aA
Ateina toks metas, kai gali ir šimtąjį kartą sakyti „negalima“, vaikas lyg negirdi. Ką daryti su neklaužada? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.
© Corbis/Scanpix

Bausti nereikia

Juliukas labai judrus. Jam dabar dveji su puse ir visur jo pilna. Pristūmęs kėdę lipa ant palangės, stalo ir virtuvės spintelių. Ir būtinai daro tai, ko mama neleidžia. Neseniai prisilietęs prie karštos laidynės nusidegino rankytę. Atrodo, jo net nebuvo šalia, kai mama lygino drabužius. Sėdėjo ir žaidė kitame kambaryje. Bet vos mama nusisuko paimti drabužio – jau prikišęs delniuką prie laidynės! Ką daryti su mažuoju neklaužada? Bausti?

Vaikui svarbu žinoti, kokių ribų negali peržengti. Jeigu peržengia – turi „pajusti“ padarinius. Tai paprastai atsitinka natūraliai, tarkim, kai vaikas prisiliečia prie karštos laidynės, nors mama ir sakė, kad liesti negalima. Nepaklusęs patiria skausmą. Tačiau ne visi netinkamo elgesio padariniai gali būti natūralūs.

Neleisime vaikučiui išbėgti į judrią gatvę tam, kad pats įsitikintų, jog tai pavojinga. Tėvai turi sugalvoti, kokių ribų neleis vaikui peržengti, kurioms nepaklusęs pajus tam tikrus padarinius. Apie tai, kad yra baudžiamas, mažyliui, ko gero, sakyti nereikia. Svarbu, kad pyplys suvoktų, jog kiekvienas poelgis turi padarinius.

Ribas, ką galima daryti ir ko ne, reikėtų nubrėžti kuo anksčiau. Maždaug nuo pusantrų metukų. Tačiau priežasties ir pasekmės ryšį sugeba suprasti tik tada, kai pradeda formuotis mažylio savimonė, kai pradeda kalbėti ir pamažu suvokia, jog yra atskiras žmogus (tai periodas, kai vaikutis atsiskiria nuo mamos).

Jei mažylis prisilietė prie laidynės ir nusidegino rankytę, nereikia daug moralizuoti. Vaikui ir taip skauda. Pakanka ramiai pasakyti, kad laidynės tikrai negalima liesti, matai, dabar skauda rankytę. Nereikia verkšlenti, bučiuoti ir per daug gailėti vaiko, juo labiau kaltinti laidynės. Svarbiausia, kad mažylis suprastų, jog skausmą sukėlė jo paties netinkamas poelgis.

Mamos daro dar ir kitą klaidą. Vakare atsisėda ir tokiam mažam, vos kelerių metukų, bambliukui ilgai pasakoja apie jo netinkamą poelgį bei patirtą skausmą. Taip jos sustiprina baimę ir ilgainiui mažylis apskritai gali imti bijoti ką nors daryti.

Per daug reikalavimų

Gabrielei – treji. Ji puiki mergaitė, labai judri, protinga, nuovoki, gražiai bendrauja su savo aštuonių mėnesių sesyte. Mielai paduoda jai čiulptuką, o kai mažoji verkia, atbėga pakalbinti. Bet, pasak mamos, Gabrielė yra nepaklusni. Grįžusi iš kiemo ožiuojasi ir nenori persirengti kitais drabužiais. Rankas dar sutinka nusiplauti, bet persirengti nenori. Pradeda garsiai verkti, rėkti, spardytis. Tėvams svarbu, kad mažylė pasikeistų lauko drabužius ir namuose būtų švari.

Šiuo atveju tėvų reikalavimai mergaitei per dideli. Ir, aišku, kad trimetė juos pažeis. Pirmiausia tėvams reikėtų susimąstyti, ar taip svarbu, kad vaikas kas vakarą išsivalytų dantukus ir persirengtų kaskart grįžęs iš lauko. Šio vaiko gyvenime yra per daug draudimų. Jis girdi vien: negalima, negalima, negalima. Kas įvyksta? Trejų metukų mažylis ir taip į bet kurį draudimą reaguoja neigiamai, viskam priešinasi.

