aA
Vaiko krizių centras rengia dailės terapijos užsiėmimus rizikos grupės vaikams. Kiekvieną ketvirtadienį į centrą renkasi 12-16 metų amžiaus jaunuoliai, turintys elgesio arba asmenybės problemų, dažniausiai iš tokių šeimų, kur tėvai girtauja, priklauso nuo narkotikų. Piešimu, tapymu, bendravimu čia stengiamasi vaikams padėti atsiverti, išreikšti jausmus, pažvelgti į savo problemas.

Mergaitė piešia, vaikystė
Mergaitė piešia, vaikystė
© Corbis/Scanpix
Suglamžo ir išmeta

Susirinkę vaikai susėda rateliu, pasakoja, kaip jaučiasi, dalijasi savaitės įspūdžiais, spėlioja, ką norėtų piešti. Iš pradžių psichologė planavo kiekvienam užsiėmimui pateikti temą ir pagal ją piešti, bet vaikai paprašė leisti jiems patiems pasirinkti, kokius piešinius išreikšti ant popieriaus lapo. Pusvalandį atsidavę kūrybiniam darbui, vėliau jie vėl susėda ratu ir ant grindų sudeda savo piešinius. Tačiau, pasak psichologės, ne visi vaikai nori rodyti savo darbus. Po užsiėmimų vieni jaunuoliai piešinius palieka centre, kiti – nešasi namo, treti – suglamžo ir išmeta į šiukšlių dėžę.

Su grupe dirbanti Vaiko krizių centro psichologė Viktorija Rubavičiūtė pasakojo, kad iš pradžių planavo surinkti iki 8 vaikų, tačiau norinčiųjų skaičius išaugo – paskutinį kartą jų buvo 12. „Tai vaikai, priklausantys rizikos grupės šeimoms, kuriose jais nepakankamai rūpinamasi, vienas ar abu tėvai girtauja, priklauso nuo narkotikų. Lankosi keletas jaunuolių iš laikinosios paramos vaikams grupių. Tai vaikai, paimti iš šeimų, kuriose yra krizinė situacija. Pasirinkti 12-16 metų paaugliai, nes šis amžius yra labai problemiškas. Jie priešiškai reaguoja, sunkiai atsiveria. Dailės terapija yra ir galimybė išreikšti vaizdais savo jausmus“, - „Klaipėdai“ pasakojo V. Rubavičiūtė.

Sieja su išgyvenimais

V. Rubavičiūtė teigė, kad dailės terapijos užsiėmimuose yra keturios stadijos: „Dabar mes esame pirmojoje stadijoje, kai vyrauja tamsūs piešiniai, vaikai jų nepriima, dažnai suglamžo. Antrame etape jie jau džiaugiasi savo darbais, trečiame – kalba ne tik apie piešinius, bet ir pradeda juos sieti su savo vidiniais išgyvenimais, situacija šeimoje. Paskutinis etapas – piešiniai yra kam nors dedikuojami. Mes po 16 užsiėmimų planuojame surengti parodėlę ne tik patiems vaikams, bet ir jų tėveliams“.

Psichologė tikino, kad per 4 mėnesius truksiančią programą vaikai išmoks išsakyti savo problemas, išreikšti jausmus, nes šeimose apie tai jie nekalba. Dailė jiems yra kaip palengvinimas, sukuriantis saugią, jaukią atmosferą. Dažnai žmonės maišo šią terapiją su dailės būreliu. Tačiau piešimo gabumai terapijoje nėra svarbūs. „Čia visi darbai yra reikšmingi, kad ir pati baisiausia keverzonė. Piešiniais vaikai atspindi savo vidinius išgyvenimus, kurie būna ne tik gražūs, bet ir tamsūs“, - sakė V. Rubavičiūtė.

