aA
Kiekvienas tėvas stengiausi duoti vaikui geriausia, išugdyti jame gyvenimui reikalingus bruožus. Tačiau ir patys geriausi neapdrausti nuo pedagoginių klaidų. Ką darome neteisingai, kai auklėjame vaiką? Pateikiame kelias pagrindines klaidas.
© Vida Press

Idealių tėvų nebūna. Ir klaidų pasitaiko visiems be išimties. Dažnai, nenorėdami pakenkti vaikui šiuo momentu, savo pastangomis pakenkiame jo ateičiai. Štai kokias klaidas reikia turėti galvoje, kad ateityje jų nekartotume.

Pirmoji klaida – mes barame savo vaikus

Už ką apskritai juos barame? Tėvų pretenzijų sąrašas – begalinis. Barame už tai, kad vaikas graužia nagus, nepadarė namų darbų, nesusitvarkė kambario…

Kiek egzistuoja žmonija – tiek pat laiko suaugusieji bara savo vaikus. Kai kurie rėkia, kai kurie daro tai monotoniškai ir nykiai.

Paklauskite savęs: „Kai išbaru vaiką – ar pakeičia tai jo elgesį į gerąją pusę?“ Atsakymas vienareikšmiškas – ne.

Nereikia barti, reikia tiesiog perorientuoti vaiko elgesį.

Pavyzdys. Vaikas kramto nagus? Užuot puolę barti ir rėkti, ramiai pasakykite: „Susikišk rankas į kišenes“. Ir vaikas tai padarys. Štai ir negraužia nagų. Poreikio barti nebeliko. Štai taip išsisklaido konfliktinės situacijos, o bendravimas su vaiku tampa konstruktyvus.

Antroji klaida – mes ignoruojame savo vaikus

Šiuolaikiniame pasaulyje visi vienas kitą ignoruoja. Tokia šių dienų kultūra.

Vaiko ignoravimo pavyzdys: plepame telefonu su drauge, o vaikas laksto ir šaukia: „Mama, mama!“ Iš pradžių susierziname, paskui apskritai aprėkiame.

Taip ignoruodamos, užauginsime žmogų, kuris lygiai taip pat negirdės mūsų pačių. Daug kas su tuo jau susidūrė, kai tenka po penkis ir po dešimt kartų kartoti prašymus ar tiesiog kviesti vaiką, o tas nereaguoja (ignoruoja).

Neignoruokime vaiko. Atsakykime jam iš karto, bet kokiu prieinamu tuo momentu būdu. Nuo pat kūdikystės. Jei šiuo momentu negalite prieiti, tiesiog pasakykite: „Aš tave girdžiu, palauk minutėlę“. Jei šiuo momentu esate užimta, parodykite dėmesį kitu būdu, užuot susierzinusi ir atstūmusi. Šitaip neužauginsite vaiko, kuris ateityje negirdės jūsų pačios.

Trečioji klaida – mes skubiname savo vaikus

Daugeliui pažįstama situacija, kai ryte mama skuba į darbą ir skubina vaiką, kuris apsnūdęs maunasi pėdkelnes. Jeigu skubiname vaiką, jis pradeda jaudintis. Jo nervų sistema pradeda dirbti avariniu režimu ir jis viską daro dar lėčiau. Dėl to susierziname dar smarkiau ir sugadinta nuotaika nuo pat ryto – garantuota.

Pastoviai gyvendamas tokiame strese, vaikas užauga išsiblaškęs ir nesugebantis užbaigti iki galo to, ką pradėjo. Užauga nepasitikinčiu savimi žmogumi.

Išmokite neskubinti. Jūsų uždavinys – teisingai apskaičiuoti laiką, atsižvelgiant į vaiko ypatumus.

Ketvirtoji klaida – įkalbinėjimai valgyti

Vaikas turi valgyti tada, kai išalksta. Šiuolaikiniai vaikai apskritai nežino, kas yra tikras alkio jausmas, namai užversti produktais, tame tarpe ir greitu maistu.

Būtina pašalinti iš režimo taip vadinamus užkandžiavimus (sultys, sausainiai ir t.t.). Jie numuša tikrąjį apetitą. Ir labai svarbu leisti vaikui pasijausti alkanam. Tada jis su malonumu pavalgys. Vaikas turi suvokti valgymo procesą sąmoningai, o ne šiaip išsižioti ir kimštis maistą į burną.

