aA
Biologai prisiminė seniai „pamirštą“ ar tiesiog oficialaus mokslo ignoruotą ir išjuoktą reiškinį – telegoniją, vėl siekiantys įrodyti jos realumą.
© Fotolia

Kaip žinia, būsimo vaiko genetinę medžiagą sudaro lygios dalys tėvo ir motinos DNR, tačiau mokslininkai įrodė, kad ne ką mažesnę įtaką daro ir „pašaliniai“ genai, priklausantys buvusiems seksualiniams partneriams.

Mokslininkai, tyrinėjantys drozofilas, atrado, kad palikuonių dydžiui įtaką daro ir ankstesnio patelės partnerio dydis.

Kaip pažymi „Daily Mail", mokslininkai nustatė, kad cheminės medžiagos, kurių esama patinų sėklos skystyje, turi kur kas ilgiau veikiantį ir svarbesnį efektą, nei buvo manyta anksčiau.

Jie išsiaiškino, kad musių organizmai ne šiaip įsisavino informaciją apie partnerius, su kuriais jos netgi neturėjo bendrų palikuonių, bet ir dalinai perdavė ją palikuonims nuo kitų patinų.

Specialistai yra tikri, kad tai būdinga ir žmogaus organizmui.

Telegonijos teorija nėra nauja. Ją iškėlė dar senovės graikų filosofas Aristotelis.

Pats žodis „telegonija“ kilęs iš graikiško žodžių junginio „gimęs toli nuo tėvo“ ir siejamas su legenda apie mitinį Odisėjaus sūnų Telegoną. Kaip byloja šis mitas, Odisėjų pražudė atsitiktinumas ir tai, kad jis nežinojo apie savo sūnų, gimusį toli nuo jo.

Būtent ši teorija tapo viena iš priežasčių, dėl kurių senovėje karaliams buvo draudžiama tuoktis su išsiskyrusiomis moterimis. Buvo manoma, kad moters organizmas perduoda vaikams informaciją apie ankstesnį vyrą ir dėl to karaliaus įpėdinis tampa ne gryno kraujo.

Žmonės, kurie užsiima balandžių ar šunų veisimu, žino: jei bekilmis patinas „sugadino“ patelę, tai netgi jei palikuonių ir nebus po to incidento, vis tiek vėliau, kai ji susiporuos su kilmingu patinu, „elitinių“ šuniukų gali nebelaukti.

Rusijoje apie telegoniją prisiminė septintame dešimtmetyje. Praėjus 9 mėnesiams po pasaulinio jaunimo festivalio, vykusio 1958 metais Maskvoje, gimė nemažai juodaodžių vaikų. Tai nedaug ką nustebino ir didžioji naujagimių dalis tuojau pat pateko į vaikų prieglaudas. Tačiau praėjus keliems metams kai kuriose maskviečių šeimose netikėtai ėmė gimti juodaodžiai vaikai.

Nelaimingos mamos prisipažindavo, kad pirmus lytinius santykius turėjo prieš kelis metus per minėtą festivalį, o vaiką pagimdė nuo savo ruso vyro, kuriam nė negalvojo būti neištikimos. Žinomas skandalas su Maskvos valstybinio universiteto studente iš elitinės šeimos, kuri pagimdė juodaodį. Paaiškėjo, kad iki baltojo vyro ji kažkada turėjo juodaodį meilužį kursioką.

Gausių tyrimu rezultate buvo nustatyta, kad telegonijos efektas veikia žmones lygiai taip pat, kaip ir visus kitus sudėtingus biologinius organizmus.

Jei prieš vaiko užsimezgimą jo motina turėjo santykių su vienu ar daugiau partnerių, tai pas kūdikį būdavo aptinkama buvusių meilužių chromosomų rinkinio elementų. Priešnėštuminių priemonių naudojimas rezultatams neturėjo jokios įtakos.

Vėliau genetikai išjuokė teoriją ir pavadino ją mitu. Turi daugybę priešininkų ši teorija ir dabar. Vien jos paminėjimas sukelia agresyvius išpuolius, ironizavimą, tačiau vis daugiau mokslininkų skelbia, kad atrado genetines chromosomų grandinėlių mutacijas, kurias galima paaiškinti tiktai telegonija.

Švedijos molekulinės biologijos instituto direktoriaus Arturo Mingreimo liudijimu, vienų ir tų pačių žmonių DNR analizė, atliekama skirtingais gyvenimo periodais leido nustatyti, kad pas moteris po gimdymo su DNR vyksta pastebimi pokyčiai – „įsistato“ jos vaiko tėvo genai. Švedų mokslininkai išsiaiškino, kad DNR grandinėles savyje turinti hialurono rūgštis, kurios esama vyriškose gleivingose išskyrose, lytinio artumo momentu patenka į kiaušides, kuriose saugomos kiaušialąstės ir įsiskverbia į jas. Tokiu būdu moteris, netgi nepastojusi, nešios savyje kiaušialąstes, kuriose bus visų jos ankstesnių lytinių partnerių DNR grandinėlės.

