aA
Vaiko krizių centras rengia dailės terapijos užsiėmimus rizikos grupės vaikams. Kiekvieną ketvirtadienį į centrą renkasi 12-16 metų amžiaus jaunuoliai, turintys elgesio arba asmenybės problemų, dažniausiai iš tokių šeimų, kur tėvai girtauja, priklauso nuo narkotikų. Piešimu, tapymu, bendravimu čia stengiamasi vaikams padėti atsiverti, išreikšti jausmus, pažvelgti į savo problemas.

Mergaitė piešia, vaikystė
© Corbis/Scanpix
Suglamžo ir išmeta

Susirinkę vaikai susėda rateliu, pasakoja, kaip jaučiasi, dalijasi savaitės įspūdžiais, spėlioja, ką norėtų piešti. Iš pradžių psichologė planavo kiekvienam užsiėmimui pateikti temą ir pagal ją piešti, bet vaikai paprašė leisti jiems patiems pasirinkti, kokius piešinius išreikšti ant popieriaus lapo. Pusvalandį atsidavę kūrybiniam darbui, vėliau jie vėl susėda ratu ir ant grindų sudeda savo piešinius. Tačiau, pasak psichologės, ne visi vaikai nori rodyti savo darbus. Po užsiėmimų vieni jaunuoliai piešinius palieka centre, kiti – nešasi namo, treti – suglamžo ir išmeta į šiukšlių dėžę.

Su grupe dirbanti Vaiko krizių centro psichologė Viktorija Rubavičiūtė pasakojo, kad iš pradžių planavo surinkti iki 8 vaikų, tačiau norinčiųjų skaičius išaugo – paskutinį kartą jų buvo 12. „Tai vaikai, priklausantys rizikos grupės šeimoms, kuriose jais nepakankamai rūpinamasi, vienas ar abu tėvai girtauja, priklauso nuo narkotikų. Lankosi keletas jaunuolių iš laikinosios paramos vaikams grupių. Tai vaikai, paimti iš šeimų, kuriose yra krizinė situacija. Pasirinkti 12-16 metų paaugliai, nes šis amžius yra labai problemiškas. Jie priešiškai reaguoja, sunkiai atsiveria. Dailės terapija yra ir galimybė išreikšti vaizdais savo jausmus“, - „Klaipėdai“ pasakojo V. Rubavičiūtė.

Sieja su išgyvenimais

V. Rubavičiūtė teigė, kad dailės terapijos užsiėmimuose yra keturios stadijos: „Dabar mes esame pirmojoje stadijoje, kai vyrauja tamsūs piešiniai, vaikai jų nepriima, dažnai suglamžo. Antrame etape jie jau džiaugiasi savo darbais, trečiame – kalba ne tik apie piešinius, bet ir pradeda juos sieti su savo vidiniais išgyvenimais, situacija šeimoje. Paskutinis etapas – piešiniai yra kam nors dedikuojami. Mes po 16 užsiėmimų planuojame surengti parodėlę ne tik patiems vaikams, bet ir jų tėveliams“.

Psichologė tikino, kad per 4 mėnesius truksiančią programą vaikai išmoks išsakyti savo problemas, išreikšti jausmus, nes šeimose apie tai jie nekalba. Dailė jiems yra kaip palengvinimas, sukuriantis saugią, jaukią atmosferą. Dažnai žmonės maišo šią terapiją su dailės būreliu. Tačiau piešimo gabumai terapijoje nėra svarbūs. „Čia visi darbai yra reikšmingi, kad ir pati baisiausia keverzonė. Piešiniais vaikai atspindi savo vidinius išgyvenimus, kurie būna ne tik gražūs, bet ir tamsūs“, - sakė V. Rubavičiūtė.

