aA
Sakoma, jog visas žaizdas išgydo laikas. Tačiau kartais nesuvokiama jėga žmones verčia jas aitrinti, neleisti joms surandėti. Blogiausia, kai ant likusių nuoskaudų iešmo pamaunami niekuo dėti vaikai. Kalbamės su psichoterapeute Jolanta Daiva Baliūniene.
Vaikas skambina, pagalba
Vaikas skambina, pagalba
© Corbis/Scanpix
Pradėkime nuo trafaretinio pavyzdžio. Tėvai išsiskyrė, vaikas gyvena su mama ir - natūralu - ilgisi tėvo. Mama neprieštarauja jų susitikimams, ir viskas būtų gerai, jei tėvas neniekintų vaiko motinos jam girdint ir nelietų ant jo savo pagiežos. Žinau atvejį, kai berniukui po tradicinės savaitgalio viešnagės pas tėvą prasidėjo tikai.

Turbūt jūs kalbate apie tėvą neurotinę asmenybę, iškreiptai formuojančią santykius. Brandus žmogus taip nesielgia. Jis išsako nemalonius žodžius tam, kuriam jie skirti, o ne kankina vaikus.

Vaikas instinktyviai norėtų, kad visa šeima būtų kartu. Mažas vaikas dėl tėvų skyrybų jaučia kaltę, jam atrodo, kad tėvai išsiskyrė per jį. Panašiai jaučiasi ir paauglys. Jis dalijasi tėvų santykių naštą ir kenčia.

Jeigu išsiskyrusi moteris neleis vaikams susitikti su tėvu, jai bus priekaištaujama, kad ji atima iš jų tėvą. Kaip elgtis, kai matai, kad tie susitikimai žaloja vaikui psichiką?

Manau, jog kiekviena motina turi saugoti savo vaiką. Jeigu po viešnagės pas tėvą vaiką ištinka tikai, isterija, jis vemia ir panašiai, manau, šiuos susitikimus reikia nutraukti. Suaugę žmonės turi nuspręsti, ką toliau daryti. Šiuo atveju tėvas turi ieškoti pagalbos, lankytis pas psichoterapeutą.

Kodėl vyrui taip sudėtinga bendrauti su savo vaikais, kai jie gyvena pas motiną - buvusią žmoną?

Jis patiria išsiskyrimo skausmą. Kiekvieną kartą, kai susitinka, jis vėl tą gėlą išgyvena. Jis išgyvena gėdą ir kaltę. Natūralu, kad palaipsniui jis naikina santykius, sukeliančius jam skausmą. Tai yra neurotinis gynybos mechanizmas: kiekvienas žmogus vengia skausmo.

Kaip tas "santykių naikinimas" veikia vaiką?

Tėvas vengia pasimatymų iš tiesų nesuvokdamas, kaip skriaudžia savo atžalą. Vaiką tai nepaprastai traumuoja, jame kaupiasi pyktis. Vieni vaikai tą agresiją išlieja (kankina katinus, laužo žaislus, muša kitus vaikus...), kiti užgniaužia savyje.

Jei vaikas tyli, jis dažniausiai kenčia nuo psichosomatinių ligų. Jos jau tarsi suprogramuotos: ar hipertoninė liga, ar reumatoidinis artritas, ar skrandžio sutrikimai, opaligės... Tėvas apie tai nemąsto, jis net nežino, kad taip gali būti.

Motinos supykusios išrėžia vaikui: "Tu toks, kaip tavo tėvas!". Ar tai reiškia baimę, kad vaikas išaugs toks pat?

Motina perkelia savo nuoskaudą vaikui. Tai tas pats gynybos mechanizmas, kai savo jausmus primetame silpniausiam. Kai bijome išrėžti tiesą viršininkui, tai spiriame šuniui. Taip ir vaikas: jis tampa žaibolaidžiu.

Suaugę žmonės, subrendusios asmenybės, turėtų atpažinti savo jausmus ir išsakyti juos tam, kuriam jie skirti.

Vaikas, gyvenantis su mama, apsivogė. Tėvas, tai sužinojęs, pirmiausiai paskambino buvusiai žmonai ir ją aprėkė: "Štai kaip tu jį auklėji!" Jis išsakė savo jausmus tam, kam jie skirti...

Tai primityvus kerštas. Kalbame apie kadais nepabaigtus santykius. Iš tikrųjų tam tėvui vaikas penktoje vietoje. Jis pasinaudojo proga išlieti pagiežą. Išsiskyrusiems žmonėms reikia vieną kartą ir visiems laikams išsiaiškinti savo santykius, išsikasti tai, kas viduje, ir nebekankinti nei savęs, nei buvusio partnerio, nei vaiko. Tada atsiras vietos vaikui, normaliam giminystės, kraujo ryšiui. O dažniausiai tam nepaliekama vietos: yra tik didžiulis egoizmas, mano jausmai. "Tai aš esu nukentėjęs!"

Nusimesti atsakomybę, primesti ją kitam žmogui - tai silpno, neatsakingo savimylos savybė, ką čia ir pridursi.

Ką gi daryti? Laukti, kol tėvas subręs?..

