Mirus vos keletą valandų išgyvenusiam kūdikiui, tėvai už jį trejus metus gavo pašalpą. Vaikas gimė ir mirė Kauno klinikose. Ne tik jo palaikų, bet ir mirties liudijimo motina neatsiėmė. Nė viena institucija dabar nepripažįsta savo aplaidumo, sudariusio prielaidas tėvams sukčiauti. Niekas nėra tikras, kad tokių atvejų nėra ir daugiau.
Litai, pinigai
© DELFI
Apie mirtį žinojo

2001-ųjų balandžio 3 dieną 22 metų klaipėdietė Aušra Kauno medicinos universiteto klinikose pagimdė kūdikį. Kaip teigiama medikų pažymoje, mergaitė gimė neišnešiota, nesvėrė nė pusantro kilogramo, išgyveno vos kelias valandas, mirties priežastis - apsigimimai.

Gimdyvė apie dukros mirtį buvo informuota praėjus dviem valandoms po kūdikio mirties. Kitą dieną po gimdymo Aušra buvo išleista. Kaip “Klaipėdai” sakė Kauno klinikų Autopsijos skyriaus vadovas Juozas Gedminas, jei tik gimdyvė nebūtų dingusi kaip į vandenį, su ja būtų tartasi dėl kūnelio.

Klaipėdos savivaldybės Socialinės paramos centro Klientų aptarnavimo poskyrio vedėja Ona Kurčickaja sakė mananti, kad Kauno medikai turėjo domėtis, kodėl niekas neatsiima kūdikio lavono. “Nebent egzistavo koks nors susitarimas su motina dėl to, kad kūnelis bus panaudotas mokslo reikmėms?” - svarstė valdininkė.

J.Gedminas “Klaipėdai” patvirtino, kad neturtingi tėvai dažnokai neatsiima mirusių naujagimių. Tačiau klinikoje tik ypatingi atvejai kaupiami vadinamajame muziejuje. Anot J.Gedmino, konkrečiu atveju “studentams nebuvo ką parodyti”. Aušros kūdikio apsigimimai vyravo vidaus organuose, todėl kūnelis palaidotas bendra tvarka, valstybės lėšomis, kapo vieta nepažymėta.

Tą dieną, kai Aušra buvo išleista iš klinikų, ji gavo ir gimdymo pažymą, kad galėtų užregistruoti vaiko gimimą. Tik užregistravus vaiko gimimą, įmanoma registruoti mirtį. Praėjus kelioms savaitėms po gimdymo, balandžio pabaigoje Klaipėdos civilinės metrikacijos skyriuje Aušra užregistravo, kad jai gimė dukra Monika Gindulytė.

Tačiau naujagimės mirties liudijimas iki šiol yra Kaune patologinės anatomijos klinikoje. Nepateikus to dokumento, niekas iš valdininkų ir neįtarė, kad kūdikis miręs. Jie nuoširdžiai atliko savo pareigą - sutvarkė dokumentus dėl 93,75 Lt skyrimo ir pervedimo į Aušros sąskaitą.

Paklausta, kas turėjo pasirūpinti, kad vaiko mirties liudijimas pasiektų motiną ar metrikacijos skyrių, O.Kurčickaja pasvarstė, kad tai turėjo rūpėti kauniečiams. Kauno klinikų Archyvo skyriaus vedėjos Rūtos Antanaitienės nuomone, naujagimio mirties dokumentais turėjo pasirūpinti pati mama ar kiti artimieji.

Pamatyti nespėjo

Policija dabar yra paskelbusi Aušros paiešką. Artimųjų teigimu, moteris liepą išvyko lyg ir į Angliją, esą verčiasi neaiškia profesija. Vaikų teisių apsaugos tarnybos duomenimis, moteris kartą iš Vokietijos jau buvo deportuota.

