aA
Kiekvienas tėvas stengiausi duoti vaikui geriausia, išugdyti jame gyvenimui reikalingus bruožus. Tačiau ir patys geriausi neapdrausti nuo pedagoginių klaidų. Ką darome neteisingai, kai auklėjame vaiką? Pateikiame kelias pagrindines klaidas.
Visi geri tėvai daro šias klaidas
© Vida Press

Idealių tėvų nebūna. Ir klaidų pasitaiko visiems be išimties. Dažnai, nenorėdami pakenkti vaikui šiuo momentu, savo pastangomis pakenkiame jo ateičiai. Štai kokias klaidas reikia turėti galvoje, kad ateityje jų nekartotume.

Pirmoji klaida – mes barame savo vaikus

Už ką apskritai juos barame? Tėvų pretenzijų sąrašas – begalinis. Barame už tai, kad vaikas graužia nagus, nepadarė namų darbų, nesusitvarkė kambario…

Kiek egzistuoja žmonija – tiek pat laiko suaugusieji bara savo vaikus. Kai kurie rėkia, kai kurie daro tai monotoniškai ir nykiai.

Paklauskite savęs: „Kai išbaru vaiką – ar pakeičia tai jo elgesį į gerąją pusę?“ Atsakymas vienareikšmiškas – ne.

Nereikia barti, reikia tiesiog perorientuoti vaiko elgesį.

Pavyzdys. Vaikas kramto nagus? Užuot puolę barti ir rėkti, ramiai pasakykite: „Susikišk rankas į kišenes“. Ir vaikas tai padarys. Štai ir negraužia nagų. Poreikio barti nebeliko. Štai taip išsisklaido konfliktinės situacijos, o bendravimas su vaiku tampa konstruktyvus.

Antroji klaida – mes ignoruojame savo vaikus

Šiuolaikiniame pasaulyje visi vienas kitą ignoruoja. Tokia šių dienų kultūra.

Vaiko ignoravimo pavyzdys: plepame telefonu su drauge, o vaikas laksto ir šaukia: „Mama, mama!“ Iš pradžių susierziname, paskui apskritai aprėkiame.

Taip ignoruodamos, užauginsime žmogų, kuris lygiai taip pat negirdės mūsų pačių. Daug kas su tuo jau susidūrė, kai tenka po penkis ir po dešimt kartų kartoti prašymus ar tiesiog kviesti vaiką, o tas nereaguoja (ignoruoja).

Neignoruokime vaiko. Atsakykime jam iš karto, bet kokiu prieinamu tuo momentu būdu. Nuo pat kūdikystės. Jei šiuo momentu negalite prieiti, tiesiog pasakykite: „Aš tave girdžiu, palauk minutėlę“. Jei šiuo momentu esate užimta, parodykite dėmesį kitu būdu, užuot susierzinusi ir atstūmusi. Šitaip neužauginsite vaiko, kuris ateityje negirdės jūsų pačios.

Trečioji klaida – mes skubiname savo vaikus

Daugeliui pažįstama situacija, kai ryte mama skuba į darbą ir skubina vaiką, kuris apsnūdęs maunasi pėdkelnes. Jeigu skubiname vaiką, jis pradeda jaudintis. Jo nervų sistema pradeda dirbti avariniu režimu ir jis viską daro dar lėčiau. Dėl to susierziname dar smarkiau ir sugadinta nuotaika nuo pat ryto – garantuota.

Pastoviai gyvendamas tokiame strese, vaikas užauga išsiblaškęs ir nesugebantis užbaigti iki galo to, ką pradėjo. Užauga nepasitikinčiu savimi žmogumi.

Išmokite neskubinti. Jūsų uždavinys – teisingai apskaičiuoti laiką, atsižvelgiant į vaiko ypatumus.

Ketvirtoji klaida – įkalbinėjimai valgyti

Vaikas turi valgyti tada, kai išalksta. Šiuolaikiniai vaikai apskritai nežino, kas yra tikras alkio jausmas, namai užversti produktais, tame tarpe ir greitu maistu.

