aA
Atsižvelgiant į šių dienų aktualijas, Landsbergio pavardė pirmiausiai turbūt asocijuojasi su politika. Bet šiandien kalbėsimės ne su politiku ir ne apie politiką. Kalbiname labai įdomią ir spalvingą asmenybę, bardą, režisierių, poetą, knygų autorių – Vytautą V. Landsbergį.
© J.Danilevičiaus nuotr.

Sunku patikėti, kaip tiek visko gali tilpti į vieną žmogų? Vytautas kuria archyvinius tautinius filmus apie svarbias Lietuvos asmenybes, rašo eiles vaikams (meškiukas Rudnosiukas turbūt kiekvienam yra girdėtas), teatruose galite aplankyti spektaklius, pagal Vytauto rašytas pjeses, taip pat organizuoja kūrybines stovyklas vaikams, džiugina žiūrovus scenoje. Kalbiname Vytautą apie gyvenimą, svajones, tikslus ir aišku – artėjančias šventes ir naujus metus.

- Iš Vilniaus dažnai važiuojate į Anykščius. Ar Jūs tas menininkas, kurį mūza lanko gamtoje ir tylumoje? Ar tai daro įtakos Jūsų kūrybai? Gal miesto džiunglėse būtų kitokia kūryba?

- Kūrybinė mūza - gana baikšti mergina, be to, mėgsta intymumą, privatumą, nuošalumą; tad su ja žymiai lengviau draugaujasi kur nors miške, ant Šventosios kranto ar užsiropštus į piliakalnį. Kartais tenka daug kilometrų miškais ar pajūriais nupėdint, kol pajunti ją, alsuojančią į ausį:

- O dabar parašyk man apie tą ir tą.

Kartais ji prabyla ir mieste, bet rečiau. Ji mėgsta taiką, atsipalaidavimą, neskubrumą, o mieste, ypač gimtajame Vilniuje, ore tvyro daugokai įtampos. Skubėjimo, reikalų... Mano mūza būtent to ir nemėgsta, o aš ir nesistengiu mylimosios priversti mėgti tai, kas ir man nelimpa prie širdies.

Vytautas V. Landsbergis: namai - daug platesnė sąvoka, negu gyvenamas būstas
© D.Kvedario nuotr.

- Kaip suderinate tokias atrodo labai skirtingas sritis – eiles vaikams ir istorinius, tautinius filmus?

- Vaikai ir tautiniai filmai many labai gerai dera. Apskritai mes per mažai kreipiame dėmesį į kultūrą - kaip ugdymo, savęs pažinimo ir formavimosi įrankį, o pilietiniam vaikų ir paauglių brandinimuisi tai būtinas segmentas. Bene geriausiai vaikai patiria Lietuvą sukurdami apie ją pasakas, filmus (tą dažnai matau, kaip rezultatą savo organizuojamų kūrybinių stovyklų moksleiviams); tada net ir tie, kurie buvo abejingi Lietuvos istorijai, netyčia ją pasisavina, suasmenina, privatizuoja, pasiskiepija ir jau nebeatimsi. Tai jų, nes jie tai patyrė.

Pasakose, eilėraščiuose vaikams irgi bandau kalbėt apie tai, kas mus jungia, pakylėja, kas gražu. Norisi parodyt, jog esama ir kilnesnio, pasakiško gyvenimo Lietuvoje. Ne tik toks, kaip laikraščiuose.

- Savo šeimą labai gražiai apibūdinote – „Esame viena gentis“. Kaip galima to pasiekti? Ką reikia daryti, kad atsirastų toks jausmas šeimoje?

- Daryti nereikia nieko, reikia būti. Pačiam tapti gentiniu dariniu. (Čia panašiai kaip rūkantis tėvas niekad neišmokys vaikų nerūkyti, kol pats nemes.) Ir apskritai vaikus bandau kuo labiau palikti ramybėj, o ugdytis pats; tada ir jiems gal atsiras koks nors stimulas. „Lenk medį, kol trekštels“ - ši patarlė gerokai pasenusi, apie tai rašiau jau „Angelų pasakose“.

Mano pažiūra į vaikus visad buvo kaip į didelius, gal net didesnius negu aš, mes. Jie ateina ko nors pamokyti, o mes turime tai pamatyti, nusilenkti ir paimti. Juk negali būt, kad į žemę ateina primityvesnės sielos, negu mes. Turi būt evoliucija. Ateina aukštesnės, tai ką čia juos gali mokyt? (Kartais yra ir kitaip, tačiau toks požiūris leidžia nenuvertint jų iki nesusipratėlių, nesubrendėlių; ir nors truputį bandyt prisidėt prie išties laisvos, savarankiškos kartos atsiradimo.)
Štai prieš kelias dienas trimetė anūkė Rytė man padovanojo tokį dialogą, kad tik imk ir dėk į knygą:

- Nereikia klausyti žmonių.
- Kodėl nereikia, Ryte?
- Nes juokinga.

Vytautas V. Landsbergis: namai - daug platesnė sąvoka, negu gyvenamas būstas
© J.Danilevičiaus nuotr.

- Naujoje koncertinėje programoje „Pasakojimai apie namus“, kurią žiūrovams pristatysite sausio 7 d., Žalgirio arenos amfiteatre, pasakosite apie savo namus? Ar čia reikia ieškoti paslėptos metaforos?

