Vaikų muštynės ir grumtynės turėtų būti vertinamos skirtingai. Anot psichologų, grumtynės, jei tik neperžengiama tam tikros ribos, neretai reiškia tik rungimąsi, tai kaip žaidimas. Kai naudojama prievarta be abipusio susitarimo kito žmogaus atžvilgiu, kovą reikia stabdyti.
Vaikai, pajūris
© Corbis/Scanpix
Kitos priežastys

Neretai iš šalies nekaltas rungtyniavimas dėl jėgos vis dėlto yra tikros muštynės, siekiant tyčia įskaudinti kitą. Todėl svarbu žinoti priežastis, dėl kurių kyla vaikų nesutarimai tarp bendraamžių, jų agresija.

Šešiametis A. prieš mėnesį pateko į vaikų globos namus „Rytas“. Vaiką primušė jo mama. Ligoninėje jam buvo nustatytas smegenų sukrėtimas. Šiandien jau mėnuo, kai berniukas gyvena vaikų globos namuose drauge su sesute ir broliuku. Su jais sutaria, tačiau su kitais bendraamžiais kol kas bendros kalbos rasti nepavyksta.

Tiek globos namų direktorė Regina Milašienė, tiek darželio „Aušrinė“, kurį lanko berniukas, direktorė Marija Gavienienė pažymi, kad vaikas labai agresyvus, kupinas pykčio. Globos namų direktorė pasakoja, kad berniukas atėjo iš šeimos, kurioje buvo girtaujama, gyvenamoji vieta – landynė, vaikas daugybę kartų stebėjęs įvairias suaugusiųjų „scenas“ namuose. Jo kalboje net suaugusiajam ausis rėžia keiksmažodžiai.

„Jis neturi jokių socialinių įgūdžių, tik dabar pradeda valgyti, naudodamas stalo įrankius, išmoko pasakyti „laba diena“, „ačiū“, - pasakojo direktorė.

Šiam berniukui, priešingai nei kitiems, į darželį atėjusiems iš vaikų globos namų, buvo daug sunkiau prisitaikyti prie bendraamžių. Jis nemokėjo bendrauti, žaisti, nežinojo, kad reikia dalintis, nes to nebuvo mokomas. Tačiau globos namų direktorė prisimena, kad vaikas trokšta švelnaus apsikabinimo, gero dėmesio ir meilės. Dabar su juo bendrauja psichologas, laukia konsultacija pas neuropatologą.

Šiandien tėvų nuskriaustas vaikas keičiasi. Jis ne toks, kaip jo bendraamžiai, ir šiemet mokyklos dar negalės pradėti lankyti. Tačiau matyti didelis vaiko postūmis pirmyn bendravimo prasme. Darželio direktorė pastebi, jog vaiko būsenos sutrikimą lėmė ir staigūs aplinkos pasikeitimai, kai reikėjo persikelti iš tėvų namų į globos namus, lankyti vaikų darželį.

Verkia iš nuoskaudos

Vyresniųjų vaikų - paauglių konfliktų sprendimo būdu tampantis mušimas rodo vaiko bejėgiškumą. Tačiau, anot specialistų, paaugliai dar neturi suformavę kitų situacijos sprendimo būdų. Kai kurie paaugliai iš prigimties yra impulsyvūs. Tam tikra situacija, naujiena, kuriai jie nėra pasiruošę, todėl nežino, kaip elgtis, - gali iššaukti smurtą.

Neretai vaikų grumtynės pasibaigia vieno kurio nors ašaromis. Vaikas gali pravirkti dėl patirto per muštynes fizinio skausmo, tačiau taip pat gali verkti, jausdamas vidinę nuoskaudą dėl pralaimėtos kovos. Nerašytos taisyklės nesilaikymas neviršyti jėgos, suteikiant kitam skausmą, taip pat gali būti ašarų pasekmė.

Vertinti poelgį

Rungtyniavimas, kol neperžengia leistinos ribos, nėra prievarta, todėl į vaikų rungtyniavimus tėvams psichologai rekomenduoja nesikišti. Esą vienas iš sėkmingos vaiko raidos principų – išsiaiškinti santykius, ir vaikai taip siekia patenkinti savo poreikį. Todėl kartais geriau, kad nesutarimus vaikai iki galo išsiaiškintų patys. Tėvai gali tik patarti pateikdama keletą problemos sprendimo variantų, nes kategoriškas, suaugusiųjų primestas sprendimas iš vaikų atima galimybę patiems prisiimti atsakomybę.

Kartais darželyje auklėtojos prašo visų vaikų įvertinimo. Tada kiekvienas pareikšdamas savo nuomonę pabrėžia, jog buvo negeras ne pats vaikas, jis tik negerai elgėsi. Tai vaikui padeda suvokti kaltę ir kitą kartą galbūt pasitaisyti.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dvyliktasis Dakaro etapas: ilgiausią išbandymą atlaikė visi Lietuvos ekipažai Juknevičius artėja link rekordo (282)

Išbandymų dieną atlaikė visos Lietuvos komandos. Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis...

Po paslaptingos modelio žūties Klaipėdos viešbutyje – sukrečiantis pokalbis (89)

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Lietuvą sukrėtė netikėta merginos žūtis – Klaipėdoje,...

Orai: jums tai patiks – bus dar daugiau sniego, o po to ir šalčio (9)

Šiuo metu šalyje tikra žiema: apylinkes puošia sniegas, o šaltis neskuba trauktis, priešingai,...

Lemiamą šturmą atlaikęs „Žalgiris“ dramatiškoje mačo pabaigoje įveikė Ispanijos čempionus (280)

17 taškų persvarą iššvaistęs Kauno „Žalgiris“ (12-7) sugebėjo išsaugoti pergalę savo...

Liūdnai pagarsėjęs „Lexus“ vairuotojas: gavau nuo pareigūnų normaliai (296)

Ketvirtadienį į Vilniaus miesto apylinkės teismą atžygiavo liepos mėnesį siautėjęs...

Programišių ataka: įsilaužus į Lietuvos portalą apšmeižtas ministras Karoblis kibernetinio saugumo centras pradėjo tyrimą (351)

Įsilaužus į naujienų portalą tv3.lt, jame ketvirtadienio vakarą paskelbta išgalvota melaginga...

Aistros apimto senolio žmona baiminasi, kad akto metu jis nenumirtų (116)

Aš ir mano vyras gulime pataluose, švytintys nuo to momento intensyvumo. Mūsų kūnai susipynę ir...

Pergale pasidžiaugęs Jasikevičius lenkė galvą prieš savo auklėtinius ir prašė laisvos dienos (7)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai išgyveno dar vieną trilerį Eurolygos rungtynėse namuose. Po...

Juknevičius po 12-ojo etapo: vienas mėgstamiausių mano greičio ruožų (4)

Po vienuoliktojo greičio ruožo, vos tik išlipę iš savo bolido Antanas Juknevičius ir Darius...

Darbo vietą susikūrė atsidūrusi gyvenimo duobėje: liko viena su dvynukais ant rankų (77)

Su Lina Šukiene susitikome jos įkurtame vaikų žaidimo kambaryje. Švelniais spalvų tonais...