aA
Pasaka – nuo seno neatsiejamas įrankis tinkamai vaiko raidai ir pasaulėvokai formuoti. Šiandien vis daugiau ne tik ugdymo specialistų, bet ir tėvų susidomi terapinių pasakų nauda.
© Shutterstock nuotr.

Pataria specialistė

Psichologė Viktorija Grigorjeva:

Pasaka – puikus įrankis parodyti vaikui bendravimo ir elgesio modelius. Padėti išgryninti, kurie jų yra neigiami, o kurie – teigiami. Vaiko nuo pasaulio izoliuoti negalima, o pasitelkiant pasaką galima parodyti, kokie gali būti pavojingi bendravimo modeliai, kas apskritai yra blogis.

Terapinė pasaka nuo paprastos skiriasi tuo, kad joje yra išryškinama konkreti realaus gyvenimo problema ir pateikiami jos sprendimo būdai. Šitokios pasakos pabaiga visada turi būti gera.

Tačiau bet kuri pasaka ir vaikams skirta literatūra gali tapti terapiniu įrankiu, jeigu perskaitytas tekstas bus aptariamas su vaiku. Toks aptarimas būtent ir atlieka terapinį vaidmenį. Tam yra skirta daug metodų ir technikų, išmokti to gali kiekvienas, nebūtina būti psichologu.

Negalima gąsdinti ir manipuliuoti

Vienas variantas – pasirinkti aptarti jau esamą, kitas – ją pratęsti arba kurti savo pasaką. Nuo ko reikėtų pradėti?

Visų pirma reikėtų paimti esamą pasaką ir išsigryninti, kokia yra pagrindinė problema ir tai, kaip ją sprendžia pagrindinis personažas. Akcentuoti sau, kokios yra pagrindinio personažo elgesio pasekmės. Svarbu išryškinti, kokie jo charakterio bruožai padeda spręsti problemą, o kurie trukdo.

Taip į esamos pasakos „stuburą“ galima atsiremti pradedant kurti savo istoriją. Reikėtų paimti problemą iš realaus gyvenimo, pasižymėti, kokiu būdu siekiama ją išspręsti. Tuomet apmąstyti, kokių charakterio bruožų reikia pagrindiniam veikėjui, kad jis su šia problema susidorotų. Priklausomai nuo to, kokia pagalba reikalinga, atsiranda padedantys personažai bei tie, kurie trukdo. Ir tuomet prasideda nuotykis.

Labai svarbu, kad pasaka negąsdintų vaiko. Negalima pasitelkti pasakos personažo tam, jog vėliau juo galėtume manipuliuoti realybėje. Pasaka kaip tik turi padėti ką nors sužinoti, pasimokyti.

Juo labiau negalima sekti tokios pasakos, nuo kurios ir pačiam suaugusiajam darosi kraupu. Ne visos liaudies pasakos yra adptuotos vaikui. Jeigu jau apsiimama ją skaityti, atžalai būtina viską tinkamai paaiškinti.

Nusiraminimui – meditacinės pasakos

Prie terapinių pasakų dar yra priskiriama meditacinė pasaka. Tai tokia pasaka, kurioje nėra kontakto tarp žmonių. Tai yra kokio nors vieno personažo kelionę į gražią šalį, ją kuriant svarbu akcentuoti penkis jutimo organus – pajusti tos aplinkos kvapą, akcentuoti, ką matome, išgirsti daug skirtingų garsų, paragauti ko nors, paliesti ką nors. Tokia pasaka skirta padėti vaikui ar suaugusiajam nusiraminti.

Tinkamiausias laikas meditacinei pasakai – prieš miegą. Savo ruožtu terapinė pasaką geriau sekti dienos metu, kada vaikas yra budresnis.

Apskritai tėveliams vertėtų įsidėmėti, kad mažas, pusantrų metų vaikas ilgiausiai prie vienos veiklos kokybiškai išlaikyti dėmesį gali 15 min., todėl ilgiau vaiko nereikėtų kankinti. Reikia sustoti, jei vaikas „iškrenta“, jam darosi nuobodu.

Tarp kitko

Pasakų terapija kaip psichologijos ir psichoterapijos mokslo atšaka susiformavo 20 amžiuje, ją kaip instrumentą naudodavo garsusis analitinės psichologijos mokyklos įkūrėjas, psichiatras Karlas Gustavas Jungas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kandidatų į prezidentus reitinguose – perversmas: vienas iškrito iš trejeto (1024)

Kandidatams į prezidentus pradėjus skelbti apie savo apsisprendimą, pasirodė pirmieji ryškesni...

Bardakas: kas iš tiesų vyksta su Rusijos GRU? (43)

Jei kiekvieną mielą dieną pasaulio žiniasklaidos antraštėse linksniuojama slaptoji agentūra,...

Teismo smūgis Masiuliui: per kratas paimtų pinigų neatgaus (189)

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį nusprendė negrąžinti daugiau nei 242 tūkst. eurų...

DELFI kasdien skaito trečdaliu daugiau skaitytojų nei kitus naujienų portalus (8)

Skaitomiausiame naujienų portale DELFI kiekvieną dieną apsilanko daugiau nei pusė milijono...

Oficialu: Meghan Markle laukiasi pirmagimio (21)

Karališkojoje šeimoje ir vėl džiugios nuotaikos. Meghan Markle laukiasi judviejų su princu Harry...

Sistema, kuri praverčia gavus baudą: jau spėjo pasinaudoti virš 400 tūkst. pažeidėjų (36)

Kad gautos administracinės baudos būtų sumokamos savarankiškai ir laiku, sukurta baudų...

Kur sunkiau vairuoti – „Regitros“ egzamine ar Europos pietuose? (2)

Jei gavai vairuotojo pažymėjimą, keliuose pramokai vairuoti ne egzaminui, o pagal tikras eismo...

Monique vėl nustebino gerbėjus: provokuojančiame singlo „Planai” vaizdo klipe atskleidė iki šiol nerodytą tamsiąją savo pusę pamatykite užkulisius! (3)

Ryškus, išskirtinis, nenuspėjamas – taip gerbėjai pasitinka kiekvieną naują atlikėjos Monikos...

Jasikevičius „Žalgirio“ žaidėjus rūbinėje pralaikė beveik iki vidurnakčio (25)

Po pralaimėjimo Klaipėdos „Neptūnui“ Šarūnas Jasikevičius ėmėsi ryžtingų veiksmų. Iš...