aA
Ši vasara gali būti paskutinė, kai laikinas išsituokusių šeimų vaikų keliones į užsienį laimina vaiko teisių apsaugos tarnybos. Ateityje, jei Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga sutiks, kad tarnybos, išduodamos pažymas Lietuvos pasienio kontrolės punktams, viršija savo įgaliojimus, išsituokusioms mamoms, norinčioms vaikus išleisti į užsienį, liks du keliai: arba vis dėlto gauti buvusio sutuoktinio sutikimą, patvirtintą notaro, arba kreiptis į teismą dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo.
Lagaminas, turizmas
© Corbis/Scanpix
Pastarasis variantas, ko gero, turėtų būti priimtiniausias – turint tokį teismo sprendimą antrojo iš tėvų sutikimas ar tarnybos pažyma būtų nebereikalinga.

Koreguoti prieš ketverius metus priimtą Vyriausybės nutarimą dėl Vaiko laikino išvykimo į užsienio valstybes tvarkos šalies Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigai pasiūlė Seimo narys Henrikas Žukauskas.

Jį papiktino tai, kad vaiko teisių apsaugos tarnyboms, remiantis teiginiu, kad vaikas daugiausia gyvena su vienu iš tėvų, nors teismas nėra nustatęs jo gyvenamosios vietos, leidžiama rašyti raštus, kurie suteikia teisę vaikams vykti į kelionę esant tik vieno iš tėvų sutikimui.

Parlamentaro įsitikinimu, toks teiginys iki šiol nepagrįstai prilyginamas juridiniam faktui, todėl minėtus raštus juo remdamosi išduodančios institucijos negali būti kompetentingos spręsti išvykimo klausimo. Kur yra vaiko gyvenamoji vieta, anot Seimo nario, gali nustatyti tik teismas.

Vertina dviprasmiškai

Pateikti išvadas dėl H.Žukausko siūlymo Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga liepos viduryje paprašė jai pavaldžių skyrių darbuotojų.

Panevėžio miesto ir rajono vaiko teisių apsaugos specialistai linkę pritarti, jog būtų apriboti jų įgaliojimai ir tuo pačiu sumažintas esamas darbo krūvis. Tačiau Panevėžio savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Daiva Simonaitienė baiminasi dėl moterų, kurioms tuo atveju vaiko gyvenamosios vietos nustatymas teisme gali sukelti kai kurių problemų.

Siūlomą naujovę D.Simonaitienė teigia vertinanti dviprasmiškai: tarnybai, kasdien, ypač vasarą, išduodančiai po daugybę tokių raštų, kurių išrašymas trukdo kitus darbus, šio įpareigojimo panaikinimas būtų tikras palengvėjimas.

Tačiau, kita vertus, moterims (ir vyrams), anot tarnybos vadovės, seniai nutraukusioms ryšius su buvusiais sutuoktiniais, kreipiantis į teismą dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo gali kilti tam tikrų keblumų, neskaitant galimų išlaidų. Kad tokioje byloje atsakovas sutuoktinis išreikštų savo nuomonę, jis visų pirma turės būti surastas. Kadangi ieškojimo procesas gali užsitęsti, vaikui dėl to gali atsirasti kliūtis išvykti.

Besikreipiantiesiems į teismą dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo yra numatytas 100 litų žyminis mokestis. Kai kurie asmenys turi teisę prašyti jį iš dalies sumažinti, tačiau tam reikalinga pateikti svarius motyvus. Vaiko teisių apsaugos tarnybų išduodami raštai yra nemokami.

Vietoj notaro – į aludę

Rajono Savivaldybės administracijos Vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja Nijolė Stakytė neatmeta galimybės, kad teisinis ginčas gali sudaryti ne tik problemų, bet ir būti naudingas: galbūt teisinė byla vaikus pamiršusių ir su jais nebendraujančių tėvų širdis privers suvirpėti iš naujo ir jie panorės pradėti rūpintais pamestomis atžalomis?

