aA
Biologai prisiminė seniai „pamirštą“ ar tiesiog oficialaus mokslo ignoruotą ir išjuoktą reiškinį – telegoniją, vėl siekiantys įrodyti jos realumą.
© Fotolia

Kaip žinia, būsimo vaiko genetinę medžiagą sudaro lygios dalys tėvo ir motinos DNR, tačiau mokslininkai įrodė, kad ne ką mažesnę įtaką daro ir „pašaliniai“ genai, priklausantys buvusiems seksualiniams partneriams.

Mokslininkai, tyrinėjantys drozofilas, atrado, kad palikuonių dydžiui įtaką daro ir ankstesnio patelės partnerio dydis.

Kaip pažymi „Daily Mail", mokslininkai nustatė, kad cheminės medžiagos, kurių esama patinų sėklos skystyje, turi kur kas ilgiau veikiantį ir svarbesnį efektą, nei buvo manyta anksčiau.

Jie išsiaiškino, kad musių organizmai ne šiaip įsisavino informaciją apie partnerius, su kuriais jos netgi neturėjo bendrų palikuonių, bet ir dalinai perdavė ją palikuonims nuo kitų patinų.

Specialistai yra tikri, kad tai būdinga ir žmogaus organizmui.

Telegonijos teorija nėra nauja. Ją iškėlė dar senovės graikų filosofas Aristotelis.

Pats žodis „telegonija“ kilęs iš graikiško žodžių junginio „gimęs toli nuo tėvo“ ir siejamas su legenda apie mitinį Odisėjaus sūnų Telegoną. Kaip byloja šis mitas, Odisėjų pražudė atsitiktinumas ir tai, kad jis nežinojo apie savo sūnų, gimusį toli nuo jo.

Būtent ši teorija tapo viena iš priežasčių, dėl kurių senovėje karaliams buvo draudžiama tuoktis su išsiskyrusiomis moterimis. Buvo manoma, kad moters organizmas perduoda vaikams informaciją apie ankstesnį vyrą ir dėl to karaliaus įpėdinis tampa ne gryno kraujo.

Žmonės, kurie užsiima balandžių ar šunų veisimu, žino: jei bekilmis patinas „sugadino“ patelę, tai netgi jei palikuonių ir nebus po to incidento, vis tiek vėliau, kai ji susiporuos su kilmingu patinu, „elitinių“ šuniukų gali nebelaukti.

Rusijoje apie telegoniją prisiminė septintame dešimtmetyje. Praėjus 9 mėnesiams po pasaulinio jaunimo festivalio, vykusio 1958 metais Maskvoje, gimė nemažai juodaodžių vaikų. Tai nedaug ką nustebino ir didžioji naujagimių dalis tuojau pat pateko į vaikų prieglaudas. Tačiau praėjus keliems metams kai kuriose maskviečių šeimose netikėtai ėmė gimti juodaodžiai vaikai.

Nelaimingos mamos prisipažindavo, kad pirmus lytinius santykius turėjo prieš kelis metus per minėtą festivalį, o vaiką pagimdė nuo savo ruso vyro, kuriam nė negalvojo būti neištikimos. Žinomas skandalas su Maskvos valstybinio universiteto studente iš elitinės šeimos, kuri pagimdė juodaodį. Paaiškėjo, kad iki baltojo vyro ji kažkada turėjo juodaodį meilužį kursioką.

Gausių tyrimu rezultate buvo nustatyta, kad telegonijos efektas veikia žmones lygiai taip pat, kaip ir visus kitus sudėtingus biologinius organizmus.

Jei prieš vaiko užsimezgimą jo motina turėjo santykių su vienu ar daugiau partnerių, tai pas kūdikį būdavo aptinkama buvusių meilužių chromosomų rinkinio elementų. Priešnėštuminių priemonių naudojimas rezultatams neturėjo jokios įtakos.

Vėliau genetikai išjuokė teoriją ir pavadino ją mitu. Turi daugybę priešininkų ši teorija ir dabar. Vien jos paminėjimas sukelia agresyvius išpuolius, ironizavimą, tačiau vis daugiau mokslininkų skelbia, kad atrado genetines chromosomų grandinėlių mutacijas, kurias galima paaiškinti tiktai telegonija.

Švedijos molekulinės biologijos instituto direktoriaus Arturo Mingreimo liudijimu, vienų ir tų pačių žmonių DNR analizė, atliekama skirtingais gyvenimo periodais leido nustatyti, kad pas moteris po gimdymo su DNR vyksta pastebimi pokyčiai – „įsistato“ jos vaiko tėvo genai. Švedų mokslininkai išsiaiškino, kad DNR grandinėles savyje turinti hialurono rūgštis, kurios esama vyriškose gleivingose išskyrose, lytinio artumo momentu patenka į kiaušides, kuriose saugomos kiaušialąstės ir įsiskverbia į jas. Tokiu būdu moteris, netgi nepastojusi, nešios savyje kiaušialąstes, kuriose bus visų jos ankstesnių lytinių partnerių DNR grandinėlės.

