aA
Artėja atostogų metas. Kasmet vis daugiau vaikų su klase, giminaičiais ar tėvais keliauja po pasaulį. Kad vaiko kelionė nesibaigtų Lietuvos pasienyje, reikėtų žinoti, kokius dokumentus keliaudamas privalo turėti vaikas ir jį lydintis asmuo.

© Scanpix
Vaiko laikino išvykimo į užsienio valstybes tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 28 d. nutarimas Nr. 32.

Ši tvarka taikoma Lietuvos Respublikos piliečiui, neturinčiam 18 metų, išskyrus atvejį, kai vaikas, dar nesulaukęs tokio amžiaus yra sudaręs santuoką arba teismo tvarka pripažintas visiškai veiksniu.

Tėvai neišsiskyrę – mažiau problemų

Jeigu vaikas gyvena ir keliauja su abiem tėvais, problemų neturėtų kilti.

Vaikui vykstant į užsienį su abiem tėvais, Lietuvos Respublikos valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnams reikia pateikti vaiko asmenį liudijantį dokumentą (LR piliečio pasą arba asmens tapatybės kortelę; LR diplomatinį arba tarnybinį pasą; vaiko kelionės dokumentą; pabėgėlio kelionės dokumentą; atitinkamą užsienio valstybės kelionės dokumentą; asmenims be pilietybės – kelionės dokumentą).

Jeigu vaikas, gyvenantis su abiem tėvais, į užsienį išvyksta su vienu iš jų, Valstybės sienos apsaugos tarnybai reikės pateikti notaro patvirtintą antrojo iš tėvų sutikimą, kad vaikas laikinai išvyktų, ir šio sutikimo kopiją.

Jeigu vaikas, gyvenantis su abiem tėvais, į užsienį vyksta su įgaliotu asmeniu arba vienas, pasienyje bus pareikalauta patvirtintų abiejų tėvų sutikimų bei jų kopijų.

Išsituokusiems padeda valdiškos įstaigos

Geranorišku tėvų susitarimu siūlome spręsti laikino vaiko išvykimo į užsienį klausimą ir tuo atveju, kai vaiko tėvai išsituokę, tačiau vaiko gyvenamoji vieta pas vieną iš jų teismo tvarka nėra nustatyta. Tačiau šiuo atveju įstatymas numato ir kitą būdą vaikui išvykti, t.y. Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnams vienas iš tėvų, su kuriuo vaikas daugiausiai gyvena, arba įgaliotas asmuo, arba pats vaikas, jeigu jis vyksta vienas, gali pateikti Vaikų teisių apsaugos tarnybos (toliau-VTAT) pažymą, patvirtinančią, su kuriuo iš tėvų vaikas gyvena daugiausiai, ir jos kopiją. Norint gauti tokią pažymą, Vaikų teisių apsaugos tarnybai reikia pateikti vieną iš šių dokumentų:

Migracijos tarnybos pažymą apie vaiko ir to iš tėvų, kuris kreipėsi į VTAT, kartu deklaruotą gyvenamąją vietą;

Rašytinį patvirtinimą iš mokyklos arba ikimokyklinio ugdymo įstaigos, su kuriuo iš tėvų vaikas gyvena daugiausiai;

Kartu gyvenančių pilnamečių asmenų patvirtinimą raštu (parašytą tarnyboje).

Kartu su šia pažyma Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnams reikės pateikti vaiko asmenį liudijantį dokumentą ir, jeigu vaikas vyksta su įgaliotu asmeniu arba vienas. Taip pat tokiu atveju reikės to iš tėvų, su kuriuo vaikas gyvena daugiausiai, notaro patvirtinto sutikimo, kad vaikas išvyktų, bei jo kopijos.

Palengvina teismo sprendimas

Jeigu į užsienio valstybę vyksta vaikas, kurio gyvenamoji vieta teismo tvarka nustatyta su vienu iš tėvų, antrojo iš tėvų sutikimas nereikalingas. Tokiu atveju Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnams pateikiamas vaiko asmenybę liudijantis dokumentas ir teismo sprendimas bei jo kopija.

