aA
Vaikų muštynės ir grumtynės turėtų būti vertinamos skirtingai. Anot psichologų, grumtynės, jei tik neperžengiama tam tikros ribos, neretai reiškia tik rungimąsi, tai kaip žaidimas. Kai naudojama prievarta be abipusio susitarimo kito žmogaus atžvilgiu, kovą reikia stabdyti.
Vaikai, pajūris
© Corbis/Scanpix
Kitos priežastys

Neretai iš šalies nekaltas rungtyniavimas dėl jėgos vis dėlto yra tikros muštynės, siekiant tyčia įskaudinti kitą. Todėl svarbu žinoti priežastis, dėl kurių kyla vaikų nesutarimai tarp bendraamžių, jų agresija.

Šešiametis A. prieš mėnesį pateko į vaikų globos namus „Rytas“. Vaiką primušė jo mama. Ligoninėje jam buvo nustatytas smegenų sukrėtimas. Šiandien jau mėnuo, kai berniukas gyvena vaikų globos namuose drauge su sesute ir broliuku. Su jais sutaria, tačiau su kitais bendraamžiais kol kas bendros kalbos rasti nepavyksta.

Tiek globos namų direktorė Regina Milašienė, tiek darželio „Aušrinė“, kurį lanko berniukas, direktorė Marija Gavienienė pažymi, kad vaikas labai agresyvus, kupinas pykčio. Globos namų direktorė pasakoja, kad berniukas atėjo iš šeimos, kurioje buvo girtaujama, gyvenamoji vieta – landynė, vaikas daugybę kartų stebėjęs įvairias suaugusiųjų „scenas“ namuose. Jo kalboje net suaugusiajam ausis rėžia keiksmažodžiai.

„Jis neturi jokių socialinių įgūdžių, tik dabar pradeda valgyti, naudodamas stalo įrankius, išmoko pasakyti „laba diena“, „ačiū“, - pasakojo direktorė.

Šiam berniukui, priešingai nei kitiems, į darželį atėjusiems iš vaikų globos namų, buvo daug sunkiau prisitaikyti prie bendraamžių. Jis nemokėjo bendrauti, žaisti, nežinojo, kad reikia dalintis, nes to nebuvo mokomas. Tačiau globos namų direktorė prisimena, kad vaikas trokšta švelnaus apsikabinimo, gero dėmesio ir meilės. Dabar su juo bendrauja psichologas, laukia konsultacija pas neuropatologą.

Šiandien tėvų nuskriaustas vaikas keičiasi. Jis ne toks, kaip jo bendraamžiai, ir šiemet mokyklos dar negalės pradėti lankyti. Tačiau matyti didelis vaiko postūmis pirmyn bendravimo prasme. Darželio direktorė pastebi, jog vaiko būsenos sutrikimą lėmė ir staigūs aplinkos pasikeitimai, kai reikėjo persikelti iš tėvų namų į globos namus, lankyti vaikų darželį.

Verkia iš nuoskaudos

Vyresniųjų vaikų - paauglių konfliktų sprendimo būdu tampantis mušimas rodo vaiko bejėgiškumą. Tačiau, anot specialistų, paaugliai dar neturi suformavę kitų situacijos sprendimo būdų. Kai kurie paaugliai iš prigimties yra impulsyvūs. Tam tikra situacija, naujiena, kuriai jie nėra pasiruošę, todėl nežino, kaip elgtis, - gali iššaukti smurtą.

Neretai vaikų grumtynės pasibaigia vieno kurio nors ašaromis. Vaikas gali pravirkti dėl patirto per muštynes fizinio skausmo, tačiau taip pat gali verkti, jausdamas vidinę nuoskaudą dėl pralaimėtos kovos. Nerašytos taisyklės nesilaikymas neviršyti jėgos, suteikiant kitam skausmą, taip pat gali būti ašarų pasekmė.

Vertinti poelgį

Rungtyniavimas, kol neperžengia leistinos ribos, nėra prievarta, todėl į vaikų rungtyniavimus tėvams psichologai rekomenduoja nesikišti. Esą vienas iš sėkmingos vaiko raidos principų – išsiaiškinti santykius, ir vaikai taip siekia patenkinti savo poreikį. Todėl kartais geriau, kad nesutarimus vaikai iki galo išsiaiškintų patys. Tėvai gali tik patarti pateikdama keletą problemos sprendimo variantų, nes kategoriškas, suaugusiųjų primestas sprendimas iš vaikų atima galimybę patiems prisiimti atsakomybę.

Kartais darželyje auklėtojos prašo visų vaikų įvertinimo. Tada kiekvienas pareikšdamas savo nuomonę pabrėžia, jog buvo negeras ne pats vaikas, jis tik negerai elgėsi. Tai vaikui padeda suvokti kaltę ir kitą kartą galbūt pasitaisyti.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po Venckienės paleidimo lieka svarbiausias neatsakytas klausimas: koks jos vaidmuo kitose bylose (17)

Antradienį buvusi teisėja ir parlamentarė Neringa Venckienė išleista į laisvę. Jai skirtos...

„Žalgiris“ nutrauks sutartį: Perezas neregistruojamas rungtynėms su „Panathinaikos“ (23)

Kauno „Žalgirio“ komanda antradienį Eurolygos devintojo turo susitikime rungtyniaus be Alexo...

Mamadienis už 1 vaiką: Nausėdos pasiūlymas sulaukė palaikymo, bet atsitrenkė į sieną (140)

Iš Vyriausybės, darbdavių ir profsąjungų atstovų sudaryta Trišalė taryba antradienį aptarė...

Šiurpi viduramžių laikų mirties bausmė: moterims jos netaikė dėl labai keistos priežasties (21)

Mirties bausmė yra mirties bausmė – ar yra skirtumas, ar ji taikoma vyrui ar moteriai? Pasirodo,...

Ministerija giriasi didėjančiais medikų atlyginimais, tačiau gydytoja papasakojo, kas jiems labiausiai kelia nerimą (3)

Skelbiama, kad šių metų rugsėjį vieno mėnesio vieno etato gydytojo vidutinis darbo užmokestis...

Skundą dėl suėmimo nagrinėjęs teisėjas Cininas: Venckienė iš Lietuvos išvyko, nepažeisdama jokių draudimų (208)

Vilniaus apygardos teismo teisėjų kolegija antradienį nusprendė panaikinti Kauno miesto apylinkės...

Turkija grasina atnaujinti karinę operaciją: Rusija nevykdo pažadų (126)

Turkijos užsienio reikalų ministro Mevluto Cavusoglu pareiškimas, kad esą Rusija nevykdo...

Ypač griežta kardomoji priemonė Venckienei: su apykoje nuo namų negalės nutolti toliau nei 500 m Venckienė šypsojosi, bet buvo nekalbi; papildyta

Antradienį Vilniaus apygardos teismas panaikino Kauno miesto apylinkės teismo sprendimą pratęsti...

Į Belgiją vyko tikėdamasi palmių, bet atrado ką kitą: sutikta moteris pakeitė jos gyvenimą

Sandra Meilūnaitė būdama Lietuvoje niekada nesusimąstė apie dailininkės kelią. Moteris sako...

Iki skausmo pabodo jūsų šukuosena? Štai, kokie plaukų dažymai bus ant bangos šį sezoną TOP 3

Jeigu ombré, sombre, balayage, flamboyage ir kitos ne kartą girdėtos plaukų dažymo technikos...