Kaip “Klaipėdai” teigė jos vyras, prieš trejus metus mirusios naujagimės Monikos tėvas Vytautas Gindulis, Aušrą jis labai mylėjęs. Gimus pirmajam kūdikiui - Monikai - jis sakė dirbęs Ispanijoje. Kai paskambinusi Aušra papasakojo apie nelaimingai pasibaigusį gimdymą, prašė Vytauto atvykti.

Jis grįžo tik po keleto dienų, tad nei gyvo, nei mirusio vaiko nebepamatė. V.Gindulis suteikė mirusiai mergytei savo pavardę. Praėjus keletui savaičių po gimdymo, tų pačių metų gegužę Vytautas ir Aušra įregistravo santuoką.

Melavo, nes bijojo

Prieš pusantrų metų jiems gimė kita dukra, kuria iki šiol rūpinasi jos močiutė - Aušros mama, 44 metų ponia Laima. Dienraščiui ji teigė nežinanti, kur dukra. “Ji man kaip rakštis”, - neslėpė moteris.

Ji neslėpė ir nepasitenkinimo keletą kartų teistu žentu. Teigė, kad jis nesugebėtų pasirūpinti mažąja dukryte. Tokia ir Vaikų teisių apsaugos tarnybos specialistų išvada, todėl nuo šių metų balandžio ponia Laima tapo oficialia antrosios Gindulių mergytės Gretos globėja.

Šių metų sausio 9 dieną V.Gindulis kreipėsi į Vaikų teisių apsaugos tarnybą prašydamas pašalpos ir teigdamas, kad žmona išvykusi į Angliją. “Ji yra palikusi du mažamečius vaikus - Moniką Gindulytę, g. 2001 04 03, ir Gretą Gindulytę, g. 2002 10 26. Prašau padėti sutvarkyti dokumentus, kad pašalpa būtų pervedama į mano sąskaitą”, - Vaikų teisių apsaugos tarnybai savo ranka parašė prašymą V.Gindulis.

Vyras žinojo, kad į žmonos sąskaitą trejus metus buvo pervedami pinigai už Moniką - vadinamoji šeimos pašalpa 93,75 Lt per mėnesį. Tiesa, apie tai, jo teigimu, sužinojo tik po dvejų metų nuo Monikos mirties. Jis atsitiktinai pamatė pas žmoną mokėjimo kortelę, paklausė, kada ir kam ji spėjusi ją išsiimti. “Žmona nupirko butelį vyno, išgėrėme ir ji papasakojo, kad tvarkydamasi dokumentus dėl pašalpos, mirties liudijimą nuslėpė” - dienraščiui sakė V.Gindulis.

O.Kurčickaja dienraščiui taip pat sakė puikiai prisimenanti, kaip neseniai V.Gindulis atėjęs pasakė, jog norįs susitvarkyti pašalpas, nes neturįs už ką maitinti vaikų. Ji tuomet ir nusiuntusi vyrą į Vaikų teisių apsaugos tarnybą atnešti dokumentą, patvirtinantį, kokia situacija šeimoje.

Paklaustas, kodėl jis ir vėl prieš keletą mėnesių raštu įvardijo turįs du vaikus ir prašė pašalpų, V.Gindulis dienraščiui sakė tiesiog pabijojęs prikelti teisybę. Tuo metu, kai jis rašė šį prašymą, Monikai dar keletą mėnesių būtų priklausiusi 93,75 Lt šeimos pašalpa. O dėl Gretos jos motina nė nebuvo sutvarkiusi šeimos pašalpos dokumentų, tik buvo atsiėmusi 750 litų gimdymo pašalpą.

Uošvė patyrė šoką

Kai V.Gindulio uošvė ponia Laima šių metų kovo mėnesį atėjo į Vaikų teisių apsaugos tarnybą prašyti oficialiai įteisinti anūkės globą, išaiškėjo apgaulė. Tarnybos darbuotojos Irenos Aukštakienės paklausta, kur yra vyresnioji mergaitė Monika, ponia Laima patyrė šoką, nes nesuvokė, kodėl taip klausiama. “Taigi ji seniai mirusi”, - atsakė moteris tarnybos specialistei I.Aukštakienei.

