aA
Daugelis suaugusiųjų vaikystę prisimena kaip laiką, kuomet nebuvo jokių rūpesčių. Tačiau tai tik iliuzija - vaikai irgi patiria stresų. Rūpesčiai mokykloje ar konfliktai su bendraamžiais jiems gali atrodyti kaip neišsprendžiamos problemos. Mes negalime apsaugoti vaikų nuo stresų, tačiau galime išmokyti, kaip su jais susidoroti ir kaip spręsti kasdienes problemas.
© Corbis/Scanpix

Tyrimai rodo, kad su stresu vaikai kovoja ir teisingais, ir neteisingais būdais. Jie dažnai nedrįsta pirmieji užsiminti apie patiriamas problemas, tačiau slapta tikisi, kad jas pastebės ir padės išspręsti tėvai.

Deja, pastarieji ne visada žino, kaip elgtis su stresą patiriančiu vaiku.

Štai keletas patarimų:

Leiskite žinoti, kad pastebėjote. Pasakykite vaikui, kad pastebėjote, jog jį kažkas neramina. Jei galite, įvardinkite tą jausmą, kurį, jūsų manymu, vaikas patiria. (“Man atrodo, kad tu vis dar pyksti dėl to, kas įvyko žaidimų aikštelėje.”) Jūsų pastebėjimas neturi skambėti kaip kaltinimas (“Na, tai kas nutiko dabar? Vis dar širsti?”) ar gėdinimas. Tai turi būti tik paprastas pastebėjimas, rodantis, kad norite daugiau sužinoti apie vaiko rūpestį. Atjauskite ir parodykite, kad rūpinatės ir norite suprasti.

Išklausykite. Paprašykite, kad vaikas papasakotų, kas negerai. Klausykitės atidžiai, ramiai, kantriai, rodykite susidomėjimą ir rūpestį. Venkite teisti, kaltinti, moralizuoti, sakyti, kad reikėjo elgtis kitaip. Šio pokalbio esmė - išklausyti vaiko rūpesčius. Užduokite klausimų, kad susidarytumėtevisą pilną vaizdą (“O kas nutiko po to?”). Neskubėkite ir neskubinkite vaiko.

Pakomentuokite jausmus, kuriuos, jūsų manymu, vaikas patiria. Pavyzdžiui, galite pasakyti: “Tikriausiai tave tai labai nuliūdino”, “Nenuostabu, kad supykai, kai tau neleido žaisti kartu”, “Tikriausiai tau tai atrodė labai neteisinga”. Taip parodysite vaikui, kad suprantate jo jausmus ir kad jums tai rūpi. Jei vaikas jausis išklausytas ir suprastas, jis žinos, kad jį palaikote. Tai ypač svarbu, kai vaikas patiria stresą.

Padėkite įvardinti jausmus. Daugelis vaikų nežino, kokiais žodžiais įvardinti patiriamas emocijas. Jei jūsų vaikas atrodo nusiminęs ir piktas, garsiai įvardinkite šiuos jausmus ir padėkite išmokti jų pavadinimus. Jausmų įvardijimas padeda vaikams bendrauti ir atpažinti savo emocines būsenas. Vaikai, kurie moka tai padaryti, bus labiau linkę susikaupusias emocijas išsakyti žodžiais, o ne pademonstruoti veiksmais.

Padėkite vaikui apsvarstyti sprendimų būdus. Jei stresą kelia tam tikra problema, pasikalbėkite apie tai, ką reikėtų daryti. Padrąsinkite vaiką pasiūlyti keletą idėjų. Galite užvesti jį ant kelio, tačiau leiskite mąstyti pačiam. Aktyvus dalyvavimas ieškant sprendimo padės vaikui įgyti pasitikėjimo savo jėgomis. Palaikykite ir išplėtokite geras idėjas. Paklauskite: “Kaip, tavo manymu, tai padės išspręsti problemą?”

Išklausykite ir judėkite į priekį. Kad vaiko rūpesčiai sumažėtų, kartais tereikia jį išklausyti ir suprasti. Po pokalbio pakeiskite temą ir užsiimkite malonesne veikla. Paklauskite vaiko, ką jis norėtų daryti, kad jo nuotaika pagerėtų. Neskirkite problemai daugiau dėmesio nei ji verta.

