aA
Kas dieną apie 80 Lietuvos vyrų tampa tėvais. Tačiau ne visi jie gali ir nori bendrauti su savo sūnumi ar dukra. Kaip DELFI teigė psichologas Gediminas Navaitis, daugelis vyrų tėvo pareigas ir vaidmenį šeimoje iki šiol suvokia labai supaprastintai - jis privalo uždirbti pinigus. Todėl nestebina, kad vos trečdalis vyrų pritaria tėvystės atostogoms.
Tėtis karjeristas
Tėtis karjeristas
© Corbis
Lietuvoje kas dieną išsiskiria apie 30 porų. Per pastarąjį dešimtmetį daugiau kaip 150 tūkst. vaikų po gimdytojų nesutarimų tarsi „neteko” vieno iš jų, paprastai - tėvo.

„Suprantama, alimentai, ir „sekmadieninis” ar tik „šventinis” tėvas daugeliui vaikų po šeimos skyrybų liko. Tačiau paprastai kasdieniniame vaiko gyvenime tokio tėvo vaidmuo itin sumenksta“, - pastebi G. Navaitis.

Jis pateikia tėvų apklausos duomenis, jų atsakymus į klausimus, ar jie nenorėtų ko nors daugiau? Gal jiems patiktų žymiai reikšmingesnė vieta vaikų gyvenime?

Ką vyrai mano apie tėvystę?

Neseniai buvo apklausta apie 1,5 tūkst. Lietuvos vyrų. Domėtasi jų nuomone apie vyriškumą ir tėvystę, vyro vaidmeniu šeimoje ir ugdant vaikus.

„Regis, daugeliui vyrų atrodo, jog šioje srityje didesnių permainų nereikia“, - sako psichologas.

28 proc. apklaustųjų pritaria įstatymui dėl tėvystės atostogų ir mano, kad jis padėtų tėvui geriau pažinti savo vaiką, išlygintų vyrų ir moterų indėlį, prižiūrint kūdikį.

Tačiau vyrų, kurie dėl įvairiausių priežasčių nepritaria tėvystės atostogoms ar neturi dėl jų aiškios nuomonės, yra beveik dvigubai daugiau nei pritariančių.

Pasak G. Navaičio, kas penktas iš tirtų vyriškių paaiškino nepritarimą tėvystės atostogoms tradiciniu pareigų šeimoje paskirstymu. Jų nuomone, vyras turėtų aprūpinti šeimą, o žmona tvarkyti šeimos buitį ir prižiūrėti vaikus: „Apklausa parodė, kad tėvo pareigas ir vaidmenį šeimoje daugelis vyrų suvokia labai supaprastintai.

Du penktadaliai mano, jog vyras visų pirma turi aprūpinti vaikus, nors kas dešimtas prisiminė, kad vaiką dar reiktų ir mylėti… O apie tai, kad su vaiku reikėtų bendrauti, užsiminė vos 3 proc., kad būti jam pavyzdžiu - vos 5 proc. vyrų.

Įdomu, kad apie 1,5 proc. apklaustųjų drąsiai nurodė tokias tėvo pareigas, kurios tikrai jų nenuvargintų: atsakė, kad tėvas turėtų atsiminti vaikų vardus ar aplankyti juos per gimtadienį”.

Geras tėvas, bet ne „tikras“ vyras

Apklaustiesiems buvo pateikti du klausimai, kuriais prašyta įvertinti, kiek jie patys yra vyriški, t.y., kiek atitinka jų pačių aprašytą „vyriškumo standartą”. To paties teirautasi ir apie tėvystę.

„Įdomu tai, kad Lietuvos vyrai savąjį vyriškumą vertina prasčiau, nei sugebėjimą būti tėvu. Tik kas ketvirtas (23,5 proc.) manė, kad yra tikrai toks, kokiu ir turėtų būti vedęs vyras. Tačiau tie patys vyrai save kaip tėvus vertino pastebimai geriau: įsitikinusių, jog pilnai atitinka reikalavimus, kurie keliami tėvui, buvo arti trečdalio (32,6 proc.)“, - teigė G. Navaitis.

Pasak jo, panašios ir itin neigiamai vertinusių savąjį vyriškumą bei tėviškus gebėjimus nuomonės: manančių, kad jie visiškai nepanašūs į „tikrus vyrus”, nebuvo daug, tačiau net penkis kartus daugiau nei tų, kurie teigė, jog visiškai nesugeba būti geru tėvu.

„Keistoki kai kurie vyrai, - padarė išvadą psichologas, - mano, jog būti „tikru vyru” nesugeba, bet tėvu, kuris taps vaikams vyriškumo pavyzdžiu, gali būti. Mano, kad reikia stengtis dėl šeimos ir vaikų, pasiryžę dieną naktį dirbti, kad vaikus aprūpintų ir išmokslintų, bet net neplanuoja su jais artimiau bendrauti“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Italijoje gyvenanti lietuvė: viskas įvyko labai greitai, žmonės įbauginti (32)

Šiaurinė Italijos dalis per savaitgalį pasikeitė neatpažįstamai – dėl apsikrėtusių...

Gyventojai įsiutę dėl neremontuojamos gatvės: ši – vos išvažiuojama, o pinigų jai sutvarkyti nėra (220)

Vilniaus miesto Gineitiškių gatvės gyventojai pasipiktinę. Jie sako, kad viena pagrindinių šio...

Italijos specialistas: susiklostė nepalankiausia įmanoma padėtis mirė penktas žmogus, užfiksuoti du židiniai (112)

Italija pirmadienį pranešė, kad šiauriniame Lombardijos regione mirė ketvirtas naujuoju...

Įsisiautėjęs vėjas savaitgalį pridarė žalos: ant kelio virto medžiai, krito langai

Savaitgalį siautęs stiprus vėjas Kėdainiuose vertė medžius. Ugniagesiai gelbėtojai dėl...

Po SEB banko atnaujinimų dalis klientų vis dar susiduria trikdžiais

Nors praėjo savaitė, kai SEB bankas baigė diegti naują informacinių technologijų (IT)...

Gyvai / Piniginiai reikalai. Kokį signalą siunčia kylančios aukso kainos bei kiek lietuviai išleidžia maistui?

„Delfi“ eteryje startuoja nauja laida apie makroekonomikos ir mikroekonomikos reikalus. Pirmojoje...

Vidas Bareikis – pirmąkart atvirai apie skyrybas: su Jurga išbandėme viską (39)

„Su Jurga buvome ta pora, kuri išbadė visus įmanomus metodus, kad išlaikytų šeimą“, –...

Madingiausios šių metų rankinės: kokias verta pirkti ir ko vengti? (13)

Moteris be rankinės... gali pasirodyti įtartina, tiesa? Nė viena dailiosios lyties atstovė...

Dėl koronaviruso Lietuva griežtina veiksmus: iš Italijos atvykę bus tikrinami lėktuvuose (160)

Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerijoje surengtoje spaudos konferencijoje pranešta, jog visi...

Veikla, kuri Vitulskių šeimoje užima svarbią vietą: norime, kad vaikams tai patiktų, o ne būtų verčiami (3)

Verslininkę Eriką ir dainininką Merūną Vitulskius su vaikais beveik kasdien galima išvysti...

|Maža didelių žinių kaina