aA
Spalio 5 d. Vilniuje Ad Astrum verslo centre atidaryta “Origami” paroda, kurioje eksponuojami antrojo “Origami” simpoziumo, 10 dienų vykusio Europos parke, metu sukurti kūriniai. Simpoziume dalyvavo 10 menininkų iš Lietuvos ir vienas iš Suomijos. Per 10 dienų trukusį simpoziumą menininkai sukūrė 11 darbų.
Menininkams buvo suteiktos visos reikalingos kūrybai medžiagos. “Origamių” kūrybai buvo sunaudota 2,6 tūkst. m2 gofruoto kartono ir 40 m3 medienos.

Šis “Origami” simpoziumas išsiskyrė savo kryptingumu ne tik pasirenkant medžiagas – medį ir gofruotą kartoną, bet ir akcentuojant sukuriamų kūrinių ekologiškumą.

Pirmasis “Origami” simpoziumas, kurio idėjos autoriai yra simpoziumo kuratoriai Mindaugas Jurėnas, Saulius Paliukas bei Dalius Puzinas, buvo surengtas 2000 metais Kaune. Tuomet jaunųjų menininkų komanda pirmąkart bandė įsisavinti ne itin pažystamą medžiagą – kartoną. Simpoziumo metu sukurti kūriniai atspindėjo įvairialypes šios medžiagos panaudojimo galimybes. Simpoziume sukurti kūriniai buvo eksponuojami Kaune, Vilniuje bei Rygoje surengtose parodose.

"Origami"parodos atidarymas

“Šis simpoziumas – tai pirmojo “Origami” simpoziumo tąsa. Tikimės, kad Lietuvoje tai taps tradicija. Prasiplėtė simpoziumo geografinės ribos, jis vyko Europos parke, kur pati aplinka įkvepia dideliems sumanymams, o dalyvaujantys kitų šalių menininkai praturtina idėjinį simpoziumo banką. Šįkart kuriant kūrinius buvo pabrėžiama tai, kas svarbu šiuolaikiniam žmogui – ekologija,” - teigė UAB “Stora Enso Packaging” generalinis direktorius Alvydas Morkevičius.

Pristatant šio simpoziumo kūrinius visuomenei pasirinktos netradicinės neutralios parodinės erdvės. Spalio 5 – 18 dienomis kūriniai bus eksponuojami Vilniuje esančiuose Ad Astrum, IBC ir Hanner verslo centruose, o nuo spalio 18 d. iki lapkričio 1 d. - Kaune – Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus galerijoje.

“Kūrinių eksponavimas šiuolaikiniuose visuomeniniuose interjeruose aiškiai pabrėžia jų tinkamumą moderniai architektūrinei erdvei. Be to, būdami tokioje erdvėje jie atsiveria ne tik specifiniam “parodiniam lankytojui”, bet ir tam, kuris su meno kūriniu susiduria retkarčiais,” – sakė UAB “Stora Enso Miškas” generalinis direktorius Audrius Mikalauskas.

Antrojo tarptautinio “Origami” simpoziumo tema – tai siūlymas prasmingai, novatoriškai bei žaismingai pasižiūrėti į klasikinį popieriaus lankstymo meną. Simpoziumo moto – “netradicinis menas šiuolaikinėje aplinkoje”.

Miika Nyyssonen. "The Lithuanian retro computer"

Idėja surengti šį simpoziumą gimė pernai, Kaune įvykus pirmajam “Origami” simpoziumui, kuriame dalyvavo 16 Lietuvos menininkų. Pagrindinio mecenato “Stora Enso” produkcijos medžiaga – gofruotas kartonas- buvo esminė atspirtis, renkantis kūrybinę idėją. Menininkai novatoriškai, nevaržydami savo kūrybinio polėkio, interpretavo origami idėją, iš gofruoto kartono kūrė skulptūras instaliacijas, kurias eksponavo Kaune, Vilniuje bei Rygoje.

Šiemet vykusio simpoziumo esminiai akcentai pasiliko tie patys. Visų pirma – tai gofruoto kartono medžiaga, kuri ir buvo daugiausia menininkų eksploatuojama. Antrasis atspirties taškas – siūlymas interpretuoti klasikinę popieriaus lankstymo meno sąvoką šiuolaikinės kūrybos kontekste. Pastarasis simpoziumas įgavo ir naujų bruožų – prasiplėtė jo forma ir idėja. Šįkart buvo naudojamas medis, kaip pirminė popieriaus bei kartono medžiaga.

Dar vienas labai svarbus simpoziumo faktorius – ekologiškumas. Šios problemos aktualijos paskatino apie tai kalbėti meno formomis. Autoriai kūrė darbus, atsižvelgdami į gamtos ir žmogaus santykį. Ir tai natūralu, kadangi darbas vyko Europos parke. Pačios medžiagos – tiek medis, tiek gofruotas kartonas - vertinamos kaip tiesioginės ir labai artimos natūraliems gamtos produktams.

“Origami” simpoziumo metu sukurtuose darbuose atsispindi autoriaus asmeninis požiūris ir santykis su ekologiškumo problematika. Simpoziumo darbai įrodo, jog apie tai galima kalbėti meninėmis formomis, panaudojant gofruotą kartoną ir medį, tokiu būdu išreiškiant individualų menininko požiūrį į origami. Simpoziumo darbai išryškina dvi tendencijas: vieni autoriai mėgina išsaugoti medžiagos natūralumą, o kiti paslėpti specifines kartono savybes.