Nuo birželio 1 dienos iki šiol N.Stakytės vadovaujamas skyrius yra parašęs 41 raštą pasienio kontrolės punktui, patvirtinantį, kad vaikas gyvena su vienu iš tėvų.

„Lyg ir esame įklimpę į šį reikalą, tačiau ketinu pritarti tam, kad iš mūsų būtų atimtos skirtos funkcijos. Jau dabar raštų prašyti ateinančias mamas perspėjame, kad galbūt ši vasara yra paskutinė, kai juos rašome. Iš anksto apie galimą pasikeitimą žmogų informavus, jis turi galimybę jau dabar pamąstyti, ar iš tikrųjų neverta pasirūpinti vaiko gyvenamosios vietos nustatymu“, – teigia pašnekovė.

Rajono Vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja pripažįsta: kai kurioms išsituokusioms moterims nelengva priprašyti buvusių vyrų, kad šie pasirašytų pas notarą sutikimą išleisti į kelionę jų vaiką. N.Stakytė prisimena neseniai buvus atvejį, kai moteris pati atsivežė girtuoklį vyrą prie notaro kabineto, bet šis, likus vos trims klientams prieš juos eilėje, neišlaikė ir nudrožė į aludę. Suteikti vaikui teisę išvykti teko skyriui.

Neturi išsituokusios anksčiau

Pasak D.Simonaitienės, jos vadovaujamos tarnybos specialistėms kartais tenka pačioms įkalbinėti ir neišsituokusius tėvus, kad jie sutiktų leisti vaiką į kelionę. Pasitaiko, kad nesutariantys sutuoktiniai pykstasi, neduodami sutikimo bando keršyti vienas kitam.

Teismo sprendimų dėl vaikų gyvenamosios vietos, kaip teigia D.Simonaitienė, paprastai neturi tos moterys, kurios išsituokė iki naujo Civilinio kodekso įsigaliojimo datos – 2001 metų. Teismai anksčiau tokių sprendimų be atskiro prašymo nepateikdavo.

Pašnekovė tvirtina, kad nesant teisinei nutarčiai teoriškai vaikas gali gyventi tiek pas vieną, tiek pas kitą iš tėvų, bet jų gyvenamosios vietos paprastai deklaruojamos kartu su mamomis. Kai pastarosios nežino, kur ieškoti vaiko tėvo, nepalaiko su juo jokių ryšių, kreipdamosios į Vaiko teisių apsaugos tarnybą turi pateikti ištuokos, vaiko gimimo liudijimų ar tapatybės kortelės kopijas, pažymą apie gyvenamosios vietos deklaravimą.

Jei mama nevyksta kartu, reikalingas ir jos pačios sutikimas, patvirtintas notaro. Tik tada tarnyba parengia reikiamą raštą. Kiek ilgai galios tokia tvarka, vedėja neprognozuoja. Savo pasiūlymus kontrolieriaus įstaigai jai pavaldžios tarnybos paprašytos pateikti iki rugpjūčio vidurio.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (175)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (25)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (39)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (59)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (2216)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (21)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

7 raudonosios arbatos privalumai (4)

Raudonoji ( rooibo s) arbata – tai raudonoji žolelių arbata, gaminama iš fermentuotų...

Štai kas sužlugdo santykius per atstumą (20)

Net trejus metus bendravome būdami toli vienas nuo kito. Dabar tie santykiai per atstumą jau...

Esate žema ir putlių formų? Pravers šie laiko patikrinti stiliaus patarimai (26)

Jeigu esate apvalaus kūno sudėjimo ir vos 163 centimetrų ūgio ar dar mažesnė, tuomet jums...

Kai skyrybos neduoda ramybės: kaip pamiršti buvusį mylimąjį? (13)

Santykių pabaiga niekuomet nėra lengva – ir tuomet, kai antra pusė nusprendžia išsiskirti su...