Kuo mažesnis vaikas, tuo labiau jis jaučia, kad visas pasaulis aplink yra vienas didelis žaislas. Ir tuo greičiau jis vystytųsi, jei ne suaugusiųjų sergėjimai: „nelipk“, „neimk“, „nebėgiok“... Kad savo saugojimu nestabdytume jų lavėjimo, Kūdikių ir vaikų gimnastikos mokyklos įkūrėja Monika Kvietkutė-Greimienė pataria vaikų gyvenamą erdvę įrengti taip, kad jie galėtų saugiai laipioti, šokinėti ir lankstytis.
© Shutterstock nuotr.

„Interjero sprendimai gali padėti išauginti sveiką, judrų ir vėliau sportą pamėgsiantį mažylį“, - įsitikinusi trenerė. Ji dalijasi 14+ idėjų vaikų kambariui.

Švediška sienelė

Iš baldų gamintojų užsakyta laipiojimo sienelė mažyliui nuo vienerių metų tiks tik su suaugusiojo priežiūra, vėliau vaikas galės ja naudotis pats. „Mėgindamas užsiropšti mažylis stiprins savo rankų ir stuburo raumenis, o vyresnis vaikas jau galės atlikti ir pratimų – pakibęs ant viršutinio skersinio kelti kelius ir taip stiprinti pilvo presą ar padaryti prisitraukimų“, – pasakoja M. Kvietkutė – Greimienė. Tokia sienelė pagyvina interjerą, kambarys atrodo žaismingesnis. „Sienelės skersinius kartu su vaikais galite nudažyti skirtingomis spalvomis ar raštais, o vertikalią kraštinę išnaudoti kaip spalvingą ūgio matuoklį“, – idėjas vardija trenerė.

Trenerės patarimai, kaip įrengti vaikų kambarį, kad jie augtų sportiški
© Shutterstock nuotr.

Pasak jos, vyresnių vaikų tėvai, taupantys vietą ir pinigus, sienelę gali keisti ir durų staktos ertmėje įtaisytu skersiniu. „Kaip ir sienelė, jis vertingas ne tik jėgos, bet ir tempimo pratimams: po mokyklos suole praleistos dienos, kurią dažnas paauglys užbaigia sėdėdamas automobilyje ar autobuse, tiesiog būtina išsitempti“, - kalbėjo M. Kvietkutė-Greimienė.

Jogos maišas

Kalbant apie tempimo pratimus ir raumenų atpalaidavimą nuo įvairių įtampų, pati trenerė šiuo metu yra susižavėjusi vadinamąja joga ore. Jai reikalinga įranga – specialus hamakas iš 9-10 metrų ilgio ir apie 3 m. pločio audinio, kabliais pritvirtinto prie lubų. Suaugusiesiems tokios jogos užsiėmimai vyksta įvairiuose sporto klubuose, tačiau vaikams asanų – jogos pozų – mokytis dar anaiptol nereikia.

Trenerės patarimai, kaip įrengti vaikų kambarį, kad jie augtų sportiški
© Shutterstock nuotr.

„Jiems toks maišas bus žaidimas ir sūpynė. Labai naudinga tai, kad jame galima kyboti žemyn galva. O pavargęs mažylis gali tiesiog patogiai įsitaisyti kybančiame maiše, pagulėti embriono poza ir pajusti beveik nesvarumo būklę. Pamatysite, kaip jis atsigaus po judrių žaidimų arba užmigs dar patogiau nei lopšyje,“ – sako trenerė.

Augant vaikui, daugės ir būdų išnaudoti jogos maišą, ypač, jei tėvai patys mėgins juo naudotis ir vaikas tai matys.

Virvė

Dar paprastesnis prie lubų kabinamas daiktas – tvirta gimnastikos virvė. „Kai pakabiname virvę užsiėmimų salėje, vaikai tuoj ima būriuotis: kiekvienas nori pirmas pamėginti lipti ar suptis“, – dalijasi M. Kvietkutė-Greimienė. Ji siūlo virvę kabinti tokiame aukštyje, kad mažylis laikydamasis galėtų ant jos gale užrišto mazgo užkabinti koją.

Trenerės patarimai, kaip įrengti vaikų kambarį, kad jie augtų sportiški
© Shutterstock nuotr.

„Virvę kabinkite dvigubą ir pradžiai suriškite po mazgą kas 20-30 centimetrų. Virš mazgo iš dvigubos virvės susidarys tarsi kilpa, į kurią vaikas lipdamas statys koją. Tik turėkite mintyje, kad aplink virvę turėtų būti pakankamai vietos, nes vaikas naudosis ja ir kaip sūpynėmis. To nereikėtų drausti, nes supdamasis jis iškart save apdovanoja už sunkų užsiropštimo ant virvės darbą“, – įspėja vaikų trenerė.

