aA
Kaip akylai tėvai besaugotų, bekontroliuotų savo vaikus, ateina laikas, kai reikia juos paleisti iš savo akiračio: jie išvyksta į stovyklas, ekskursijas, iškylas. Aišku, ten jie bus pedagogų priežiūroje. Tačiau tėvams, o ir patiems vaikams tai kelia nerimą.

Vaikai, pajūris, žaidimas, atostogos
© Corbis/Scanpix
Svarbu, kad tėvai pasirūpintų, kad vaikai vasarą pailsėtų. Medikai, psichologai tėvų paklausti, kaip tinkamiau organizuoti vaiko vasaros poilsį, be standartinių sveikatą sąlygojančių patarimų, dar daug ką turės pridurti išklausinėję, kokio charakterio yra vaikas. Labai svarbu į tai atsižvelgti.

Atostogos be tėvų

Tėvai būgštauja, ar vaikas sugebės būti savarankiškas, su kuo susidraugaus, ar nebus skriaudžiamas, nesusirgs. Dirbdama pedagoginį darbą, stovyklaudama su vaikais, įsitikinau, jog tai “standartiniai” tėvų rūpesčiai. Dar prisideda ir “ypatingi”, tėvų nuomone, svarbūs individualiai jų vaikui. Žinoma, apie individualius vaiko įpročius, polinkius bei charakterį su vaikais vykstantiems pedagogams labai svarbu žinoti, tačiau praktika dažnai parodo, jog tas vaiko išskirtinumas reiškiasi tik šeimoje, o vaikų kolektyve, kur suaugusieji neturi galimybių labiau globoti vieną ar kitą vaiką, tas “išskirtinumas” dažnai savaime pradingsta.

Pirmą kartą susiruošęs atostogauti vaikas turi ir savų rūpesčių: ar jis ras draugų naujame kolektyve, ar jis sugebės tinkamai pasinaudoti tėvų duotais pinigais, ar nepames savo daiktų, kuriuos saugoti, tvarkingai laikyti namuose, deja, dar daugelis neišmoksta. Lengviau tą išsiskyrimą išgyvena komunikabilūs, mėgstą kolektyvą, bruzdesni vaikai. Tokioje aplinkoje jie net geriau atsipalaiduoja, pailsi, nes sukaupia daug džiugių įspūdžių, nuotykių.

Tačiau kokio charakterio vaikas bebūtų, tėvai visą laiką prie vaiko nepastovės. Neišvengiami pirmieji žingsniai į savarankiškumą. Bet tai nereiškia, jog vaikas toks taps be tėvų ir pedagogų patarimų.

Kuprinę - pats

Ne kartą yra tekę matyti, kaip vaikai, atvykę į stovyklą, nervingai perkratinėja kuprines, pretenzingai vardindami, kad jiems mama neįdėjo to ar ano daikto, o štai “tą įkrovė” visai bereikalingai (dažniausiai tai būna šiltas megztinis, be kurio vaiko mūsų klimato sąlygomis tikrai negalima išleisti).

Pedagogai tėvams patartų: kad vaikas, ruošdamasis tokiai savo pirmajai savarankiškai išvykai, pratintųsi pats būsimas reikmes apgalvoti; patarkime, bet leiskime savo kuprinę susikrauti pačiam. Svarbu, kad jis pasiimtų reikalingiausius daiktus, o jei ko trūks, kitą kartą savo mantą krausis atidžiau, nesiginčydamas. Be to, vaikui reikia paaiškinti, ką prireikus jis gali vietoje nusipirkti, nuraminti, jog nerimaujančių bendraamžių ten bus daug. Visiems reikės to savarankiškumo mokytis: stengtis susidraugauti, padėti blogai besijaučiančiam, netylėti susirgus, pranešti vadovams. O didesniam vaikui, žinant apie jo sveikatą, galima įdėti ir vaistų, kuriuos jis jau vartojęs.

Poilsis kaime

Kai vaikai maži, ne reta šeima iš miesto vasarą stengiasi išvykti pailsėti į kaimą. Prasiplėtusi veiksmų, žaidimų erdvė, kuri mieste ribodavosi butu ir kiemu, mažyliams paprastai labai patinka. Tačiau yra daug vaikų, kurie ir paūgėję mėgsta poilsį ramioje kaimo aplinkoje: labai gerai jaučiasi gamtoje, mėgsta stebėti jos pokyčius. Tėvai galėtų pasiūlyti vaikams tą gamtos grožį bei jos pokyčius fiksuoti: piešti, fotografuoti. Tokie atostogų užsiėmimai patrauks tik ramaus charakterio vaikus.

Judresni vaikai, daugiau besidomintys ūkio technika, linkę įsitraukti į žemės ūkio darbus. Teisingai elgiasi tie tėvai, kurie savo atžalas skatina. Tai naudinga ne tik vaiko organizmo fiziniam brendimui, bet ir jo dorovinio auklėjimo požiūriu. Jis turi padėti savo seneliams ar kitiems artimiesiems tvarkyti prižiūrėti, sodybą, padėti nuimti derlių.