Dar vienas momentas. Teisingai maitinti vaiką – tai maitinti be įvairiausių „pramogų“: elektroninių žaislų ar vos ne spektaklių iš tėvų pusės.

Penktoji klaida – perdėta globa

Mums visą laiką atrodo, kad vaikui šalta/karšta, kad jis alkanas ir t.t. Turėdami šeimoje vieną vaiką, mes dažniausiai nusiritame iki hiperglobos. Tuo tarpu tikrasis mūsų uždavinys – nedaryti visko už vaiką, o išmokyti jį daryti tai savarankiškai, išmokyti savikontrolės ir savitarnos. Priešingu atveju vaikai užaugs infantiliais. Jie nesugebės atlikti net paprasčiausių buitinių funkcijų ir bus tikri, kad tai už juos turi padaryti kažkas kitas.

Nevaldykite vaiko kaip roboto. Suteikite jam galimybę būti savarankišku. Idealiu atveju jis turi atlikti konkrečias užduotis pats suradęs jų atlikimo būdus.

Šias penkias klaidas daro netgi patys geriausi tėvai. Paanalizuokite savo elgesį ir pakoreguokite kai kuriuos pedagoginius momentus, jeigu matote, kad ir pačios darote panašių klaidų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
4.4000

Top naujienos

Vilniuje rasta 100 kg bomba: evakuojami aplinkiniai namai, prekybos centras „Panorama“ uždaromas eismas kai kuriose gatvėse (146)

Ketvirtadienio rytą statybininkų atkasta aviacinė bomba kelia didžiulį pavojų. Ketvirtadienio...

Rusijos baruose lietuviams parsidavinėjančios studentės pyksta, kai jas vadina prostitutėmis (117)

„Sumokėk 1500 rublių (21 Eur) – praleisiu su tavimi naktį“, - Sankt Peterburgo naktiniuose...

Buvęs aplinkos ministras šokiruotas: jei kalbame, kad išsigims gyvūnai, tai kas bus žmonėms (63)

„Ši problema tikrai nėra vien Alytaus. Nepaprastoji situacija, mano nuomone, turėjo būti...

Gyvai / Misija – sustabdyti Ronaldo: Portugalija – Lietuva 0:0 (27)

Ketvirtadienio vakarą Algarvės stadione vykstančiose atrankos į 2020-ųjų Europos futbolo...

Direktorius darbuotojus nustebino 70 tūkst. dolerių minimaliu metiniu atlyginimu (38)

Danas Price‘as – vadovas, kuris sugeba nustebinti. 35-erių metų kreditinių kortelių apdorojimo...

Venecijoje – nepaprastoji padėtis: užliejęs vanduo viršijo aukščiausią kada nors fiksuotą ribą (20)

Italijos vyriausybė ketvirtadienį paskelbė nepaprastąją padėtį didžiulio potvynio užlietoje...

Žiemelis: kiemo vaikai pasišaipydavo iš mūsų mašinos, todėl uždirbęs pirmuosius pinigus iškart nusipirkau gerą automobilį „Atsakingas požiūris“ su Rimvydu Valatka (21)

Šios savaitės DELFI TV laidoje „ Atsakingas požiūris “ žurnalistas Rimvydas Valatka kalbina...

Naujas tyrimas: elektroninės cigaretės – ne mažiau ar net daugiau žalingos už įprastas (22)

Ar elektroninės cigaretės mažiau kenksmingos už įprastas cigaretes iš tabako? Naujo tyrimo...

Chromu užteršta Klaipėda: žmonės bijo valgyti daržoves, tarnybos ėmė jas rinktis tyrimams (130)

Klaipėdos savivaldybei paskelbus šiurpią žinią, kad chromo ir kitų sunkiųjų metalų leistina...

Įkvėpimo populiariems filmams sėmėsi iš žiauriausių istorijos puslapių: žmonės buvo kankinami graužikais (2)

„Sostų karai“, „Greiti ir įsiutę“ ir dar keli filmai bei serialai demonstravo žiurkėmis...