Būtina pašalinti iš režimo taip vadinamus užkandžiavimus (sultys, sausainiai ir t.t.). Jie numuša tikrąjį apetitą. Ir labai svarbu leisti vaikui pasijausti alkanam. Tada jis su malonumu pavalgys. Vaikas turi suvokti valgymo procesą sąmoningai, o ne šiaip išsižioti ir kimštis maistą į burną.

Dar vienas momentas. Teisingai maitinti vaiką – tai maitinti be įvairiausių „pramogų“: elektroninių žaislų ar vos ne spektaklių iš tėvų pusės.

Penktoji klaida – perdėta globa

Mums visą laiką atrodo, kad vaikui šalta/karšta, kad jis alkanas ir t.t. Turėdami šeimoje vieną vaiką, mes dažniausiai nusiritame iki hiperglobos. Tuo tarpu tikrasis mūsų uždavinys – nedaryti visko už vaiką, o išmokyti jį daryti tai savarankiškai, išmokyti savikontrolės ir savitarnos. Priešingu atveju vaikai užaugs infantiliais. Jie nesugebės atlikti net paprasčiausių buitinių funkcijų ir bus tikri, kad tai už juos turi padaryti kažkas kitas.

Nevaldykite vaiko kaip roboto. Suteikite jam galimybę būti savarankišku. Idealiu atveju jis turi atlikti konkrečias užduotis pats suradęs jų atlikimo būdus.

Šias penkias klaidas daro netgi patys geriausi tėvai. Paanalizuokite savo elgesį ir pakoreguokite kai kuriuos pedagoginius momentus, jeigu matote, kad ir pačios darote panašių klaidų.

Tradicinių vertybių tinklapis „Šeima ir namai“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
4.4737

Top naujienos

D+Naomi Kresge, Tim Loh, Fergal O'Brien, DELFI

Ekspertai: omikron – dar ne pabaiga, galimas ir juodasis scenarijus

Dvejus metus sėjęs užkratą ir mirtis, COVID-19 ir vėl keičiasi. Omikron atmaina plinta...

Lietuvos aviacijoje pažėrė naujienų: kelionės brangs, bet žada daug naujų krypčių (4)

Praėję metai visai aviacijos industrijai buvo itin permainingi metai. Vasarą Lietuvoje sparčiai...

Pedofilui mirtiną egzekuciją surengęs žudikas: tai buvo jaunystės klaida (98)

„Tai buvo jaunystės klaida, už kurią jau pakankamai sumokėjau“, – įsitikinęs dėl tyčinio...

D+Vaidas Mikaitis

Uždariausios valstybės diktatorius įsigeidė sunaikinti vienintelį patrauklų šalies objektą: ar jam pavyks užverti pragaro prieangį?

Turbūt pastebėjote, jog paskutiniai du mano pasakojimai buvo apie buvusias sovietines centrinės...

Orai: aprimus vėjui naktimis pašals smarkiau

Sekmadienį šalyje jau sustiprės aukšto atmosferos slėgio laukas. Nors debesų vis dar bus...

Kaunas pradeda savo kaip Europos kultūros sostinės metus: minios žmonių susirinko į atidarymo renginį (50)

Sausio 22-ą, šeštadienį, Kaune prie „Žalgirio“ arenos minios žmonių susirinko į renginį...

D+Modesta Meškė

Tai yra madingiausia ir gražiausia antakių forma šiais metais: įkvėpė seksualioji aktorė, į kurią daugelis nori lygiuotis

Pažiūrėję į save veidrodyje atkreipkite dėmesį į vieną svarbią išvaizdos detalę –...

Palydovai užfiksavo, kas vyksta Žemės atmosferoje: per metus – kardinalūs CO2 pokyčiai (28)

Šioje animacijoje pavaizduota, kaip augalai sugeria ir išskiria anglies dioksidą keičiantis metų...

D+Giedrė Balčiūtė

Atsakė į amžiną klausimą: valytis dantis geriau prieš pusryčius ar po?

Dantis būtina valyti dukart per dieną – ryte ir vakare, tik taip juos išsaugosime sveikus. Tai...

Gyventojai stveriasi už galvų: už šildymą moka šimtais eurų, bet namuose – vos 15 laipsnių šilumos (122)

Sąskaitos už šildymą skaičiuojamos sumokant šimtus eurų, tačiau namuose – vos 15-17...