Tačiau nereikia pamiršti, jog apie kiekvieną naują darbą vaikui reikia turėti būtiniausių žinių. Ypač darbo saugos. Maža ką mes apie savo atžalas galvojame. Svarbiausia, kad nepamirštume vieno: vaikas yra vaikas! Jei jo protelis būtų pakankamai subrendęs, tai gal ne mes jį, o jis mus sergėtų.

Drąsa ir rizika

Rūpestingi tėvai siekia, kad jų vaikas kuo greičiau išmoktų plaukti. Tai tikrai girtina, nes plaukimas ne tik stiprina organizmą, bet daugeliu atvejų net padeda išvengti žūties. Tačiau raminti atostogaujantiems tėvams save tuo, kad vaikas moka plaukti, - maža. Reikia patiems įsitikinti, koks yra vandens telkinys, kuriame vaikas maudosi: kur sekluma, giluma, kitokios pavojingos vietos. Žinoma, mažesniųjų iš viso be suaugusiųjų priežiūros negalima leisti prie vandens, kur esama gilių vietų.

Nelaimingų atsitikimų neretai pasitaiko, vaikams šokinėjant į vandenį nuo kokių nors paaukštinimų. Tai, be abejo, ugdo vaikų drąsą, pasitikėjimą savimi.

Tačiau suaugusiųjų patarimai, jog imtis bet kokių naujų veiksmų tam tinkamai nepasiruošus pavojinga, - tikrai vaikams praverstų.

Tai, kas svarbiausia

Tačiau tėvams norisi priminti, kad jų patarimai irgi būtų saikingi, neužgriūtų jį kaip lavina. Sakoma, jog vaikas iš tokių patarimų geriausiai įsimena... pirmąją ir paskutinę frazę.

Tad, norėdami, kad jo sąmonėje kas nors užsifiksuotų, tarp savo pamokymų darykime pauzes, akcentuokime tai, kas svarbiausia. Pagaliau, kad vaikui būtų drąsiau, pagalvokime tai, kas svarbiausia.

Pagaliau, kad vaikui būtų drąsiau, pagalvokime ir apie telefono ryšį. Jei įdėsite mobilųjį telefoną, perspėkite, kad be reikalo nesinaudotų, kaip ir taksofono kortele. Į užrašų knygutę įrašykite savo telefono numerius, nurodydami, kuriuo metu patogiausia skambinti. Be abejo, jūs pasirūpinsite užsirašyti ir vaikus lydinčių pedagogų telefonų numerius, gal dar ir vienų kitų tėvų, kartu išleidžiančių savo vaikus.

Netenka abejoti, jog pirmomis dienomis tų vaiko skambučių sulauksime dažniau, nes ne vienas paprastas reikalas vaikui taps problema.

Nepatartina kiekvienu atveju reiškiamu savo nerimu tas problemas dar labiau gilinti.

Vaikai turi išmokti pasikliauti tais, kurie yra šalia jo.

Nuo čia ir prasideda vaiko pirmieji žingsniai savarankiškumo link.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

DELFI reportažas iš gaisro iškankinto kaimo: primena Černobylį, nėra žmonių, žūsta gyvūnai (78)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Kauno klinikose nukentėjusios paauglės mama: gydytojas prašė apie tai niekam nepranešti, siūlė kompensaciją (329)

Penktadienį vakare per Lietuvą nuskriejo žinia, kad paauglei iš Jonavos Kauno klinikose į...

Kainos svetur: kiek už duoną ar bananus teks sumokėti Emyratuose (91)

Jungtiniuose Arabų Emyratuose tikrai ne visur vienodos kainos – Abu Dabis ar Dubajus jau...

Sekmadienį yra didelė tikimybė pagerinti Lietuvos orų rekordą

Šeštadienį mūsų laukia dar viena labai šilta ir graži diena. Naktį vietomis tvyrojęs rūkas...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Kodėl „valstiečiams“ nepavyko nukopijuoti Lenkijos valdančiųjų sėkmės? (7)

Jei kitą savaitę Seimo nariai nuspręstų išsilaisvinti nuo tarnystės Lietuvai ir paskelbtų...

Paliktos nuotakos byla atsidūrė teisme: tikruosius jaunikio motyvus išdavė draugui rašytos žinutės (149)

Nauja meile patikėjusiai, išsiskyrusiai ir vaiką auginusiai merginai teko skaudžiai nusivilti. Jai...

Sprendžiant dėl Britanijos ateities Londone minios „Brexit“ priešininkų renkasi į protestą (5)

Tūkstančiai „Brexit“ priešininkų šeštadienį renkasi Londono centre raginti Jungtinės...

Obuolių šaldymas žiemai: 5 patikrinti ir ypač paprasti būdai

Galbūt galvojate, kad neįmanoma bet kuriuo metų laiku išsivirti kompoto arba išsikepti pyrago su...

Net pats stipriausias imunitetas gali nepastebėti vėžio: onkoimunologas – apie priemones, kurios sumažina riziką sirgti (64)

Prasidėjus peršalimo ir gripo sezonui, vis daugiau girdime apie imuniteto stiprinimą. Vieni siūlo...

Išskirtinis interviu su „Vaikštančių numirėlių“ žvaigžde Normanu Reedusu - apie Darylo fenomeną ir filmavimų užkulisius

Pirmą kartą „ Vaikštančių numirėlių “ scenarijų perskaitęs Normanas Reedusas sako iškart...