aA
Namuose be suaugusiųjų priežiūros likę mokyklinukai gali tapti didele grėsme ne tik patiems vaikams, bet ir vienas atžalas namie paliekantiems tėvams.
Mergaitė
© Shutterstock

Draudikai atkreipia dėmesį, kad rudenį, prasidėjus mokslo metams, pasitaiko daugiausia atvejų, kai būdami vieni vaikai sugadina gyvenamose patalpose esantį turtą, pro duris įsileidžia nepažįstamuosius ar net nukenčia patys, rašoma pranešime spaudai.

Būtina išmokyti priimti sprendimus

Ekspertai pataria, kad planuodami palikti vaiką vieną namuose tėvai turėtų iš anksto jį paruošti neįprastoms situacijoms. „Reikėtų apsvarstyti arba netgi sužaisti potencialiai pavojingas situacijas, kuriose būtina veikti žaibiškai: išmokyti, ką ir kam reikia pranešti, jei namuose atsitiko kas nors netikėta ir pats vaikas nėra pajėgus su tuo susidoroti. Nepasiruošusį, persigandusį vaiką apima baimė, panika, kyla didžiulis nerimas, dėl to jis elgiasi neprognozuojamai ir vietoje to, kad gelbėtųsi ir galbūt gelbėtų kitus, gali padaryti žalos ne tik sau, bet ir aplinkiniams“, – kalbėjo draudimo bendrovės „Gjensidige“ Asmens žalų skyriaus vadovė Giedrė Krasauskienė.

Jos teigimu, tėvai turėtų išmokyti vaikus savarankiškai mąstyti ir priimti sprendimus, pasirūpinti, kad jie gebėtų veikti nenumatytomis aplinkybėmis. „Vaikams reikėtų dalykiškai papasakoti apie įvairias realias gyvenimo situacijas, tik nederėtų jų įbauginti. Po situacijų aptarimo ne tik vaikas, bet ir tėvai, jausis labiau užtikrinti, kai ištiks atitinkamas momentas ir kai mokyklinio amžiaus vaiką teks palikti vieną namuose“, – sakė asmens žalų ekspertė.

Svarbiausia – rodyti pavyzdį

Pasak G. Krasauskienės, reikėtų įvertinti tai, kad iki septynerių metų vaikams būdinga mėgdžioti suaugusiųjų elgesį. „Vaikas laikosi tvarkos namuose, tam tikro elgesio modelio, kalbėjimo stiliaus, disciplinos, reiškia pagarbą ir mandagumą. Tai formuoja vaiko pasitikėjimą savimi ir jo savijautą. Šios aplinkybės tampa pagrindu jo besiformuojančiam atsakomybės jausmui, ir tai yra būtina, kad mes, tėvai, vėliau galėtume pasitikėti savo vaiku, kai jis išeis iš mūsų kontrolės zonos“, – tvirtino specialistė.

Jos teigimu, svarbu atsiminti, kad vaikai, kol jiems sukanka devyneri, mokosi žaisdami, todėl žaidimo metu galima pasitelkti gyvenimiškus scenarijus apie elgseną namuose, pavyzdžiui, panaudojant lėles arba kokias nors kitas papildomas priemones ir kviečiant vaiką žaidimo metu būti „mama arba tėčiu“. „Tai padės mums patiems jaustis labiau užtikrintai, nes juk žaidimo metu pamatysime vaiko reakciją ir elgseną atitinkamomis aplinkybėmis“, – teigė G. Krasauskienė.

Turi žinoti, kur skambinti

Paliekant vaiką vieną namuose svarbu įvertinti saugumo gyvenamoje erdvėje rizikas ir laiku užkirsti joms kelią – pradedant gaisro, vagystės rizika ir baigiant nelaimingo atsitikimo pavojumi. „Rizikos atveju vaikas nereaguos taip racionaliai, kaip suaugęs žmogus, todėl laiku užkirsti kelią rizikai ypač svarbu. Vadinasi, privalu įvertinti savo namų būklę, pirmiausia – elektros tinklų ir prietaisų saugumą, apsaugą nuo vagysčių, gaisro, užtvindymo ir kitų rizikų, o taip pat – vaikų pasirengimą veikti kritinėmis aplinkybėmis: kada reikia skambinti tėvams, o kada – pagalbos telefono numeriu 112“, – aiškino „Gjensidige“ atstovė.