Aišku, dažnai judrūs vaikai išvargina tėvus, norisi juos sudrausti, tačiau per daug draudimų mažylio gyvenime neturi būti. Mažas vaikas sutrinka, kai jam praktiškai viską daryti yra draudžiama. Draudimai gali būti tik keli. Tarkim, negalima pačiam bėgti per gatvę, lipti ant palangės ir pan.

Į tai, kad mažylis valgo ne vietoje, ar garsiai barškina šaukštais, nereikėtų kreipti dėmesio. Ir dar labai svarbu, kad jis būtų giriamas. Negali jo gyvenime dominuoti žodelis „ne“. Tėvams reikėtų pastebėti gerus poelgius ir už juos pagirti, kad vaikas gautų kuo daugiau gerų emocijų.

Agnė savo ketverių sūnui draudžia žiūrėti filmukus, jeigu nesilaiko taisyklių ir neklauso. Bet berniukas labai verkia, labai prašo ir dažnai mamai suminkštėja širdis. Įjungia televizorių. Pati Agnė pripažįsta, kad elgiasi negerai, nes sūnus ėmė tuo naudotis. Kaskart rėkia vis stipriau, spardo stalą, kad tik mama leistų daryti tai, ką nori.

Auklėjant vaiką labai svarbu būti nuosekliems. Mažylis būtinai patikrins, ar negali peržengti tėvų nustatytų ribų. Jis pabando jas apeiti. Jeigu tėvai baudžia ir neleidžia žiūrėti filmuko, vaikas būtinai pabandys padaryti viską, kad jie nusileistų.

Kuo mažylis judresnis, išradingesnis, tuo stipriau priešinsis tėvų valiai. Todėl labai svarbu, kad jų nubrėžtos ribos būtų nekeičiamos. Jeigu nusprendėme, kad blogai pasielgęs vaikutis negalės žiūrėti filmuko, taip turi būti šiandien ir rytoj. Tai padaryti nėra lengva, tačiau jeigu mažylis vieną antrą dieną nieko nepeš, susitaikys su mintimi, kad filmuko už netinkamą elgesį tikrai nežiūrės. Aišku, jis kitaip bandys tėvų kantrybę.

Beje, kai kurie vaikai yra labai išradingi ir gali ilgai bandyti tėvų kantrybę. Tačiau iš tiesų tai darydami mažyliai nori įsitikinti, kad tėvai tvirtai laikosi savo nuostatų ir jų nubrėžtos ribos yra tvirtos. Tik tada jie jaučiasi saugūs.

TAI ĮDOMU

Norėdami sudrausminti vaiką, galite rinktis kelis išbandytus būdus. Paimkite du stiklainius, į vieną jų dėkite vienos spalvos akmenukus. Jie bus atlygis už gerus darbus. Į kitą – kitos spalvos akmenėlius, t. y. už netinkamą elgesį. Kai bus daugiau „gerų“ akmenėlių, mažylį kuo nors apdovanokite. Kol vaikutis mažas, geriausia kasdien peržiūrėti, kiek kokių akmenėlių prisikaupė.

Didesnis vaikas gali peržiūrėti kas dvi tris dienas, o penkiametis jau gali akmenėlius (arba ant lapo surašytus pliusus ir minusus) rinkti visą savaitę. Labai svarbu prieš įvedant pliusų minusų arba spalvotų akmenukų sistemą susėsti su mažyliu ir aptarti, už ką gaus „gerą“ akmenuką, o už ką – nuobaudą. Vaikai, kaip ir suaugusieji, mėgsta, kad viskas būtų aišku.

Svarbu

• Labai svarbu, kad vaikas suprastų, už ką yra baudžiamas. Jeigu mama išsilieja, nes ir šiaip yra suirzusi, pavargusi, pamina vaiko išdidumą ir orumą. Jeigu mažylis ką nors ne taip padaro, o mama ar tėtis prapliumpa šaukti, vaikui pridaro daug žalos. Jam atrodo, kad tėvų elgesys yra nenuspėjamas, o jis pats yra blogas ir gali prarasti jų meilę.

• Jeigu tėvai mėgsta daug moralizuoti, vaiko galvelėje viskas susijaukia. Jis negali ilgam sukaupti dėmesio, vadinasi, suprasti sugeba tik trumpą tekstą. Jeigu norime ką nors svarbaus pasakyti, turėtume tai išsakyti keliais trumpais sakinukais. Jeigu kalbame per ilgai, vaikui išsivysto atmetimo reakcija.

