Vaikai yra šeimos nariai, tad nereikėtų riboti jų dalyvavimo giminei ir bendruomenei svarbiuose įvykiuose. Jei tik mažasis pareiškė norą dalyvauti artimo žmogaus laidotuvėse, derėtų jam suteikti tokią galimybę. Tačiau prieš apeigas reikėtų paaiškinti atliekamų ritualų reikšmę, o jų metu apsupti vaiką neįkyria globa ir rūpesčiu.
Liūdesys, vaikas, mergaitė
© Corbis/Scanpix
Mažieji taip pat turi teisę į jausmus ir gedėjimą. Jų nereikėtų izoliuoti nuo sunkiai sergančių šeimos narių, nes paprastai šis bendravimas džiugina ir stiprina tiek mažuosius, tiek ligonius.

Vaikystėje įgyta patirtis padeda brandą pasiekusiai asmenybei gyvenimo baigtinumo perspektyvoje atrasti savo egzistencijos prasmę.

Vengiama kalbėti

Nors su mirtimi susiję klausimai jau seniai tapo mokslinių tyrinėjimų objektu, tačiau mūsų visuomenėje šia tema vis dar vengiama viešai kalbėti. Psichologiniu požiūriu toks neigimas iš dalies atlieka teigiamą funkciją ir leidžia tiek individui, tiek bendruomenei išvengti nuolatinio streso. Kita vertus, neišvengiamos gyvenimo pabaigos akivaizdoje šis „aklumas“ staiga atsisuka prieš patį asmenį ir priverčia jį išgyventi intensyvius nerimo, baimės, nesaugumo bei beprasmybės jausmus.

Vienas iš masinio mirties neigimo pavyzdžių yra Vakarų kultūroje itin paplitęs jaunystės kultas. Prilygindami jaunų žmonių išvaizdą ir elgseną menamam idealui, mes linkę nuvertinti tuos, kurie žengia link savo gyvenimo saulėlydžio.

Individo santykį su mirties tema koreguoja ir su laikmečiu besikeičiančios tradicijos bei papročiai. Praėjusio šimtmečio pradžioje bendruomeninio gyvenimo normos gana aiškiai reglamentavo tokius svarbius klausimus kaip atsisveikinimas su mirštančiuoju, velionio pagerbimas ar gedėjimas. Šiandien greta lietuviškų Vėlinių vis plačiau švenčiama iš užjūrio atkeliavusi Helovyno šventė, o dažnos laidotuvės patikimos vakarietiškų madų nevengiantiems ritualinių paslaugų atstovams.

Nuasmeninta mirtis

Mūsų kultūroje gyvenimo pabaigos klausimas neretai yra neatpažįstamai iškreipiamas. Žiniasklaida dažnai mėgaujasi smurtinių mirčių aprašymu, tad šiuo atveju nagrinėjamas reiškinys netenka natūralumo ir sukelia tik baimės bei grėsmės jausmus. Iš televizorių ekranų gausiai besiliejantis smurtas sukuria dar vieną – mirties nerealumo mitą. Tūkstančius kartų stebėję virtualią išgalvotų herojų egzistencijos baigtį, kai kurie žmonės sutrinka susidūrę su realiu juos tiesiogiai palietusios mirties faktu.

Šiais laikais savo gyvenimo dienas baigiantys asmenys gydymo tikslais paprastai yra izoliuojami nuo jiems įprastos aplinkos ir platesnio artimųjų rato. Įsivyravus tokiai praktikai netrukus pasigirdo jai prieštaraujančių balsų, perspėjančių apie nepagrįstai nuasmenintą mirtį. Iš tiesų, žūtbūtinėje kovoje už ligonio gyvybę dažnai pamirštama, kad artėjančiai gyvenimo pabaigai reikia tinkamai pasiruošti tiek pačiam asmeniui, tiek jo aplinkos žmonėms.

Tyrėjų užfiksuoti pokalbiai su mirtinomis ligomis sergančiais pacientais liudija, kad net beviltiškiausioje situacijoje jie trokšta išsaugoti orumą, maksimaliai įmanomą savarankiškumą bei galimybę pasirinkti. Ne mažiau svarbūs yra santykiai su artimiausiais žmonėmis, o nuoširdus bendravimas su aplinkiniais reikalingas ne tik sunkiam ligoniui, bet ir jį lankantiems asmenims.

Vaiko suvokimas

Vaikas kiek kitaip suvokia mirtį nei suaugęs žmogus. Šis supratimas paprastai priklauso nuo mažųjų amžiaus, patirties ir kultūrinės aplinkos.

Žymus vaikų raidos tyrinėtojas J.Piagetas suvokimo skirtumus buvo linkęs aiškinti besiformuojančio mąstymo ypatumais. Pagal jį daugelis vaikų iki šešerių metų dar nesupranta, kad mirtis yra universali, neišvengiama ir galutinė. Ikimokyklinukams nesvetimos idėjos apie mirusiųjų atgaivinimą bei galėjimą paveikti šį procesą. Dažnai jie mirtį prilygina miego ar kelionės būsenai, iš kurios galima sugrįžti. Kai kuriais atvejais maginio mąstymo veikiami mažieji gali prisiimti nepagrįstą kaltę už jam brangaus žmogaus ar kitos gyvos būtybės mirtį.