ORIGAMI ISTORIJA

Ligita Marcinkevičiūtė. "Pelėsis-2"

Origami - tai popieriaus lankstymo menas, kilęs iš Japonijos. Dabar šis menas labai populiarus ir Vakarų pasaulyje. Pats popierius turi kažkokio žavesio nuo tada, kai jį kažkas sukūrė su didele meile.

Nuo I a. po Kr., kai Kinijoje buvo išrastas popierius, žmonės jį lanksto į pačias įvairiausias formas. Kinai sukūrė keletą paprastų formų, kai kurios jų išliko iki šių dienų. Kai VI a. budistų vienuoliai atvežė popieriaus paslaptį į Japoniją, jis labai greitai tapo japoniškos kultūros dalimi. Popierius buvo naudojamas ne tik architektūroje, bet ir daugelyje kasdieninių bei Šinto religinių ritualų. Japoniškai popierius vadinasi “kami”. Šis žodis yra dvasios arba dievo sinonimas. Formos, susijusios su šintoistinėmis ceremonijomis, liko nepakito per visus šimtmečius.

Japonai lankstymo formas perduodavo žodžiu. Kadangi niekas jų neužrašė, išliko tik paprasčiausi variantai. Pirmosios rašytinės instrukcijos atsirado 1797 metais Senbazuru Orikata publikacijoje - “Kaip išlankstyti tūkstantį gervių” (How to fold one thousand cranes). “Viduržiemio langas” (Kan no mado), tradicinių japoniškų figūrų rinkinys, buvo išleistas 1845 metais.

Žodis “origami” atsirado 1880 metais, sujungus žodžius “oru” (lankstyti) ir “kami” (popierius). Atrodo labai paprasta, kad šį meną mes vadiname šiuo vardu, tačiau žodžio “origami” istorija yra daug sudėtingesnė.

Nuo Heian eros (794-1192 m.) iki Edo eros (1603-1867 m.) origami reiškė tik lankstomą popierių. Edo eroje origami buvo vadinamas Orikata arba Orisue. Vėlyvojoje Edo eroje origami buvo vadinamas Orimono, o origamiu vadino kvadratinį popierių lankstymui.

Česlovas Lukenskas. "Z+Z+Z"

Meiji eroje, išmokę europietiškų mokymo metodų iš vokiečių, japonai popieriaus lankstymą pavadino Shoshi, Tatamigami ar Kamitatami. Tačiau šie žodžiai buvo naudojami tik vaikų darželiuose.

Meiji eros viduryje origami buvo pradėtas vadinti dabartiniu vardu. Vyrai tikriausiai vartojo origami, o moterys Orimono. Pastarasis išnyko Showa eroje (1926-1989), tad dabar vartojame tik žodį origami.

Popieriaus lankstymas buvo vystomas ir Ispanijoje. Arabai šį meną atvežė į Šiaurės Afriką, o iš ten VIII a. maurai atvežė šią paslaptį į Ispaniją. Maurams, kaip musulmonams, religija draudė kurti atvaizdus, tad jie per lankstymą pažindavo geometriją.

Kai inkvizicija maurus išvijo iš Ispanijos, ispanai pažengė toliau nei geometrinių figūrų lankstymas ir sukūrė “papirofleksiją” -meną, kuris dar ir dabar populiarus Ispanijoje ir Argentinoje.

Šiandien profesionalių popieriaus lankstytojų įmanoma sutikti bet kuriame pasaulio krašte. Nauja ir patobulinta lankstymo technika leido sukurti tokius modelius, kurie galėtų nustebinti ne tik senovės, bet ir dabartinius gyventojus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po įvykių Vokietijoje – nerimą keliančios užuominos: jau esama tokių, kurie rimtai svarsto palikti šalį (48)

Vokietijoje tebesitęsia po Halės išpuolio įsiplieskusios diskusijos apie šalyje stiprėjantį...

Jautri Lietuvos slaugytojų išpažintis: 600 eurų vertas darbas, fizinis bei psichologinis smurtas (14)

Kaip skelbia „Sodra“, Lietuvoje slaugytojais dirba 22,3 tūkst. žmonių. Tai – viena...

Orai: savaitę užbaigsime rekordine šiluma (1)

Sekmadienį mūsų laukia dar viena labai šilta ir graži diena. Naktį vietomis tvyrojęs rūkas...

Naujų technologijų era: piršto atspaudu ar veidu atrakinami išmanieji telefonai – kiek tai saugu (62)

Šiandien jau nieko nestebina, kad pirštų atspaudu ar savo veidu galite atrakinti išmanųjį...

Sutampa net aplinkybės: Karbauskiui teko savo kailiu pabūti Pranckiečio vietoje (281)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis patekęs į...

Gaisras Alytuje: dūmai nusisuko nuo miesto Prognozuoja, kada gaisras bus užgesintas. Papildyta 21:03 (588)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Zelenskis negrąžins didžiausio šalies banko savininkui: gresia rimtas konfliktas su buvusiu partneriu (53)

Ukrainos prezidentas pareiškė, kad jo vyriausybė negrąžins didžiausio šalies banko...

Veryga kreipėsi į Alytaus gyventojus (136)

Alytuje jau ketvirtą parą nepavykstant užgesinti padangų perdirbimo gamykloje kilusio gaisro,...

Johnsonas įpareigotas atidėti „Brexit“: tikisi, kad ši idėja nesužavės ES (19)

Borisas Johnsonas teigė nesijaučiąs sužlugdytas, nors Jungtinės Karalystės (JK) parlamentas...

Prancūzijoje turėjo savo krautuvėlę, bet ramybės oazę atrado mažame Žemaitijos kaimelyje (31)

Trylika metų mažame miestelyje Prancūzijoje gyvenusi Lina Galminaitė Blanchot ten turėjo savo...