Naujame, liepos mėnesio, žurnalo „Tavo vaikas“ numeryje, skaitykite:

Kaip ugdomi vaikai

Įdomu, ar ieškodami darželio savo pypliukui domitės, pagal kokią ugdymo programą ten dirbams, kokiais metodais vadovaujamasi, ar jie tiks jūsų šeimai, sutaps su jūsų ugdymo filosofija? Pristatome populiariausius metodus.

Dvigubas kirtis

Nors sakoma, kad likimas skiria tiek išbandymų, kiek žmogus gali pakelti, tačiau išgirdus Stelmokų šeimos istoriją imi galvoti: „Ar ne per daug?“ Viena dukrelė serga sunkia alergija, kitai – leukemija...

„Cukriniai“ vaikai

Cukrinis diabetas dažniausiai užklumpa netikėtai. Nes nebuvo laiku pastebėtas. Kaip pažinti ligą?
66 Prakaitas žliaugia upeliais

Kodėl „pirmauja“ kairė

Kairiarankystė – ne liga ar raidos sutrikimas, todėl gydyti ar „pūsti“ prieš prigimtį nereikia. Tačiau galite padėti „kairiukui“ geriau prisitaikyti „dešiniukų“ pasaulyje.

Vaikai – gyvenimo „variklis“

29 metų sporto žinių vedėjas Tomas Langvinis – dviejų sūnų tėtis. Pirmasis gimė, kai Tomui buvo... šešiolika. Ankstyva tėvystė sparnų nepakirpo, priešingai, įkvėpė siekti to, kuo anuomet tik Tomas ir tikėjo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Užkalnis. Apie asocialus, čigonus, pašalpinius ir kitus blogus žodžius (76)

Sužinojau, kad žodžio „asocialas“ mūsų vis dar laisvoje, bet sparčiai nelaisvėjančioje...

Po nesėkmės suirzusi Rusija trimituoja: Lietuvą sukaustė baimė (27)

Kremlius trečiadienį pasmerkė „smarkų spaudimą“ dėl Rusijos kandidato į Interpolo...

Eimunto Nekrošiaus bičiulis apie režisierių ištikusias sveikatos problemas: kalba ėjo apie operaciją (12)

Kartu su visa šalimi mylimo ir talentingo režisieriaus gedintys aktorius bei režisierius Adolfas...

(Ne)Grįžtu. Į Airiją išvyko jau sulaukusi 50-ies: geriau nei čia savo pensijos net neįsivaizduoju į šalį plūsta vyresni lietuviai (71)

„Gerai, išgersime kavos“, – pasigirsta žodžiai už nugaros Monaghano, miestelio Airijoje,...

Vyriausybė galutinai apsisprendė, kaip kovos su kainomis: „vaučeriais“ naudosis ne visi papildyta 15.05 val.  (482)

Vyriausybės pasitarime pristatytos paruoštos ministerijų priemonės, kaip kovoti su augančiomis...

Greiti pinigai ir Trumpo draugai Laikykitės ten su Andriumi Tapinu (20)

„ Laikykitės ten su Andriumi Tapinu “ aptaria savaitės aktualijas, Kėdainių aktualijas ir...

Fausta Marija Leščiauskaitė. O jeigu nedaužė, bet santykiai nebuvo laimingi? (116)

„Mes gimėme laikais, kai sulūžusius daiktus buvo įprasta taisyti, o ne išmesti“ – tokios ir...

Kokios pensijos galime tikėtis: ką daryti, kad netektų skursti? (16)

Savaitgalis Druskininkų sanatorijoje, atostogos saulėtoje Ispanijoje, popietės su anūkais vandens...

Šiaulių rajone žuvo pėsčiasis (2)

Trečiadienio vakarą Šiaulių rajone žuvo pėsčiasis.

Neeilinis smurtas prestižinėje Kauno gimnazijoje: apsiginklavęs mokinys daužė paauglį papildyta policijos pranešimu (244)

DELFI pasiekė informacija, kad vienoje prestižinėje Kauno gimnazijoje mokinys kastetu daužė kitą...