Specialistė apskaičiavo, kad per tuos metus Gindulių šeimai neteisėtai buvo išmokėta daugiau nei trys su puse tūkstančio litų.

Beje, kai Vaiko krizių centro darbuotojos tuoj po V.Gindulio prašymo paskirti pašalpą lankėsi jo namuose, paties nerado, tačiau jo tėvas, mergaičių senelis, pasakė, kad Monika auganti kaime pas kitus giminaičius. Anksčiau šeima nebuvo Vaikų teisių apsaugos tarnybos akiratyje, tad tąkart ir centro specialistė Birutė Murašova patikėjo, kad Monika neva gyvenanti kaime pas giminaičius.

Parašė lūpų dažais

O. Kurčickaja mano, kad nesusipratimas kilo kaip tik todėl, kad vaikas gimė Kaune, o priregistruoti jį reikėjo uostamiestyje. Esą nei Klaipėdos metrikacijos, nei Socialinės paramos skyrius negalėjo žinoti, kad vaikas miręs, nes mirties liudijimas nebuvo pateiktas. Valdininkė sakė su tokiais faktais susidūrusi pirmą kartą per dešimt savo darbo metų.

Ji pripažino, kad tokių atvejų gali būti ir daugiau. Tačiau mano, kad dabar galbūt apsisaugos nuo nesąžiningų pašalpų prašytojų. Šiuo metu reikalaujama gyvenamosios vietos deklaravimo pažymos, kurioje turi būti nurodyta ir vaiko gyvenamoji vieta.

Įteisinus antrosios dukros Gretos globą močiutei, V.Gindulis nei Vaikų teisių apsaugos tarnyboje, nei Socialinės paramos centre nesirodo. O.Kurčickaja pridūrė, kad tikimasi, jog jis pats parašys prašymą leisti grąžinti neteisėtai išmokėtą pašalpos sumą. Valdininkė neneigė, kad galbūt centras kreipsis į teismą. Pasak V.Gindulio, žmona jam praėjusią savaitę vieną naktį skambinusi lyg neblaivi, tad neaišku, ką norėjusi pranešti. Tik pasakiusi, kad kol kas nė nežada grįžti.

V.Gindulis teigė, kad tebemylįs žmoną, tačiau vargu ar norėtų su ja gyventi. Jis prisiminė, kad praėjusią liepą jai išvykus į užsienį grįžęs iš darbo rado lūpų dažais ant veidrodžio užrašytą atsisveikinimą.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...

Šiaurės Korėjos piliečiai dirba Rusijoje – juos lygina su vergais (40)

Šalia dumblėto kelio viename iš Sankt Peterburgo rajonų iškilo visas palaikių gyvenamųjų...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (30)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (88)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Ginekologai apie populiarią higienos priemonę: mirtinas sindromas progresuoja labai greitai (22)

Šįkart te suklūsta moterys ir merginos, kurios naudoja tamponus . Ši moterų higienos priemonė...

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (366)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Penktąjį Dakaro ralį įveikęs Vanagas: paskutiniame greičio ruože viskas galėjo baigtis liūdnai (24)

Pakilimus ir nuosmukius 40-ajame Dakaro ralyje išgyvenęs Benedikto Vanago ir Sebastiano...

Prieš mačą su „Lietuvos rytu“ rimtų nuostolių patyręs Butautas: apie tai sužinojau paskutinę dieną (2)

Ketvirtadienį su Adu Juškevičiumi atsisveikinęs „Lietkabelio“ strategas Ramūnas Butautas...

Eurovizinė karštinė tęsiasi: ar scenos vilkai nurungs naujokus? (13)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (123)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...