aA
Vaiko sveikatos pažymėjimas – tai pagrindinis dokumentas, atspindintis vaiko sveikatos būklę. Juos mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistui privaloma pristatyti iki rugsėjo 15 d. Apsilankymo pas gydytoją metu, atliekamas profilaktinis vaiko sveikatos patikrinimas, kurio metu pažymėjime paliekami įrašai apie vaiko ūgį, svorį, fizinį išsivystymą ir atskirų organų sistemų veiklos pakitimus.
© Corbis

Tokie patikrinimai yra svarbūs tuo, jog atsiranda galimybė aptikti dar nejuntamus ir nematomus vaiko sveikatos sutrikimus, ir į juos tinkamai reaguoti, kad liga nebesivystytų, nepablogėtų. Be to, jei reikia, gydytojas įrašo rekomendacijas ir pastabas mokyklos darbuotojams, į ką reikėtų atkreipti dėmesį. Taigi vaiko sveikatos pažymėjimas yra svarbus ir reikalingas orientyras žalos nedarančiam vaiko ugdymui.

Kiekvienais metais mažėja vaikų, kurių sveikatos pažymėjime būtų įrašas „sveikas“. Todėl, siekiant užtikrinti kvalifikuotą vaiko priežiūrą mokykloje, esant sveikatos sutrikimų, apie tai būtina žinoti už sveikatą atsakingiems mokyklos darbuotojams.

Žinoma, kiekvienas norime išsaugoti konfidencialumą. Todėl visa informacija apie vaiko sveikatos būklę yra žinoma tik mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistui. Jis pildo klasių dienynų informacijos apie sveikatą skyrių, pastabas žymėdamas tarptautinės ligų klasifikacijos TLK-10 kodais. Taip pat teikia rekomendacijas fizinio lavinimo mokytojams bei kitiems su vaiku dirbantiems ir už jį atsakingiems darbuotojams. Taigi žinių apie vaiko sveikatą suteikiama tiek ir tik tiems mokyklos darbuotojams, kuriems būtina tai žinoti.

Informacija apie vaiko sveikatą yra svarbi fizinio lavinimo grupių sudarymui. Pagal sveikatos būklę vaikui skiriamas fizinio lavinimo pamokos krūvis. Nežinant tikros vaiko sveikatos būklės, fizinis krūvis gali būti per didelis, todėl atsiranda tikimybė vaikui pakenkti. Tad, jeigu vaikas turi stuburo, kaulų-skeleto raumenų sistemos pakenkimų, širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų, jo fizinis krūvis turi būti ribojamas, o jei reikia, pagal gydytojo rekomendacijas, skiriama lavinamoji mankšta.

Taip pat mokyklų visuomenės sveikatos priežiūros specialistams ir mokytojams labai svarbu žinoti apie vaiko regėjimą, kad suteikti galimybę vaikui sėdėti arčiau lentos esančiuose suoluose, vidurinėje eilėje, prižiūrėti kad pamokos metu jis būtų su akinukais. Žinant vaikus, turinčius ydingą laikyseną, būtų galima taikyti laikysenos profilaktikos pratimus. O tiems, kam gydytojas rekomenduoja, stebėti tausojančio maitinimo vykdymą.

Toks apsilankymas pas gydytoją yra naudingas ir patiems vaikų tėveliams. Vizito metu galima aptarti vaiko augimo ir brendimo ypatumus, sužinoti galimas profilaktikos priemones vaiko sveikatai stiprinti.

Labai gaila, kad kai kurių tėvelių nuomone, tokie sveikatos patikrinimai yra tik betikslis laiko švaistymas, todėl delsiamas pažymos gavimas. Tai apsunkina mokyklų sveikatos priežiūros specialistų darbą. Kita vertus, laiko ir lėšų profilaktiniam patikrinimui ir sveikatos stiprinimui reikia kur kas mažiau, nei vaikui sunkiai susirgus. Todėl nevėluokime, patikrinkime vaikų sveikatą jau dabar!

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po šūvių Strasbūre – milžiniškos saugumo pajėgos: yra žuvusių, nukentėjusieji kritinės būklės papildyta 00.30 (269)

Prancūzijoje, Strasbūre po šaudynių netoli miesto kalėdinės mugės mažiausiai vienas asmuo...

„Liverpool“ ir „Tottenham Hotspur“ išplėšė kelialapius į Čempionų lygos aštuntfinalį

UEFA Čempionų lygos šeštojo turo rungtynėse C grupėje antradienį vicečempionė...

Visai netoli šaudynių vietos Strasbūre esantis lietuvis žurnalistas: neaišku, ar viskas baigėsi (33)

LRT žurnalistas Adomas Šimkus, esantis Strasbūro centre, visai netoli tos vietos, kur buvo...

Dramatiškame trileryje „Rytas“ tik po pratęsimo įveikė Europos taurės autsaiderius (142)

Vilniaus „Ryto“ (4-5) krepšininkai dramatiškai nutraukė trijų iš eilės pralaimėjimų...

Anglijoje išžagintos ir nužudytos 14-metės byloje – motinos liudijimas: ji kėlė labai daug rūpesčių (150)

14-metės iš Lietuvos, kuri buvo nužudyta Vulverhamptone, Jungtinėje Karalystėje, motina...

Ekspertai įvertino Statkevičiaus ir Janus rietenas: kažkas turi pasakyti, kad karalius nuogas (403)

Pirmadienio vakarą viešai skalbinius džiaustę dizaineriai Juozas Statkevičius ir Julija Janus...

Vėžiu susirgusi Vaiva pinigų negauna: kovoja ne tik su liga, bet ir su draudimo bendrove (186)

Kaip ir daugeliui vėžio diagnozė Vaivai Mickuvienei buvo tarsi žaibas iš giedro dangaus. „Man...

Geriausią sezoną Kinijoje žaidžiantis Motiejūnas patyrė traumą (24)

Donatas Motiejūnas šios dienos rungtynėse sužaidė vos 12 minučių, o kaip praneša Kinijos...

Valstybės politika žeidžia studentą: kodėl skatinama būti išlaikytiniu? (24)

Esu paskutinio kurso dieninio skyriaus magistrantas. Prieš kelias dienas netekau darbo. Kaip žinia,...