aA
Vaiko studijos šeimos biudžetą vienu ypu gali patuštinti keliais tūkstančiais eurų, tačiau tik apie ketvirtadalis tėvų iš anksto planuoja šias išlaidas ir joms taupo. DNB tyrimas parodė, kad daugiau kaip 7 iš 10 tėvų santaupų būsimoms vaiko studijoms neturi ir jų nekaupia.
© Shutterstock nuotr.

„Tyrimas parodė, kad tik nedidelė dalis tėvų investuoja į vaikų ateitį - išsilavinimą. Galbūt vaiko studijos jiems atrodo dar labai toli, o gal jie viliasi, kad mokėti už mokslą nereikės. Tačiau Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti duomenimis, šiemet maždaug kas antras studentas už studijas turi susimokėti. Be to, valstybės finansuojamų vietų skaičius toliau mažėja, o pačios studijos - brangsta. Tad, augant vaikui, tėvai turėtų įvertinti būsimas išlaidas jo išsilavinimui”, - teigia DNB vyr. ekonomistė Jekaterija Rojaka.

Netaupo, nes neturi iš ko

DNB tyrimas atskleidė, kad 76 proc. vaikų turinčių lietuvių pinigų vaiko išsilavinimui netaupo. Daugiau kaip pusė tėvų teigia tiesiog neturintys iš ko taupyti - 52 proc. respondentų nurodė turintys kitų svarbių išlaidų. 12 proc. apklaustųjų taupyti neskuba, nes esą vaikai dar per maži.

Nemaža dalis tėvų deda viltis į gerus vaikų pažymius. Vienas iš dešimties apklaustųjų (9 proc.) tikisi, kad jų vaikui už studijas mokėti nereikės. 3 proc. apsklaustųjų nusprendė, kad studijoms vaikas turės užsidirbti pats.

Taupantys vaiko studijoms nurodė 29 proc. apklaustųjų. Populiariausias pinigų taupymų būdas - indėlis banke. Taip taupantys vaiko studijoms nurodė daugiau kaip dešimtadalis apklaustųjų (12 proc.). Dukart mažiau tėvų (6 proc.) pinigus vaiko studijoms atsideda ir laiko namuose. Likusieji renkasi kitus taupymo būdus.

Ar taupote pinigus vaikų studijoms ir kaip?

Ar taupote pinigus vaikų studijoms ir kaip?

Iš viso, proc.

Taip, taupome, banke turime indėlį

12

Taip, investuojame į vertybinius popierius

1

Taip, investuojame į savanoriškus pensijų fondus

3

Taip, taupome, laikome pinigus namuose

6

Taip, taupome kitomis priemonėmis

7

Ne, netaupome, vaikai dar per maži

12

Ne, netaupome, tikimės, kad už studijas mokėti nereikės

9

Ne, netaupome, manome, kad vaikas turės pats užsidirbti studijoms

3

Ne, netaupome, yra kitų svarbių išlaidų

52

Kita

1

DNB inicijuotos „Spinter tyrimų“ apklausos apie taupymą vaiko studijoms duomenys

Reprezentatyvią šalies gyventojų apklausą „Spinter tyrimai“ atliko šių metų balandžio mėnesį. Apklausti 1007 respondentai. Jie galėjo pasirinkti kelis atsakymų variantus.

Taupymas vaiko ateičiai turėtų būti prioritetas

Pasak DNB vyr. ekonomistės J. Rojakos, vaikus auginančių šeimų biudžete vaiko reikmėms skirta eilutė turėtų būti prioritetinė. Juk taupymas studijoms - tai investicija į vaiko ateitį. Žinoma, jei vaiko pažymiai leistų įstoti nemokamai, tuomet sukauptą fondą būtų galima panaudoti kitiems tikslams, pavyzdžiui, kelionėms, arba pradiniam įnašui už būstą.

