Spalio 5 d. Vilniuje Ad Astrum verslo centre atidaryta “Origami” paroda, kurioje eksponuojami antrojo “Origami” simpoziumo, 10 dienų vykusio Europos parke, metu sukurti kūriniai. Simpoziume dalyvavo 10 menininkų iš Lietuvos ir vienas iš Suomijos. Per 10 dienų trukusį simpoziumą menininkai sukūrė 11 darbų.
Menininkams buvo suteiktos visos reikalingos kūrybai medžiagos. “Origamių” kūrybai buvo sunaudota 2,6 tūkst. m2 gofruoto kartono ir 40 m3 medienos.

Šis “Origami” simpoziumas išsiskyrė savo kryptingumu ne tik pasirenkant medžiagas – medį ir gofruotą kartoną, bet ir akcentuojant sukuriamų kūrinių ekologiškumą.

Pirmasis “Origami” simpoziumas, kurio idėjos autoriai yra simpoziumo kuratoriai Mindaugas Jurėnas, Saulius Paliukas bei Dalius Puzinas, buvo surengtas 2000 metais Kaune. Tuomet jaunųjų menininkų komanda pirmąkart bandė įsisavinti ne itin pažystamą medžiagą – kartoną. Simpoziumo metu sukurti kūriniai atspindėjo įvairialypes šios medžiagos panaudojimo galimybes. Simpoziume sukurti kūriniai buvo eksponuojami Kaune, Vilniuje bei Rygoje surengtose parodose.

"Origami"parodos atidarymas

“Šis simpoziumas – tai pirmojo “Origami” simpoziumo tąsa. Tikimės, kad Lietuvoje tai taps tradicija. Prasiplėtė simpoziumo geografinės ribos, jis vyko Europos parke, kur pati aplinka įkvepia dideliems sumanymams, o dalyvaujantys kitų šalių menininkai praturtina idėjinį simpoziumo banką. Šįkart kuriant kūrinius buvo pabrėžiama tai, kas svarbu šiuolaikiniam žmogui – ekologija,” - teigė UAB “Stora Enso Packaging” generalinis direktorius Alvydas Morkevičius.

Pristatant šio simpoziumo kūrinius visuomenei pasirinktos netradicinės neutralios parodinės erdvės. Spalio 5 – 18 dienomis kūriniai bus eksponuojami Vilniuje esančiuose Ad Astrum, IBC ir Hanner verslo centruose, o nuo spalio 18 d. iki lapkričio 1 d. - Kaune – Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus galerijoje.

“Kūrinių eksponavimas šiuolaikiniuose visuomeniniuose interjeruose aiškiai pabrėžia jų tinkamumą moderniai architektūrinei erdvei. Be to, būdami tokioje erdvėje jie atsiveria ne tik specifiniam “parodiniam lankytojui”, bet ir tam, kuris su meno kūriniu susiduria retkarčiais,” – sakė UAB “Stora Enso Miškas” generalinis direktorius Audrius Mikalauskas.

Antrojo tarptautinio “Origami” simpoziumo tema – tai siūlymas prasmingai, novatoriškai bei žaismingai pasižiūrėti į klasikinį popieriaus lankstymo meną. Simpoziumo moto – “netradicinis menas šiuolaikinėje aplinkoje”.

Miika Nyyssonen. "The Lithuanian retro computer"

Idėja surengti šį simpoziumą gimė pernai, Kaune įvykus pirmajam “Origami” simpoziumui, kuriame dalyvavo 16 Lietuvos menininkų. Pagrindinio mecenato “Stora Enso” produkcijos medžiaga – gofruotas kartonas- buvo esminė atspirtis, renkantis kūrybinę idėją. Menininkai novatoriškai, nevaržydami savo kūrybinio polėkio, interpretavo origami idėją, iš gofruoto kartono kūrė skulptūras instaliacijas, kurias eksponavo Kaune, Vilniuje bei Rygoje.

Šiemet vykusio simpoziumo esminiai akcentai pasiliko tie patys. Visų pirma – tai gofruoto kartono medžiaga, kuri ir buvo daugiausia menininkų eksploatuojama. Antrasis atspirties taškas – siūlymas interpretuoti klasikinę popieriaus lankstymo meno sąvoką šiuolaikinės kūrybos kontekste. Pastarasis simpoziumas įgavo ir naujų bruožų – prasiplėtė jo forma ir idėja. Šįkart buvo naudojamas medis, kaip pirminė popieriaus bei kartono medžiaga.

Dar vienas labai svarbus simpoziumo faktorius – ekologiškumas. Šios problemos aktualijos paskatino apie tai kalbėti meno formomis. Autoriai kūrė darbus, atsižvelgdami į gamtos ir žmogaus santykį. Ir tai natūralu, kadangi darbas vyko Europos parke. Pačios medžiagos – tiek medis, tiek gofruotas kartonas - vertinamos kaip tiesioginės ir labai artimos natūraliems gamtos produktams.

“Origami” simpoziumo metu sukurtuose darbuose atsispindi autoriaus asmeninis požiūris ir santykis su ekologiškumo problematika. Simpoziumo darbai įrodo, jog apie tai galima kalbėti meninėmis formomis, panaudojant gofruotą kartoną ir medį, tokiu būdu išreiškiant individualų menininko požiūrį į origami. Simpoziumo darbai išryškina dvi tendencijas: vieni autoriai mėgina išsaugoti medžiagos natūralumą, o kiti paslėpti specifines kartono savybes.

ORIGAMI ISTORIJA

Ligita Marcinkevičiūtė. "Pelėsis-2"

Origami - tai popieriaus lankstymo menas, kilęs iš Japonijos. Dabar šis menas labai populiarus ir Vakarų pasaulyje. Pats popierius turi kažkokio žavesio nuo tada, kai jį kažkas sukūrė su didele meile.