Iš gimnastikos salės – į namus: kamuoliai ir „akmenėliai“

Vieni iš saugiausių ir daugeliui mamų žinomų daiktų kūdikių fiziniam ugdymui – kamuoliai: nuo mažų masažinių kamuoliukų pėdutėms iki didelių gimnastikos kamuolių įvairiems balanso pratimams.

„Yra nemažai pratimų su gimnastikos kamuoliais nėštukėms. Jau sulaukusios mažylių mamos, mankštindamosi pačios, kamuolius vėliau pritaiko ir kūdikių mankštai. Tokia mankšta kartais būna geriausias vaistas nuo pilvo dieglių.

Trenerės patarimai, kaip įrengti vaikų kambarį, kad jie augtų sportiški
© Kūdikių-vaikų gimnastikos mokyklos nuotr

Su kamuoliu galima atlikti labai daug pratimų nugaros, pilvo, kitiems balanso raumenims. Ant jo vaikai mokosi išlaikyti lygsvarą, šokinėja, galų gale, didžiulis kamuolys – ir gana žavus žaislas bei interjero detalė“, - pasakoja M. Kvietkutė – Greimienė.

Ji pridūrė, kad balansą padeda lavinti ir perpjauto kamuolio formos grublėti guminiai „akmenėliai“. Jie dedami ant grindų, ant jų mažylis mokosi išstovėti ir neprarasti lygsvaros, užlipęs abiem kojomis. „Tarp lavinamųjų žaislų ir sporto įrangos rasite ir jų, ir kitokių balansavimui skirtų daiktų, tačiau norintieji sutaupyti gali tokį daiktą pasidaryti patys. Jei šildymo pūslę pripilsite vandens, padėta ant grindų ji taps puikiu balansiniu padėkliuku, ant kurio basas vaikas mokysis išstovėti. Galima pakaitalioti vandens temperatūrą ir kartais pripilti šaltesnio, kartais – šiltesnio, kad kontrastai pagrūdintų pėdutes“, - patarė trenerė.

Trenerės patarimai, kaip įrengti vaikų kambarį, kad jie augtų sportiški
© Shutterstock nuotr.

Grindys: neišnaudota erdvė

Jei suaugusiesiems grindys ir kiti namų paviršiai yra tik dulkių šlavimo ar siurbimo erdvė, vaikams tai – kliūčių ir nuotykių ruožai. Tokį jų požiūrį verta išlaikyti.

Ant koridoriaus grindų priklijuoti lipdukų, žyminčių startą ir finišą, ar vaikų kambaryje nupiešti „klases“ – paprasta, bet genialu. Grindis galima išmarginti krokodilais, kuriuos reikia apeiti, ar kitomis kliūtimis – kuo tik norite, priklauso nuo tėvų ir vaiko fantazijos. Ant grindų vietoje įprasto kilimo ar itin nepraktiško kilimėlio–dėlionės daug vertingiau turėti sportui skirtą kilimėlį, kuris tiks vaikui šokinėti ir vartytis.

Norintiems didesnių iššūkių siūlyčiau įsigyti trapecinį kilimėlį, skirtą kūlvirsčiams. Kūdikiai jį naudos kaip saugią ir minkštą čiuožynę, o vėliau galės imti verstis per galvą“, - kalbėjo trenerė. Ji įspėja, kad kūlvirsčiai jau nebėra laikomi pakankamai saugiu ir vertingu pratimu, todėl reikėtų atidžiai prižiūrėti, kaip vaikai juos daro.

Trenerės patarimai, kaip įrengti vaikų kambarį, kad jie augtų sportiški
© Shutterstock nuotr.

Kalbant apie grindis, jos – svarbiausias namų paviršius mažyliams iki 3 metų. „Tiems, kurie pradeda vaikščioti, labai rekomenduočiau pėdučių takelį: iš įvairių paviršių pagamintą taką, skirtą vaikštinėti basomis. Švelnūs, rupūs ir akmenuoti paviršiai pamainomis skatina pėdų jautrumą, gerina kraujotaką ir saugo nuo pilnapadystės. Kadangi žmogaus pėda formuojasi iki 5-6erių metų, pavaikščiojimai tokiu takeliu padės jai sveikai vystytis“, - pasakoja M. Kvietkutė – Greimienė. Ji pati gamina šiuos takelius gimnastikos salėms ir namams.

