aA
Pastarąją savaitę į Vilniaus universitetinės ligoninės Vaikų klinikos trečiąjį vaikų skyrių atvežti devyni ligoniukai, septyni jų - apsinuodiję vaistais. Medikai tvirtina, kad dažniausiai vaistais ir namų švarinimo priemonėmis vaikai apsinuodija dėl tėvų kaltės, tačiau neneigia, jog prisideda ir žaisminga šios produkcijos reklama per televiziją.
Vaistai
Vaistai
Vilniaus universitetinės ligoninės Vaikų ligų klinikos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėja Virginija Žilinskaitė pabrėžė, kad vaikų saugumu pirmiausia turėtų rūpintis tėvai. Vilniaus universitetinės ligoninės Vaikų klinikos trečiojo vaikų skyriaus vedėja Angelė Raugalienė LŽ teigė, kad pagal dažnumą apsinuodijimai Antakalnio vaikų klinikoje yra antrojoje vietoje, pirmauja kvėpavimo takų ligos.

"Pirmoji priežastis, kodėl vaikai apsinuodija, - tėvų aplaidumas ir neatsakingumas", - pabrėžė medikė. Tėvai kaupia vaistus ir laiko juos vaikams pasiekiamose vietose, smalsūs mažyliai prisiragavę nuodingų medžiagų atsiduria reanimacijos skyriuose.

Tabletes pasidalijo perpus

LŽ lankantis vaikų klinikoje koridoriumi lakstė du linksmi trimečiai Aivaras ir Dovydas. Sveikstančius berniukus medikai ketino netrukus išleisti namo.

Į ligoninę juos atvežė Aivaro mama Rima Gliebutė. Vaikai žaidė senelio automobilyje, jame rado vaistų pakelį ir sumanė pasivaišinti. Draugiškai pasidalijus, kiekvienam išėjo maždaug po 15 tablečių.

32 metų Aivaro mama, supratusi, kad mažyliai išgėrė vaistų, nedelsdama iškvietė medikus. "Aivarui lyg ir nieko bloga neatsitiko, o kaimynų berniuką Dovydą pradėjo pykinti, jis išbalo", - pasakojo Aivaro mama. Pasak jos, sūnus nekreipia dėmesio į vaistus, o Dovydui tai linksmas žaidimas. Neseniai berniukas iškart suvalgė bemaž visą buteliuką vaikiškų vitaminų.

"Nežinau, gal tas vaikas per televiziją kokių reklamų prisižiūri, kad taip vaistus mėgsta. Net ligoninėje pamatęs anglies tabletes prašė jų paragauti", - sakė moteris.

Dažniausiai prisivalgo vaistų

Gydytoja Raugalienė pasakojo, kad dažniausiai vaikai apsinuodija medikamentais. "Žmonės kaupia vaistus kaip pelės atsargas žiemai. Vaikai lengvai jų randa spintelėse, stalčiuose, šaldytuvuose, senelių rankinėse", - pašnekovė pabrėžė, kad apsinuodijama dėl tėvų neatsakingo elgesio.

Vaikų ligų klinikos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėja Virginija Žilinskaitė teigė, kad apie 80 procentų į reanimaciją patenkančių vaikų būna apsinuodiję vaistais. "Iki 5 metų mažyliai vaistų prisivalgo atsitiktinai, o, pavyzdžiui, paaugliai jais bando nusižudyti", - tvirtino specialistė.

Tarkim, aspirinas atrodo labai nekaltas vaistas, tačiau, kaip aiškino Žilinskaitė, jeigu vaikas jo pavartos daug, kils pavojus jo sveikatai ir gyvybei.

Kitas, medikų teigimu, labai klastingas vaistas - kalio permanganatas. Vaikai dažnai jo prisiragauja keliaudami automobiliais. "Tėvai, sėdėdami priekyje, nemato, kad jų atžalos kuičiasi vaistinėlėje ir bando kalio permanganato grūdelius. Šie, patekę į organizmą, viską išdegina", - aiškino medikai.

"Juk tėvai žino, kad vaistus privalu laikyti užrakinamoje spintelėje ar stalčiuje, tačiau viliasi, kad jų vaikai nepasieks arba neras. Vaikai juk auga ir vieną dieną pasiims nuodą iš nepasiekiamos lentynos. Blogiausia, kad tas pirmas kartas gali baigtis tragiškai", - apgailestavo vaikų psichoterapeutas Vytautas Blažys.

Ragauja valiklius

Dažnai vaikai apsinuodija prisiragavę įvairiausių cheminių valymo, skalbimo, dezinfekavimo priemonių. Jas medikai vadina korozinėmis medžiagomis.

"Indų plovikliai, skalbimo milteliai namie laikomi vaikams pasiekiamoje vietoje. Dažnai tėvai nuodingas chemines medžiagas perpila į stiklainius, limonado butelius, tad nenuostabu, kad vaikai jų paragauja ir apsinuodija. Tokios priemonės nudegina burnos ertmę, kvėpavimo takus, galima net uždusti", - aiškino gydytoja Žilinskaitė.

