aA
Pamažu traukiasi vasara, užleisdama vietą auksaspalviui rudeniui. Basos kojos įsispirs į rudeninius batus, tuščios kuprinės prisipildys knygų, vasaros stovyklas pakeis pamokos. Tačiau be mokyklos, būtina pasirinkti dar ir vaikui tinkamą veiklą po pamokų. Ar iš tiesų kiekvienas vaikas turėtų lankyti užsiėmimus po pamokų ir kaip tėvams nepasiklysti daugybės pasiūlymų džiunglėse?
© Corbis/Scanpix

Ar kiekvienas vaikas turėtų lankyti užsiėmimus po pamokų?

Jau kuris laikas Lietuvos švietimo padangėje vis dažniau vartojama „neformaliojo ugdymo“ sąvoka. Formalusis ugdymas prilygsta bendrojo lavinimo mokyklų, kolegijų, profesinių mokyklų, universitetų teikiamam išsilavinimui, tuo tarpu neformalusis ugdymas suprantamas kaip papildoma veikla po pamokų ugdanti asmenines žmogaus kompetencijas: pasitikėjimą savimi, atsakomybę, kritinį mąstymą, savarankiškumą.

Kam reikalingas neformalusis ugdymas? ES šalių švietimo sistemose mokinys dažnai panašus į kompiuterio kietąjį diską – jis nežino, ką jam daryti su visa gauta informacija. Būtent neformalusis ugdymas žinias ne suteikia, o moko, kaip jas pritaikyti gyvenime.

Nuo ankstyvo amžiaus tinkamai lavinama ir ugdoma asmenybė vėliau lengvai adaptuojasi bet kokioje socialinėje aplinkoje, tinkamai save realizuoja profesinėje srityje, sugeba priimti savarankiškus sprendimus bei pritaikyti sukauptą patirtį kasdieninėse gyvenimo situacijose.

Ar nėra lengviau savo sėkmę kurti palengva, jau nuo pat vaikystės? Juk daug paprasčiau teisingu keliu nukreipti besivystančią bei bręstančią asmenybę nei bandyti pakeisti jau susiformavusią.

Kurį užsiėmimą pasirinkti?

Amerikiečių psichologas Howard'as Gardner'is sukūrė visame pasaulyje žinomą intelektų įvairovės teoriją. Jis teigia, kad intelekto koeficiento (IQ) nustatymo testas nėra efektyvus ir kiekvienas žmogus turi mažiausiai 9 skirtingus intelektus: kalbinį, muzikinį, loginį-matematinį, erdvinį, kinestezinį (judėjimo), personalinį, socialinį, natūralistinį, egzistencinį. Pasak Gardner'io, laiku pastebėjus vieną iš šių intelektų, būtina jį toliau vystyti ir padėti jam skleistis.

Pavyzdžiui, kinestezinį intelektą turintys vaikai gali rinktis šokių, plaukimo, šuolių į vandenį, klasikinių imtynių ir kitus sporto užsiėmimus, socialinį – teatrą, kalbinį – kalbas, žurnalistų užsiėmimus, muzikinį – dainavimą, muzikavimą įvairiais instrumentais, erdvinį – drabužių dizainą, keramiką, dailę, loginį-matematinį - verslumo užsiėmimus, natūralistinį – savęs, gamtos pažinimo ir t. t.

Pasak Lietuvos vaikų ir jaunimo centro direktoriaus pavaduotojos Dalios Navikienės, renkantis užsiėmimą, tėvai, visų pirma turėtų atsižvelgti į vaiko norus. „Tėvai dažnai mano žinantys, kas geriausia jų vaikui, tačiau neteisingai parinkta veikla gali vaiką traumuoti, o ne ugdyti. Stebėkite savo vaiką, jo pomėgius bei gabumus ir būtent pagal tai stenkitės parinkti tinkamą užsiėmimą“, - sako D. Navikienė.

Pasikalbėkite su užsiėmimo vadovu

Išsirinkę užsiėmimą, raskite laiko susitikti su užsiėmimo vadovu, siūlo D. Navikienė. Pasidomėkite, ko vaikas išmoks, kokie asmeniniai gebėjimai bus ugdomi. Jei nusprendėte lankyti šokių ar teatro užsiėmimus, pasiteiraukite, ar yra numatomi pasirodymai, renginiai, koncertai. Susidraugaukite su užsiėmimo vadovu ir nuolatos domėkitės, kaip sekasi jūsų vaikui.

