aA
Tėvai, savo mažyliams savaitgaliais leidžiantys žiūrėti televizorių daugiau kaip dvi valandas per dieną, didina riziką, kad jų užaugusios atžalos turės antsvorį.
Televizija, televizorius
© Corbis/Scanpix
Ištyrus 11 tūkstančių vaikų, paaiškėjo, kad augant nutukimo rizika didėja 7 proc. kiekvieną papildomą valandą, kurią penkiametis vaikas praleidžia prie televizoriaus poilsio dienomis. Tyrimo autoriai priėjo prie išvados, kad televizorius poilsio dienomis daro didelį poveikį, kadangi pakeičia žaidimus gryname ore ir kitus fizinius pratimus, taip pat turi įtakos formuojant sėdimą gyvenimo būdą, kuris išliks ateityje. Neigiamų pasekmių atsiras tuomet, jei televizijos laidos savaitgaliais atims dvi ir daugiau valandų.

„Pastebimas glaudus ryšys tarp televizoriaus ir nutukimo rizikos“, – pastebi Londono Midlsekso ligoninės pediatrijos skyriaus specialistas Raselas Vaineris. Jo tyrimų rezultatai spausdinami paskutiniame leidinio „The Journal of Pediatrics“ numeryje. – Tėvai privalo nuveikti dėl savo vaikų daug daugiau, kadangi turime pakankamai įrodymų, kad ikimokyklinio amžiaus vaikus galima išmokyti atsisakyti televizoriaus“.

Tyrime dalyvavo daugiau kaip 11 tūkstančių žmonių, kurie buvo stebimi 30 metų nuo gimimo. Tuo metu, kai dauguma 5-mečių vaikų žiūrėjo televizorių mažiau nei 2 valandas per dieną, kai kurie iš jų sėdėjo prie jo po keturias ir daugiau valandų per dieną, ir būtent šios kategorijos vaikai išaugę turėjo antsvorį. Visi stebimi vaikai gimė 1970 metų balandį ir augo, kai tebuvo vos trys televizijos kanalai. Reklama buvo transliuojama tik per ITV kanalą, o greitojo maitinimo pramonė tik pradėjo vystytis. Anot tyrimo autorių, tai leidžia spėti, kad pagrindinė problema yra televizorius, o ne „fast-food“ reklamos įtaka.

Iš tų, kurie dalyvavo tyrime, 11 proc. būdami 30-ies jau buvo nutukę. Tyrėjai nustatė, kad nutukimo rizikos nedidino nei valandų, praleistų prie televizoriaus po 18 val., skaičius, nei programų tipas.

Daugelis suaugusiųjų, turinčių antsvorį, pagrindine savo svorio priežastimi įvardija vaikystėje įsavintas elgesio schemas. 30-metė Chizerė, gavusi apdovanojimą už ypač gerus rezultatus lieknėjant, prisipažino, jog buvo įpratusi vakarais po tris keturias valandas žiūrėti TV ir valgyti bulvių traškučius bei šokoladą. Dabar ji pasirengusi neleisti, kad jos vaikai formuotų tokius pat įpročius.

„Nuo 8-erių metų buvau storuliukė. Grįžusi namo iš mokyklos, nuo 16 iki 19 valandos žiūrėdavau televizorių. Taip mes leisdavome savo laisvalaikį. Prieš dvejus metus nusprendžiau, kad laikas viską pakeisti. Pradėjau daryti pratimus, ir dabar beveik atsisakiau televizoriaus“, – pasakoja 46-erių metų Džoana.

