aA
Lietuvoje kasmet daugėja agresijos ir smurto prieš save bei kitus atvejų. Ypač aštria problema tapo žmogžudystės, kurias įvykdo itin jauni žmonės. Vaikus auklėja vis rečiau išjungiamas televizorius ir kompiuteris, o daugiausia adrenalino suteikia vienas už kitą baisesni vaizdai. Kaip pakeisti susiklosčiusią padėtį ir galima suvaldyti kylančią agresijos ir smurto bangą?
Vaikas
© Corbis/Scanpix
Žinant agresyvaus elgesio priežastis bei agresijos objektus, galima keisti vaiko elgesį, įtikinti jį, kad pasirinkti veiksmai yra neefektyvūs. Būtina išsiaiškinti blogo, agresyvaus elgesio priežastis, pasikalbėti, paskatinti įvardinti tai, kas suerzino, kas supykdė ir kodėl buvo imtasi būtent tokių veiksmų, kurie įskaudina, įžeidžia greta esantį.

Kiekviena situacija yra unikali, todėl labai svarbu pasirinkti tinkamą būdą jai valdyti.

Vienas iš efektyviausių būdų – agresyviai pasielgusiam vaikui pasiūlyti tokią veiklą, kuri skatintų „išsikrauti“. Tam puikiai tinka fiziniai pratimai, judrieji žaidimai bei tam tikra veikla (popieriaus plėšymas, vinių kalimas ir pan.)

Kitas būdas, padedantis mažinti agresyvumą – parodyti vaikui jo ribas. Jeigu matome, kad vaikų konfliktas baigsis peštynėmis ar patyčiomis, reikėtų įsikišti ir paaiškinti, kaip derėtų elgtis konfliktuojantiems vaikams ar jų grupėms. Puiku, jei pavyksta su vaikais aptarti galimus konflikto sprendimo variantus bei išskirti tinkamus.

Kartais tinka situacijos pakeitimo būdas. Naudojant šį būdą, galima pasiekti, kad netinkamai besielgiantis vaikas nepajustų pasitenkinimo, pasiekęs tikslą netinkamu būdu. Reikia išmokyti vaikus nusisukti ir nueiti, jei agresyviu elgesiu siekiama dominuoti, pasiekti tikslą, atkreipti į save dėmesį.

Fizinės jėgos nenaudojimas. Šis būdas vaikui padeda suprasti ir patirti, kad smurtaudamas žmogus nepasiekia tikslo. Naudojant fizines bausmes ne tik pažeidžiami įstatymai, bet ir formuojamas vaiko požiūris, kad stipresnis fizine jėga gali pasiekti savo tikslą.

Pirmieji du būdai padeda efektyviai suvaldyti jau prasiveržusią agresiją. Galima teigti, kad trečiasis būdas skirtas prevencijai – tai išankstinis vaiko paruošimas tam tikrais veiksmais reaguoti į netinkamas situacijas. Ketvirtas būdas yra svarbus tuo, kad atlieka dvigubą prevenciją: suaugę nenaudoja smurto ir tuo pačiu moko vaikus tinkamo elgesio modelio.

Daug suaugusių „nepastebi“, kad vaikas skriaudžia savo bendraamžį, iš jo tyčiojasi, užgaulioja. Dažnai liepiama apsiginti arba formuojama nuostata „duok atgal“. Apmaudu, kad dažnai nepasirūpinama tinkamos aplinkos sukūrimu. Stebint ir koreguojant vaiko aplinką galima išvengti agresyvaus elgesio apraiškų.

Nemažai įtakos vaikų nuotaikai, elgesiui turi vaiko aplinkoje grojanti muzika. Rami, atpalaiduojanti muzika nuteikia vaiką ramiai, tuo tarpu tranki, garsiai grojanti muzika paveikia priešingai.

Kalbant su vaiku reikia atkreipti dėmesį į balso toną, jis turėtų būti nepakeltas, ramus. Pakeltas balso tonas, nesąmoningai vaiką verčia priešgyniauti, pykti, kalbėti garsiau.

Gerų rezultatų galima pasiekti pagiriant, paskatinant vaiką, jei jis konfliktą išsprendžia taikiai, nepanaudoja agresyvių veiksmų ar žodžių. Tikėtina, kad naudojant šiuos būdus, galima padėti vaikui atsisakyti agresyvaus elgesio.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apklausė gyventojus: atsakymas, ar susitikti su Putinu, abiem kandidatams nepatiktų (1)

Ar turėtų Lietuvos vadovai susitikti su Rusijos prezidentu? Toks klausimas buvo gyvai...

Schema veikia jau kurį laiką: už skatikus išvilioti automobiliai pradingsta šrotuose arba išnyra skelbimuose

Sukčiai bus sugalvoję dar vieną būdą, kaip iš gyventojų išvilioti pinigus ir turtą. Lietuvoje...

Turintys ką slėpti milijonieriai kadaise droždavo į Ženevą, dabar jos spindesys slopsta

Ženevoje, netoli prabangių parduotuvių gatvės Rue du Rhone, šešių aukštų pastatas, kuriame...

Siaubingi radiniai šokiravo turistų mėgiamos salos gyventojus: sunku suvokti (21)

Kipre iki šiol jau rasti penki kūnai, įskaitant dviejų žmonių palaikus lagaminuose, kurie buvo...

Rusijos kariuomenės vado sąlygos NATO dėl Baltijos šalių: arba mūsų pasiūlymas, arba bus blogiau (473)

Mūsų santykiai su JAV ir NATO – žemiausiame lygyje per visą istoriją. Tai pripažinęs...

Grįžęs į tėvynę emigrantas palygino, kaip gyveno Anglijoje ir kaip dabar - Lietuvoje (230)

Puikų darbą užsienyje į šeimos ir gamtos apsuptį iškeitęs Mindaugas Sragauskas grįžo į...

Orai: vasara jau Lietuvoje (3)

Didesniąją šios savaitės dalį mūsų šalies orus lems itin šilto ir drėgno oro masė,...

Per plauką nuo „Eurovizijos“ finalo likęs Jurijus grįžo į Lietuvą: tai sužinojęs kambaryje pradėjau isteriškai juoktis (94)

Nors mūsų šalies atstovui „Eurovizijoje“ šis 64-asis tarptautinis dainų konkursas baigėsi...

Kodėl kai kurie žmonės serga rečiau: priežasčių ieškoti galima prisiminus, kaip motina gimdė (38)

Prieš septynerius metus Lietuvoje buvo pasiektas didžiausias atliekamų cezario operacijų...

Rimvydas Valatka. Kas geriau – Šimonytė ar Nausėda (10 patikros stacijų)? (466)

Pusiaukelė tarp Prezidento rinkimų I ir II turo rami kaip niekada. Du trečdaliai tautos jau...