Vasara – moksleivių atostogų metas, kai vaikai važiuoja į įvairias užsienyje įsikūrusias stovyklas, lanko svečiose šalyse gyvenančius artimuosius. Tačiau į užsienį savo atžalas siunčiantys tėvai susiduria su problema: be grupės skrendantys vaikai iki dvylikos metų gali keliauti tik su lydinčiu asmeniu. O jį rasti gana sudėtinga.
Lėktuvas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Paprastas sprendimas

Nepamiršiu praėjusią vasarą išgyvento streso, kai ieškojau pažįstamo, kuris liepos mėnesį skristų į Londoną ir sutiktų pagloboti mano vaiką. Tuomet nusišypsojo sėkmė ir tokį žmogų radau. Tačiau grįžti į Lietuvą buvo dar sudėtingiau: svetimoje šalyje pažįstamų kur kas mažiau.

Kai radome skrendantį į Vilnių, Londono Stanstedo oro uoste iškilo nenumatytų sunkumų: paaiškėjo, kad ir vaiko, ir lydinčio asmens bilietai turi būti pirkti kartu. Pakeitimas kainavo daugybę nervų, dukters ašarų ir 120 svarų sterlingų (apie 600 litų).

Tik vaikui grįžus iš pažįstamų sužinojau, kad perkant bilietą vaikui galima užsakyti lydinčio asmens paslaugą. Tiesa, Lietuvoje ji kol kas nėra populiari, tačiau, matyt, žmonėms paprasčiausiai trūksta informacijos.

Jautėsi saugi

Šiemet dukrai – jau dvylika ir aplankyti Londone gyvenančios močiutės ji galėtų skristi viena, tačiau nusprendžiau užsakyti lydinčio asmens paslaugą. To prašė ir pati mergaitė, nes bijojo pasiklysti.

Pusantros valandos prieš skrydį atvykę į oro uoste įsikūrusią vieną kelionių agentūrą užpildėme anketą, darbuotoja surašė mano ir Londone pasitinkančio asmens duomenis, adresus bei telefonų numerius ir sudėjo visus dokumentus į specialų ant kaklo pakabinamą dėklą. Kol tarnautoja tvarkė popierius, agentūroje apsilankė dar dvi šeimos, užsakiusios savo vaikams lydinčio asmens paslaugą.

Užsiregistravus skrydžiui ir atidavus bagažą, reikėjo palaukti, kol kiti keleiviai susitvarkys formalumus. Likus pusvalandžiui iki skrydžio palydovė paslaugą užsisakiusiems vaikams padėjo pereiti muitinę, įsodino į atskirą autobusą, kuris nuvežė iki trapo, įsodino į lėktuvą ir mažųjų keliautojų globą perdavė vienai iš stiuardesių.

Ši, anot dukters, savo darbą atliko puikiai: visą kelionės laiką rūpinosi lėktuvo priekyje susodintais vaikais, klausinėjo, kaip jaučiasi, ar nieko netrūksta, lydėjo į tualetą, padėjo nusipirkti maisto.

Atskridus į Londoną prie lėktuvo vaikus pasitiko kita agentūros darbuotoja, padėjo pereiti pasų kontrolę, susirasti bagažą ir nulydėjo į laukiamąją salę. Ten, patikrinusi pasitinkančių asmenų dokumentus, perdavė vaikus jų globai.

„Visą skrydį jaučiausi saugiai, nes žinojau, kad palydovės manimi pasirūpins“, – atvykusi į Didžiosios Britanijos sostinę konstatavo duktė.

Ši kelionė, be bilieto kainos, man atsiėjo 30 eurų (103,58 lito), bet sutaupiau laiko, kurį būčiau eikvojusi ieškodama lydinčio asmens, ir daug nervų ląstelių, kurios, kaip žinoma, neatsikuria.

L.T. pataria:

Į užsienį vykstantys nepilnamečiai privalo turėti asmens pasą. Tiesa, galima keliauti ir su asmens tapatybės kortelėmis, tačiau jas pripažįsta ne visos valstybės, tad turėti pasą paprasčiau ir patogiau.

Į užsienį vienas vykstantis nepilnametis privalo turėti ir vieno iš tėvų raštišką notaro patvirtintą leidimą išvykti. Jame gali būti nenurodytas lydintis asmuo ir net šalis, į kurią vaikas skrenda.

Tačiau Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai pataria leidime įrašyti šalių, kurias ketina aplankyti mažasis keliautojas, pavadinimus. Keliaujančiam vaikui tėvai privalo įdėti ir leidimo kopiją, kuriai nereikia notaro patvirtinimo.

Labai svarbu, kad užsienio šalyje vaiką pasitinkantis asmuo turėtų asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, kitaip gali kilti nesusipratimų.

Į lėktuvą – su palydovu

Į klausimus atsako „flyLAL – Lithuanian Airlines“ Orlaivių palydovių departamento direktorė Arūnė Židovainytė.

