aA
Šiais laikais vaikai vis daugiau laiko prakiurkso prie kompiuterio ar televizoriaus, ilgai sėdi ramstydami suolą mokykloje - vadinasi, kūprinasi, silpnėja jų nugaros raumenys, krypsta stuburas, ilgainiui gali atsirasti net neestetiška kupra. Nugaros skausmai pradeda kamuoti vis jaunesnius žmones.
Mergaitė
© Corbis/Scanpix
Stuburo iškrypimai neatsitaiso

Vaikų traumatologe Birutė Bernadišienė atkreipia dėmesį į tai, kad blogi laikysenos įpročiai jaunystėje dažniausiai lemia nugaros ir stuburo problemas vyresniame amžiuje. Tėvai turėtų labiau rūpintis atžalomis, kad senatvėje jų vaikams nereikėtų griebtis lazdelės. Mergaitėms stuburas pažeidžiamiausias būna brendimo laikotarpiu, o tiksliau - metus prieš ir po pirmųjų menstruacijų. Berniukams didesnis iškrypimų pavojus yra šiek tiek vėliau - apie 16-17 metus. „Lytinio brendimo metu tiek berniukams, tiek mergaitėms pastebimi ūmūs stuburo iškrypimai. Nesportuojant ir nesiimant jokių profilaktikos priemonių nedidelės nugaros problemos ateityje taps labai skaudžios", - įspėja vaikų traumatologė.

Gydytoja B.Bernadišienė teigia, kad dabar jaunuoliai labai neveiklūs, itin mažai sportuoja. „Menka fizinė veikla daro mūsų vaikus kupriais. Prie to dar prisideda ir netaisyklinga sėdėsena, netinkamos darbo ir poilsio sąlygos, nebuvimas gryname ore", - vardija gydytoja.

Atsargiai - nešioklės!

Laikysenos koregavimas negali duoti rezultatų per kelias dienas. Nuo pat kūdikystės reikia rūpintis vaiko stuburu. „Labiausiai netoleruotinos yra kūdikių nešioklės. Suprantama, kad mamai yra paprasčiau nešiotis mažylį prie krūtinės, bet vaiko stuburėliui tai pernelyg didelė apkrova. Kūdikio raumenų tonusai dar tokie silpni, kad jis lyg neprigijęs augalas suglemba toje nešioklėje", - sako gydytoja ir pataria mažylius taip nešioti tik tada, kai jie jau tvirtai sėdi.

Kai vaikas pats neprilaikomas jau sugeba sėdėti, galima naudoti ir vaikštynę, tik gydytoja pataria apauti batukais. Nereikėtų vaiko statyti ant kojyčių, kol jis pats neatsistoja. Tėvai, džiaugdamiesi stiprėjančiu savo kūdikiu, kelia jį, duodami įsikibti į pirštus. To daryti taip pat nereikėtų, geriau palaukti, kol vaikas sustiprės tiek, kad galės pats savo jėgomis atsistoti ir laikytis į atramą.

Patogu ir dieną ir naktį

Vaiko nugaros raumenys turi būti nuolat stiprinami. Tam, pasak B.Bernadišienės, geriausiai tinka kasdienė mankšta arba sporto pratimai. Jei nepasiseka vaiko sudominti sportu, būtų idealu prikalbinti jį plaukioti baseine, daugiau vaikščioti gryname ore, o ne kiurksoti prie kompiuterio. Reikėtų paisyti ir kai kurių taisyklingos sėdėsenos taisyklių: nugara ir dubuo turi būti visiškai priremti prie atkaltės, o pėdos prispaustos prie grindų. Kampas tarp kėdės atkaltės ir sėdimosios dalies turi būti 90-100 laipsnių.

Vaikas turi patogiai jaustis ne tik sėdėdamas prie stalo, bet ir miegodamas. Gydytoja sako, kad tinkamiausias tas čiužinys, kuris gana kietas, neįdubęs, o pagalvė ne per aukšta ir pakišta tik po galva, ne po pečiais. Svarbi ir miegojimo poza - raumenys labiausiai pailsi gulint išsitiesus ant nugaros arba ant pilvo.

Visos atsakomybės už vaiko laikyseną negalima suversti gydytojams. Tėvai patys turėtų stebėti savo atžalos nugarą. Geriausia proga - maudynės. Pažiūrėkite, ar vaiko mentys neatsikišusios kaip sparneliai. Jos turi būti simetriškos, pečiai neperkrypę. Anot traumatologės, pastebėjus bent menkiausią iškrypimo požymį reikia kreiptis į gydytoją ir bendromis jėgomis koreguoti laikyseną, kol ji netapo nepataisoma.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nausėda: tokio biudžeto pasirašyti negalėsiu Papildyta 12:21 val. (137)

Prezidentas Gitanas Nausėda kritikuoja politikų apetitus leisti lėšas ir fantazijos stoką,...

Perdirbėjų pagalbos šauksmas: gelbėkite mus nuo „Lidl“ (393)

Trys Lietuvos grūdų, mėsos ir paukštienos gamintojus ir perdirbėjus vienijančios asociacijos...

Pas Kaune sučiuptą narkobaroną rasta pusė milijono eurų ir keturi ginklai vilkike – 320 kg ekstazio (25)

Sekmadienį, lapkričio 17 d., Lietuvoje bei Latvijoje vyko Europolo koordinuota tarptautinė...

Estijos ministro žodžiai sukėlė skandalą: Baltijos šalys rengia planą B opozicija reikalauja ministrą atleisti (95)

Suomijos kraštutinių dešiniųjų euroskeptiškos Konservatorių liaudies partijos (EKRE) lyderis...

Nerandant bendro sutarimo, ministerija svarsto iš viso atsisakyti tėvadienių siūlo naujus laisvadienius – ne tik vaikų priežiūrai (203)

Vieną vaiką auginanti Indra jau po Naujųjų metų žada grįžti į darbą. Pagal dabar galiojantį...

Kavinėje stoties rajone pasijautė lyg restorane: nebegali sulaikyti džiaugsmo (20)

Leiskite jums papasakoti apie dar vieną „Pietų pertrauka“ idėją, kurią praėjusią savaitę...

Paskelbta, kurie septyni automobilių modeliai šiemet pripažinti pačiais geriausiais (44)

„Lietuvos metų automobilio 2020“ rinkimai pasiekė aukščiausią pavarą. Trečiadienį...

Panevėžyje – gydytojų specialistų trūkumas: jei būtų ką, į darbą priimtų tą pačią dieną (6)

Nors alergijos, kamuojančios tiek kūdikius, tiek suaugusiuosius, yra viena dažniausių ligų,...

Egidijui Dragūnui gresia nauji nemalonumai: vaiko teisių apsaugos tarnyba tirs Selo bendravimą su vaiku (96)

Egidijus Dragūnas, panašu, turi dar daugiau nemalonumų. Socialiniuose tinkluose pasirodžius...

Boso valanda su Jovaišu. Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius

Laidoje „ Boso valanda su Jovaišu “ – Saulius Jurkevičius , Vilniaus licėjaus direktorius....