aA
Tai, kad atostogas naujagimiui auginti iki metų ima ne mama, o tėvas, tikėkimės, greitai jau nieko nestebins. Kauno mieste ir rajone motinystės atostogomis mažyliams auginti šiuo metu naudojasi 2349 asmenys: 2336 moterys ir 13 vyrų.
“Sodros” duomenimis, iš 18 485 Lietuvos mažylių 207 augina vyrai. Kitose Europos šalyse tokių vyrų yra gerokai daugiau.

Šiemet Lietuvoje įsigaliojęs naujasis Darbo kodeksas garantuoja, kad šių vyrų darbo vieta bus išsaugota, kol augins vaiką, iki jam sueis treji metai.

Į darbą - po metų

Saulių Brasą aptikome šildantį pusryčius sūneliui Arminui. Išleidęs žmoną į darbą, o trejų metų dukrelę Gabrielę - į darželį, vyriškis rūpinasi aštuonių mėnesių sūnumi.

“Žmona sūnelį augino iki trijų mėnesių, kol maitino krūtimi. Tada svarstėm, ką daryti: jos atlyginimas didesnis, naujagimio nesinorėjo palikti su aukle - vis tiek svetimas žmogus. Nutarėme, kad šeimai labiau apsimokės, jeigu atostogas auginti sūneliui imsiu aš: mišinuku pamaitinti, pakeisti sauskelnes, išvežti į lauką, užmigdyti naujagimį man nesunku, kas kita pagaminti pietus. Tam samdome šeimininkę kelioms valandoms per dieną”, - sakė vyriškis.

Muzikinį išsilavinimą turintis S.Brasas dirba logistikos vadybininku. Darbdavys neprieštaravo prašymui išleisti jį tėvystės atostogų. Vyriškis tikėjosi, kad prižiūrėti naujagimį bus sunkiau. Sūnelis auga sveikas ir ramus, dukrelė buvo triukšmingesnė, neleisdavo tėvams miegoti visą naktį. “Sunkiausia man aprengti Arminą. Kol apmaunu vieną kojytę, nuo kitos sūnelis kelnytes dažnai nuspardo. Dabar vasara, šios bėdos nėra”, - pasakojo tėvas.

“Pirmą savaitę išėjusi į darbą labai nerimavau, namo skambinau kas keliolika minučių. Po mėnesio nurimau: sūnelis sotus, švarutis, sausas. Gal ir be reikalo moterys nepatiki vyrams auginti naujagimių”, - sakė prekybos įmonėje vyriausiąja finansininke dirbanti Jūratė Brasienė.

“Sūnelį visada užmigdau greičiau nei žmona. Arminas mėgsta mano niūniuojamas lopšines. Jaučiuosi dirbąs savo darbą - juk ruošiausi būti muziku”, - tęsė Saulius.

Kai Arminui sukaks metai, vyriškis ketina dirbti.

Rūpesčius dalijasi po lygiai

Virginijus Kašėta sakė, kad materialiniai sumetimai lėmė, jog atostogose sūneliui prižiūrėti yra jis. Abu su žmona dirba individualioje įmonėje. Jam buvo parankiau atostogauti. Naujagimį prižiūri abu pasikeisdami, maždaug po pusdienį.

Trečio mažylio susilaukusi “Tele bim-bam” televizijos laidos režisierė Neringa Čereškevičienė taip pat neėmė atostogų sūneliui auginti. Tai padarė jos vyras Alfredas Čereškevičius. Jam tai buvo lengviau negu individualią įmonę įregistravusiai ir pagal autorinę sutartį televizijoje dirbančiai dainų atlikėjai. Daugiavaikiais tėvais tapę menininkai gyvena gana aktyviai, namų rūpesčius stengiasi dalytis po lygiai.

Vienas iš šimto

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos duomenimis, Lietuvoje atostogas naujagimiui auginti tėvas ima tik vienoje iš šimto šeimų. Šių metų pradžioje daugiausiai - septyniasdešimt tokių tėvų buvo 25-29 metų amžiaus, šešiasdešimt vienas - 30-34, dvidešimt - 40-44, aštuoniolika - 20-24 metų amžiaus.

Anot “Sodros” specialistų, dažniausiai šį sprendimą lemia tai, kad moteris uždirba daugiau už vyrą. Dažniausiai taip būna, kai moterys dirba valdiškose įstaigose, o vyrai - privačiose struktūrose ir dalį atlyginimo gauna nelegaliai. Neretai motinystės atostogų nėra kaip imti individualių įmonių savininkėms.