Pradinių klasių mokiniai jau gali suprasti, kad mirtis yra galutinė ir ji būdinga visiems gyviems sutvėrimams. Tačiau daugelis vaikų iki devynerių metų nelinkę suvokti asmeninio gyvenimo pabaigos, o pačią mirtį dažnai personifikuoja ir sieja su giltine, žmogaus skeletu bei kitais personažais. Šio amžiaus vaikams gali atsirasti įvairių baimių, susijusių su vienu ar kitu „įsikūnijusios“ mirties pavidalu.

Dauguma dešimtmečių pradeda suvokti faktą, kad ir jų pačių gyvenimas kada nors baigsis mirtimi. Tad, įžengdami į paauglystės amžių, jie gali susidomėti gyvenimo prasmės klausimu bei kurti savo pasaulėžiūros pagrindus. Vis dėlto veikiami mąstymo egocentrizmo paaugliai nelinkę galvoti, kad jų gyvenimas gali nutrūkti bet kurią akimirką, tad jų elgsenoje kartais pastebimi neracionalios rizikos elementai.

Paprastai jauni žmonės daug mažiau galvoja apie savo egzistencijos baigtinumą nei asmenys, perkopę į antrąją gyvenimo pusę. Tačiau mirties akivaizdoje prie šių klausimų tenka prisiliesti tiek jaunesnio, tiek vyresnio amžiaus šeimos ar bendruomenės nariams.

Noras suprasti

Vaiko raidos specialistai teigia, kad suaugusiųjų atsakymai į klausimus apie mirtį turėtų atitikti mažųjų amžių ir patirtį. Jaunesniam nei penkerių metų vaikui galima paaiškinti, kad gyva būtybė miršta tuomet, kai nustoja veikti jos gyvybinės funkcijos. Tad žmogus yra nebegyvas, jeigu jis nekvėpuoja, nevalgo, negalvoja, nejaučia ir pan. Kalbant su ikimokyklinuku, reikėtų vengti tokių perkeltinės reikšmės posakių kaip „ilsisi ramybėje“ ar „iškeliavo į Anapilį“, nes jis viską supranta pažodžiui. Tokio amžiaus vaikui sunku susieti mirties faktą su aplinkinių reakcijomis, tad mažajam derėtų paaiškinti, kodėl velionio verkiama ir gedima.

Atidžiai reikėtų vertinti ir domėjimąsi mirtį sukeliančiomis priežastimis, nes vaikas gali „užsikrėsti“ nepagrįstomis baimėmis ir nekaltų ligų simptomuose įžvelgti grėsmę savo gyvybei. Religinis mirties paaiškinimas turi prasmę tik tuomet, kai kalbantysis pats tiki tuo, ką sako. Priešingu atveju net ir mažas vaikas greitai pajus skirtumą tarp suaugusio žmogaus žodžių ir elgesio. Pateikiant religinį požiūrį į netektį vis dėlto patartina laikytis realistiškumo principo ir vengti kategoriškumo, nes ikimokyklinukas gautas žinias nuolat lygina su tuo, ką girdi ir mato savo artimiausioje aplinkoje.

Nereikėtų nustebti iš vaiko lūpų vėliau išgirdus tuos pačius klausimus, nes bręstančios asmenybės patirtis auga ir kai kuriuos dalykus neišvengiamai tenka peržvelgti iš naujo.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po tėvo mirties – skaudus dūris iš motinos: pusę pinigų atiduok man (50)

„Man yra 16 metų ir aš gyvenu asocialioje šeimoje“, – taip į DELFI kreipėsi laišką...

Rusai niršta, britai neatsitraukia (735)

Rusijos atsakomosios priemonės į Didžiosios Britanijos sankcijas Maskvai dėl buvusio rusų...

Matelis nurodė, kokie žaidimai vyksta Seime (950)

Šią savaitę Seime ir aplink jį – karšta. Bene šeši tūkstančiai mitinguotojų pareikalavo...

Nelaimė Vilniuje: iš 3 metrų aukščio nukrito šiukšles rūšiavusi moteris (7)

Vilniuje, atliekų tvarkymo įmonėje, iš 3 metrų aukščio nukrito darbuotoja.

Šnipo Skripalio apnuodijimo fone – kitų KGB šnipų istorijos (16)

Jau kelinta diena viso pasaulio visuomenės dėmesys sutelktas į Didžiojoje Britanijoje apnuodyto...

Aštuoni kandidatai Rusijos prezidento rinkimuose: kas jie? (2)

Rusijos centrinė rinkimų komisija baigė tikrinti šalies prezidento rinkimuose siekiančių...

Po pertraukos įsibėgėjęs „Žalgiris“ palaužė drąsius šiauliečius (32)

Kauno „Žalgirio“ (23-3) krepšininkai slogiai pradėjo rungtynes, tačiau paėmė iniciatyvą į...

10 įdomių faktų apie loterijas: kokia buvo didžiausia neatsiimta suma ir kaip atšvenčiamos pergalės (3)

Loterijos jau daugybę metų žaidžiamos visame pasaulyje. Kokius laikus siekia loterijos? Kokie...

Gyvai / Lietuvos Lotynų Amerikos šokių čempionatas

Lietuvos Lotynų Amerikos šokių čempionatas. Tiesiogiai iš Šiaulių.

Sužinojusi kainą avalynės taisykloje panoro griebti batus meistrui iš rankų ir bėgti (390)

Pirkdami naujus batus dažnai nepagalvojame, kad kaina, kurią sumokame už naują pirkinį,...