aA
Baigiantis mokslo metams tėveliams tenka gerokai pavargti galvojant, ką jų vaikas veiks per vasaros atostogas. Pastaruoju metu tėvai kelia vis aukštesnius reikalavimus stovyklų, būrelių, kitų atostogų pramogų vaikams organizatoriams: nori, kad veikloje vaikas ne tik smagiai leistų laiką, bet ir lavintųsi bei tobulėtų.
Vaikai
© Shutterstock nuotr.

Norėdamas palengvinti tėvų apsisprendimą, Lietuvos vaikų ir jaunimo centras pranešime spaudai pataria, kaip nepasiklysti tarp gausybės pasiūlymų ir atrasti kokybiškas vasaros veiklas savo atžaloms.

Vasara – papildomas laikas mokslams?

Tėvai rūpinasi vaikų vasaros užimtumu baimindamiesi, trys atostogų mėnesiai neištirptų prie kompiuterio, televizoriaus ar tiesiog nuobodžiaujant. Bet kokia pozityvi veikla su kitais vaikais, specialistų teigimu, yra naudingesnė, negu sėdėjimas namuose vienam, nes tik santykyje su kitais ugdomi socialiniai įgūdžiai.

Pirmoje vietoje, renkant vasaros veiklas vaikui, neturėtų būti konkretūs pasiekimai. Lietuvos vaikai ir taip patiria daug streso mokykloje, kur mokymosi programos nėra lengvos. Tad vasarą neapkraukite savo vaiko per daug, nesprauskite jo į rėmus ir reikalavimus, neprašykite ataskaitų, ką, kiek, kur ir kada jis išmoko. Nepaverskite vasaros atostogų papildomais mokslo mėnesiais, žiūrėkite į viską lanksčiau ir liberaliau. Leiskite vaikui ugdytis savo pasirinktu tempu, o ne siekite konkrečių rezultatų.

Ko nori vaikas?

Kaip ir renkantis bet kurią veiklą, taip ir vasaros veiklas, būtina pasitarti su pačiu vaiku. Jei Jūs priimsite sprendimą neatsiklausę vaiko, jis gali įsižeisti, pasijusti Jums nesvarbus. Taip pat gali nutikti taip, kad vaikas, išrinktą Jūsų veiklą gali traktuoti kaip bausmę, priešintis bet kokiems užsiėmimams. Taip ir vaikas nepatirs jokio malonumo, ir Jūs neišvengsite finansinių nuostolių, jei užsiėmimai yra mokami.

Todėl būtinai vasaros veiklą rinkite visa šeima kartu, diskutuodami, atsižvelgdami į vaiko norus ir tėvų galimybes. Neprimeskite vaikui savo nuomones, o tiesiog pasiūlykite veiklas, prieš tai išklausę jo norų, paaiškinkite jų naudą ir paprašykite apsvarstyti. Neabejotinai surasite kompromisą, kuri patenkins abi puses.

Planuokite visas atostogas

Jei pavyko susitarti dėl vasaros stovyklos ar kitos trumpalaikės veiklos – puiku, tačiau to nepakanka. Reikia sugalvoti, ką Jūsų vaikas veiks kitomis dienomis, kitaip gali atsirasti nepasitenkinimo, kad nuobodu, nėra ką veikti. Tad atminkite, kuo daugiau užimtumo, vietų kaitos, tuo mažiau laiko nuobodžiauti ir niurzgėti. Nereikia vaiko vesti iš vienos stovyklos į kitą, būtų gerai, jei aktyvias veiklas pavyktų derinti su pasyviomis, triukšmingą su ramia.

Po stovyklos su bendraamžiais labai gerai vaikui būtų pakeisti aplinką ir pvz., vykti pailsėti į kaimą. Jei turite giminių kaime, būtinai pasinaudokite galimybe pabūti vaikui gamtoje, pamatyti kitokią žmonių kasdienybę, išmokti daryti jam neįprastus darbus. Atostogos kaime ne tik praplės Jūsų vaiko akiratį, priartins jį prie gamtos, bet ir leis patirti daugybę nuotykių.

Abonementas – ilgalaikės veiklos garantas

Ilgalaikį užimtumą garantuoja abonentai. Atsižvelgdami į vaiko polinkius ir norus įsigykite abonementą į baseiną, lauko teniso, tinklinio treniruotes ar žirgyną. Taip vaikas turės savo dienotvarkę ir žinos, kokia veikla jo laukia tam tikromis dienomis. Paprastai tokios veiklos vaikams patinka, todėl jie jų laukia su nekantrumu.

Baseine vaikas pagerins savo plaukimo įgūdžius, kuriuos vėliau galės panaudoti šeimos atostogų metu atviruose vandens telkiniuose, sporto užsiėmimai pagerins jo sveikatą, ugdys valią ir pasitikėjimą savimi, o žirgyne vaikas ne tik praleistų daugiau laiko gryname ore, bet ir išmoktų nusiraminti, tinkamai elgtis su gyvūnais.