Psichologai nesutaria

Kieno - motinos ar tėvo - artumas kūdikiui reikalingesnis? Šiuo klausimu daug psichologų sakė neturį nuomonės. Viešosios įstaigos “Saugaus vaiko centras” psichologė Birutė Baranauskienė neabejojo, kad kūdikiui geriau, jei prie jo būna mama.

“Gilus kūdikio ryšys užsimezga su jį maitinančiu žmogumi. Jis glaudžiausias, kai mažylis maitinamas krūtimi. Svarbiausia, kad prie kūdikio nuolat būtų vienas vaiką mylintis, jo interesais gyvenantis žmogus. Šis globėjas neturėtų pasitraukti nuo jo ilgiau kaip parai. Išskirtiniu atveju - 48 valandoms. Tada kūdikis saugus.

Jei kūdikį saugantys artimieji nuolat keičiasi, paaugęs jis bijos likti vienas, būti naujoje aplinkoje, atsiskirti nuo asmens, prie kurio nesaugiai prisirišęs - apskritai jausis nesaugus, patirs daugiau psichologinių problemų”, - sakė psichologė.

Švenčia ne tik birželį, bet ir rugsėjį

Specialistai pastebėjo, kad motinos reikšmę vaikų gyvenime mes suprantame visai natūraliai, jai skiriame daug gražių žodžių tiek vienų, tiek kitų švenčių proga, o tėvas dažnai lieka nuošalyje. “Gal dėl to, kad vaikai tėvą mato daug rečiau? Taip neretam iš tėvų gimsta svetimo žmogaus savoje šeimoje kompleksas. Tokios šventės, kaip Tėvo diena, dėmesys jų metu tėvui tarsi uždaro trapų šeimos ratą, grąžina tėvą į savą prigimties ir likimo jam skirtą vietą”, - teigė specialistai.

Tėvo dieną švenčia daugelis pasaulio valstybių, tačiau ne tuo pačiu metu. Lietuvoje tėčius skubame sveikinti pirmąjį birželio sekmadienį, o, pavyzdžiui, Naujojoje Zelandijoje ir Australijoje Tėvo diena švenčiama pirmąjį rugsėjo sekmadienį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Skvernelio reitingo paslaptis: surastas priešas ir galandami nauji ginklai (209)

Spalis Lietuvos Vyriausybei buvo tikrai karštas, bet ne dėl to, kad šiemet mūsų šalyje...

Kad pavakarieniautų, vienu ypu perka 200 kiaušinių: mūsų gaili, lyg būtume nukankinti tėvai (7)

„Kai turi vieną vaiką, supranti, koks sunkus tavo gyvenimas. Viską sureikšmini, stengiesi, kad...

Visame pasaulyje sutriko „Facebook“ ir „Instagram“ veikla (65)

Visame pasaulyje sutriko socialinių tinklų „Facebook“ ir „Instagram“ veikla. Svetainės su...

Pasaulio prekybos organizacijos vadovas tikisi įveikti dabartinį neramų periodą

Įtampą prekyboje lemia didesnis ją ribojančių priemonių skaičius, sako Pasaulio prekybos...

Prieš policijos automobilį užlindęs ir avariją sukėlęs dviratininkas stebina įžūlumu (85)

Į redakciją kreipėsi vilnietis Vadimas M., kuris rugpjūčio 10 d. Vakariniame Vilniaus...

Apsilankė vilniečių namų vakarėliuose: studentiškos linksmybės šiais laikais ramesnės, nei mokytojų įkurtuvės

Iš vakarų kultūros prieš gerus dvidešimt metų Lietuvoje įsitvirtino nauja mada – prieš...

Kručinskų advokatai: vaikų atėmimo dramoje – skandalingas posūkis (77)

Visa Lietuva užgniaužusi kvapą stebėjo širdį veriančias dramas, kai Kauno vaikų teisių...

Petrauskienė žada 40 proc. didesnes algas dėstytojams ir mokslininkams (83)

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė pasirašė įsakymą dėl studijų kainų...

Kelerius metus su ketvirta vėžio stadija gyvenanti Rasa: be proto noriu gyventi (56)

Ketvirtos stadijos vėžio diagnozę prieš ketverius metus sužinojusi Rasa Vaitekūnienė savo...

Žinomi bičiuliai ir kolegos gedi netikėtai mirusio Eimunto Nekrošiaus: liko nepapasakotos istorijos ir neįgyvendinti planai (143)

Antradienį, lapkričio 20 dieną žinomas teatro režisierius Eimuntas Nekrošius iškeliavo...