Dažnai tėvai kreipiasi pagalbos, nes jų vaikas bijo - tamsos, aukščio, pasilikti vienas kambaryje... Ar tai rimta problema, ar tik laikinas dalykas?
Baimė
© Corbis
Baimė tikrai labai rimta problema. Tačiau tėvai dažnai net neįtaria, kad jų vaikus kankina toks liguistas jausmas. Ši emocinė būsena gali varginti įvairaus amžiaus žmones. Todėl nereikėtų stebėtis, kad net ir kūdikiams būdinga stipraus garso ar fizinės paramos, artumo netekimo baimė.

Per pirmuosius gyvenimo metus gali susiformuoti svetimų žmonių baimė, atsiskyrimo nuo artimų žmonių nerimas. Maži vaikai dažnai bijo gyvūnų, tamsos, įsivaizduojamų būtybių. Vėliau vaikystėje ir paauglystėje dominuoja socialinės baimės.

Mažyliai dar nesugeba atskirti realybės nuo savo vaizduotės pasaulio. Dažnai jie būna tikri bailiukai, nes įsivaizduoja, jog jų fantazijos, mintys, svajonės yra tikros. Dabartiniai animaciniai filmai, girdėtos kalbos ar realūs įvykiai (pvz., apsilankymas pas gydytoją ir t. t.) žadina ir skatina vaikų fantaziją. Nesaugūs, nerimastingi tėvai taip pat gali padidinti tą nerimą. Veikia ir tėvų tarpusavio konfliktai, ypač, kai vaikams nieko nepaaiškinama. Tada jie ima įsivaizduoti įvairius dalykus, jausti baimę ir kaltę.

Didėjanti baimė

Daugumos vaiko baimių nereikia specialiai gydyti. Jos (vadinamos tranzitinėmis) praeina savaime. Tačiau kai kurios (vadinamos fobijomis) yra labai stiprios. Fobijų vaikui gali išsivystyti įvairiausių - beveik viskam, kas yra aplinkui: šunims, tamsai, aukščiui, seniems žmonėms, vyrui su ūsais, liftui, darželiui ar mokyklai ir t. t. Tokia liguista baimė trukdo normaliai gyventi. Tėvai mano, jog laikui bėgant šis jausmas praeis, tačiau vaikui augant jis tik stiprėja ir negerai veikia psichiką. Fobijos gali pasireikšti įvairiai:

1. išgyvenimais - tai vaiko mintys apie tai, kaip išvengti konkrečių pavojingų situacijų; kai kurie yra linkę išsipasakoti, žodžiais nusakyti savo baimę;

2. elgesiu - vaikai gali sukurti visą strategiją, kaip išvengti konkrečios, baimę keliančios situacijos. Tai ir bėgimas, vengimas, ėjimas iš namų ir t. t.

3. fiziologinėmis reakcijomis, kai vaikui, atsidūrusiam baimę keliančioje situacijoje, darosi sunku kvėpuoti, jis dūsta, dreba, prakaituoja, jį gali pykinti ar pasireikšti kiti somatiniai simptomai.

Žaiskime ir pieškime

Labai efektyviai vaiko baimes galima įveikti žaidimais. Kiekvieną šį jausmą keliančioje situacijoje galima suvaidinti. Gali būti, jog iš pradžių vaikas atsisakys tai daryti, bet jei turėsite kantrybės, pamažu perims iniciatyvą. Žaidžiant atsiskleidžia vaiko fantazija, jis nusiramina, ilgainiui "susidraugauja" su baime. Terapijos metu mažylio žaidimai labai svarbūs, nes gydytojas gali pažinti asmenybę, sužinoti, kuo vaikas domisi, atitraukti dėmesį nuo baimės.

Vaikams labai padeda, kai jiems pasiūloma savo baimes nupiešti. Baigus reikia pagirti už drąsą ir sugebėjimą, o nagrinėjant kūrinį, galima kartu pasijuokti iš pavaizduotos baidyklės ar net įžvelgti joje ką nors gražaus (juokingos ausys, gražios akys ir t. t.).

Vėliau paprašykite, kad vaikas greta baimės piešinyje pavaizduotų save. Dar vėliau - kaip tą baimę nugali. Svarbu neskubinti, nes kuo stipresnis mažylį kankinantis jausmas, tuo dažniau jis atsisakys piešti ir sakys, jog jam "neįdomu, nepatinka". Tad tik po kurio laiko, kai jūsų atžala ims pasitikėti savimi, vėl galite pamėginti grįžti prie piešinių.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1174)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (170)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (34)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų (6)

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (14)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (47)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (8)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (564)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (4)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...

Prienų „Golden State Warriors“: LaVaras nori itin greito „Vytauto“ žaidimo ir LKL (29)

„Žaidžiame kaip „Golden State Warriors“, gynybą pamiršę, bet laimi tie, kurie įmeta...