aA
Laikas paneigti mitą, kad gatvę vietoj šilto kambario ir užtikrinto duonos kąsnio renkasi tik vaikų globos namų auklėtiniai arba vaikai iš socialinės rizikos šeimų. Pabėgusių vaikų tėvai neretai sau plaukus raunasi, nesuprasdami tokio elgesio motyvų. Esą nieko jam netrūko. Tuo tarpu vaikai prisipažįsta, kad kartais pavydi netgi šuniui, kuris šeimoje glostomas ir kalbinamas kur kas dažniau nei jie.
Vaikas
Vaikas
© Corbis
Trūksta ne duonos kąsnio

Anot Dingusių žmonių šeimų paramos centro vadovės Onos Gustienės, kasmet iš namų trumpam ar ilgesniam laikui pabėga apie 200 paauglių, tačiau šie skaičiai – tik ledkalnio viršūnė. Nemažai tėvų, ypač jeigu vaikas tai daro ne pirmą kartą, nepraneša policijai apie jo dingimą. Vaikų globos namams taip pat neparanku pranešti apie dingusį vaiką. Mat nėra vaiko – nutrūksta jam skiriamas finansavimas.

Kriminalinės policijos biuro Nusikaltimų tyrimo skyriaus duomenimis, 2006 m. pirmąjį ketvirtį be žinios dingo 64 nepilnamečiai (24 berniukai, 40 mergaičių), iš jų 26 liko nežinioje (12 berniukų, 14 mergaičių). Pernai tuo pačiu metu dingo 62 vaikai (21 berniukas, 41 mergaitė), iš jų neatsirado 28 (11 berniukų, 17 mergaičių).

2008 m. pirmąjį ketvirtį be žinios dingo 30 nepilnamečių (9 berniukai, 21 mergaitė), iš jų neatsirado – 6 (4 berniukai, 2 mergaitės). Nors šiemetinė statistika rodo gerėjančią situaciją, pareigūnai taip pat šiuos skaičius vertina skeptiškai.

Anot O. Gustienės, šiuo metu atsiranda naujos bėglių kategorijos, pavyzdžiui, emigravusių tėvų atžalos.

„Tokiais būdais jie ieško savęs ir protestuoja prieš tai, kad jaučiasi palikti. Dažnai vaikai tikisi, kad tėvai jų pasiges, pradės gailėtis ir labiau rūpinsis vėliau Iš tiesų tai mūsų visuomenės susvetimėjimo problema: tėvų dėmesio stoka, smurtas šeimoje, patyčios mokykloje“, - vardijo pašnekovė.

„Kartą vaikas prisipažino, kad pavydi šeimoje gyvenančiam šuniui. Esą pastarąjį tėvai glosto, kalbina, du kartus per dieną išveda pasivaikščioti, o sūnų tik bara. Ir tai tiesa. Ne visada tėvai paglosto vaiką, paklausia, kodėl jis nusiminęs. Dažniausiai rūpestis baigiasi buitiniais dalykais: kad laiku atsibustų, nueitų į mokyklą, paruoštų pamokas, pavalgytų ir laiku eitų miegoti“, - įsitikinusi pašnekovė.

Tėvai problemos nesuvokia

Pabėgimų ypač padaugėja pavasarį, atšilus orams bei artėjant mokslų metų pabaigai. Vasarą dauguma traukia į pajūrį. Vaikai pradeda bėgti nuo 12 metų, tačiau pavojingiausias amžius - 16 metų. Paprastai gatvėje jie gyvena tol, kol jaučiasi galintys išgyventi: kas – dvi dienas, kas – savaitę ar ilgiau.

Dažnas paauglys nori grįžti namo, bet bijo tėvų pykčio, todėl lieka gatvėje. O ten jau kaip pasiseks – gal nieko neatsitiks, o gal nauji draugai taip įtrauks, kad gatvė taps antrais namais.

„Prieš porą metų atlikome tyrimą, kurio metu paaiškėjo, kad 20 proc. vaikų svarstė apie pabėgimą iš namų, o 40 proc. iš jų buvo pabėgę. Maždaug penktadalis visų bėglių iš namų bėga reguliariai“, - pasakojo pašnekovė.

Anot jos, norint pakeisti liūdną statistiką, reikia dirbti su aplinka, kurioje gyvena vaikas. Jei vaikui grįžus visi klausimai ir vėl sprendžiami diržu, didelė tikimybė, kad jis vėl bėgs. „Tokiu atveju visai šeimai reikėtų psichologo pagalbos, tačiau mūsų visuomenėje nėra įprasta tokiais klausimais kreiptis į specialistus. O negydant šeimos, priežastys išlieka“, - apgailestavo centro vadovė.

O. Gustienė pastebi, kad vaikai bėga ne iš tų šeimų, kuriose nėra duonos, bet iš tų, kuriose nėra meilės ir supratimo. „Tėvai dažnai net nesupranta, kad kažkas ne taip. Štai buvo atėjęs vienas tėvelis ir guodėsi, kad jos dukrai nieko netrūko, jai buvo taip gerai šeimoje. Bet panašu, kad gerai nebuvo. Tėvai ją buvo beveik praradę“, - pasakojo pašnekovė.

Anot jos, šiuo atžvilgiu ne materialinė pusė yra svarbiausia. Jei vaikas bent kartą per dieną bus paglostytas ir pagirtas, jis tikrai taip nesijaudins, kad jo maistas prastesnis nei klasės draugų ar batai truputį apiplyšę.

