Daugelis mokslininkų pripažino, kad žmogaus intelektas yra pirmiausia ne įgimtas, o įgytas dalykas. Intelekto vystymosi pagrindas padedamas jau pirmaisiais vaiko gyvenimo metais. Kūdikio mylavimas, sūpavimas, dainavimas yra pirmieji žingsniai mokymosi kelyje, turintys didelę reikšmę smegenų vystymosi procesui. Ūgtelėję vaikai žaisdami mokosi patys: jie stebi, susipažįsta su aplinka, mokosi bendrauti, žaisdami su kitais vaikais arba vieni analizuoja juos supančią aplinką.
Vaikai
© Shutterstock nuotr.

Šiuo metu mokymo įstaigų pasirinkimas, padedančių lavinti vaikus – milžiniškas. Darželiai, mokyklos, vaikų dienos centrai, savaitgalinės mokyklos, privačios mokymo įstaigos, žaidimų centrai kviečia vaikučius pradėti savo mokymosi kelią jau vos sulaukus vienerių. Dažnai tėveliai, rinkdami savo vaikui darželį ar mokyklą, pasijunta tarsi didžiuliame pasirinkimų labirinte, kuriame labai sunku atrasti teisingiausią kelią. Kada geriausia vaiką leisti į darželį: 1-erių, 2-jų, 3-jų ar 4-erių? O gal būt geriausias spendimas yra vaiką lavinti namuose?

Šiuos ir panašius klausimus išgirstame ne iš vieno, auginančio mažametį, lūpų. Vienareikšmio atsakymo į šiuos klausimus nėra, nes kiekvienas vaikas yra individualus ir unikalus, kiekvienam šis laikotarpis yra skirtingas. Ankstyvojo ugdymo specialistai sutiks, kad tobulas metas susipažinti su darželiu ir kitais vaikais yra 3-tieji vaiko gyvenimo metai.

Remiantis moksliniais duomenimis, iki maždaug 2.5 metų intensyviai formuojasi vaiko neurosensorinė sistema, šis raidos etapas dar vadinamas „individualiuoju“ laikotarpiu. Šiame gyvenimo etape vaikas mokosi pažinti save, jis yra kur kas daugiau orientuotas į savo jutimus ir save. Vaikas domisi kitais vaikais ir aplinka jau nuo gimimo, tačiau šiame laikotarpyje jis dar nėra pajėgus užmegzti intensyvų dialogą, sąmoningai kontaktuoti. Tėvai ir ugdymo specialistai gali pastebėti, kad netgi žaidžiantys vienas su kitu vaikai iki 2,5 metų veikia kaip dvi atskiros „melodijos“, negirdinčios viena kitos: žaidžiantys kartu, bet tuo pačiu kiekvienas sau.

Apie maždaug 3-uosius vaiko gyvenimo metus intensyviau pradeda formuotis vaiko ritminė sistema. Vykstant šiems procesams, vaikas tarsi pradeda ieškoti ritmo ir išorėje: jam jau įdomu kaip į tam tiktus jo pasiūlymus ir elgesį reaguos kitas vaikas, kaip jo reakcija varijuos priklausomai nuo jo kreipimosi formos. Šiame laikotarpyje jis ieško priežasčių – pasekmių ryšio, tendencijų, ritmiškumo. Pokalbyje su kitu vaiku ar suaugusiu žmogumi jis tampa sąmoningu, pradeda megzti dialogą. Šiame vaiko gyvenimo etape tėvai pastebi ryškų vaiko elgesio pasikeitimą kitų vaikų atžvilgiu: jis labai noriai bendrauja, dominsi, kopijuoja kitų vaikų elgesį ir kalbą. Vaiko žaidimai darosi sąmoningesni, jis jau iš tikrųjų su kitu vaiku žaidžia kartu, o ne atskirai.

Visus šiuos raidos etapus labai ryškiai galima pastebėti vaikų piešiniuose. Trimečių piešiniuose atsiranda ritminių, pasikartojančių detalių, dvimečio „galvakojus“ pakeičia žmogeliukai su dviem poromis rankų ir kojų, „mamos portrete“ atsiranda plaukai, nosis ir akys. Kai pastebite šiuos ženklus, galima teigti, kad vaikas jau yra pasiruošęs eiti į darželį ir kad namų aplinka jau nepajėgi patenkinti visų jo poreikių, o ypač poreikio bendrauti su kitais vaikais, vystyti socialinę kompetenciją ir intervenciją.

Labai dažnai į darželį ateina vaikai jau sulaukę ketverių ir daugiau metų, puikiai skaičiuojantys, pažįstantys raideles, tačiau jų socialinė kompetencija, gebėjimas kontaktuoti su kitais vaikais, jausti jų fizines ir emocines ribas dažnai atitinka 2-2,5 metų vaiko gebėjimus.

Visi vaikai yra skirtingi ir kartais dvejų metų vaikas savo vystymosi raida ir ypatumais gali lenkti trimetį. Taip dažniausiai atsitinka antriesiems vaikams, turintiems keleriais metais vyresnį brolį ar seserį. Jie tarsi „vejasi“ pirmagimį, todėl viską pradeda daryti anksčiau. Antrieji broliai ir sesės paprastai puikiausiai adaptuojasi darželyje ir nuo 2 metų, ypač jei lanko šią grupę kartu su broliu ar seserimi. Dažnai jie būna stipresni ir labiau išsivystę už savo bendraamžius vaikus, kurie savo šeimose yra pirmieji vaikai.

