Miesto vaikui naminis augintinis dažnai pakeičia jaunesnįjį brolį ar seserį. Tai padaras, su kuriuo galima pažaisti, kartu tuščiame bute laukti iš darbo grįžtančių tėvų, o jei užklumpa liūdesys – prisiglausti, apsikabinti ir paverkti.
Berniukas ir šuo
© Corbis/Scanpix
Bendravimas su gyvūnais, jų priežiūra suformuoja pagrindą būsimiems tėviškiems jausmams: ir gebėjimo emocionaliai reaguoti į „mažylio“ signalus atžvilgiu, ir dėl atsakomybės jausmo formavimosi. Jei turite galimybę, nupirkite savo mažyliui jaunesnįjį draugą. Kada tai padaryti geriausia, pataria žurnalas "Krestjanka".

Jei gimus vaikui namuose jau yra gyvūnas

Gyvūnai, zoopsichologų nuomone, turi intuityvų „jauniklių“ jausmą. Šunys ir katės priima vaikus kaip savo jauniklius. Jie pasiruošę dėl to daug iškentėti. Bet jei vaikas gyvūnus per daug erzina, jie pasistengs pasišalinti arba labai aiškiai išreikš savo nepasitenkinimą. Atkreipkite mažylio dėmesį į gyvūno reakciją. Gyvūno (kaip ir žmogaus) negalima skriausti, erzinti, lįsti prie jo miegančio, ėdančio arba besirūpinančio ką tik atsivestais palikuonimis. Gyvūnai moko vaikus suprasti savo artimuosius ir skaitytis su jais.

Kai vaikui 1-4 metai

Tai nėra palankus metas įsigyti gyvūną, netgi nesėkmingas. Šuo, katinas – tai taip pat vaikas. Tik gauruotas. Jis reikalauja dėmesio, priežiūros, kurio jūsų vaikas dar negali duoti. Tokio amžiaus vaikas dar negali tinkamai pažaisti su gyvūnėliu: dar nėra susiformavęs vaiko suvokimas apie partneriškus santykius žaidimo metu (tai įvyksta apie penktuosius vaiko metus).

Mažyliui yra natūralu žaisti su kačiuku kaip lėle, kurią galima vystyti, maitinti šaukšteliu, migdyti. Gyvūnėliui tokie žaidimai yra nemalonūs, o kartais ir skausmingi. Kačiukai ar šuniukai nėra tokie kantrūs, kaip suaugę gyvūnai. Jie vaikiškai išsigąsta ir, norėdami išsilaisvinti iš glėbio, gali sužaloti vaiką. O jei gyvūnėlio negalima suvokti kaip žaisliuko, jei vaikas dar nesugeba juo rūpintis, tai naminis augintinis tampa jam rimtu konkurentu kovoje už tėvų meilę ir dėmesį.

Egzistuoja ir kita problema. Mažylis nepaprastai smalsus, ir jo smalsumui nėra skirtumo tarp gyvų ir negyvų daiktų. Smalsumas, rodomas vėžliui, visiškai nesiskiria nuo smalsumo dulkių siurbliui. Vaikui kyla natūralūs klausimai: „Kodėl jis juda? Kas jo viduje? Pažiūrėsime...“ Vėžlio atžvilgiu, kurį vaikas bando už galvos ištraukti iš kiauto, tai visiškai neleistina – tai ne dulkių siurblys, kurį galima išardyti.

Kai vaikui 5-7 metai

Tokio amžiaus vaikas jau turi suvokimą apie gyvų ir negyvų daiktų skirtumus. Dar daugiau: jis linkęs įkvėpti gyvybę aplinkiniam pasauliui, ir giminystės pojūtis su gyvūnais šiuo periodu jam pasireiškia kur kas aštriau, nei ankstesniais metais. Vaikas jau pradeda įsisavinti žaidimus su partneriais.

Rinkdamiesi naminį augintinį, laikykitės keleto taisyklių

Nuteikite vaiką tam, kad jam pačiam teks rūpintis gyvūnu, bet būkite ir patys pasiruošę pasidalinti su juo šias pareigas. Kad gerai prižiūrėtumėte gyvūną, būtina patirtis ir jėgos, kurių vaikas neturi ir negali turėti. To teks išmokyti. Jūs turėsite rodyti pavyzdį, kaip tai daroma.

Niekada neįsigykite gyvūnėlio tik dėl to, kad jis linksmai mojuoja letenėlėmis, o paukščių turguje jus įtikino, kad paukščių priežiūra labai nesudėtinga. Net pats mažiausias gyvūnėlis, kurio nereikia vedžioti lauke ir kuris neskleidžia kvapų, gali pareikalauti ypatingos priežiūros. Daugybė tritonų, egzotinių varlių ar driežų žūva baisia mirtimi naujųjų gyvūnėlių mylėtojų namuose jau pirmomis dienomis vien tik dėl nesugebėjimo jais rūpintis. Jei tai įvyksta vaikų akyse, psichologinės pasekmės būna labai sunkios.