Žmonės paaugliams abejingi

Kriminalinės policijos biuro Nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininkas Igoris Ksendzovas pastebi, kad yra kelios bėgančių paauglių kategorijos. Neretai grupė jaunuolių nusprendžia ką nors atšvęsti kur nors gamtoje ir išvyksta nieko nepranešę tėvams. Po kelių dienų jie atsiranda arba juos iškrapšto patys tėvai.

Labai dažna pabėgimų priežastis – tėvų ir vaikų santykių problemos. Tėvai elgiasi labai griežtai su vaiku, daug reikalauja iš vaiko, šis neiškenčia psichologinio spaudimo ir pabėga.

Dar viena bėglių kategorija – vadinamieji keliauninkai. Jie nejaučia jokių įsipareigojimų šeimai, susiburia į grupeles ir keliauja. Vėliau grįžta namo arba paskambina, o tėvai iki tol iš proto kraustosi.

„Kaip jie pragyvena? Ne paslaptis, kad ir vagiliaudami. Prekybos centruose visada galima vieną kitą saldainį nugnybti, turguje mėsos gabaliuko paprašyti. Jei vaikai nėra labai reiklūs, jie kelias dienas gali išgyventi. Su nelegaliu paauglių darbu nesusiduriame. Nesakau, kad to nėra, tačiau tai labiau išimtys. Įstatymai – griežti, baudos – didelės, todėl žmonės bijo“, - teigė pareigūnas.

Kai dingsta vaikas, informacija perduodama visoms policijos komisariatų įstaigoms. Bandoma spėti, kuria kryptimi paauglys išjudėjo. Pavyzdžiui, jeigu jis vadinamasis keliauninkas, itin akyli vasarą tampa Klaipėdos ir Palangos pareigūnai.

„Jei pareigūnai pastebi, kad vaikas vaikšto gatvėje be tėvų, jis tikrinamas. Tuo tarpu pašalinių žmonių skambučių apie tokius vaikus sulaukiame retai. Jei įvykis rezonansinis, plačiai aprašomas, visuomenė įsitraukia į paieškas. Tačiau kasdien žmonės vis dar nekreipia dėmesio, net jei paaugliai vaikšto naktį. Esą, jei tai ne mano vaikas, tai manęs neliečia

Todėl, pasinaudodamas proga, noriu labai paprašyti – nelikite abejingi. Jau geriau tegu informacija nepasitvirtina. Tuomet nebūtų tokių skaudžių atvejų, kaip pernai plačiai nuskambėjęs berniuko dingimas Anykščių rajone. Jei žmonės, matę, kad vaikas anksti ryte miegojo ant suoliuko autobusų stotelėje, būtų paskambinę, jis nebūtų dingęs iki šiol“, - apgailestavo pašnekovas.

Siekiant inicijuoti ir įgyvendinti prevencinius veiksmus dėl be žinios dingusių vaikų problemos, sekmadienį 13 val. Vilniaus Sereikiškių parke Dingusių žmonių šeimų paramos centras organizuoja Tarptautinės be žinios dingusių vaikų dienos minėjimą.

Jo tikslas šviesti ir informuoti visuomenę apie egzistuojančią problemą, priminti tėveliams, kad reikia ne tik saugoti savo vaikus, bet ir mokyti juos pačius saugotis, kad būtų išvengta tokių problemų, kaip nepilnamečių dingimas ar pardavimas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Profesorius Ambrozaitis – apie karantino švelninimą: per anksti atleidus vadeles, epidemija persiris į antrą fazę (247)

Gydytojas infektologas, Vilniaus universiteto Medicinos universiteto profesorius Arvydas...

Lietuvos gamyklose mažėja užsakymų: didžiausias iššūkis – ką daryti su darbuotojais (52)

Užsakymų mažėja, o kai kur stringa ir tiekimas. Su tokia realybe susiduria Lietuvoje veikiančios...

Po Šimašiaus pasipiktinimo – naktinis SAM paaiškinimas: mobilieji punktai bus uždaryti tik 2 dienas atnaujinta 00:10 val. (630)

Vilniaus meras Remigijus Šimašius socialiniame tinkle užsiminė apie dar vieną papiktinusį...

Klaipėdoje nuo šeštadienio apribojama universitetinės ligoninės veikla (28)

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas vėlyvą penktadienio vakarą savo feisbuko paskyroje...

Po ambasadorės pasibaisėjimo kaukių kainomis, „Norfa“ atkerta: gal galite padėti nupirkti pigiau? (781)

Ina Marčiulionytė , Lietuvos ambasadorė Kinijoje, savo paskyroje „Facebook“ pasidalijo...

Orai: termometrų stulpeliai šoktelės aukštyn (2)

Šeštadienio dieną vyraus nepastoviai debesuoti orai , giedresnis bus rytas ir vakaras, dieną...

Vilniuje nusileido specialus lėktuvas iš Londono (87)

Penktadienį prieš vidurnaktį Vilniuje nusileido specialaus lėktuvas su lietuviais iš Londono.

Baltarusijos žiniasklaida: užteks, situacija jau ir taip nukeliavo per toli (269)

„Niekas nepasikeis. Nekris naftos kainos. Nebus šuolių akcijų biržoje. Netgi ledynai nepradės...

Vašingtoną apkaltino piratavimu: „konfiskavo“ Vokietijai skirtą kaukių siuntą (51)

Jungtinės Valstijos perėmė Bankoko oro uoste į Vokietiją išsiųstų Kinijoje pagamintų...

Kita karantino pusė: tokių degalų kainų vairuotojai nematė jau seniai (132)

Nors karantino metu gyventojams patariama laiką leisti namie, o transporto srautai smarkiai...

|Maža didelių žinių kaina