Vaikams daugeliu atvejų yra pasiekiamos įvairios komunikacijos technologijos, įskaitant telefonus. Daugeliui yra prieinami jų tėvų telefono numeriai, tačiau svarbu išmokyti vaikus atsiminti būtinus telefonus – tėvų, senelių ar kitų artimų žmonių, kad vaikai bet kuriuo momentu galėtų su jais susisiekti. Be to, paaiškinkite vaikams, kuomet reikia skambinti policijai, ugniagesiams, greitosios pagalbos ar saugos tarnyboms.

Skambutis į duris neturi sugluminti

Kiekvienam vaikui yra sakoma, kad negalima kalbėtis su nepažįstamaisiais gatvėje. O ką daryti, jei svetimas žmogus skambina į duris, o tėvų nėra namuose? „Reikėtų atsiminti, kad nevalia atverti durų ir pirmiausia būtina pažiūrėti pro akutę bei sužinoti, kas stovi už jų. Jeigu tėvai yra įsitikinę, kad jiems nesant namuose negali ateiti kas nors iš šeimos rato, tada susitarkite su vaiku, kad jis ignoruotų durų skambučius. Tuo atveju, jeigu vaikui tenka pačiam tėvus įleisti į būstą, susitarkite, kad būdamas prie durų paskambinsite telefonu, jog vaikai galėtų būti tikri dėl to, kas yra už durų. Būtinai paaiškinkite, kodėl vaikai turėtų taip elgtis ir kokios galėtų būti pasekmės“, – dėstė specialistė.

Tėvai visada turėtų stengtis sukurti kuo saugesnę aplinką. Svarbu kalbėtis, rodyti teigiamus pavyzdžius ir aiškinti, kokių įvykių pasitaiko gyvenime. Tėvai privalo pasirūpinti, kad vaikams nebūtų pasiekiami įvairūs pavojingi daiktai, skysčiai, reikia išmokyti vaiką teisingai elgtis su elektros prietaisais ir neleisti žaisti su ugnimi, net jei tai yra paprasta žvakė. Jeigu tokia tikimybė yra, susitarkite su patikimais kaimynais, kad jie kartais, kai esate ne namuose, atsargiai stebėtų arba iškilus būtinybei padėtų vaikams.

Vaikai nuolat mokosi ir pažįsta pasaulį, todėl tėvai turėtų pasirūpinti, kad atžalos mokėtų elgtis netikėtose situacijose ir mokėtų sumažinti nelaimingų atsitikimų riziką.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ramanausko-Vanago brolis Albinas: kai mane paleido, iškart supratau, kodėl (353)

Ilgi metai miškuose, tamsiuose, šaltuose ir ankštuose bunkeriuose, sveiku protu nesuvokiami...

Pagrindinių mokesčių trūkumas siunčia rimtą signalą apie Lietuvos ekonomiką (207)

Finansų ministerija skelbia, kad per devynis šių metų mėnesius valstybės ir savivaldybių...

Šimonytė skelbia savo rinkimų programą: apeliuoja į valstybe nusivylusius žmones (281)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) pirminiuose prezidento...

Sabonį pažeminti bandęs O‘Nealas apsikvailino tiesioginiame eteryje (16)

Į kuriozišką situaciją tiesioginiame JAV nacionalinio transliuotojo TNT eteryje pateko vienas...

Naujausi reitingai: tarp didžiausių konkurentų – ryškus poslinkis (181)

Su valdančiaisiais karo sąlygomis gyvenantys konservatoriai reitingų lentelėje didina atotrūkį...

Venckienės sūnus: mama Lietuvą apskundė Jungtinėms Tautoms (117)

Neringa Venckienė pateikė skundą dėl Lietuvos veiksmų Jungtinių Tautų Žmogaus teisių...

Kaip atrodo „Tesla“ variklis ir pavarų sistema, kai elektromobilis nuvažiuoja 1,5 mln. kilometrų (8)

Įprasta, kad žvalgydamiesi naudoto automobilio, ridai kreipiame itin didelį dėmesį. Tačiau „...

Tikroji Lietuvos širdis: pasidairykite, kaip atrodo unikali vieta, kur įžengti draudžiama (15)

Labanoro regioninio parko ekologė ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos gamtosaugos...

Galingą LeBrono debiutą „Lakers“ klube apkartino karjeros rungtynes sužaidęs Stauskas (5)

NBA reguliariojo sezono pradžia nesėkmingai susiklostė šią vasarą gerokai atsinaujinusiam Los...

Pilvo riebalai – pavojus sveikatai: 7 būdai, kaip jų atsikratyti (38)

Esama net keleto priežasčių, kodėl pilvo srityje kaupiasi riebalai. Visų pirma, verta paminėti...