Gyvūno gyvenimo trukmė – labai svarbus aspektas. Vaikas išmoksta gyvūnėliu rūpintis ir jį maitinti, o mielas naminis žiurkėnas staiga nugaišta. Vaiko kaltės čia nėra ( žiurkėnai gyvena apie dvejus metus). Į gyvūnėlio mirtį žvelkite atsakingai. Laidotuvių ritualas sugalvotas neatsitiktinai: tai gera priemonė susidoroti su išgyvenimais, suteikti jiems tam tikrą formą. Gyvūnėlį būtina palaidoti „žmoniškai“.

Tandemas „vaikas-augintinis“ – savotiška tiriamoji situacija. Gyvūnas padeda vaikui įgyti tarpusavio santykių patirties su silpnesniu už jį asmeniu, pseudo tėviškos patirties. Jų santykiai daugeliu aspektų atspindi jūsų ir vaiko santykius.

Rekomenduojami gyvūnėliai

Žuvytės vaikus veikia raminančiai. Jei jūsų mažylis negali nei minutės nusėdėti vienoje vietoje, akvariumas jam – tinkamiausias variantas. Bet atminkite: vaikai gali būti alergiški sausam žuvų pašarui.

Paukščiai. Jei jūsų vaikas linkęs verkti ir liūdėti, linksmų kanarėlių ar papūgėlių stebėjimas bus jam labai naudingas, bet ir šiuo atveju nepamirškite apie galimą alergiją paukščių pūkams ir ekskrementams.

Šunys – geriausi draugai, su jais lengva užmegzti kontaktą ir linksmai praleisti laiką. Bet turėkite omenyje, kad šiems gyvūnams svarbus „bandos vedlio“ autoritetas, o vaikas ne visada gali atitikti šį statusą dėl savo amžiaus. Todėl rinkitės draugiškos veislės šuniuką. Atminkite, kad neteisingai elgiantis, kai kurių veislių šunys gali būti pavojingi.

Katė – tai naminis psichoterapeutas. Kai ji taikiai išsitiesia prie šeimininko kojų, sukuriama ramybės atmosfera, labai naudinga vaikams, kamuojamiems stresų. Bet yra keletas nemalonių momentų: kačių nagai labai aštrūs, platinantys „kačių įdrėskimų ligas“, o alergija kačių kailiui –labiausiai paplitusi.

Žiurkėnai ir kiti graužikai yra labai mieli ir žaismingi, bet blogi draugai. Jie gyvena naktinį gyvenimą, o dieną bendrauja nenoriai. Jų medžiagų apykaitos produktai taip pat gali sukelti alergiją, o įkandimai skausmingi ir linkę sukelti infekcijas. Šie gyvūnėliai gyvena neilgai ir numylėtinio netektis gali tapti mažyliui didžiule tragedija.

Laukiniai ir egzotiški gyvūnai beveik visada pavojingi, nenuspėjami, su jais bendrauti ir jais rūpintis yra sudėtinga.

Vėžlys – specifinis gyvūnas. Jis neturi kailio ir nėra šiltas (vaikui numylėtinio kailiukas – svarbi savybė, ji sukelia švelnius jausmus). Antra, vėžlys priskiriamas prie tų gyvūnų, kurių daugelis žmonių prižiūrėti nemoka. Todėl dažniausiai vėžliai pabėga vasarą paleisti pasivaikščioti (kas sąlygoja jų neišvengiamą žūtį rudenį) arba gyvena varganą gyvenimą bute, kęsdami nuo avitaminozės ir glaustydamiesi prie radiatorių, kad taip gautų nors kiek šilumos. Kitaip tariant, jų laukia lėta ir kankinanti mirtis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (18)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (36)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Gyvai / Eurolygos mūšis Bamberge: „Brose“ – „Žalgiris“ (41)

Kauno „Žalgirio“ (11/6) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (109)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Nemalonumų sulaukęs buvęs garsios advokatės žentas: jeigu lemta, nuo kalėjimo nepabėgsi (62)

Dėl baisios avarijos išgarsėjęs buvęs garsios sostinės advokatės žentas Arnas Tumėnas vėl...

Dažniausiai užsienio žiniasklaidoje minimas Lietuvos miestas – iš arti (13)

Atvykus JAV ir kituose žemynuose garsiai Ballų šeimynai, viso pasaulio dėmesys krypsta į...

Aplinkinių nurašyta panevėžiečio idėja virto pragyvenimo šaltiniu: man sakydavo, kad mirsiu badu (16)

„Jeigu tavo namuose nėra katino, tai ką tu myli?“ –rašoma ant Mariaus Dijoko sukurto...

Gyvai / Dešimtasis Dakaro etapas: greičio ruože lietuviai žengia koja kojon (119)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

Siaubinga tragedija Kazlų Rūdoje (481)

Kazlų Rūdoje - siaubinga tragedija. Pirmadienį nusižudė mergina, o kitą dieną - ir jos mama.

Siaubinga parduotuvės klaida: pardavė nuodingą žuvį, galinčią sukelti skausmingą mirtį (7)

Gamagoryje (Japonija) per garsiakalbius skamba įspėjimas nevalgyti nuodingos žuvies, kurios penkias...