Vaikų žaidimai dažnai atspindi šeimyninius santykius. Ką tik gimusio broliuko ar sesutės globa pasikartoja ne tik vaikų piešinėliuose, bet ir elgesyje. Susivyniojusios kaladėlę ar kitą žaislą, mergaitės sūpuoja lyg tikrą kūdikį.

Vaikai, žaidimas
© Corbis/Scanpix
Vaidina šeimą

“Populiariausia žaisti “namus”, - pasakojo darželio “Aušrinė” direktorė Marija Gavienienė. Šis žaidimas geriausiai atspindi šeimos tarpusavio bendravimą ir laisvalaikį.

Stebint darželinukus, galima daryti išvadą, kad pagrindinė tėvų veikla po darbo yra baras arba televizorius.

Mergaitės į žaidimą “namai” stengiasi įtraukti ir berniukus. Jos kaip namų šeimininkės iš popierėlių susikarpo servetėles, pasideda tariamų saldumynų ir vaizduoja geriančios kavą. Berniukai, panašiai kaip suaugę vyrai, įsivaizduoja rankose laikantys sklidinus alaus bokalus: “Susidaužkime!”

Kitu atveju vaikai iš kaladėlių pasistato įsivaizduojamą sofą, televizorių ir komanduoja “sūnui”: “Garsiau, sakau, garsiau pasuk!” Matyti, kad šeimoje vaikas neretai paverčiamas distancinio valdymo pulteliu.

Direktorė sakė, kad dažnai “namus” žaidžia jautrios prigimties berniukai, taip pat tie, kurie šeimoje turi gerokai vyresnių brolių ar seserų. Jų žaidimai linksmesni. O tie, kurių broliai ir seserys daugmaž bendraamžiai, darželio veikloje labiau linkę kumščiuotis. Vienuose darželiuose auklėtojos pastebėjo, kad berniukai nebenori “būti tėčiais”, kituose jie tvirtino mielai įsijungiantys į šį buities žaidimą. Tačiau, kaip ten bebūtų, mieliausia jiems stumdyti mašinėles, statyti garažus ir kurti kitus “vyriškus” žaidimus.

Imituoja aktą

Keiksmažodžiai, ko gero, būtų pats blogiausias dalykas, jei greta jų nesektų kitokio elgesio kopija.

Tai, ką suaugusiųjų laidos žymi raide “S”, vaikai mato daug aiškiau, nei jiems parodytų televizoriaus ekranas. Pamatęs ant žemės žaidžiančią mergaitę, dvimetis berniukas pribėga ir užsilipęs imituoja lytinio akto judesius. Vėliau, pakartodamas garsus, jis pasakoja, jog mama taip daro su tėčiu.

O iš popieriaus susukti ritinėliai vaikų rankutėse virsta cigaretėmis. “Jiems tarsi koks štampas uždėtas”, - apie bendrabučių vaikus pasakojo “Aušrinės” direktorė.

Mažasis džentelmenas

Priešmokyklinio ugdymo pedagogė Eglė Martišiutė pasakojo, jog asocialių šeimų vaikai neretai tampa išimtimi, išsiskirdami geru elgesiu ir švelnumu. Savo grupėje ji išskyrė keletą tokių berniukų, kurie liūdi dėl nemalonios padėties šeimoje.

Vos tik pradėjus mergaitei dairytis tolėliau esančio cukraus, vienas berniukas lyg tikrai damai tuoj pat jį pritraukia arčiau. Pedagogė pasakoja, kad jis išsiskiria savo paslaugumu ir švelniu būdu. Kitas berniukas, kurį, pasak Eglės, įsimylėjusios kone visos mergaitės, niekados nekelia tono, visados kalba ramiai.

Trokšta padėti

Buities žaidimus mėgstančios mergaitės dabinasi karoliais. Lyg tikros devyniolikto amžiaus lietuvaitės velkasi ilgus sijonus. Jos eina pasižiūrėti į veidrodį, šukuojasi plaukus, imituoja rankų plovimą, o vėliau eina prie stalo.

Berniukai vaizduoja labai rimtus – užsiima statybomis iš kaladėlių. Jei ne privalėjimas valgyti ir eiti miegoti, jie galėtų žaisti valandų valandas.

O bendrabučiuose augantys vaikai kažkodėl turi polinkį viską sugriauti. Berniukai tai daro tiesiogiai, o mergaitės lyg slapukės - iš pasalų.

Neretai berniukai mėgsta šeimininkauti. Jie savanoriškai pasisiūlo budėti. Rišasi prijuostes ir, atėjus valgio metui, skuba į virtuvę padėti atvežti maistą. Jie serviruoja stalą, o vėliau nurenka lėkštes. Kai kuriems vaikams namie mamos to neleidžia daryti, todėl jie trokšta bent darželyje tapti naudingi.

Kriminalinis žaidimas

Iš vaikų elgesio žaidimuose galima spėti ir apie tėvų profesijas. Viena mergaitė vaizduoja gydytoją, kita ypač daug dėmesio skiria valgio gaminimui. Apsaugoje dirbančių vaikų atžalos didžiuojasi tėčiais ir darželyje imituoja susišaudymą. Kardais ir šautuvais čia tampa “Lego” ir paprastos kaladėlės.