Kai įmanoma, apribokite stresą. Jei stresą kelia tam tikros situacijos, pažiūrėkite, ar negalėtumėte ko nors pakeisti. Pavyzdžiui, jei dėl daugybės būrelių vaikas nebeturi jėgų paruošti pamokų ir tai jam kelia stresą, apribokite užklasinę veiklą, kad jis turėtų energijos namų darbams.

Būkite šalia. Vaikai ne visada mėgsta kalbėti apie tai, kas jiems neduoda ramybės. Kartais tai nieko blogo. Tačiau leiskite vaikams žinoti, kad jei jie norės pasipasakoti, jūs tikrai išklausysite. Net tuomet, kai vaikai nelinkę atvirauti, jie nenori, kad tėvai juos paliktų vienus. Vaikui galite padėti vien savo buvimu šalia - palaikydami jam ar jai kompaniją, kartu leisdami laiką. Tad jei matote, kad jūsų vaikas nusiminęs, apimtas streso, susinervinęs, bet nenori apie tai šnekėti, sugalvokite, ką drauge galėtumėte nuveikti. Išeikite pasivaikščioti, pažiūrėkite filmą ar išsikepkite sausainių. Jums irgi bus lengviau, jei žinosite, kad padedate savo vaikui vien būdami šalia.

Būkite kantrūs. Tėvams skaudu matyti, kad vaikas yra nelaimingas ir apimtas streso. Bet pasistenkite atsispirti pagundai viską padaryti už jį. Vietoj to lėtai, bet užtikrintai padėkite jam pačiam išmokti išspręsti problemas, susidoroti su gyvenimo iššūkiais, įvardinti jausmus žodžiais, kai reikia - nusiraminti, ir kartą nepavykus bandyti iš naujo.

Mes negalime išspręsti visų problemų, su kuriomis susiduria mūsų vaikai, tačiau galime išmokyti juos susidoroti su stresais, kurie laukia ateityje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vieni smerkia, kitiems – tai vienintelė išeitis: papasakojo, kaip šiandien atrodo darželiai, kur vaikai lieka per naktį

Daugeliui šiandien išgirdus žodžių junginį „savaitinis darželis“, sukyla prisiminimai, kad...

Krivickas: Kručinskienę nori išmesti iš socialinio būsto gyveno svetimame bute; papildyta savivaldybės komentaru (417)

Kristupas Krivickas feisbuke pranešė, kad jo politine bendražyge tapusią Eglę Kručinskienę...

Klastingas buvusio Vokietijos prezidento sūnaus nužudymas: įtariamasis keršto planą nešiojosi net 30 metų (27)

Aiškėja šaltakraujiškos, klastingos žmogžudystės, savaitės pradžioje sukrėtusios Vokietiją,...

Į išsipūtusį rezervą rodantis Seimas medikų algoms norėtų 100 mln. eurų daugiau (4)

Ketvirtadienį Seimas apsvarstė 2020 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą ir...

Galvos skausmas – ne tik nemalonus pojūtis: savo ligos istoriją papasakojusi Lina nori įspėti kitus (4)

„Mano laisvalaikis seniau visada buvo aktyvus, daug mokiausi, siekiau karjeros, sportavau", –...

Bunda žiemiškos nuotaikos: Vilniuje įžiebta pirmoji kalėdinė eglė (4)

Pagrindinės miesto eglės įvaizdį vis dar laikydama paslaptyje, sostinė pamažu puošiasi...

„Panorama“ šventiniam laikotarpiui keičia pavadinimą (7)

Prekybos ir laisvalaikio centras „Panorama“ šventiniam laikotarpiui keičia pavadinimą ir...

Alytaus katastrofos pasekmės: dabar jau išsigando kūdikius maitinančios mamos (69)

Alytiškės motinos tvirtina, kad, norėtų išsitirti savo pieną, kuriuo maitina kūdikius, kad...

„Sodros“ darbuotojų atlyginimams – papildomi 3 mln. eurų papildyta (39)

Ketvirtadienį Seimas apsvarstė Valstybinio socialinio draudimo fondo („Sodros“) 2020 metų...

Kamblevičius – apie į keturias dalis skilusią partiją: yra, kas laukia Pakso (41)

Nuo Seimo „tvarkiečių“ atskilęs ir naują partiją su filosofu Arvydu Juozaičiu kuriantis...