aA
Merūnas Vitulskis, Vilija Matačiūnaitė ir Donatas Montvydas drąsina vaikus papasakoti apie savo išgyvenimus suaugusiems, kuriais pasitiki, ir nelaukti, kol sunkumai užaugs. Dalyvaudami „Vaikų linijos“ socialinėje kampanijoje „Neleisk sunkumams užaugti“, dainininkai paprašė skirtingo amžiaus vaikus ir paauglius prisiminti sunkiausias jų gyvenimo situacijas ir tuo metu išgyventus jausmus.
Merūnas Vitulskis
© DELFI / Andrius Ufartas

Eksperimento dalyvių atsakymai parodė, kad visi vaikai turėjo skaudžių patirčių, apie kurias dažnas nieko nepasakojo savo artimiesiems, nors norėjo jų palaikymo ir pagalbos, sakoma pranešime spaudai.

Emocinės paramos tarnyba „Vaikų linija“, norėdama padrąsinti vaikus pasakoti apie savo sunkumus artimiesiems arba „Vaikų linijai“, o suaugusiuosius – skirti daugiau dėmesio ir laiko pokalbiams su vaikais, kartu su Vilniaus Lietuvos tūkstantmečio „Rotary“ klubu ir prodiuserine kompanija „TymDrym“ pristatė socialinę kampaniją „Neleisk sunkumams užaugti“. Kampanijos idėja buvo atskleista socialiniu eksperimentu: trys žinomi dainininkai (D.Montvydas, V.Matačiūnaitė ir M.Vitulskis) kiekvienas susitiko su 15 vaikų ir paauglių ir kiekvienam jų uždavė po keturis klausimus apie vaikų išgyventus sunkumus.

Jaunieji dalyviai savo atsakymus užrašė ant lapelių ir sumetė juos į vieną indą. Siekiant užtikrinti kiekvieno vaiko anonimiškumą, vaikų buvo prašoma garsiai perskaityti ne savo, o kito vaiko užrašytus atsakymus. Vaikai, jausdamiesi saugūs, prieš kamerą skaitė vienas kito prisiminimus apie sunkiausias kiekvieno jų gyvenimo situacijas, pasidalijo tuo metu išgyventais jausmais ir savo lūkesčiais dėl artimų suaugusiųjų elgesio.
Išgyvendami tėvų skyrybas, artimų žmonių netektį, skaudžias patyčias, konfliktus su draugais, draugų išdavystę, mokyklos pakeitimą, įvairias baimes ir kitus sunkumus, vaikai pasakojo jautęsi vieniši, pažeminti, išsigandę, pikti, kaltino save, jiems buvo „liūdna ir baisu“, o kai kurie jų prisipažino net galvoję apie savižudybę.

Žinomi dainininkai kviečia vaikus dalintis skaudžiomis patirtimis ir neleisti sunkumams užaugti
© Organizatorių nuotr.

Paklausti, kaip tomis sudėtingomis situacijomis elgėsi jų artimieji, dalis vaikų prisiminė, kad tėvai bandė paguosti, jaudinosi dėl jų, sakė „nieko tokio, viskas susitvarkys“, tačiau nemažai vaikų prisipažino, kad apie savo išgyvenimus artimiesiems nieko nesakė: „Aš apie tai nieko nesakiau, tylėjau“, „stengiausi viską slėpti, nes man buvo labai sunku“. Vis dėlto į klausimą, ko jie tuo metu norėjo iš artimųjų, vaikai atvirai atsakė: „Labiausiai norėjau palaikymo“, „pagalbos“, „labiausiai norėjosi, kad jie padėtų“, „kad mane palaikytų“, „supratimo ir paguodos“, „kad ji mane tiesiog apkabintų...“.

„Į „Vaikų liniją“ skambinantys ar rašantys vaikai dažnai prisipažįsta, kad šeimos nariams ar mokytojams nepasakoja savo skaudžių išgyvenimų, nes nedrįsta, bijo jų netinkamos reakcijos, nežino, kaip pradėti pokalbį ar dėl kitų priežasčių. Tuo tarpu vaikams patiems įveikti ar išspręsti sunkumus ne visada pavyksta ir tuomet tie sunkumai auga, jų daugėja, o vaiko išgyvenimai stiprėja ir gali privesti iki destruktyvių minčių ar veiksmų, – teigia „Vaikų linijos“ psichologė Jurgita Smiltė Jasiulionė. – Todėl svarbu vaikus drąsinti pasidalinti išgyvenimais ir ieškoti pagalbos. Šalia vaikų esančius suaugusiuosius kviečiame būti jautrius vaikų jausmams, pastebėti jų elgesio pokyčius ir kuo daugiau su vaikais kalbėtis bei juos išklausyti – apie jų jausmus ir situacijas, kuriose tie jausmai kyla. Tuomet išvengtume mūsų, suaugusiųjų, neretai ištariamos frazės „Kodėl anksčiau man apie tai nepapasakojai?!“ ir kartu įveiktume vaikų sunkumus, kol jie neužaugę.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sąvartyno gyventojų kasdienybė už 120 eurų: mes nieko nebijome ir jaučiamės kaip viršininkai (39)

Daugiau kaip 20 metų sąvartyne gyvenantys Laima ir Pavelas nesiskundžia: per mėnesį kiekvienas...

Vieta Lietuvoje, kur grįžę emigrantai atsiveža savo draugus (33)

Tauragėje, Pietvakarių Lietuvoje, turistus ir smalsuolius vilioja unikali atrakcija po atviru...

Istorinio popiežiaus vizito kulminacija: Lietuvai ši vizito vieta – pažymėta skausmu  nuolat pildoma (1060)

Popiežius Pranciškus sekmadienį paragino Lietuvos tikinčiuosius rūpintis socialiai...

Gyvai / LKL rungtynių transliacija: „Rytas“ – „Juventus“ (4)

LKL vicečempionas Vilniaus „Rytas“ sekmadienį pradeda naująjį sezoną – namuose 17...

Dukra iš partizanų šeimos atvyko pamatyti popiežiaus: aš labai tikiu Lietuva (20)

Iš partizanų šeimos kilusi Martina Bikuličienė Aštrauskaitė , kurios tėvą ir dėdę nužudė...

Kaune popietę mirtinai sužalotas vyras (44)

Kauno policija informuoja apie kraupų įvykį. Pranešama, kad buvo nužudytas vyras.

Įspūdžiai iš Kauno: Jono Pauliaus II apsaugoje dirbęs vyriškis palygino popiežių vizitus (29)

Popiežius Pranciškus sekmadienį paragino Lietuvos tikinčiuosius rūpintis socialiai...

Tragiškai Baltijos jūroje pasibaigusią regatą buvo svarstoma atidėti (47)

Klaipėdoje šeštadienį vykusią ir, kaip manoma, trijų žmonių mirtimis pasibaigusią Stepono...

Skandalingas skyrybas išgyvenantis Sigitas Martinavičius bijo blogiausio: žmonos intrigos gyvenimą pavertė tragedija (76)

Nuo birželio pradžios dramatiškas skyrybas su žmona, papuošalų kūrėja Natalija Martinavičiene...

Kauno pasididžiavimas: vienoje vietoje – ir gražiausios rudeninės gėlės, ir nuodingos uogos (1)

Šiemet sukanka 95-eri metai kaip Aleksoto žalumoje paskendęs Vytauto Didžiojo universiteto...