Nuo I a. po Kr., kai Kinijoje buvo išrastas popierius, žmonės jį lanksto į pačias įvairiausias formas. Kinai sukūrė keletą paprastų formų, kai kurios jų išliko iki šių dienų. Kai VI a. budistų vienuoliai atvežė popieriaus paslaptį į Japoniją, jis labai greitai tapo japoniškos kultūros dalimi. Popierius buvo naudojamas ne tik architektūroje, bet ir daugelyje kasdieninių bei Šinto religinių ritualų. Japoniškai popierius vadinasi “kami”. Šis žodis yra dvasios arba dievo sinonimas. Formos, susijusios su šintoistinėmis ceremonijomis, liko nepakito per visus šimtmečius.

Japonai lankstymo formas perduodavo žodžiu. Kadangi niekas jų neužrašė, išliko tik paprasčiausi variantai. Pirmosios rašytinės instrukcijos atsirado 1797 metais Senbazuru Orikata publikacijoje - “Kaip išlankstyti tūkstantį gervių” (How to fold one thousand cranes). “Viduržiemio langas” (Kan no mado), tradicinių japoniškų figūrų rinkinys, buvo išleistas 1845 metais.

Žodis “origami” atsirado 1880 metais, sujungus žodžius “oru” (lankstyti) ir “kami” (popierius). Atrodo labai paprasta, kad šį meną mes vadiname šiuo vardu, tačiau žodžio “origami” istorija yra daug sudėtingesnė.

Nuo Heian eros (794-1192 m.) iki Edo eros (1603-1867 m.) origami reiškė tik lankstomą popierių. Edo eroje origami buvo vadinamas Orikata arba Orisue. Vėlyvojoje Edo eroje origami buvo vadinamas Orimono, o origamiu vadino kvadratinį popierių lankstymui.

Česlovas Lukenskas. "Z+Z+Z"

Meiji eroje, išmokę europietiškų mokymo metodų iš vokiečių, japonai popieriaus lankstymą pavadino Shoshi, Tatamigami ar Kamitatami. Tačiau šie žodžiai buvo naudojami tik vaikų darželiuose.

Meiji eros viduryje origami buvo pradėtas vadinti dabartiniu vardu. Vyrai tikriausiai vartojo origami, o moterys Orimono. Pastarasis išnyko Showa eroje (1926-1989), tad dabar vartojame tik žodį origami.

Popieriaus lankstymas buvo vystomas ir Ispanijoje. Arabai šį meną atvežė į Šiaurės Afriką, o iš ten VIII a. maurai atvežė šią paslaptį į Ispaniją. Maurams, kaip musulmonams, religija draudė kurti atvaizdus, tad jie per lankstymą pažindavo geometriją.

Kai inkvizicija maurus išvijo iš Ispanijos, ispanai pažengė toliau nei geometrinių figūrų lankstymas ir sukūrė “papirofleksiją” -meną, kuris dar ir dabar populiarus Ispanijoje ir Argentinoje.

Šiandien profesionalių popieriaus lankstytojų įmanoma sutikti bet kuriame pasaulio krašte. Nauja ir patobulinta lankstymo technika leido sukurti tokius modelius, kurie galėtų nustebinti ne tik senovės, bet ir dabartinius gyventojus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Gydytoja paaiškino, kodėl net ir norėdami negali pacientui skirti tai, ko jis vertas (2)

Gydytojai norėtų nuolatos atsinaujinti savo žinias ir kelti kvalifikaciją, tačiau iš savo...

Prasidėję išpardavimai įkvėpė: atskleidė gudrybę, kaip išleisti mažiau (50)

Penktadienį prasidėjus nuolaidų akcijai „ Jamam “, pirkėjai suplūdo į parduotuves, norėdami...

Šimtmečio istorija: atkurta Lietuva nebūtų atsilaikiusi, jei ne pamiršta aplinkybė (64)

Prieš beveik šimtmetį Lietuvai atkurti valstybę leido palankiai susiklosčiusios tarptautinės...

Radiniai pabėgusio Šiaurės Korėjos kario kūne atskleidė siaubingą šios šalies padėtį (10)

Neseniai paskelbti iš Šiaurės Korėjos pabėgusio kario medicininės patikros rezultatai perša...

Kaunas ruošiasi Kalėdoms: šventiškai sužibo miesto tiltai (2)

Artėjant didžiausioms metų šventėms Kaunas vis labiau alsuoja Šv. Kalėdų dvasia. Iki...

Skvernelio prezidento rinkimuose lauktų rimti iššūkiai (104)

Šalies partijas sudrebinę politiniai ir korupciniai skandalai tiesiogiai paveikė visuomenės...

Padangių keistuolis sutinusia nosimi: skrydžiai su automobiliais turėjo savų nepatogumų

Įsivaizduokite, kokios smagios būtų kelionės, jei galėtume lėktuvu į šiltus kraštus skristi...

Kruvinasis penktadienis: išpuolis Egipto mečetėje pareikalavo šimtų gyvybių atnaujinta 18.27 (76)

Egipto neramioje Šiaurės Sinajaus provincijoje penktadienį į sausakimšą mečetę įsiveržusiems...

Kredito unijai vadovavę sutuoktiniai nuteisti už pasisavintus pinigus (6)

Buvęs Panevėžyje veikiančios kredito unijos „ Panevėžio regiono taupomoji kasa“...

Vokietijoje – krizė: mesta šantažo korta (305)

Europos Sąjungos valstybės sunerimusios žvelgia į stabiliausią narę Vokietiją, ūmai...