Tiesa, šautuvus pasidaro ir tie, kurie mėgsta naujausius kovinius animacinius filmukus ir nuotykių filmus.

Studentų šeimų vaikučiai išsiskiria mandagumu ir gerumu. Tačiau jaunos šeimos dažniausiai teturi vieno kambario butą, o ką tėvai žiūri, tą ir vaikai mato. Nėra dar vieno kambario, kuriame jie galėtų žaisti, nematydami kriminalinių vaizdų.

Kompiuteris įtraukia

Populiarėjančios technologijos - tėvams pagalba darbe, o vaikams - laisvalaikio žaidimas. Namuose atsiradęs kompiuteris labiausiai žadina mažųjų gyventojų smalsumą.

Mato tėvai išvykę į užsienį uždarbiauti. Dabar vaikas gyvena su keturiolikmečiu broliu ir močiute. Apie laisvalaikį kalbėdamas, jis pamini viena: “Žaidžiu kompiuteriu”. Jam namie įdomiau, negu tarp bendraamžių, nes namie yra kompiuteris.

Pastarasis technologijos laimėjimas tampa jaunųjų piliečių kūrybos priešu. Tai parodo darželio “Alksniukas” auklėtojos Reginos Kontrimienės pateiktas pavyzdys. “Anksčiau vaikas buvo kūrybingas, labai gražiai mokėjo piešti, o kai tėvai nusipirko kompiuterį, iš karto pasikeitė”, - pasakojo auklėtoja.

Kompiuteriai vaikams, kai negauna pakankamo dėmesio iš tėvų, atstoja ne tik žaislus, bet ir draugus, bendravimą.

Tik nedaugelis tėvų skiria laiko pokalbiams su savo vaiku, laisvalaikiui ar pasivaikščiojimams. Tėvai savaitgaliais užsivertę darbais, todėl neturi laiko atviriems pokalbiams, pasivaikščiojimams, koncertams su mažyliais. O kartais užtektų nuvykti į svečius. Todėl dažniausiai savaitgalius vaikai sutinka prie kompiuterių ar televizorių.

Bijo adatos

Dažnai mamos pernelyg nepasitiki savo mažyliais.

Auklėtojos paprašo vaikų atsinešti siūlą ir adatą, kad galėtų išmokyti jais naudotis. Tačiau vaikas ateina jau su įvertu į adatą siūlu. Mama pasirūpino, kad mažylis nesusižeistų. Neretai vaikų savarankiškumą stabdo nuolatinis tėvų skubėjimas. Atėję pasiimti vaiką iš darželio, jie net neleidžia jam atlikti elementariausių veiksmų, pavyzdžiui, užsirišti batraiščių.

Kai kurių vaikų namuose pedantiškai tvarkinga. Jiems draudžiama karpyti, lipdyti plastilinu. Vienas vaikas auklėtojai pasakojo, kad namie naujas kilimas padengtas polietileno plėvele.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Turime dvi problemas – emigraciją į užsienį ir emigraciją į Vilnių (135)

Pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Rygos įsikūrusio Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje...

Prakeiksmas yra ne juokai: ar tai tikrovė, ar tik silpnų žmonių baimės? (3)

Kunigas egzorcistas Arnoldas Valkauskas DELFI teigia, kad prakeikti galima tik tuos, kurie yra...

Po Trumpo ir Putino susitikimo – nedviprasmiškas JAV signalas Rusijai: mes jus stebime (455)

Ar Rusija, JAV prezidento nuomone, yra priešininkė? Tokio klausimo kelis sykius pastaruoju metu...

Į šią šalį verta vykti vien dėl maisto: viskas, ką būtina paragauti Portugalijoje (17)

Portugalijoje praleidau 12 dienų , gyvenau 3 miestuose, pamačiau labai daug, paragavau dar daugiau....

Susidūrus dviem automobiliams susidarė milžiniškos spūstys Kaunas–Vilnius kelyje (12)

Sekmadienį Vilniuje, ties posūkiu link Gariūnų, susidūrė dvi transporto priemonės. Sužalotų...

Su Jazzu skirtingais keliais pasukęs Leonas Somovas: tai geriau daryti atskirai (5)

Leonas Somovas neabejotinai yra vienas žinomiausių muzikos kūrėjų Lietuvoje. Kartais netgi...

Rimvydas Valatka. Gyvenimas prie Karbauskio iki 2024 metų? (303)

Kas galėtų patikėti, kad Rusija nesikiš į mūsų rinkimus, muša būgnais kolega R....

Šeši „Titaniko“ katastrofą išgyvenę žmonės ištrinti iš istorijos (10)

Šešiems kinams pavyko išgyventi „Titaniko“ katastrofą, o po paros jie jau buvo ištrinti iš...

Naujo „Citroen Berlingo“ testas: ne tik praktiškas, bet ir originalus (6)

Pamirškite, ką žinojote apie ankstesnės kartos „Berlingo“. Nuo šiol keleivinė ir krovininė...

Kaip senstant išsaugoti proto aštrumą (6)

Interviu „New York Times“ psichologijos profesorė Lisa Feldman Barrett iš Šiaurės Rytų...