Anot pašnekovės, vaikui apsinuodijus ir medikams kovojant dėl jo gyvybės gimdytojai, it iš dangaus nukritę, tikina, kad niekas jiems nepatarė vaistų ir buitinės chemijos priemonių laikyti vaikams neprieinamose vietose.

Žilinskaitė įsitikinusi, kad pirmiausia patys tėvai turėtų rūpintis vaikų saugumu, žinoma, apie apsinuodijimų grėsmę tėvus nuolat turėtų informuoti ir šeimos gydytojai, pediatrai.

Gali baigtis mirtimi

Apsinuodijimų vaistais ir cheminėmis priemonėmis stiprumas, pasak kalbintų medikų, priklauso nuo įvairiausių priežasčių: kokių vaistų, kiek ir kada vaikas suvalgė. Vieni paragauja nuodingosios medžiagos ir ją išspjauna, kiti - nuryja.

Žilinskaitė priminė tragišką įvykį, kai vaikas iš Vilniaus rajono prisirijo šiukšlyne rastų vaistų ir medikams nepavyko išgelbėti gyvybės, nepadėjo net priešnuodžiai. Medikamentai spėjo pažeisti vidaus organus.

Gydytojai pabrėžė, kad kviesti medikus derėtų vos įtarus apsinuodijimą. "Tėvai, pamatę, kad vaikas pribarstė tablečių ar nešiojasi atkimštą buteliuką vaistų ar kokį indų ploviklį, nedelsdami privalo kviesti greitąją medicinos pagalbą. Nereikia laukti, kol jį pradės pykinti, jis taps vangus, mieguistas, ar net sąmonę praras", sakė gydytoja Raugalienė.

Per metus Vilniaus universitetinėje vaikų ligoninėje gydoma per 200 apsinuodijusių vaikų.

Vilniaus universitetinės Santariškių vaikų ligoninės anesteziologijos, reanimacijos ir detoksikacijos skyriaus vedėjas Valerijus Karmanovas teigė, kad į jų skyrių vaikai atvežami ypač sunkios būklės, kai reikia operuoti, valyti kraują. Tokių vaikų per metus būna apie 30-50.

LŽ kalbinti medikai pabrėžė, kad dabar sparčiai daugėja vaikų, apsinuodijusių alkoholiu ir narkotikais.

Kalbėdami apie apsinuodijimų priežastis, medikai ir psichologai pabrėžė, kad svarbiausia tėvų atsakomybė, tačiau kėlė hipotezę, kad ir žaisminga chemijos priemonių reklama vilioja vaikus. "Pamatę televizoriuje, kaip toks pats pyplys gydo tėtį ar padeda mamai plauti indus, jie gali susigundyti to gražumyno paragauti, juk mažyliai pasaulį pažįsta ne tik liesdami ar uostydami, bet ir ragaudami", svarstė LŽ pašnekovai.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Valdžia nepatenkintų lietuvių nuotaikos: sovietmečio nebesiilgi ir Putinu netiki (328)

Lietuviai skeptiškai vertina demokratijos veikimą šalyje, dalis vis dar ilgisi tvirtos rankos ir...

Atlyginimų padidėjimą pajus ne visi: gali tekti palaukti kitų metų (14)

Seimas pritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui ir nusprendė padidinti neapmokestinamąjį...

Miestelio šventė baigėsi tragiškai – žmogų užmušė kunigo akivaizdoje (134)

Kėdainių rajone, Krakių miestelyje prieš metus vykusią šventę bei atlaidus vainikavo beprasmė...

„Bloomberg“: Eva – didžiausia grėsmė Lukašenkai (150)

Jos rankos sukryžiuotos, o lūpos sardoniškai pravertos – Eva netikėtai tapo protesto...

Grįžo iš emigracijos ir įkūrė ramybės oazę: lankytojų netrūksta ir darbo dienomis (113)

Greta ir Algirdas Šaumanai iš emigracijos Norvegijoje grįžo prieš trejus metus, tačiau šiandien...

Vilnietis savo istorija nori perspėti kitus: viskas prasidėjo nuo noro „nuskausminti“ jausmus, bet baigėsi kur kas blogiau (87)

Įveikęs priklausomybę nuo narkotikų vilnietis Ruslanas šiandien drąsiai priima gyvenimo...

Garsiausi keliautojai gūžčioja pečiais: Nida – brangiausias planetoje kurortas, pasaulyje tokių mokesčių nėra (450)

Neringa ypatinga ne tik savo gamtos perlais, bet ir mokesčiais, norintiems patogiai ilsėtis jos...

Su mylimąja Deimante susitaikęs reperis Mad Money: nebeliko jokių klausimų (105)

Praėjusių metų sausio 31-ąją, kai ant raudonojo M.A.M.A apdovanojimų kilimo pozavo tik su...

Į Barseloną atvykęs Jasikevičius: darbai jau pradėti (149)

Buvęs Kauno „Žalgirio“ vyriausiasis treneris Šarūnas Jasikevičius sekmadienį atvyko į...

|Maža didelių žinių kaina