- Namai - daug platesnė sąvoka, negu gyvenamas būstas. Apie tai ir bandysiu kalbėti bei dainuoti, šis motyvas mano kūryboje gana esmiškas. Labiausiai - apie sielos namus, ten kur esu kiek amžinesnis ir nebijau jokių barbarų. Nei savų, nei svetimų.

Taip jau atsitiko, kad kitąmet man sukanka 55 meteliai, toks lyg ir riboženklis, kai norisi peržvelgti atgal į nueitą kelią ir prisiminti žmones, kuriuos filmavai, tekstus, kuriuos rimavai, rudnosiukus, kurie padėjo palikti vienus namus ir keliauti ieškotis kitų. Toks ir bus kiek proginis tas pakoncertavimas - teatriškai/kinematografiškai/muzikaliai/poetiškas - sau ir kitiems namiškiams. O tokie namiškiai - turbūt visi, jeigu jau susitikom po šiuo dangum, šioje Lietuvoj. Šiuose palaimintuose Dievo namuose.

- Artėja gražiausios metų šventės ir metų sandūra. Ar specialiai tam ruošiatės? Turite kokių tradicijų, ką reikia padaryti iki metams baigiantis?

- Specialiai nesiruošiu, nebent apeigėlės su gentainiais - pvz., perėjimas Rėdos Ratu į kitą etapą. Esam pasidarę iš akmenų prie Anykščių tokį apeigų ratą, tai stengiamės kiekvieną virsmą patirti būtent ten. Tada ir permąstai, ką palieki ir ko nebenori neštis į sekantį laikotarpį, bei užsiprogramuoji, ką norėtum patirti pavasarėdamas. Kalėdiniai pažaidimai ir tiek.

O kiti ritualai - tradiciniai: visos šeimos susibūrimas prie Kūčių stalo, Kalėdų ramuma. Bandau ir vienatvei atrasi laiko - ypač prieš Naujuosius. Dingti į miškus. Juk šiaip ar taip, ši baltuma - geriausias laikas susitikt su siela, pajust anapusybę, esančią už šalčio ir apmirimo.

- Ar turite kūrybinių iššūkių kitiems metams? Gal Jūsų gerbėjai gali tikėtis staigmenų?

- Iššūkių visad yra, bet apie juos nepatartina per daug kalbėti, kol dar neturi ką šūktelt... Rašau porą knygelių, sudarinėju eilių rinktinę, dėliojasi gražiausių „Kaimiečių mantrų“ CD, pradedu montuot vieną filmą apie savą gentį, statančią tris gamtos šventyklas, ir tiek. O rimčiau pakalbėsim, kai vaikas bus jau gimęs - čia toks truputį prietaras.

- Gal norite tarti šventinį žodį savo gerbėjams, kurie su nekantrumu laukia Jūsų pasirodymo?

- Būkit šventi - ir ne tik per šventes; ir aš pasistengsiu, jeigu pavyks. O jei nepasiseks dabar, tai kitą sykį, per kitas šventes. Gal jos bus dar šventesnės?

Vytautas V. Landsbergis: namai - daug platesnė sąvoka, negu gyvenamas būstas
© Asm. albumo nuotr.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

DELFI Dėmesio centre. Ką pasirinks TS-LKD: Šimonytę ar Ušacką? (80)

DELFI dėmesio centre. Prie Prezidento rinkimų starto linijos – ir Šimonytė. Ką pasirinks...

Karbauskis už Grybauskaitės pasiūlymo mato kyšančias farmacininkų ausis (282)

Tikrasis prezidentės pateiktų priemonių konkurencingumui didinti tikslas yra sustabdyti planus dėl...

Lietuviai nukeliavo į turistų aplenkiamą Iraną: šiurpių mirties bausmių vieta stebino svetingumu (1)

Keliauti į Iraną sugalvojau tada, kai perskaičiau daug informacijos apie tenykščius žmones, jų...

Popiežiaus Pranciškaus vizitas Kaune: viena bendruomenės detalė liko nepastebėta (38)

Skaičiuojama, kad sekmadienį, rugsėjo 23-iąją, Kaune viešėjusį popiežių Pranciškų pasitiko...

Kubilius pasakė, kodėl Skverneliui pernelyg rizikinga kandidatuoti į prezidento postą (46)

Abu kandidatai, apsisprendę dalyvauti Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (...

Įspėjimas ES piliečiams: nuolatinė rezidentė pilietybės negavo (61)

Keturis dešimtmečius Jungtinėje Karalystėje pragyvenusi ir net miesto mere išrinkta...

Buvęs Karolinos Liukaitytės mylimasis puikiai atpažįsta gero gyvenimo ieškančias moteris (72)

Verslininką Arną Jurskį, didžiausios Baltijos šalyse riešutų ir džiovintų vaisių įmonės...

„Va bank“ sezonas: kur šie metai nublokš „Raptors“ ir Valančiūną? (5)

Joks kitas NBA klubas šį sezoną Rytų konferencijoje nejaus didesnio spaudimo pasirodyti...

Įspūdingiems pokyčiams vilnietei prireikė tik vieno dalyko – rudeniško makiažo balsuokite

Atėjęs ruduo diktuoja ne tik naujas aprangos, bet ir makiažo taisykles. Vasarą pamėgtus BB kremus...

Dzūkas sugalvojo itin originalų būdą kovoti su daržo naikintojais (6)

Vieno didžiausių Pietų Lietuvoje medelyno savininkas dzūkas Tomas Panka kovai su piktžolėmis ir...