Šie užsiėmimai vaikui užsiėmimai teiktų ir malonumą, ir naudą. Kad būtų įdomiau, prieš užsiėmimus sugalvokite su vaiku iššūkių ar užduočių, pvz., nuplaukti atitinkamą atstumą, kuo ilgiau išbūti po vandeniu, užrašyti, kokius paukščius girdėjo būdamas lauke ir pan. Vis naujos užduotys išlaiko vaiko susidomėjimą veikla.

Bendravimas – ugdymosi pagrindas

Norėdami, kad Jūsų vaikas būtų sėkmingas, skirkite kuo daugiau dėmesio jo socialinių įgūdžių ugdymui. Sudarykite vaikui galimybę bendrauti su skirtingais žmonėmis: įvairios socialinės padėties, amžiaus, kultūrų ir kalbų. Bendravimas su kitais žmonėmis ugdo daugybę vaiko kompetencijų, tad rinkdamiesi vasaros veiklas, atkreipkite dėmesį į sociumą, kuris sups Jūsų vaiką.

Jei norite pagerinti vaiko užsienio kalbos žinias, leiskite jį į tarptautinę stovyklą. Jei galvojate, kad Jūsų vaikas nepakankamai jautrus, paieškokite savanoriškos socialinės veiklos – gali pagelbėti gyvūnais ar senoliais besirūpinančioms organizacijoms. Bet koks vaiko išėjimas iš komforto zonos suteiks jam naujų iššūkių ir patirčių, tad sukurkite vaikui sąlygas bendrauti su įvairiais žmonėmis.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras primena, kad kokybiška vasaros veikla yra ta, kurioje vaikas patiria sėkmę, jaučiasi gerai ir nori ją tęsti. Niekas taip nebyloja apie paslaugos kokybę, kaip po užsiėmimo linksmai čiauškantis vaikas, kuris pasakoja, ką nuveikė, pamatė, sužinojo, ką patyrė su draugais, dar norėtų padaryti. Kokybę lemia ne užsiėmimo vedėjo profesionalumas, kaina, įstaigos vardas ar populiarumas, o šypsena Jūsų vaiko veide. Tad, ko gero, pats metas užduoti savo vaikui klausimą, ką jis nori nuveikti šią vasarą?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gyvai / Eurolygos dvikova Maskvoje: CSKA – „Žalgiris“ (38)

Kauno „Žalgirio“ (3-8) krepšininkų laukia sunki užduotis. Eurolygos 12-o turo rungtynėse...

Seime brandinamam skandalingam sprendimui turi atsaką: gal tuomet naikinkime vienmandates? (14)

„Jeigu mes žmonių klaustume, kas jiems yra svarbiau, ar valdžios stabilumas ir gebėjimas dirbti,...

Rapšys nesulaikomas – apgynė Europos čempiono titulą ir iškovojo antrą aukso medalį (7)

Lietuvos plaukimo žvaigždė Danas Rapšys Glazge (Jungtinė Karalystė) vykstančiose Senojo...

Bjauriuoju ančiuku praminta Panevėžio eglė pagaliau atsitiesė: pajuokos objektas tapo tikru grožio etalonu (24)

Šiemet Panevėžys tapo ankstyviausiu kalėdinio laikotarpio pranašu Lietuvoje ir, aplenkęs visus...

Arūnas Milašius. Kodėl ūkininkai pralaimėjo dar prieš išvarydami traktorius į miestus (99)

Formaliai praeitos savaitės ūkininkų protesto akcijos atnešė sėkmę – žymėtas dyzelinas...

Neįtikėtinas rusų sukčiaus įžūlumas: pastatė netikrą pasienio postą, pravežė migrantus ir paleido atgal į Rusijos miškus pasiėmė 10 tūkst. eurų (10)

Rusijoje buvo suimtas vyras, klaidingoje vietoje įkasęs pasienį žyminčius stulpus, kad apgautų...

Seimas gavo eksperto vertinimą: prekybininkai garantuotai padidintų kainas, bankams mokestis būtų nepakeliamas (156)

Seimui jau pateiktas nepriklausomo eksperto vertinimas dėl bankų ir prekybos tinklų mokesčio....

Ištyrė ir rėžė rezultatus: kurį mėnesį gimusiems didžiausia tikimybė sulaukti šimto metų, o kurį – mažiausia? (1)

Ar turi reikšmės tai, kokį mėnesį gimėte? Akivaizdu, kad taip, ir šį kartą kalba sukasi ne...

Ekspertė rėžė: pas plastikos chirurgą turėtumėte apsilankyti dar prieš trisdešimtmetį

Kalbėdama su žmonėmis pastebiu, kad dauguma nežino, kada kreiptis į estetinės medicinos...

Kručinskienė apsisprendė: išsikrausto (324)

Eglė ir Gintaras Kručinskai pagaliau sutiko – išsikraustys į Kauno miesto savivaldybės...