Antrojo iš tėvų sutikimo nereikia ir tada, kai jis įstatymo nustatyta tvarka pripažintas nežinia kur esančiu, neveiksniu, yra miręs, duomenys apie jį neįrašyti į vaiko gimimo liudijimą ir pan. Tokiu atveju pareigūnams pateikiamas šį faktą patvirtinantis dokumentas ir jo kopija.

Vietoj sutikimo tinka tarnybos pažyma

Jeigu, vaikui vykstant į užsienio valstybę, reikia antrojo iš tėvų sutikimo, tačiau jis sutikimo negali duoti dėl objektyvių priežasčių arba neduoda be pagrindo, vieno iš tėvų prašymu sutikimą, kad vaikas laikinai išvyktų, gali duoti Vaikų teisių apsaugos tarnyba, įsitikinusi, kad antrojo iš tėvų sutikimo gauti neįmanoma ir kad sutikimo davimas atitinka vaiko interesus. Tokiu atveju tarnybai reikia pateikti dokumentus, įrodančius, kad antrojo iš tėvų sutikimo negalima gauti (pvz., pažymą apie ilgalaikę komandiruotę, paieškos paskelbimą, kt.) bei, jeigu vaikas vyksta su kolektyvu, - raštišką kolektyvo vadovo patvirtinimą.

Pažymos išdavimas užtrunka 5 dienas

Pažymas apie tai, kad vaikas gyvena daugiausiai su vienu iš tėvų, ir sutikimus, kad vaikas laikinai išvyktų į užsienį, Vaikų teisių apsaugos tarnyba išduoda per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos.

Vaikų teisių apsaugos tarnyba įstatymų nustatyta tvarka niekada neatsisakys Jums padėti, tačiau, kad nekiltų nesusipratimų, vaiko išvykimo į užsienį dokumentais verta pasirūpinti iš anksto.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Išskirtinis interviu su Veryga ir kodėl prezidentę sustabdė sugedęs lėktuvas (10)

Išskirtinis sveikatos apsaugos ministro interviu „DELFI Dienai“: kurios ligoninės bus...

Šimašiaus sprendimas užminė mįslę: liko tuščiomis kišenėmis ar išlošė aukso puodą? (65)

Vilniaus meras Remigijus Šimašius priėmė gan rizikingą sprendimą – likus visai mažai...

Aušra Maldeikienė ir Gitanas Nausėda turėjo ką pasakyti vienas kitam: jūs „durninate“ tautą (81)

Pirmadienio LNK laidoje „Yra, kaip yra“ 17 val. 35 min - pirmoji kandidatų į Lietuvos...

R.I.T.A. Marijampolės LEZ investicijų šleifas: kur nuteka valstybės ir investuotojų pinigų upės?

Valstybės kontrolė yra nustačiusi, kad LEZ – Laisvųjų ekonominių zonų - priežiūra...

Trumpo komentarai sukėlė internautų pašaipų bangą (14)

Socialinių tinklų vartotojai Suomijoje pirmadienį neslėpė nuostabos dėl Jungtinių Valstijų...

Lietuviai pasidalino į dvi stovyklas: ar brangtų prekės, jei prekybos tinklai sekmadieniais nedirbtų? (162)

Prekybos tinklų darbo laikas sekmadieniais – vis dar neišspręstas klausimas. Seime sprendimas...

Žiemos ar vasaros laikas: kurį pasirinks Lietuva? apklausa (772)

Sveikatos apsaugos ir švietimo ekspertai sutaria, kad praktikos sukioti laiką kiekvieną pavasarį...

Miške surado įtartinai sužymėtus medžius: ką visa tai reiškia? (36)

Vaikštinėjant miške, dažniausiai grožimasi natūralia gamta, mėgaujamasi grynu oru. Vasaros...

Paviešintos mįslingai dingusio povandeninio laivo liekanų nuotraukos (1)

Manoma, kad Argentinos karinių pajėgų laivas, prieš metus mįslingai pradingęs su 44 įgulos...

Naujas turistinis maršrutas Mažojoje Lietuvoje: šis kraštas nuo seno viliojo skanaus maisto gerbėjus (5)

Tilžės sūris, vofeliai, kafija – tai tik keli Mažosios Lietuvos skanėstai, apie kuriuos...