Nepamirškite ir savo vaiko – paklauskite ar jam patinka lankomas užsiėmimas, ar jame gerai jaučiasi, ar susirado naujų draugų. Jei vaikui kažkas nepatinka, jei grįžęs iš užsiėmimo, jis nesijaučia laimingas, yra paniuręs, pabandykite išsiaiškinti to priežastis. Pasikalbėkite su vadovu, galbūt šis užsiėmimas jūsų vaikui tiesiog nėra tinkamas.

Jei vaikui niekas neįdomu

D. Navikienė pasakoja, kad gana dažnai tėvai susiduria su vaikų abejingumu bet kokiems užsiėmimams. Įkalbinėjimai ir prievarta tik išprovokuoja konfliktus, todėl vėlgi, būtina kalbėtis. Vaiko nenoras bendrauti, domėtis aplinka, užsiėmimais gali byloti apie užslėptus kompleksus, pavyzdžiui, nepasitikėjimą savimi.

Jei vaikas nepasitiki savimi ar turi sunkumų bendraudamas su bendraamžiais, jam reikėtų užsirašyti į bendravimą skatinančius užsiėmimus. Jei tėvai norėtų ugdyti vaiko kūrybiškumą – tuomet tegul renkasi užsiėmimus, kuriuose vaikai mokomi atskleisti savo kūrybiškumą per fantazijas. Vaikams ir jaunuoliams turintiems svajonę, bet nežinantiems, kaip ją įgyvendinti padės verslumo užsiėmimai.

Svarbiausia, padėdami vaikui pasirinkti, nepamirškite – netalentingų vaikų nebūna. Juk vienas amerikiečių išradėjas yra pasakęs: „Visi vaikai gimsta genijais, o suaugusieji mikliai sunaikina 9999 iš 10 000 genijų“.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Palygino Grybauskaitės ir Nausėdos prezidentavimo pradžią: skirtumai akivaizdūs (303)

Vienas kėlė įtampą, kitas ją malšina – taip Gitano Nausėdos ir Dalios Grybauskaitės...

Balsavimas dėl Seimo vadovo Pranckiečio atstatydinimo žlugo (847)

Seimas antradienio vakarą per neeilinį posėdį balsavo dėl galimybės Viktorui Pranckiečiui...

Rekordinė šiluma tęsis: temperatūra sieks 20 laipsnių, tačiau pravartu nepamiršti ir skėčio (10)

Šiandien orai Lietuvoje vėl keičiasi. Sausasis anticiklonas traukiasi į rytus, o iš...

Vilniuje „Mercedes“ susidūrė su greitosios pagalbos automobiliu, medikės išvežtos į ligoninę nukentėjo ir greitosios vairuotojas (19)

Antradienio vakarą, apie 22 val., Vilniuje, Ukmergės g., ties parduotuve „Topo Centras“,...

Dramatiškai išplėštos lygiosios su Švedija garantavo ispanams vietą Europos čempionate

2020 metų Europos futbolo čempionate vietą užsitikrino Ispanijos rinktinė. Atrankos rungtynėse...

Griūvančio namo Kaune gyventojai širsta – darbai neprasideda, o už komunalines paslaugas moka (100)

Praėjo beveik trys mėnesiai nuo dienos, kuomet Kaune dėl įtrūkusių sienų buvo evakuoti vienos...

Venckienės laukiantis „Drąsos kelias“ ruošiasi Seimo rinkimams: parduoda turtą, kad turėtų tam lėšų (476)

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Aukščiausiajam Teismui atmetus Neringos Venckienės advokatų...

„Išleiskite mane“: laidotuvėse dalyvavę žmonės liko priblokšti, išgirdę velionio balsą (54)

„Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis“ – taip galima pavadinti Shay Bradley įrašytą...

Echodą dar kartą išbaręs Adomaitis: protu nesuvokiama (37)

Gynybos dominavimas, įtampa visas 40 minučių ir nelaiminga pabaiga – Vilniaus „Rytas“...