Grindis galima išnaudoti ne tik kojų, bet ir rankų judesių vystymuisi. „Kūdikių smulkioji motorika sparčiai lavėja, kai jie gali žaisti su įvairiomis medžiagomis. Todėl mažylių mamoms patariu į grindis integruoti „Metų laikų dėžę“. Tai – negili, plati dėžė, kurioje priklausomai nuo metų laiko gali būti priberta kankorėžių, kaštonų ar gilių, kinetinio smėlio ar akmenukų, audinio skiaučių ar kamuoliukų, svarbu, kad daiktai būtų saugūs ir vaikas jais nepaspringtų“, - kalbėjo trenerė.

Trenerės patarimai, kaip įrengti vaikų kambarį, kad jie augtų sportiški
© Shutterstock nuotr.

Siena ar laipiojimo zona?

Taip pat, kaip kūrybiškai pažvelgėme į grindis, galima vaikų akimis pažvelgti į sienas ir neapsiriboti švediškos sienelės pritvirtinimu prie vienos iš jų. „Yra tekę matyti vaikų kambarį, kuriame visos sienos buvo nusagstytos uolų laipiojimo kybiais. Jie tvirti, žaviai atrodo, gali būti išnaudoti kaip kabliukai daiktams, kai vaikas nelaipioja. Kitas variantas – įvairios virvių konstrukcijos, tokios kaip voratinklis ar „lianų“ tinklas,“ – idėjomis dalijasi trenerė.

„Bet pagrindinė mintis, kurią noriu palikti sportiškus vaikus auginantiems tėvams – kad įrenginėdami jų kambarį dairytųsi ne vien baldų ar dažų, o ir sportinės įrangos salonuose, kad prisimintų, kokias sporto šakas patys mėgo ar tebemėgsta, ir nebijotų prie pirkinių sąrašo pridėti dvipusio gimnastikos suolelio, krepšinio lanko ar šokinėjimo gumos. O jei abejoja, žinotų, jog gali pasikonsultuoti ne tik su interjero dizaineriu, bet ir su vaikų treneriu“, - užbaigė pokalbį pašnekovė.

Trenerės patarimai, kaip įrengti vaikų kambarį, kad jie augtų sportiški
© Shutterstock nuotr.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Juodieji karų su banditais puslapiai: „Vilniaus brigados“ garsenybės buvo laužomos sostinės požemiuose (202)

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę 1990 m. šalis paveldėjo sovietinę miliciją, kitos operatyvinės...

Jolita Mikolaitienė: 21 amžius, o iki šiol moterys naiviai ieško slaptos prasmės tiesmukuose vyrų žodžiuose (82)

Atsakingas pareigas tarptautiniame versle užėmusi Jolita Mikolaitienė daugeliui geriau pažįstama...

Rusijoje lietuvis surado keisčiausią pasaulyje viešąjį tualetą (169)

Norite sysiuko ar dar rimčiau? Eikite į tam skirtą autobusą – jums pasakytų...

Pavogė mirusio vaiko tapatybę, buvo demaskuotas, tačiau tada kilo dar daugiau mįslių (16)

Jis pavogė mirusio vaiko tapatybę, galiausiai buvo demaskuotas, tačiau kilo dar daugiau mįslių....

Profesorius Lukoševičius apie visuotinę problemą: niekas nemoka sveikai maitintis (35)

Palangoje kiekvieną vasarą leidžiantis prof. habil. dr. Leonardas Lukoševičius – puikus...

Kaip pasikeis jūsų organizmas atsisakius alkoholio? (67)

Alkoholio poveikis žmogaus organizmui gali būti labai pragaištingas. Laimei, vis daugiau žmonių...

Santuokos sakramento auka: už norą tuoktis prestižinėje bažnyčioje pakloja įspūdingas sumas (394)

Vienas iš didžiausių galvos skausmą keliančių klausimų jaunavedžiams – kiek aukoti...

Nėštumas: kūno pokyčiai, kurie išlieka net ir pagimdžius (12)

Sakoma, kad motina tapusi moteris pasikeičia, ir tai nėra pokštas. Jokiu kitu gyvenimo periodu...

Pagimdžiau dukrą: vyras tai atšventė namie su prostitutėmis... (15)

Mūsų šeimos nebeliko po 24 bendro gyvenimo metų, jei galima sakyti, kad tas gyvenimas buvo...

Šuns apkandžiota kaunietė: jo šeimininkė net nemėgino sudrausminti keturkojo – spruko, palikusi vaikus (236)

Į portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi svetimo šuns sužalota ir įbauginta...