Jis nesubręs tol, kol nesupras savo elgesio šaknų. Mąstyseną gali pakeisti krizė, koks sukrečiantis įvykis. Senatvėje, kai lieka vienišas, žmogus ima ieškoti savo vaikų, kuriuos išmėtė gyvenime. Prieš susitikimą su Dievu - atgaila. Bet vaikui sunku priimti tėvą, kuris kažkada jį atstūmė, su kuriuo nebuvo artumo, bendravimo...

Ar mama turėtų pritarti dvylikamečio norui susitikti su tėvu, kurio jis net nepažįsta, nes pastarasis niekada juo nesidomėjo?

Dvylikos metų žmogus yra pakankamai brandus, kad priimtų tokį sprendimą. Tegu įvyksta tas susitikimas. Gal santykiai užsimegs?

O jeigu tėvas ir vėl atstums?..

Aišku, bus nusivylimo ašarų. Bet vieną kartą tos fantazijos, to žmogaus idealizavimas baigsis. Vaikas pats supras, kad jis nevertas ilgų apmąstymo valandų.

Ar tikrai mergaitės labiau kenčia, kai tėvas palieka šeimą?

Taip, joms gali atsirasti nevisavertiškumo kompleksas. Gerai, jei mergaitė turės patėvį, kuris ją mylės ir skatins jos moterišką orumą. Tuomet ji galės sukurti sėkmingą santuoką, ji nesijaus amžinai kalta prieš vyrą, neverta jo meilės. Ta, kuri auga be tėvo arba yra nuolat jo žeminama, užaugs nelaiminga moteris, nes ji savęs kaip moters nepažins ir nevertins. Kai kurios iš jų tampa perfekcionistėmis, nori būti tobulos, bando save sukurti ir lieka nusivylusios. Jos nežlunga, bet gyvenimas nesiklosto toks šiltas ir saugus, kokio norėtų. Jos lieka vienišos.

Kaip suaugusiems žmonėms garbingai susitarti, kad negriautų gyvenimo vaikams?

Neturi suaugusieji laiko! Darbai, įtampa, statybos, butų pirkimai, konkurencija... Svarbiausiems, prasmingiausiems dalykams žemėje laiko nelieka.

Na, reikia pasakyti, kad, be jokios abejonės, esama vyrų, kurie po skyrybų noriai rūpinasi savo vaikais. Kartais moterys net nelabai tuo būna patenkintos...

Tai suprantama, motina tuos vaikelius ir įsčiose nešiojo, ir krūtimi maitino, glaudė, ir tas ryšys bei meilė yra gilesnė. Kartais moterys nenori dalytis su vyru savo turtu, jos bijo, kad vaikui kas nors gali atsitikti, kad vyro rankos negrabios, kad kepurytės neuždės, nosytės nenuvalys... Protingos moterys tuo džiaugsmu dalijasi. Ir išlošia.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po reto įžūlumo medžioklės Vilniaus rajone – išskirtinė malonė girtam šauliui (304)

Per išgertuves nusprendęs pamedžioti Vilniaus rajono gyventojas išsitraukė namuose slėptą...

Pavojingiausi mikrorajonai Vilniuje: mažos būsto kainos suvilioja tik drąsiausius (169)

Rinkdamiesi būstą, naujakuriai sudaro visą reikalavimų sąrašą: patraukli kaina, kokybiškas...

Ekspertas: Putinas ieškojo atpirkimo ožio – rado Medvedevą (93)

Kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas praėjusią savaitę pranešė apie radikalų Rusijos...

Gydytojas Morozovas ragina nejuokauti: masiškai daromos sveikatą ir pinigus kainuojančios klaidos (100)

„Aš be antibiotikų nuo gripo nepasveikstu“ – jei dar neprasidėjo, tai tuojau prasidės...

Lenkijos premjeras atšaukė privatų vizitą į Lietuvą (93)

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis atšaukė penktadienį planuotą privatų vizitą į...

Paskelbti NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynių starto penketai, Sabonis pakilo dar labiau (42)

Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį NBA paskelbė šių metų „Visų žvaigždžių“...

Rusas vežė 13 tūkst. eurų vertės cigarečių kontrabandą, o Lietuvoje neteko ir autovežio, ir šešių juo vežtų automobilių už 215 tūkst. eurų sulaikytų automobilių vertė – 215 tūkst. eurų (4)

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai antradienį (sausio 21 d.) Vilkaviškio rajone...

Po beprecedenčių priemonių 11 mln. gyventojų Kinijos miestas tapo vaiduokliu susisiekimas ribojamas jau devyniuose miestuose (44)

Kinija penktadienį izoliavo milijonus žmonių, gyvenančių netoli naujo koronaviruso protrūkio...

Neįtikėtina istorija: 3,2 promilės pripūtęs vyras tikino keturračio nevairavęs, o bėgęs paskui vagį (35)

Ką daryti, kai už vairavimą esant sunkiam girtumo laipsniui neišvengiamai gresia solidi...

The Economist

Nugaros skausmas – rimta ir prastai sprendžiama pasaulinė problema (4)

Kodėl geresni metodai padėti kenčiantiems plinta taip lėtai?