Buvo užsisklendę

Psichologė prisiminė pirmuosius užsiėmimus, kuriuose vaikai buvo labai nedrąsūs, užsisklendę, nieko nešnekėjo. Vienas berniukas beveik per visą pusantros valandos užsiėmimą pieštuku barbeno į stalą ir nenorėjo piešti. Paklaususi susirinkusiųjų, kaip jie jaučiasi, išgirsdavo atsakymus „gerai, normaliai“. Paskui centro darbuotoja sugalvojo gudrybę – surašė ant lentos įvairias būsenas, jausmus. Tada vaikai jau tiksliau „parodydavo“ savo vidų. Dažniausiai pasirinkdavo tokius apibūdinimus, kaip nedrąsus, ramus, laimingas ar išdykęs. „Dabar vaikai atsipalaidavo, daug noriau šneka apie jausmus. Tačiau dar nepasiekėme tos stadijos, kad viską sietų su savo problemomis“, - teigė V. Rubavičiūtė. Pašnekovė juokėsi, prisiminusi situaciją, kai vaikų paklausė, kas jiems nepatinka užsiėmimuose, ką norėtų keisti. Jaunuoliai atsakė, kad juos migdo specialiai terapijai skirta rami muzika. Todėl nusprendė geriau klausytis radijo.

V. Rubavičiūtė teigė, kad dailės terapiją lanko vaikai, kurie blogai save vertina, jiems prastai sekasi mokslai, nemėgsta mokyklos, bėga iš namų, yra konfliktiški, agresyvūs ar priešingai – uždari, nekalbūs. Anot psichologės, terapija naudingiausia yra uždariems vaikams, nes jie po truputį išmoksta atsiverti. „Tačiau naudinga ir agresyviems, hiperaktyviems jaunuoliams – jie susikaupia, atsipalaiduoja, geriau pradeda valdyti emocijas. Stebuklų negalime tikėtis, nes vaikai visą laiką gyvena kitokioje aplinkoje, čia neįmanoma pakeisti jų elgesio, bendravimo. Tačiau dailės terapija padės jiems prabilti apie jausmus, suprasti pačių problemas ir jas pripažinti. O vėliau galės su problemomis kovoti, individualiai konsultuotis“, - „Klaipėdai“ pasakojo V. Rubavičiūtė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Įvertino Vyriausybės darbą skirtingose srityse: turi sunerimti dėl keturių (8)

Lapkričio 4 – gruodžio 3 dienomis Rinkos tyrimų centras Tėvynės Sąjungos – Lietuvos...

Palygino kelionių organizatorių pasiūlymus: poilsis ten pat, o kainų skirtumas – 400 eurų (1)

Planuojant kelionę visuomet svarbu gauti norimo tipo poilsį už geriausią įmanomą kainą. Vis...

Jokių „Danske“ skeletų spintoje, sako Lietuva, kol jos kaimynės nepatogiai muistosi (1)

Kol kitas Baltijos šalis drebina finansiniai skandalai, Lietuva turi žinią visiems,...

Veryga apie 10 proc. brangsiančią degtinę: mokomės iš klaidų – degtinė buvo palikta per pigi (684)

Kitais metais valdžia planuoja ir dešimtadaliu didinti stipraus alkoholio akcizą, ir pertvarkyti...

Giedrius Drukteinis. Lietuvos grožio industrija tėra įprastas kiaulių tvartas (207)

Pastarasis konfliktas tarp Julijos Janus ir Juozo Statkevičiaus ne tik sukėlė nemažai...

Nutylėta tiesa apie tragišką muilo operų žvaigždžių likimą: kai kurių gyvenimas – baisesnis nei siaubo filmas

Muilo operos – bene ilgiausios šiuolaikinio pasaulio istorijos. Diena iš dienos jų gerbėjai...

Užkalnis. Žinau, už ką balsuosite rinkimuose (364)

Taip, aš tikrai žinau, kas bus išrinktas dirbti Daukanto aikštėje. Tiksliau, aš bijau, kad...

Rusija tulžingai reaguoja į Lietuvos sankcijas dėl užpuolimo Kerčėje: be atsako neliksite (1640)

Lietuva tapo pirmąja pasaulio valstybe, apsisprendusia dėl Kremliaus agresijos Kerčės sąsiauryje...

Orai: snigs beveik visur (3)

Artimiausiomis dienomis mūsų šalies orus lems pamažu nykstantis ciklonas. Ketvirtadienį dangus...

Šiauliuose atskleidė kitą mitingo dėl mokytojų pusę: moksleiviai ten buvo išsiųsti ne savo noru (520)

Trečiadienio vidurdienį prie Šiaulių miesto savivaldybės susirinko minia moksleivių, kurie...