Savo ruožtu profesorius Raselas Bondurianskis (Russell Bonduriansky) iš Naujojo Pietų Velso universiteto Australijoje, tas pats, kuris aptiko tokio genetinio paveldo sistemą pas drozofilas, pareiškė: „Tradicinis mokslas mano, kad tėvo DNR poruojantis persiduoda tik tuo atveju, jeigu užsimezga vaisius, tačiau mes manome, kad šis procesas yra gerokai sudėtingesnis“.

Musių tyrimai, kuriuos jis atliko 2014 metais, leido nustatyti, kad patelė neatsiejamai susijusi su ankstesniais partneriais. Dar daugiau – jeigu palikuonys užsimegs nuo antrojo „sutuoktinio“, tai palikuonių dydis priklausys ne nuo tėvo, o nuo ankstesnio „meilužio“.

Profesorius mano, kad toks „ilgai grojančių cheminių elementų“ efektas susiformavo vykstant evoliucijai. Patelės organizmas saugo visų ankstesnių partnerių DNR ir „renkasi“ geriausias kombinacijas savo palikuonims.

Be to, tas pats pastebėta ir tiriant gibonus bei vanagus. Jų patelės perduodavo palikuonims, susilauktiems nuo dabartinio „vyro“ tuos „bonusus“, kuriuos gavo iš stipriausių buvusių partnerių, netgi jei tuomet su jais palikuonių ir nesulaukė.

„Tėvo RNK yra pernelyg sudėtinga sistema, kuri iki šiol beveik neištirta“ – pranešė profesorius, pažymėdamas, kad telegonijos teorija puikiausiai veikia ir cheminiame lygmenyje, nežiūrint į tai, kad dažnai kalbama apie informacinius mainus biolauko lygmenyje.

Jis taip pat padarė prielaidą, kad ši teorija galioja ir vyriškai lyčiai: visų ankstesnių moterų informacija, galimai, įsitvirtina vyro organizme ir persiduoda palikuonims per motiną. Tačiau tokių tyrimų profesorius kol kas nedarė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Baškienė apie nusivylimus politikoje: tokie dalykai Seime mane liūdina (37)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) narė, Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja...

Vitas Vasiliauskas: pajamų nelygybės klausimas kitąmet tik aštrės (114)

Vyriausybės vykdoma mokesčių ir viešojo sektoriaus politika neprisideda prie pajamų nelygybės...

Masinė avarija Vilniuje: paralyžiuota Geležinio Vilko gatvė (41)

Penktadienį sostinėje, piko metu, Geležinio Vilko gatvėje, link Gerosios Vilties žiedo, įvyko...

Atsikirto Mauricui dėl Lietuvos pavadinimo „pigia“ (6)

Ekonomistas Žygimantas Mauricas paskelbė, kad Lietuva negaus pusės milijardo eurų Europos...

Tikra žemaičių kalvė: protėvių tarmė išgydė net nuo mikčiojimo (2)

„Man geriau dirbti, nei kalbėti“, – nusijuokia Jūratė Rubavičienė, tačiau vos paklausus...

Iššifravo, apie ką kalbėjo May ir Junckeris itin atšiaurioje diskusijoje (8)

Atlaikiusi balsavimą dėl nepasitikėjimo savo partijoje Theresa May susiruošė į Briuselį, kur...

Apklausa: „valstiečiai“ iš balos lipa sausi, kova naudinga dviem partijoms (674)

Nei Registrų centro istorijos, nei istorijos dėl vaiko teisių, nei prasidėję mokytojų streikai...

Meilutytės nesėkmė: neįveikė pusfinalio barjero ir liko be antro apdovanojimo (124)

Antra medalių medžioklės dalis Hangdžou (Kinija) vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate...

140 kg svėrusi Rima Antonovienė pribloškė pokyčiais: vyras sakė, kad geriau mirčiau nuo sporto, bet ne nuo lašinių (61)

Vido Antonovo, kuris anksčiau vadintas „Mafijos tėvu“, žmona Rima per pusmetį numetė 50...

Neblaivus vairavęs ir avariją padaręs vairuotojas gavo dvi bylas – pasiskundęs sužinojo, kodėl (4)

Neblaiviam vairavusiam ir eismo įvykį sukėlusiam vairuotojui iškelta ir baudžiamoji, ir...