Savo ruožtu profesorius Raselas Bondurianskis (Russell Bonduriansky) iš Naujojo Pietų Velso universiteto Australijoje, tas pats, kuris aptiko tokio genetinio paveldo sistemą pas drozofilas, pareiškė: „Tradicinis mokslas mano, kad tėvo DNR poruojantis persiduoda tik tuo atveju, jeigu užsimezga vaisius, tačiau mes manome, kad šis procesas yra gerokai sudėtingesnis“.

Musių tyrimai, kuriuos jis atliko 2014 metais, leido nustatyti, kad patelė neatsiejamai susijusi su ankstesniais partneriais. Dar daugiau – jeigu palikuonys užsimegs nuo antrojo „sutuoktinio“, tai palikuonių dydis priklausys ne nuo tėvo, o nuo ankstesnio „meilužio“.

Profesorius mano, kad toks „ilgai grojančių cheminių elementų“ efektas susiformavo vykstant evoliucijai. Patelės organizmas saugo visų ankstesnių partnerių DNR ir „renkasi“ geriausias kombinacijas savo palikuonims.

Be to, tas pats pastebėta ir tiriant gibonus bei vanagus. Jų patelės perduodavo palikuonims, susilauktiems nuo dabartinio „vyro“ tuos „bonusus“, kuriuos gavo iš stipriausių buvusių partnerių, netgi jei tuomet su jais palikuonių ir nesulaukė.

„Tėvo RNK yra pernelyg sudėtinga sistema, kuri iki šiol beveik neištirta“ – pranešė profesorius, pažymėdamas, kad telegonijos teorija puikiausiai veikia ir cheminiame lygmenyje, nežiūrint į tai, kad dažnai kalbama apie informacinius mainus biolauko lygmenyje.

Jis taip pat padarė prielaidą, kad ši teorija galioja ir vyriškai lyčiai: visų ankstesnių moterų informacija, galimai, įsitvirtina vyro organizme ir persiduoda palikuonims per motiną. Tačiau tokių tyrimų profesorius kol kas nedarė.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gyvai / Bandymas atsitiesti: „Žalgiris“ – „Crvena Zvezda“ (255)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai ketvirtadienio vakarą Eurolygoje pamėgins atsitiesti po trijų...

Lietuviai Sankt Peterburge gali jaustis turtuoliais: paskaičiavo, kiek kainuoja prabangus savaitgalis dviem (156)

Neigiamus ir baisius dalykus Rusijoje būtų galima vardinti ilgai, bet DELFI Kelionių ambasadorius...

Degutienė: dabar medicinos studentai neištvermingi – mokytis 14 val. per parą yra norma (100)

Medikų bendruomenę pastaruoju metu krečia labai skaudūs įvykiai. Vakar pranešta apie medicinos...

Pažintis su vokiečiu internete virto fiasko: nusprendžiau ištrinti ir neprisiminti to žmogaus (13)

Tarptautiniame pažinčių tinklalapyje susipažinau su vokiečiu Uwe. Bendravau internetu gal kokį...

Prekybos tinklai apsisprendė dėl darbo per Kalėdas – nedirbs nė vienas (39)

Didieji prekybos tinklai Lietuvoje jau nusprendė, kaip dirbs didžiųjų švenčių metu. Kaip ir...

Po naujo meniu pristatymo vyno bei maisto žinovė kirto „Stikliams“: nusileiskite ant žemės (114)

Maisto žinovai ir kritikai apniukusį lapkričio trečiadienį susirinko į šviesų restorano...

Kissingeris piešia labai niūrų scenarijų: rezultatas gali būti net blogesnis nei Europoje (133)

Vienas žymiausių JAV valstybės sekretorių Henry Kissingeris įspėjo, kad tarp Jungtinių...

Monika Šedžiuvienė švęs mergvakarį? Kai kurios draugės nustebo nesulaukusios kvietimo (90)

Žinoma atlikėja Monika Šedžiuvienė neseniai išgyveno net kelerius metus trukusias skyrybas su...

Lytiškai plintanti infekcija, kuri nusineša tūkstančius gyvybių: ar iš tiesų virusu užsikrečia tik einantys „į kairę“? (2)

Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra viena dažniausiai lytiškai plintančių infekcijų, nuo...

Kalbėdama apie vyrą Viktorija Jakučinskaitė susigraudino: pasakysiu, kuo skiriasi sėkmingi ir nesėkmingi žmonės (4)

„Aš kuriu ne daiktus, aš kuriu svajones, – sako žinoma Lietuvos dizainerė Viktorija...