Buvo užsisklendę

Psichologė prisiminė pirmuosius užsiėmimus, kuriuose vaikai buvo labai nedrąsūs, užsisklendę, nieko nešnekėjo. Vienas berniukas beveik per visą pusantros valandos užsiėmimą pieštuku barbeno į stalą ir nenorėjo piešti. Paklaususi susirinkusiųjų, kaip jie jaučiasi, išgirsdavo atsakymus „gerai, normaliai“. Paskui centro darbuotoja sugalvojo gudrybę – surašė ant lentos įvairias būsenas, jausmus. Tada vaikai jau tiksliau „parodydavo“ savo vidų. Dažniausiai pasirinkdavo tokius apibūdinimus, kaip nedrąsus, ramus, laimingas ar išdykęs. „Dabar vaikai atsipalaidavo, daug noriau šneka apie jausmus. Tačiau dar nepasiekėme tos stadijos, kad viską sietų su savo problemomis“, - teigė V. Rubavičiūtė. Pašnekovė juokėsi, prisiminusi situaciją, kai vaikų paklausė, kas jiems nepatinka užsiėmimuose, ką norėtų keisti. Jaunuoliai atsakė, kad juos migdo specialiai terapijai skirta rami muzika. Todėl nusprendė geriau klausytis radijo.

V. Rubavičiūtė teigė, kad dailės terapiją lanko vaikai, kurie blogai save vertina, jiems prastai sekasi mokslai, nemėgsta mokyklos, bėga iš namų, yra konfliktiški, agresyvūs ar priešingai – uždari, nekalbūs. Anot psichologės, terapija naudingiausia yra uždariems vaikams, nes jie po truputį išmoksta atsiverti. „Tačiau naudinga ir agresyviems, hiperaktyviems jaunuoliams – jie susikaupia, atsipalaiduoja, geriau pradeda valdyti emocijas. Stebuklų negalime tikėtis, nes vaikai visą laiką gyvena kitokioje aplinkoje, čia neįmanoma pakeisti jų elgesio, bendravimo. Tačiau dailės terapija padės jiems prabilti apie jausmus, suprasti pačių problemas ir jas pripažinti. O vėliau galės su problemomis kovoti, individualiai konsultuotis“, - „Klaipėdai“ pasakojo V. Rubavičiūtė.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Parodė nematomą Palangos pusę: turtuolių pliažas, pažinčių skelbimai ir audringų linksmybių namas (86)

Išskirtines ekskursijas Palangoje rengianti Agnė Adomaitytė turistams rodo nematomą šio kurorto...

Gydytoja – apie vitaminų preparatus: turite žinoti, kuo rizikuojate (40)

Pirmadienį žiniasklaidą apskriejo žinia, kad Londone, savo namuose, mįslingai mirė lietuvė....

Vasariška šiluma grįžta: artėja tiesiog nuostabios dienos (5)

Šiandien mūsų krašto orus ir toliau lems aukštesnio slėgio laukas. Rytas išauš gana saulėtas,...

Kaune nustatyta 18 koronavirusu užsikrėtusių asmenų, atvykusių iš Uzbekistano įmonė laikinai stabdo veiklą; papildyta 20.24 (879)

Vienai Kauno įmonių šios dienos – įtemptos. Liepos 2-ąją iš Uzbekijos į Lietuvą atskridus...

Pasaulinio garso kruiziniai laivai stovi tušti: bendrovės ieško skubių išeičių (36)

Prieš kelias savaites šimtai žmonių rikiavosi prie Glazgo Klaido upės krantų, kad galėtų...

Vilniuje rastas į miškelį įvažiavęs sumaitotas prabangus „Mercedes-Benz“ (93)

Vėlų antradienio vakarą Vilniuje , Vaidilutės gatvėje, prabangus automobilis nuvažiavo nuo...

Grupė Vilniaus žydų bendruomenės narių kreipėsi į šalies vadovus: Kukliansky taip elgiasi nebe pirmą kartą (102)

Po Geros valios fondo pirmininkų Fainos Kukliansky ir rabino Andrew Bakerio iškeltų klausimų dėl...

Tragiška avarija Šalčininkų r.: žuvo „Audi“ vairuotojas, į ligoninę skubiai išgabentos sužalotos mažametės papildyta (111)

Policijos departamentas informavo, kad Šalčininkų rajone įvyko baisi avarija. Pranešama, kad...

Jurga Jurkevičienė

Antidepresantų Lietuva. Koks neįtikėtinai liūdnas Kavtaradzės sukurtas Lietuvos įvaizdis spec. Delfi Plius iš Romos

Po pandemijos pirmą kartą ruošiamės atgal į Lietuvą. Ištroškę vasaros, lietuviškų...

Verslininkas: išmokite dirbti taip, kaip aš – jums seksis, bet nebebūsite nuolatos užsiėmę (12)

Jei žmogus visada labai „užsiėmęs“ ir niekada „nieko nespėja“, dauguma galvoja, kad jis...

|Maža didelių žinių kaina