Kita priežastis, kodėl darželį rekomenduojama pradėti lankyti sulaukus 3 metų yra ta, kad dvimečių vaikų imuninė sistema dar būna ne iki galo susiformavusi, per silpna darželyje laukiantiems išbandymams. Atsiskyrimas nuo mamos, išėjimas iš namų aplinkos yra didžiulis stresas, kuris mažina natūralų organizmo imunitetą, todėl prie vaiko tarsi lipte limpa visi virusai ir bakterijos, esančios aplinkoje.

Vaikui, atėjusiam iš gana izoliuotos namų aplinkos, kartais prireikia pereinamojo laikotarpio, kol jo imuninė sistema „susigros“ su kitų grupės vaikų imuninėmis sistemomis, susidoros su visais virusais ir bakterijomis esančiomis aplinkoje. Pirmieji vaiko septyneri metai yra skirti imuninės sistemos formavimuisi ir, deja, tenka pripažinti, kad mūsų imuninė sistema formuojasi ir imunitetą ligoms mes įgyjame tik persirgę jomis.

Pirmieji metai darželyje būna sunkūs visiems, tačiau dvimečiai vis tik serga dažniau. Jei mažylis dar po ligos grįžta ne išgydytas, o „apgydytas“, paprastai šios ligos atsinaujina, o kartais ir komplikuojasi, tada tenka griebtis net antibiotikų. Stiprūs vaistai susilpnina jau ir taip daugybę iššūkių patiriantį mažylio imunitetą, jo atsparumą ligoms; paprastai po grįžimo, darželyje praleidęs vos kelias savaites, jis vėl suserga – šitokia ligos eiga ir gydymosi procesas tarsi suformuoja uždarą ratą. Tokiu atveju tėveliai yra privesti nutraukti darželio lankymą bent pusmečiui ir vaiką auginti namuose, per šį laikotarpį imuninė vaiko sistema atsistato ir organizmas sustiprėja.

Dažnai tėveliai, bijodami ligų, vengia vaiką leisti į darželį ir palieka namuose iki mokyklos, tačiau moksliniai tyrimai rodo, kad tokiais atvejais, vaikas praserga visus pirmuosius mokslo metus ir kur kas sunkesnėmis formomis. Galima tik paskatinti tėvelius apsišarvuoti kantrybe, nes kiekvienam fiziniam, psichologiniam vaiko raidos vystymosi procesui yra skirtas tam tikras laikotarpis su savo subtilumais ir išlygomis, privalumais ir trūkumais. Prisimindami visiems žinomą žemaičių patarlę, tenka tik pritarti, kad „OP‘“ mes galime sakyti tik peršokę griovį.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Amerikiečių Lietuvoje suerzinti Kremliaus ruporai pratrūko: jūs patys prisiprašysite (1058)

Kelios milžiniškos JAV vadovaujamos pratybos Baltijos šalyse, didesnis Aljanso matomumas regione,...

Orai: viltis laukiantiems lietaus ir išvargintiems karščių (9)

Savaitės pradžioje tęsis itin karšti orai , tačiau nuo antradienio sulauksime pokyčių. Tuo...

Neįprasta ūkininko pasiūla: juodą darbą padarys už jus, beliks tik mėgautis (24)

Klaipėdos rajone, Dituvoje, gyvenantis ūkininkas Vytautas Zapalskis su šeima raugina viską, ką...

Brazilijos vartininkas pralinksmino „Liverpool“ fanus: pirkite jį greičiau! (2)

Brazilijos rinktinė pasirodymą pasaulio futbolo čempionate pradėjo netikėtai sužaisdama...

Horizonte – pensijų krizė? Pagal kokią formulę gali būti ilginamas pensinis amžius (162)

Lietuvoje mažėjant gyventojų ir sprendžiant pensijų sistemos problemas, šaliai ateityje gali...

Rimvydas Valatka. Misija nuskinti konservatorius, o Lietuvą paleisti be kelnių (630)

Nudegusi pirštus Prezidentė nusivylė savo pačios šūkiu – atverti politinę sistemą...

Policija parodė, kas nutinka tiems, kurie nori iš sostinės į Klaipėdą nuvykti per valandą (115)

Noras per valandą iš Vilniaus nulėkti iki Klaipėdos , anot pareigūnų, labai brangus. Lietuvos...

Žilvinas Grigaitis greitąja išgabentas į ligoninę: nemalonias pasekmes jaus dar ilgai (241)

„Po fantastiško savaitgalio ryto sportas baigėsi kelione greitosios automobiliu į ligoninę....

Šveicarai sustabdė Brazilijos rinktinę su Neymaru (178)

Sekmadienio vakarą Rostovo stadione savo kelią 2018 metų pasaulio futbolo čempionate pradėjo...

Perspėjimai tiems, kurie darbo kompiuterį naudoja asmeniniams reikalams (8)

Šiais laikais daugelis įmonių aprūpina savo darbuotojus įvairiausiais darbui reikalingais...