasiūta iš alyvinio fajaus – Kalugos pirklio žmonos kraitis. Man ją surado teta, pianistė Irina Pavlovna Vasiljeva: ji žinojo apie mano aistrą ir visaip man padėdavo.

Netoli mūsų gyveno teatro dailininkė Valentina Izmailovna Lalevič, taip pat turėjusi senovinių paltų ir nėrinių, – ji su džiaugsmu padovanojo juos man. Į mano susidomėjimą senais kostiumais atkreipė dėmesį ir dar viena garsi kino kostiumų dailininkė – Lidija Ivanova Naumova, kuri bičiuliavosi su mano tėvu. Kai ji dirbo su Eizenšteinu filme „Ivanas Rūstusis“, kostiumininkų reikmėms buvo atidarytos Ginklų rūmų saugyklos, ir pas ją liko daugybė itin seno brokato atraižų, siuvinėjimų upiniais perlais, skarų ir skraisčių – dalį ji padovanojo man.

Mano tėvas per tetą Jekateriną Petrovną Vasiljevą-Nesterovą giminiavosi su garsiuoju dailininku M. V. Nesterovu ir buvo jo sūnėnas, todėl dailininko vaikaitė Irina Vladimirovna Šreter man, kaip giminei, padovanojo kelis siuvinius ir tualeto reikmenis, priklausiusius garsiajai „amazonei“ Olgai Šreter.

Mano mamos draugės taip pat labai dažnai dalindavosi su manimi – daug įdomių senovinių aksesuarų man padovanojo sopranas Svetlana Davidenko, o nuostabūs nėriniai ir skraistės į mano kolekciją pateko dailininkės Gagman dėka. Vaikystėje be galo mėgau leisti vasaras kartu su mama Lietuvoje. Ten išliko XX a. amžiaus pradžioje statytas mūsų šeimos namas, ir aš, ekstazės apimtas, kuisdavausi jo palėpėje ir rūsyje, kur stovėjo skrynios, kupinos įvairiausių senovinių rakandų.

79-81 psl.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paksą į prezidento postą vedęs Katkevičius: viskas yra taip pat, pamokų neišmokome (374)

2002 metais Lietuvoje vykę prezidento rinkimai nustebino ne vieną analitiką. Nors 2001 m. apklausos...

Pensijų pokyčiai palies visus: kitąmet reikės apsispręsti, kaip elgsimės su savo pinigais (199)

Nuo kitų metų pensijai kaupsime kitaip nei tai darėme iki šiol. Visi jaunesni nei 40 metų...

Liudininkai pasakoja apie Strasbūre kilusią paniką: žmonės lakstė ir verkė ant tilto sužeistąjį radęs vyras: po 45 min. liovėmės gaivinti (9)

Prancūzijos policija trečiadienį tebeieško asmens, nušovusio tris žmones ir sužeidusio dar...

Bloomberg ekspertas: su Vokietijos skola dedasi kažkas neaiškaus (34)

Krentantis Vokietijos vyriausybės skolos pajamingumas – klasikinės „atsitraukimo“ strategijos...

Balsuos dėl nepasitikėjimo Theresa May (1)

Trečiadienį britų spauda pranešė, kad konservatorių partijos nariai ketina inicijuoti balsavimą...

Po šūvių Strasbūre – milžiniškos saugumo pajėgos: yra žuvusių, nukentėjusieji kritinės būklės atnaujinta 07.20 (501)

Prancūzijoje, Strasbūre po šaudynių netoli miesto kalėdinės mugės mažiausiai vienas asmuo...

Pranckietis: visos galimybės kelti atlyginimus mokytojams jau išsemtos (16)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis įsitikinęs, kad dėl penktą savaitę streikuojančių...

Kaunietis garaže slepia itin retą „Mercedes-Benz“ – tokių pasaulyje tik du (49)

„Parduosiu, jei reikės širdį ar kitą organą pirkti“, – juokiasi Stanislovas Bartkevičius,...

Nauji ministrai – tik kitais metais (12)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigia, jog trys nauji ministrai tikriausiai prisieks per...

Daužydamas viską, kas pakliuvo, į žiedinę sankryžą įskriejo BMW – girtas vairuotojas vežėsi vaiką (20)

Trečiadienio naktį, 2.05 val., policija gavo pranešimą, kad Klaipėdoje, Šilutės pl. ir Baltijos...