Nuo kokio amžiaus tėvai gali išleisti vaiką su lydinčiu asmeniu?

Su lydinčiu asmeniu vaikai gali skristi nuo 5 iki 12 metų. Prieš įsigydami bilietą tėvai privalo informuoti aviakompaniją ar įgaliotąjį agentą, iš kurio perka bilietą, kad bus reikalinga vaiko palyda.

Jei bilietas įsigyjamas elektroniniu būdu, šią informaciją privalu nurodyti bilietą rezervuojant elektroniniu būdu.

Ar vyresni žmonės taip pat gali užsisakyti tokią paslaugą?

Vyresni žmonės gali užsisakyti paslaugą MAAS („Meet and assist services“). Ji naudinga pagyvenusiems žmonėms, kurie skrenda pirmą kartą, sunkiai orientuojasi oro uoste ir nemoka užsienio kalbos.

Paslauga užsakoma, kai užsakomas bilietas arba registravimo metu.

Ar galima vaikui įdėti pinigų ir, padedant palydovei, lėktuve nusipirkti, pavyzdžiui, maisto?

Taip, žinoma, galima. Nemokamai vaikai orlaivyje vaišinami arbata ir mineraliniu vandeniu.

Į kokias šalis galima užsisakyti tokią paslaugą?

Šią paslaugą galima užsisakyti skrendant į bet kurią šalį. Jeigu skrydis numatytas su persėdimais, procedūra yra ta pati.

Ką patartumėte tėvams, išleidžiantiems vaiką į kelionę su palydove?

Tėveliams patartume tinkamai parengti vaiko daiktus, kuriuos jis pasiims į orlaivį. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad pagal naujausias ES oro uostų saugumo taisykles ribojamas įsinešamo į orlaivio saloną skysčio kiekis.

Rankiniame bagaže leidžiama turėti nedidelius kiekius skysčių. Skysčiai turi būti atskiruose, ne didesniuose nei 100 mililitrų, induose.

Kiek kainuoja lydinčio asmens paslauga?

Skrendant su aviakompanija „flyLAL – Lithuanian Airlines“ ši paslauga kainuoja 30 eurų (103 litus) už vieną skrydžio atkarpą.

Kaip dažnai ir į kokias šalis dažniausiai užsakoma ši paslauga?

Kelionių agentūros „BPC Travel“ duomenimis, per mėnesį šią paslaugą užsisako iki 10 žmonių, perkančių įvairių aviakompanijų lėktuvo bilietus. Dažniausiai tėvai atžalas su palyda išleidžia į Londoną, Dubliną ir Malagą (Ispanija).

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pavilionienė: ištekėjau 2 kurse, o po pusantrų metų išprašiau tą žmogų (56)

Profesorė, žmogaus teisių gynėja, buvusi Seimo narė Marija Aušrinė Pavilionienė pratinasi...

Lietuvės darbas už 7 tūkst. eurų prabangiausioje jachtoje Europoje: ištvėrė mėnesį (90)

Nuolatinis žeminimas ir patyčios, kone alpulį kelianti konkurencija, intrigos, kerštas, nevaldomas...

Švelnesnių orų nesitikėkite: arktinis šaltis gali dar labiau nustebinti (11)

Prieš smogiant dar stipriau šaltis šeštadienio naktį truputį sušvelnės, kai kur pasnigs,...

Neringa Venckienė įkalinta neįprastame Čikagos kalėjime (820)

Garsioji Lietuvos bėglė Neringa Venckienė yra įkalinta gana neįprastai atrodančiame, bet savo...

Ar lietuviams įkandamos bilietų į kiną kainos? (183)

Bilietų į kino teatrą kainų augimą lemia tobulėjančios technologijos, kurias reikia įsigyti,...

Paskambinus į greitąją – pritrenkianti dispečerės reakcija (271)

Moteris, kuri nusprendė padėti šaltyje gulinčiam žmogui, iš greitosios medicinos pagalbos...

Duoną ūkininkui uždirba sliekai (27)

Mindaugas Kulakauskas laisvu nuo darbo metu ūkininkauja, bet jo augintinių, įkurdintų buvusioje...

„Aukso vertės“ pergalės pradžiugintas Jasikevičius dar nepasiruošęs skaičiuoti viščiukų (16)

Pasinaudojęs išretėjusiomis autsaiderio Stambulo „Anadolu Efes“ (Turkija) gretomis, Kauno...

Vilniuje automobilių kaktomuša, avarijos kaltininko mašinoje rasta narkotikų sužaloti 3 žmonės (18)

Vėlų penktadienio vakarą, kiek prieš 23 val., Vilniuje, Apkasų g., kaktomuša susidūrė...

Legendinis Johnny Eckas: įveikęs save, bet nenugalėjęs žmogiškojo žiaurumo (16)

„Jei užsimanysiu pamatyti išsigimėlių, pažvelgsiu pro langą“, – gyvenimo pabaigoje viešai...