„Studijos - vienas svarbiausių vaiko gyvenimo etapų, užtikrinančių saugią ir stabilią ateitį. Nors nemaža dalis apklaustųjų teigė manantys, kad vaikai dar per maži pradėti taupyti jų išsilavinimui, tačiau niekada nėra per anksti pradėti kaupti vaiko ateičiai. Atsidėti nedideles sumas tėvai gali pradėti vos vaikeliui gimus. Argumentas, kad vaikui galbūt nereikės mokėti už studijas, taip pat silpnas. Universitetai gyvena iš mokesčių už mokslą, todėl naivu būtų tikėtis, kad ateityje aukštasis mokslas visiems be išimties bus nemokamas. Valstybės galimybės finansuoti mokslą taip pat ribotos. O jeigu vaikas įstos į valstybės finansuojamą studijų vietą, tėvų sukaupti pinigai jam bus stipri finansinė parama, pradedant savarankišką gyvenimą”, - teigia J. Rojaka.

Pasak DNB vyr. ekonomistės, šeimos, kurių biudžetas itin įtemptas ir taupymui nebelieka lėšų, gali daugiau dėmesio skirti dabartiniam vaiko išsilavinimui, kad nereikėtų už mokslą mokėti vėliau. Taip pat jaunuoliai, neįstoję į valstybės finansuojamą vietą, gali studijas apmokėti valstybės remiama paskola.

Studijoms - specialūs taupymo įrankiai

Kaip parodė tyrimas, dažniausiai tėvai vaiko studijoms taupo banke laikydami indėlį. Šeimoms siūlomi ir į kaupimą vaiko studijoms orientuoti taupymo produktai. Studijų draudimas leidžia šeimai, atidedant nedideles sumas, sukaupti garantuotą sumą vaiko studijoms ar pirmiesiems savarankiško gyvenimo žingsniams. Jeigu tėvai apie būsimą vaiko išsilavinimą pradės galvoti, kai vaikui sukaks 3 m., kas mėnesį atidėdami po 25 Eur studijų draudimui, iki jo pilnametystės sukaups per 4,5 tūkst. Eur. Šios sumos gali pakakti apmokėti dvejiems ar trejiems studijų metams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prieš naują maitinimo strategiją mokyklose ir darželiuose – eksperimentas: ką vaikams teko valgyti? (33)

Sveikatos apsaugos ministerija pirmą kartą inicijavo tokį eksperimentą: pagal specialistės...

Šokiruojantis moksleivių muštynių stadione vaizdo įrašas: kas ir kodėl buvo nutylėta (203)

Keliasdešimt moksleivių su mobiliaisiais telefonais, filmuojantys dviejų bendraamžių muštynes...

Legendinis Arlauckas prisiminė nuotykius su Sabu ir Kurtinaičiu: istorijų „stiprumas“ gali priblokšti (12)

Žodžio kišenėje neieškanti Eurolygos legenda Joe Arlauckas davė išskirtinį ir Ispanijoje...

DELFI Diena. Išskirtinis interviu su Petrauskiene – apie chaosą švietimo sistemoje ir streikuojančius mokytojus (134)

Nors švietimo ir mokslo ministerija teigia, kad etatinis mokytojų apmokėjimas yra puiki ir...

Akis į akį susidūrė su Rusijos FSB: pasakė, kad turiu du variantus (64)

Leidinys „The Insider“ ir „ Bellingcat “ tyrėjų grupė paviešino tyrimą, kuriuo...

Vyras įsigytą mašiną iš salono vadina „kate maiše“, pardavėjai ginasi parašais ant sutarčių (38)

Arūnas iš Klaipėdos įsigytą „Ford Grand C-Max “ vadina „kate maiše“, nors automobilį...

Kibernetinės atakos vyksta nuolat, nors apie jas garsiai ir nekalbama (1)

Kibertechnologijų ekspertas, beveik trisdešimt metų Izraelio gynybos pajėgose tarnavęs generolas...

Pogrebnojus apie vaikų auklėjimą: anuomet suaugusieji buvo dievai, o vaikai – baudžiauninkai pasidalino vaikystės nuotraukomis (3)

Dizaineris Aleksandras Pogrebnojus (50) sako, kad skirtumas tarp šiandienių vaikų ir vaikų...

Pirmenybė į tūkstantinę paramą – moterims, emigrantams ir jauniems, o likusiems ¯\_(ツ)_/¯ (41)

Ūkininkai, pretenduojantys į ES paramą, skundžiasi, jog taisyklės pakankamai diskriminacinės ir...

Santykių ekspertas pataria: gyvenimą apvertė planuotas kūdikis – vyras paliko dėl meilužės (3)

Su vyru kartu prabuvome dešimt metų, dveji metai, kaip esame vedę. Turime vienerių metukų...