Paaiškėjus ryšiui tarp fizinio aktyvumo stokos, televizoriaus ir nutukimo, daugelis tėvų, priklausančių vidurinei klasei, uždraudė savo vaikams žiūrėti „dėžę“ arba bent jau apribojo laiką prie jo. Prieš kelias savaites šimtai žmonių prisijungė prie Liverpulyje vykusio protesto prieš programą, kurią žiniasklaida siūlo vaikams, mitingo. Tai buvo paskutinė iš lobistinės organizacijos „Mediamarch“, kuri susirūpinusi televizijos įtaka vaikų gyvenime, organizuotų demonstracijų serijos. Ne per seniausiai pop-žvaigždė Madona pareiškė, kad neleidžia savo vaikams žiūrėti televizoriaus ir tik retkarčiais įjungia vaizdo grotuvą. „Televizija – tai nuodai“, – pareiškė dainininkė.

Nutukimo ekspertai teigia, kad mokyklose ir vaikų darželiuose televizija naudojama kaip nebrangus vaikų užimtumo būdas. „Kai kurios įstaigos įjungia televizorius, kai lyja ir vaikai negali žaisti lauke, arba paprasčiausiai dėl to, kad vaikai netriukšmautų, – sako „International Obesity TaskForce“ organizacijos patarėjas Timas Lobšteinas. – Kartu jie leidžia tėvams suprasti, kad vaikams galima ilgai žiūrėti televizorių“.

Tiesa, vyrauja nuomonė, kad suaugusiųjų nutukimas – rimta problema. Lidso universiteto fiziologijos ir sveikatos apsaugos profesorius Polas Geitlis, tapęs vaikų lieknėjimo stovyklos pionieriumi, sako: „Taip, kai kurie vaikai kasdien žiūri televizorių po keturias penkias valandas, tačiau reikia atkreipti dėmesį ir į tai, ką jie veikia likusiu laiku“.

„Televizija – tai nuodai“, – teigia garsi dainininkė Madona.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po valstiečių bandymo atsiimti parašus pareiškimą dėl Pranckiečio puolė pasirašinėt opozicija (139)

DELFI šaltinių teigimu, planas šiandien balsuoti dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio gerokai...

Nuotraukose iš prabangių vestuvių galutinai demaskuotas Skripalių nuodytojas (73)

Nuotakos tėvas, vesdamas dukrą prie altoriaus, išdidžiai šypsojosi. Šios vestuvės vyko 2017...

Naujas Kauno valdžios žingsnis – apmokestinti „svetimų“ vaikų tėvus (88)

Nors Vyriausybės atstovas Kauno bei Marijampolės apskritims Andrius Cechanavičius antradienį Kauno...

„Newsweek“: JAV Rusijai perleido šiaurinį Sirijos miestą (32)

Jungtinės Valstijos Rusijai „perleido“ šiaurinį Sirijos Manbidžo miestą, skelbia...

Ažiotažą sukėlusios „Zero Live Show" reklamos kūrėjai išgirdo teismo nuosprendį (49)

Antradienį Šalčininkų teisme ir vėl atversta skandalu bei nemalonumais su teisėsauga...

Įvertino Nausėdos pradžią: daug teisingų žingsnių ir daug neatsakytų klausimų (20)

Šią savaitę sueina lygiai šimtas dienų, kai Gitanas Nausėda užėmė prezidento pareigas....

Nusprendė: dėl Pranckiečio bus balsuojama dar šį vakarą nuolat pildoma (290)

53 parlamentarų pasirašytą pareiškimą dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atšaukimo...

Natūralios kosmetikos kūrėja – apie „nekaltą“ ingredientą, dėl kurio sensite greičiau (1)

Rasveratrolis, skvalenas, filagrinas, kolagenas, vetiverija, simondsija – tai tik dalis...

Karbauskis bankams išsiuntė laišką: ar „grasinimas“ kelti palūkanas buvo suderintas? (122)

Į valdžios planus apmokestinti komercinių bankų aktyvus sureagavus Lietuvos banko asociacijos...

Buvę Profsąjungų rūmai Vilniuje intensyviai griaunami: jau neliko didelės pastato dalies (62)

Praėjusią savaitę prasidėję buvusių Profsąjungų rūmų griovimo darbai įsibėgėja. Iš...